PDA

Arată Versiune Īntreagă : Probleme Loc de parcare

guma_turbo
17-08-2011, 15:59
Buna ziua. Ma confrunt cu o mica problema daca ii pot spune asa. Pe o mini straduta daca ii pot spune asa pentru ca face parte din trotuar, a aparut de circa 2 zile un "loc de parcare" delimitat. Delimitat cel mai probabil de catre un vecin mai cu tupeu. A se observa ca marcajul a fost trasat 1 data, iar dupa a fost astupat cu vopsea neagra pentru ca nu il trasase drept. Este vorba de locul numarul 1B. Pe acest loc eu parcam masina cam din luna martie si nimeni nu a comentat nimic.

Am sunat la primarie sa cer informatii despre acest lucru si v... de acolo mi-a spus ca persoana care se ocupa de asta este in concediu pana pe 10 septembrie. Mincinosi !!!

Intrebarea mea este urmatoarea. Nu ar fi normal sa fi dat cu vopsea si sa scrie numarul masinii si numarul autorizatiei? Si alt lucru care mi se pare ciudat este ca putea in loc de 1B sa treaca urmatorul numar dupa ultimul semnat jos. Adica 8.

[Only registered and activated users can see links] c&msa=0&ll=44.382689,26.093066&spn=0.002806,0.006899

Eto
17-08-2011, 16:24
Fiecare loc de parcare este delimiat de catre primarie, ei pe baza unui contract incheiat intre tine si primarie iti ofera un loc de parcare, parcarile trebuie numerotate clar, fiecare numar de parcare apartine unui contract, dute si vezi daca pe numarul acesta exista un contract. Nu se numeroteaza numarul masinii si autorizatia, pentru ca poate iti vinzi masia si sa treaca autorizatia este risipa de vopsea.

Alex-F1
18-08-2011, 00:19
Bine ca macar la voi se poate asa ceva, ca la noi nu merge, altfel imi faceam si io de mult un loc platit de parcare....

andrei_1970
18-08-2011, 07:20
mergi si tu si modifica acel numar pune 5B sau altceva..si vezi pe urma ce se mai intimpla!

Eto
18-08-2011, 07:21
Nici in mures nu se poate, numai in cluj am vazut asa ceva si chiar am lucrat o perioda in colaborare cu RADP (cei care ridica masini in cluj) aveam sediu in curte la ei, bine noi reparam drumuri nu ridicam masini :). Depozitul de masini era chiar in curte la ei, in fiecare zi minim 15-20 de masini aduceau.

guma_turbo
18-08-2011, 15:55
Am sa incerc pentru cateva zile sa las un afis pe bordul masinii. Ceva de genul: " Pentru evitarea neplacerilor, rog proprietarul locului de parcare cu numarul 1B sa ma contacteze la unul din numerele de telefon..."

petru78
20-08-2011, 07:33
pentru inceput, ar fi bine sa vorbesti cu cei de la adp si vezi ce iti zic ei. daca acel loc nu exista in scripte, poti discuta cu omul, insa daca are atat tupeu incat sa delimiteze un loc, va avea tupeul sa iti dea si cu ceva in parbriz sau sa iti zgarie masina.... din pacate, este o problema fara prea multe solutii de iesire eleganta. este foarte posibil sa fie propietarul masinii cazata pe locul cu numarul 1, iar aceasta sa fie cea de a doua masina a lui/familiei. treaba cu " pentru evitarea neplacerilor" nu cred ca este o exprimare practica, deoarece este foarte posibil sa o vada ca amenintare si sa te ia direct la injuraturi(in cel mai bun caz)! multa bafta! mai zi-ne ce ai rezolvat.

Alex-F1
20-08-2011, 09:09
Sau si mai elegant ar fi sa nu te iei tu personal de om, ci sa sesizezi organele competente (asa scapi si de eventuala razbunare a bizonului, fiindca nu va stii masina carui vecin s-o zgarie)....adica, cum a zis si Petru, intai te interesezi la ADP daca locul este sau nu rezervat legal....daca este, atunci nu mai ai ce face, dar daca nu este, atunci poti sesiza mai departe primaria/politia/ADP-ul (nu stiu exact care, trebuie sa te interesezi), dar sesizarea neaparat sa fie scrisa si ceri nr. de inregistrare, nu telefonica, fiindca asa ai garantia ca vor intreprinde totusi ceva si nu va fi data uitarii sesizarea ta. Bafta!

guma_turbo
20-08-2011, 13:52
Masina o parchez tot acolo, adica pe acel loc 1B. Pana acum 1 singura data am gasit stergatoarele ridicate.

Din ce am mai citit pe diferite site-uri deduc ca acel loc este ilegal din mai multe motive:
1. Un loc de parcare trebuie sa fie la cel putin 1 metru de imobil, iar in cazul de fata este lipit de bloc.
2. Acel marcaj este trasat de mana, cu bidineaua, pensula probabil. Cei abilitati folosesc niste sabloane, si pentru dungile de marcaj si pentru cifre.

Am sunat la primarie sa ma interesez de acest loc si pana pe 10 septembrie mi s-a spus ca persoana care ma poate ajuta este in concediu.

Acum, stau si ma pun putin in locul respectivului. Daca intradevar era un loc platit, cred ca facea tot posibilul sa ma avertizeze. Adica un biletel in geam, interesat printre vecini a cui este masina, etc. Dar vad ca pana acum il doare undeva.

Lasam timpul sa treaca si vedem ce se mai intampla pana reusesc sa aflu despre acest loc, daca este sau nu este platit.

radduu
04-09-2011, 13:45
Eu zic sa nu te mai agiti si sa lasi amenintarile, parchezi masina acolo pe principiul primul venit primul servit. Daca e sa comenteze ceva ii ceri contractul de inchiriere. Si vezi cum o scalda. Pana nu exista un contract de inchiriere nici tu si nici ala nu aveti niciun drept asupra acelui loc.

P.S. la mine la bloc s-au dat de catre primarie locuri de parcare pe strada, acestea blocand efectiv parcarea celorlalte masini aflate in parcarile vechi ale blocului. Deci orice este posibil, crede-ma.

andrei_1970
04-09-2011, 21:55
daca tu ai gasit stergatoarele ridicate la a ta atunci le poti rupe pe ale lui....daca iti desumfla o roata tu i le tai pe toate...pina la urma va ceda omul....asa e la noi cel mai tare in ghioaga cistiga!

radduu
04-09-2011, 22:48
Eventual te alegi si cu un dosar penal pentru distrugere. :thumbsdown:

tzaga
04-09-2011, 23:06
teribil de bun sfat.....uite de-aia nu merge tara asta......fara suparare colegu

andrei_1970
05-09-2011, 08:42
am glumit....dar chestia e ca cam asa se rezolva disputele la noi in romania.cam nivelul asta de inteligenta vezi.

guma_turbo
06-09-2011, 18:07
Pana acum nu s-a mai intamplat nimic. Nici un semn de la individ.

guma_turbo
22-09-2011, 12:01
Dupa ceva timp s-a petrecut si inevitabilul. Azi dimineata la ora 6 mi-am gasit masina lovita.

Ori un vecin mi-a dat cu vreo caramida (putin probabil), ori un dobitoc cu o duba deasta m-a atins cand a dat cu spatele (cel mai probabil pentru ca pe gangul asta vine o dubita deasta care cara mobila). :angry:

5778

Astept sa il prind pe nemernic in parcare si sa vad daca urmele de pe masina se potrivesc cu cele de pe "remorca masinii". Ma refer la inaltimea acesteia pentru ca lovitura este destul de sus.

Mi-a atins stalpul, rupt oglinda si mi-a atins usa sub oglinda.

Acum, am cateva intrebari. Daca se adevereste ca duba mi-a atins masina azi noapte, cum pot sa fac ca nemernicul sa suporte consecintele, adica sa imi dea asigurarea ca sa mi-o repar. Ma gandesc ca cel mai probabil acesta nu va recunoaste. :wacko:

Si a doua intrebare, daca il blochez in parcare in cazul in care nu recunoaste, nu imi ramane altceva de facut decat sa sun la Politie. Acestia pot veni in urma solicitarii mele sau imi vor spune ca sa ma inteleg cu acest nemernic??

Multumesc!

5779 5780 5781 5782

radduu
22-09-2011, 18:26
1. Cum se adevereste ca duba ti-a lovit masina? Porbe = 0
2. Tu il blochezi pe el in parcare si tot tu chemi politia? Tare asta :)) Ai grija sa nu te alegi cu vreo amenda.

guma_turbo
22-09-2011, 18:48
Pai bena aia are o inaltime. Daca se potriveste cu urmele de pe masina, e clar. Plus ca pe colt este o banca. Maine o sa ma duc la ei sa vad daca pot sa vad ceva pe camere.

radduu
22-09-2011, 20:34
Cu camerele mai merge...asta in cazul in care se vede si nr de inmatriculare. Pe urma trebuie dovedit cine a condus atunci, etc..

motormv
22-09-2011, 20:48
Cam ciudate lovituri

klausu25
24-09-2011, 22:05
ciudate sau nu, omul nu si le-a produs singur...
nu cred ca trebuie sa se vada neaparat numarul masinii pe inregistrarea de la camera de supraveghere a bancii.
Probabil nu sunt multe camionete care aduc marfa la magazinul acela si se poate dovedi cu acte ce masina a livrat in ziua si la momentul respectiv. Cat despre sofer, si el e trecut pe actele de livrare.

Insa traim in Romania... cred ca e cam greu sa ajungi in posesia inregistrarilor camerei de supraveghere

Eto
30-10-2011, 09:03
Probleme cu parcarea in Cluj.
Fiecare om de pe lumea asta tinde sa faca lucurile la fel, din obisnuinta probabil. La cluj este un tip care si-a insusit locul de parcare. Ma tot trezesc dimineata cu stergatoarele ridicate. Pana cand intro zi vine la mine cand sunt la masina si imi zice sa nu mai parchez aici ca asta e locul lui de parcare si are abonament. I-am zis sa imi arata contractul cu primaria prin care se stipuleaza ca acest loc este locul lui de parcare. Vreau sa specific ca locul nu este marcat de nici un fel, nici cu dungi albe nici cu numar, cu nimic. Si i-am zis sa nu mai imi ridice stergatoarele ca degeaba le ridica ca nu imi mut masina ca asa vrea el.

P.S.: Am redenumit topicul.

guma_turbo
30-10-2011, 15:03
E bine ca tu stii cine ti le tot ridica.

Mai nou, acum 1 saptamana mi-a rupt bratul de la stergator si mi l-a pus pe plafon. Tot felul de nebuni pe lumea asta. Deabia astept sa il prind pe nemernic. Jur ca atunci cand i-o fi lumea mai draga, o sa ii para rau. Dinte pentru dinte, ochi pentru ochi.

guma_turbo
10-12-2014, 12:38
Aveti idee daca pot afla pe ce numar de inmatriculare s-a rezervat un loc de parcare?

Sau locul de parcare se inregistreaza pe "persoana fizica" si nu pe numarul de inmatriculare?

klausu25
11-12-2014, 02:50
de atatia ani, nu ai rezolvat cu locul de parcare?

guma_turbo
11-12-2014, 08:57
Am rezolvat, dar de vreo 2 luni s-a "eliberat" un loc. Probabil si-a vandut respectivul masina si lumea parca pe locul ala care cum apuca. Nimeni nu comenta.

Acum vad ca vrea sa si-l insuseasca unul care are 2 masini si vroiam sa aflu daca cumva o fi renuntat la primul loc si l-a luat pe asta nou.

Rumburak
11-12-2014, 09:24
Trebuie sa te duci la ADP si sa intrebi pe ce auto este autorizatia. Se mai dau spagi si se iau locuri pt. masina de firma desi este ilegal.
Oricum daca nu te duci si tu cu o cafea nu o scoti din transa pe tanti de la ghiseu :-)

klausu25
11-12-2014, 11:27
dar presedintele de asociatie ce spune?

guma_turbo
11-12-2014, 11:42
Nu am discutat ca nu cred ca il intereseaza pe el lucrurile astea.

O sa imi fac odata timp sa ajung la ADP ca sa intreb ce si cum. Multumesc pentru lamurire.

Rumburak
11-12-2014, 15:01
Presedintele asociatiei nu stiu daca semneaza dar administratorul sigur trebuie sa isi dea acordul (semnatura) atunci cand vrei sa inchiriezi un loc de parcare de la ADP.

klausu25
11-12-2014, 17:20
de aceea intrebasem ca stiu ca unul din ei e bagat automat in aceasta actiune.
Mergi la el cu o sticla de vin si iti spune tot ce vrei sa afli; daca-i duci 2 iti da si loc de parcare :laughing:

guma_turbo
11-12-2014, 20:07
N-am stiut asta. O sa vorbesc.