PDA

Arată Versiune Īntreagă : Aparatoare bara spate ?

DSF
17-03-2010, 12:04
nu stiu daca am postat unde trebuie: exista pe original o aparatoare bara spate din aluminiu ABS sau inox inafar de banala folie transparenta care a cazut de mult si a mai luat si o parte de vopsea cu ea?
am vazut undeva dar nu mai tin minte era din plastic si acopera putin si coltul barii (adica se prelungea putin in jos) :hmmm:

f l o r i n
17-03-2010, 14:20
Eu am vazut la cineva, facuta din colant. Era belea. Cre ca Borisake are asa ceva...

DSF
17-03-2010, 15:16
ideea e ca nu mai vreau autocolant, vreau ceva aluminu sau ABS

vicius_the_one
17-03-2010, 20:34
Mai e si o panza, da.... o panza ! OEM !

DSF
18-03-2010, 09:18
ce fel de panza este autoadeziva, are un cod, ai ceva poze sau un link?
am gasit poza cu aparatoarea care vine putin si pe coltul barii

jetti
19-03-2010, 11:09
Vine la pachet cu protectiile pentru praguri. Nu stiu daca exista OEM dar Aftermarket sigur.

Cauta pe siteurile unde se vand elemente tuning.

DSF
19-03-2010, 12:04
crede-ma ca am obosit sa tot caut pe internet dar degeaba.

abitul26
23-03-2010, 11:51
Pana la urma cat rezista acea folie transparenta pe bara spate? eu am revopsit bara, am cumparat folia dar inca nu am lipit-o. Se merita sa o mai lipesc? bara a capatat mici zgarieturi si ma gandeam ca as mai proteja vopseaua.
Daca ma hotarasc sa lipesc folia, care este procedeul?

DSF
23-03-2010, 11:58
eu unul nu as pune acel autocolant dupa cum am spus la mine sa dezlipt in anumite locuri cu tot cu vosea si am fost nevoit sa-l dau jos si nu vopsesc bara pana nu fac rost de unul din al sau inox

Alex-F1
23-03-2010, 19:22
Pana la urma cat rezista acea folie transparenta pe bara spate? eu am revopsit bara, am cumparat folia dar inca nu am lipit-o. Se merita sa o mai lipesc?

Io as lipi-o fara sa mai stau pe ganduri, mai ales ca acum e bara proaspat vopsita si protejezi vopseaua! Io am Passat limuzina, iar astea nevenind din fabrica cu acea folie (sau a mea cel putin nu avea), mi-am facut io rapid una la o firma de colantari, din folie transparenta, ieftin, perfect dupa forma, a iesit super si arata ca-n prima zi si acum, dupa aproape 3 ani!!! :yes:

abitul26
30-03-2010, 21:05
ok, si un mod de aplicare gasesc? instructiuni de aplicare a foliei transparente.

Mihai.Nechifor - banned
30-03-2010, 22:53
Si eu am revopsit bara spate in urma unui incident si am comandat folia pe original, 3M. La service m-a asigurat baiatul ca va iesi super dar intr-un colt au ramas urme de amprente. Recomandarea mea e sa te dcui la o firma de colantari si sa dai un 5 lei uni baiat de acolo sa ti-o lipeasca bine. Vezi ca jumatatea este marcata printr-o incizie mica.
PS> codul pentru folia originala e: 3B9 807 602 B - ptrotective foil

Alex-F1
30-03-2010, 23:03
De acord cu Mihai....du-te la o firma care se ocupa cu asa ceva, e o operatie banala pt. orice baiat de acolo, dureaza 3 minute, are si scula de intins folia, un fel de spaclu de plastic moale, ca sa nu ramana bule de aer dedesubt si care nu zgarie folia, nu-ti atinge cu mana partea cu adeziv, deci nu raman amprente.....totul ca la carte (teoretic). :D Le poti atrage atentia de la inceput ca ai doar o singura bucata, deci sa fie cu bagare de seama si s-o lipeasca bine din prima! Bafta! :)