PDA

Arată Versiune Întreagă : Inmatriculare auto - totul despre taxe, documente, placute

zburlyx
31-03-2012, 09:04
ai pastrat numarul sau l-ai dat si p ala?

f l o r i n
31-03-2012, 11:22
Nu ai cum sa-l pastrezi.... nr e pe masina, pana o radiez - asta se va intampla sapt viitoare. Dupa aia, noul proprietar o sa il predea...

arctix
31-03-2012, 12:33
Pai si nu poti sa-i faci rezervare?

ionutvl
31-03-2012, 15:31
Pai si nu poti sa-i faci rezervare?

Se prea poate dar din cate imi aduc aminte te costa ceva. Daca imi aduc aminte bine avem colegi pe forum care sunt militieni sau care lucreze la numere. Asteptam o parere.

tzaga
31-03-2012, 20:19
se poate plati rezervarea anticipat..........cred ca undeva la 10 lei........si dupa ce stii ca omu a radiat-o tu cu chitanta revii la inmatricularea altei masini si iti da numerele rezervate.............atentie rezervarea e valabila doar 1 an

UNT-G.C
31-03-2012, 22:40
inainte de a inscrie masina noul proprietar , se face rezervare la nr pt 1AN de zile la 30 lei .

f l o r i n
01-04-2012, 01:16
aha, deci, dupa ce-i dau fiscalul.... si se duce la inmatriculari, pot rezerva eu nr ? cum procedez ? ,... pacat de placi, ca erau cu litere cracanate....

Borisake
01-04-2012, 01:28
Pai placile le poti lua inapoi de la el dupa ce faci rezervarea. Nu le mai preda.

klausu25
01-04-2012, 01:55
in momentul in care se intocmeste actul de vanzare/cumparare, se completeaza o cerere catre Politia Rutiera (daca nu ma insel.. catre Comandant) prin care se aduce la cunostinta intentia vanzatorului de a rezerva numarul auto pe o perioada de pana la 1 an de zile. (cred ca practica asta ar putea creea senzatia de siguranta asupra faptului ca beneficiarul ar fi obligat sa radieze masina in aceasta perioada de timp).

ideea era ca se poate...

@ Sorin, placile le ia inapoi de la Politie (da, pe cele vechi), deoarece clientul este obligat sa predea numerele de pe masina, la inmatriculare.

arctix
01-04-2012, 03:04
Florine ma mir ca nu stiai ca poti faci rezervare .....

pasaris_cosmin
01-04-2012, 04:21
treaba e in felul urmator, ca sa pastrezi nr platesti 30 lei, la Bihor se plateste pe loc la politie inmatriculari, pe contractul de vanzare-cumparare jos ai certificat radiere, si acolo ai o intrebare si 2 casute cu da si nu, unde te intreaba daca vrei sau nu sa pastrezi nr.
Vezi sa-i spui celui cui iai dat masina sa mentioneze la politie ca vrei nr inapoi si sa plateasca taxa(daca se plateste, nu trebuie predate la ghiseu), apoi te intalnesti cu el iti da placutele, chitanta cu rezervarea, cert de radiere stampilat de politie, o copie dupa contract v-c si tu ii dai cei 30 ron omului. Altfel politia in momentul noii inmatriculari ii cere placutele si le caseaza, nr devenind disponibil pt altii.

ps: in 29.03.2012 am inmatriculat ultima masina

pt altii taxe la transcriere(masina ro in ro):
rca valabil minim 6 luni
autentificare rar 120 lei
taxa talon cec 37 lei
taxa inmatriculare 52 lei
taxa numere 40 lei aleatoriu
85 preferentiale

f l o r i n
01-04-2012, 10:12
Imi aduc aminte ca, la un moment dat nu se mai puteau face rezervari....

Rugaminte - la o masina adusa din Germania, care sunt pasii care trebuie sa-i urmez, ce documente trebuie si ce taxe... daca stiti cumva. Multumesc !

UNT-G.C
01-04-2012, 10:32
deci. acte din germania traduse , legalizate
identificare la RAR
taxa 37 lei la bcr/cec=taxa talon
taxa 52 lei la fisc de care apartii , platita atunci cand o declari pt impozit , daca nu ai alte datorii pe acolo hihihihi
asigurare pe numele tau
cerere tip de la copiat acte
fisa de inmatriculare cu stampila pe ia de la fisc sau certificat fiscal , acum depinde , ca unii pun stmp altii dau certif fiscal

nr cu care vine masina si parca cam atat ce imi aduc acu aminte ..... a si chitanta de rezervat nr .legat de rezervare ESTE ADEVARAT-NU SE MAI POT REZERVA NR , decat daca au fost la tine si ai vandut masina si pana iti ei alta max 1 an le rezervi . daca te duci si vrei combinatia X si e libera in calculator NU SE REZERVA.
copie BI

klausu25
01-04-2012, 10:55
deci. acte din germania traduse , legalizate
identificare la RAR
taxa 37 lei la bcr/cec=taxa talon
taxa 52 lei la fisc de care apartii , platita atunci cand o declari pt impozit , daca nu ai alte datorii pe acolo hihihihi
asigurare pe numele tau
cerere tip de la copiat acte
fisa de inmatriculare cu stampila pe ia de la fisc sau certificat fiscal , acum depinde , ca unii pun stmp altii dau certif fiscal

nr cu care vine masina si parca cam atat ce imi aduc acu aminte ..... a si chitanta de rezervat nr .legat de rezervare ESTE ADEVARAT-NU SE MAI POT REZERVA NR , decat daca au fost la tine si ai vandut masina si pana iti ei alta max 1 an le rezervi . daca te duci si vrei combinatia X si e libera in calculator NU SE REZERVA.
copie BI

printre actele din germania traduse, legalizate... se numara si actul de vanzare/cumparare (factura) prin care dovedesti provenienta si dreptul de detinere al autovehiculului.

@cristi, intri prea mult in detalii... numarul se rezerva in momentul in care faci actul de vanzare/cumparare!

sincer, cred totusi ca numarul SKF (daca noul proprietar n-are nimic impotriva), ar trebui sa ramana pe masina!

Ori mergem mai departe, ori.... despre ce vorbim?

arctix
01-04-2012, 11:21
depinde acum si daca noul proprietar va dori sa pastreze numarul mai ales ca nu e din Bucuresti.

Si atunci cine stie pe ce masina ar ajunge combinatia

Padre1704
01-04-2012, 11:30
1. Daca masina e vanduta in acelasi judet
Cumparatorul poate sa puna alte numere doar daca vanzatorul isi exprima dorinta de a pastra numerele (se completeaza o alta fisa de inmatriculare unde este stipulat acest lucru). Vanzatorul, teoretic, dupa ce instraineaza masina si aceasta ajunge la destinatie isi ia numerele de inmatriculare de pe ea. Cumparatorul, cu cele 2 fise de inmatriculare si restul documentelor cerute, merge la serviciul inmatriculari si isi alte numere. Daca vanzatorul nu si-a exprimat dorinta de a pastra numerele, cumparatorul este obligat sa le pastreze pe cele de pe masina.
2. Daca masina este vanduta in alt judet.
Cumparatorul este obligat sa prede numerele la serviciul inmatriculari de unde i se dau alte numere cu judetul de resedinta.

Florin.
Desi in alt topic am scris o sa scriu si aici. Eu tot ce sper este ca cel care a cumparat masina de la tine sa fie de buna credinta si sa inmatriculeze masina pe el. Daca i-ai dat toate actele si certificatul fiscal el poate sa mearga cu ea mult si bine daca nu ai mentionat in Certificatul de inmatriculare "Vandut catre X in data ...." Daca ai dat fiscalul si el nu merge la Politie, tu platesti in continuare impoit ca si cum ar fi a ta. Asta se intampla pana cand cei de la finante primesc de la tine sau de la Politie certificatul de radiere semnat si stampilat de Politie.

pasaris_cosmin
01-04-2012, 11:32
pe fisa de inmatriculare se pune stampila de la biroul impozite si taxe de la primaria de care apartii, cu ea se atesta ca vehiculul a fost luat in evidenta de primaria de domiciliu pt stabilirea impozitului, trebuie sa mergi inainte la primarie apoi la militie, certificatul fiscal tot de la primarie se scoate. cand mergi cu fisa fiscala trebuie copie dupa c.i.v. si buletin.

vezi ca de la plata taxei de prima inmatriculare, trebuie cam 3-4 zile sa le apara si celor de la inmatriculari in baza de date.

hai sa te mai invat cum sa faci sa nu platesti taxa(oricum daca o platesti o poti recupera in instanta, dar dureaza de la instanta la instanta, uneori si peste 2 ani):
mergi la inmatriculari cu cererea de inmatriculare fara sa platesti taxa, ei o sa iti refuze cerere, apoi mergi in instanta(tribunal) si contesti decizia celor de la inmatriculari, taxa cum nu e legala, o sa-ti dea castig de cauza, apoi cu hotararea judecatoreasca mergi inapoi la inmatriculari si sunt obligati sa-ti inmatriculeze masina fara taxa de prima inmatriculare.

Asta dupa ce am discutat cu niste prieteni bisnitari auto si cu 2 avocati.

ionutvl
01-04-2012, 12:10
pe fisa de inmatriculare se pune stampila de la biroul impozite si taxe de la primaria de care apartii, cu ea se atesta ca vehiculul a fost luat in evidenta de primaria de domiciliu pt stabilirea impozitului, trebuie sa mergi inainte la primarie apoi la militie, certificatul fiscal tot de la primarie se scoate. cand mergi cu fisa fiscala trebuie copie dupa c.i.v. si buletin.

vezi ca de la plata taxei de prima inmatriculare, trebuie cam 3-4 zile sa le apara si celor de la inmatriculari in baza de date.

hai sa te mai invat cum sa faci sa nu platesti taxa(oricum daca o platesti o poti recupera in instanta, dar dureaza de la instanta la instanta, uneori si peste 2 ani):
mergi la inmatriculari cu cererea de inmatriculare fara sa platesti taxa, ei o sa iti refuze cerere, apoi mergi in instanta(tribunal) si contesti decizia celor de la inmatriculari, taxa cum nu e legala, o sa-ti dea castig de cauza, apoi cu hotararea judecatoreasca mergi inapoi la inmatriculari si sunt obligati sa-ti inmatriculeze masina fara taxa de prima inmatriculare.

Asta dupa ce am discutat cu niste prieteni bisnitari auto si cu 2 avocati.

Asta era la taxa pe 2011. La taxa pe 2012 e un pic mai complicat. Deja s-au castigat cateva procese si pe taxa 2012 dar au fost si cateva pierdute.

UNT-G.C
01-04-2012, 12:15
pt PADRE -cumparatorul NU ESTE OBLIGAT SA PASTREZE NUMERELE , daca vanzatorul nu si-a exprimat dorinta de a le pastra !
pt klaus- cum poti pastra pe masina nr de BUCURESTI daca cumparatorul este din alt judet ? deci ..... sa si gandim , SKF este in tara , nu ?
iar fata de taxa , la noi la PH , NU au fost cazuri de inmatriculare fara taxa , da de recuperare dupa inscris ,da , cu judecata.

klausu25
01-04-2012, 12:17
Florine... esti lamurit si plin de informatii... :hmmm:

Spor!!!

Padre1704
01-04-2012, 12:41
pt PADRE -cumparatorul NU ESTE OBLIGAT SA PASTREZE NUMERELE , daca vanzatorul nu si-a exprimat dorinta de a le pastra !

Daca vanzatorul si cumparatorul sunt din acelasi judet se aplica ce am zis eu. Anul trecut la Iasi asa am patit. Am luat masina de la cineva din judet si trebuia sa pastrez numerele lui obligatoriu. Eu am facut in numele lui cerere de pastrare numere, am platit 30 lei, apoi am putut sa-mi aleg numerele mele.

Borisake
01-04-2012, 12:50
Fiind lege noua cred ca nu a fost bine inteleasa de toate sectiile judetene si o aplica asa cum inteleg ei. Nici mie nu mi se pare normal sa ma oblige sa le iau ca dupa sa mi le schimb cum vreau eu.
In cazul lui Flo si daca erau amandoi din acelasi oras/judet vanzatorul are prioritate la decizie, daca vrea sa le pastreze le pastreaza, daca nu nu si dupa decizia vanzatorului, cumparatorul poate si el sa decida ce face in continuare. Adica daca le pastreaza el pe alea sau daca vrea altele PREFERENTIALE nu altele obligatorii.
Evident daca oamenii sunt din judete/orase diferite treaba cade din start.
Eu asa vad logica problemei si din ce am inteles eu din legea asta.

UNT-G.C
01-04-2012, 13:29
Daca vanzatorul si cumparatorul sunt din acelasi judet se aplica ce am zis eu. Anul trecut la Iasi asa am patit. Am luat masina de la cineva din judet si trebuia sa pastrez numerele lui obligatoriu. Eu am facut in numele lui cerere de pastrare numere, am platit 30 lei, apoi am putut sa-mi aleg numerele mele.
NU ESTI OBLIGAT !!!!!! sa pastrezi nr lui . platind si ca ai facut cerere ,i le-ai rezervat lui .nu pot sa te oblige sa le pastrezi daca nu vrei , asa ce ar insemna sa cumperi /sau nu masina acum si din cauza numarului ?

Padre1704
01-04-2012, 13:36
Mie asa mi-au zis ..si cu asta termin. Singura alternativa care mi-au dat-o in lipsa acelei foi prin care vanzatorul doreste sa pastreze numerele a fost: Inmatriculez masina pe numele meu cu nr lui. Devin proprietar si apoi pot sa-i schimb numerele. (cu tot ce implica asta: iarasi RAR pt identificare, alt certificat, taxe de certificat, inmatriculare etc)

UNT-G.C
01-04-2012, 13:39
astia de acolo(inmatric) sunt bolnavi . de ce nu le-ai spus: daca omu avea o combinatie aiurea sa o ia ei daca le place!
cate bordee atatea obicee!

klausu25
01-04-2012, 14:12
inclin sa cred ca Padre are dreptate: din moment ce vanzatorul nu-si exprima dorinta de a-si pastra numarul, acesta ramane pe masina!

Borisake
01-04-2012, 14:21
Pai exact ce am spus si eu in postul #22.

klausu25
01-04-2012, 14:33
pt klaus- cum poti pastra pe masina nr de BUCURESTI daca cumparatorul este din alt judet ? deci ..... sa si gandim , SKF este in tara , nu ?
iar fata de taxa , la noi la PH , NU au fost cazuri de inmatriculare fara taxa , da de recuperare dupa inscris ,da , cu judecata.

le poate pastra daca nu se duce sa o radieze.... pericolul creste cu distanta dintre protagonisti.
De aceea spuneam intr-un post pe care nu l-a citit nimeni ca e bine ca vanzatorul sa-si exprime doleanta de a-si pastra numarul, in speranta ca atunci cand va merge la militie sa-si ridice numerele va avea surpriza placuta sa constate ce de voie sau nevoie, cumparatorul a radiat-o si a predat numerele la militie!

@Alex, se pare ca nu numai eu citesc pe diagonala.... unde-i ala cu scaunul? ;-)

UNT-G.C
01-04-2012, 14:52
"numarul se rezerva in momentul in care faci actul de vanzare/cumparare!" = TOTAL FALS , dar e bine sa nu mai comentez , alti stiu mai bine .

Padre1704
01-04-2012, 15:10
Desi doream sa inchid acest subiect: La voi nu stiu cum e, nu gasesc pe site aceasta mentiune dar nu cred ca e diferit (de fapt refuz sa cred ca nu e la fel peste tot)[Only registered and activated users can see links]
A se citi ultimul Paragraf unde desi e stipulat "de regula" se traduce prin obligatoriu.
Acum, sper ca terminam....

Borisake
01-04-2012, 15:11
@Grigore Cristinel Pai ce te bagi tu ma? De unde stii tu! Ce lucrezi cu nr auto...hihihihihihihih Tu esti aviator. hiihihihihih

Borisake
01-04-2012, 15:16
Fiind lege noua cred ca nu a fost bine inteleasa de toate sectiile judetene si o aplica asa cum inteleg ei. Nici mie nu mi se pare normal sa ma oblige sa le iau ca dupa sa mi le schimb cum vreau eu.
In cazul lui Flo si daca erau amandoi din acelasi oras/judet vanzatorul are prioritate la decizie, daca vrea sa le pastreze le pastreaza, daca nu nu si dupa decizia vanzatorului, cumparatorul poate si el sa decida ce face in continuare. Adica daca le pastreaza el pe alea sau daca vrea altele PREFERENTIALE nu altele obligatorii.
Evident daca oamenii sunt din judete/orase diferite treaba cade din start.
Eu asa vad logica problemei si din ce am inteles eu din legea asta.
Ca sa te sustin. Oricum acolo scrie ca "de regula".

Padre1704
01-04-2012, 15:22
"De regula" e ca sa lase loc la jmecherasi. Pt noi muritorii e "obligatoriu" ca sa incaseze ei inca 30 lei...

Borisake
01-04-2012, 15:25
Asta-i ca si limba RO. Loc de intors.

UNT-G.C
01-04-2012, 17:09
@Grigore Cristinel Pai ce te bagi tu ma? De unde stii tu! Ce lucrezi cu nr auto...hihihihihihihih Tu esti aviator. hiihihihihihDA,DA de ce ma bag :wall: la mine la aprozar , unde lucrez se vand nr pt avioane :laugh:

Padre1704
01-04-2012, 17:33
Cristinel..ai vazut linkul pus de mine?

UNT-G.C
01-04-2012, 18:53
da prietene am vazut . acum eu am spus si mai sus cate bordee atatea obicee.

tzaga
10-04-2012, 13:44
cristi are dreptate................la inmatriculare vechiul numar devine liber daca vechiul propietar nu l-a rezervat deja............noului propietar i se da un numar nou,iar daca doreste sa ramana vechiul numar se taxeaza ca numar preferentiar!!!!!!!!!!

UNT-G.C
10-04-2012, 14:18
Iuli daca nr ramane pe masina (ph la ph) ,NU platesti nimic ,dar poti lua la rand 40 lei ce da calculatorul sau preferinta daca combinatia respctiva este libera cu 85lei .

tzaga
10-04-2012, 14:21
chestia cu "nu platesti nimic" nu se aplica la cluj............sau poate nu mai sunt eu updatat,dar ma interesez

Padre1704
10-04-2012, 16:30
Se pare ca la Iasi sunt mai jmecheri baietii...

andrei_1970
10-04-2012, 17:06
eu am luat ultimele doua masini cu tot cu numar si fostul propietar a specificat ca ramin numerele si deci nu am platit nici o taxa pentru numar. iar concret in ianuarie cind am facut actele la fostul golf vindut am lasat numerele si am scris in certificat la rubrica vindut inclusiv cu numerele..si ala nu a platit nimic la ghiseu ca eram linga el am semnat si eu o hirtie..asta in iasi..in rest insa nu garantez cum e.am preferat asa din cauza ca era taxa de drum platita pe un an si era pacat sa se piarda banii...si oricum nu tin la numere preferentiale..

Borisake
10-04-2012, 20:55
Chiar daca i- ai lasat tu nr trebuie sa anunte CNADNR- ul, altfel nu este valabila taxa. Masina aia cu nr alea figureaza pe alt nume.

andrei_1970
11-04-2012, 18:23
uite am verificat bonul si chitanta de la masina actuala si pe ea figureaza doar numarul sasiu si numarul de inmatriculare nu figureaza deci nici un nume de propietar! deci asa ca faza daca esti oprit si arati actele astea ce iti pot face daca taxa e platita de altul sa spunem? in plus sa stii ca la citirea automata de pe autostrada sau europeana unde mai monteaza astia camere mobile pentru asa ceva se verifica doar numarul autoturismului in baza de date daca are sau nu rovinieta nu si numele propietarului!

Borisake
11-04-2012, 23:18
Andrei, fix problema pe care ti-am spus-o a patit-o un vecin de la mama din bloc. Asta a cumparat o masina ce avea taxa de drum platita pe anul in curs de la un vecin din blocul meu (locuim in blocuri diferite) deci taxa era platita pe anul in curs pe vechiul proprietar. Masina si-a pastrat aceleasi numere ca si in cazul tau. Atunci de ce vecinul memei mele a primit amenda de vinieta?
Baga un ochi pe site la CNADNR si o sa vezi ca dreptate. Are rubrica speciala pt problema asta.
Bafta.

andrei_1970
12-04-2012, 06:35
in fine nu mai conteaza da mi se pare o aberatie...hai ca la asigurare inteleg ca trebuie alta facuta pe numele noului propietar insa la taxa de drum nu vad logica ca e platita pe masina si nu pe propietar.oricum pe bon si chitanta nu apare propietarul asa ca nu vad cum te poate amenda politaiul daca te opreste in trafic...poate doar astia cind trimit prin posta amenda. de aia si spune acolo la o rubrica ca se va pastra inca un an chitanta dupa expirarea ei.

tzaga
12-04-2012, 10:26
pai normal ca ei se iau dupa numar si apoi verifica cine este propietarul la numerele alea...............la ala ii trimite factura!!!!!

andrei_1970
12-04-2012, 16:29
si daca numarul respectiv figureaza cu vinieta platita ce sens mai are sa verifice cine e propietarul si sa trimita amenda? intelegeam daca numarul de masina nu avea taxa platita!

Borisake
12-04-2012, 16:57
in fine nu mai conteaza da mi se pare o aberatie...hai ca la asigurare inteleg ca trebuie alta facuta pe numele noului propietar insa la taxa de drum nu vad logica ca e platita pe masina si nu pe propietar.oricum pe bon si chitanta nu apare propietarul asa ca nu vad cum te poate amenda politaiul daca te opreste in trafic...poate doar astia cind trimit prin posta amenda. de aia si spune acolo la o rubrica ca se va pastra inca un an chitanta dupa expirarea ei.
Pai daca te opreste caschetarul in trafic nici eu nu vad cum sa te agate, dar pe camere, softul verifica si detinatorul autovehicolului. Vecinul ala pe camera si-a luat amenda.

Padre1704
22-04-2012, 15:58
Cineva care stie cum e treaba cu RAR-ul? Ideea e urmatoarea. Vreau sa iau o masina neinmatriculata. A facut RAR-ul la ea cam acum un an, deci ITP valabil inca un an, certificat de autenticitate expirat. Omul zice ca daca vreau sa o inmatriculez trebuie sa-i fac alt certificat de autenticitate, fara sa mai fac si ITP. Ce stiti de aceasta situatie?

Venom
22-04-2012, 16:22
Este asa cum zice omul. itp-ul e valabil, trebuie doar certificat de autenticitate, ca si la o masina inmatriculata deja.

UNT-G.C
22-04-2012, 20:09
trebuie refacut certificatul de autenticitate , valabila 60 zile .

bogdan87
22-04-2012, 21:52
Acum 2 saptamani mi-am inmatricultat masina, iar pentru numere preferentiale am platit 85 lei!

In momentul transcrieri rovinieta se pierde!

Daca vrei sa o transferi mergi la CNADR si contra sumei de 25 lei se trensfera pe noile numere.

andrei_1970
23-04-2012, 08:36
totusi nu inteleg daca masina a facut rar-ul acum un an si nu a fost inmatriculata inca..inseamna ca nici cele 3 rinduri de numere rosii nu au fost scoase?stiam ca 3 luni ai voie maxim sa circuli cu ea asa adusa din afara si neinmatriculata inca!

andrei_1970
23-04-2012, 08:42
am urmatoarea intrebare.... o masina a fost vinduta la cineva cu cate facute doar la financiar acum 3 luni...deci la politie nu s-a mers. acea persoana o poate revinde mie sa zicem tot cu act de vinzare cumparare intre el si mine de data asta? tinind cont ca nu e trecut in cartea de identitate? si mai e ceva... eu cind am vindut masinile avute pina acum trebuia sa semnez personal la politie la ghiseu cind dosarul ere complet! acum cum sa fac?ar trebui sa il aduc pe primul propietar trecut in carte , nu?
dati si voi o parere!

Borisake
23-04-2012, 09:27
Nu mai bine mergi la ghiseu la caschetar si ii intrebi pe aia? Ca ei sunt cei mai in masura sa-ti raspunda fix la obiect. Treaba la tine vad ca-i destul de complicata plus ca vad ca in fiecare oras treaba sta cu totul altfel, adica nu-i una pt toti. Deci risti sa nu mai intelegi nici tu numic.

andrei_1970
23-04-2012, 14:41
o sa merg la ghiseu poate nu e aglomeratie. treaba sta in felul urmator... am gasit un a 6 din 2006 full cu piele inclusiv si fara trapa.are motor de 2l ,6 trepte si cere 11500 pe el sau masina mea la schimb si 6500 e.masina e inmatriculata prima data in ianuarie 2011 in satu mare apoi vinduta la o luna cuiva din vs. acela a vindut-o acum 3 luni la unul din iasi ce se ocupa cu asa ceva.. insa asta ultimul din iasi nu e trecut in carte are doar contractul ala de vinzare cumparare semnat in ianuarie 2012.are cica 154 mii la bord insa nu cred ca se pot verifica km astia chiar daca se citeste si pompa de injectie.omul e de acord sa fac orice tester si probe la masina.o avea pe autovit iasi la 12200 e insa nu dau de ea ca sa pun linkul. are inclusiv harta romaniei varianta 2011 atita doar ca pe fata are 2 cauciucuri cam uzate, jantele fiind de aliaj pe 17 originale 225/50/17 parca. placutele, discurile vad ca sunt ca noi..banuiesc ca au fost schimbate.carte service cica nu are..deci nu stiu distributia si altele daca a fost schimbata sau cind...am condus putin masina si nu as vrea sa supar pe cineva de pe forum ca am avut si eu citeva masini la viata mea printre care si octavia, passat insa confortul si gindirea aplasarii comenzilor chiar si bordul in sine imi plac foarte mult la acest tip de masina. ma refer la modelul asta aparut din 2005 parca. am impresia ca ecranul e color la modelele dupa 2008. din comenzile de pe volan se poate seta si pe maxi dot sa vezi informatiile de pe acel ecran.volanul si schimbatorul nu prezinta deloc urme de uzura iar scaunele au la fel o piele fina impecabila.farurile bixenon pe scurta si lunga iar triplele spate cu leduri. are geamurile foliate cu autorizatie rar si timbru insa pe fata asta cu siguranta nu e valabil..e posibil sa iti ieie certificatul la un control de rutina.

Padre1704
23-04-2012, 21:45
Problema la tine e de financiar.
1. Daca samsarul nu a trecut-o la financiar trebuie sa cauti ultimul proprietar de pe carte si sa ceri financiarul de la el. Eventual faci contract V-C intre tine si proprietarul din carte si elimini samsarul din joc.
2. Daca samsarul a trecut-o la financiar iti trebuie financiarul de la ultimul proprietar de pe care (trebuie sa il aibe samsarul) + financiar samsar.
Degeaba mergi la Politie, ca aia nu-ti zic mare lucru si nici nu te invata cum sa "ocolesti" unele viduri legislative. Indicat e sa iei legatura cu vre-un samsar.

f l o r i n
24-04-2012, 00:38
Topicul a devenit o mare varza..... MULTUMESC !

Andrei, km "reali" se citesc din ECU... daca are implementata functia si daca nu au fost deja manariti....

Daca masina e buna, de ce crezi ca a schimbat atatia proprietari, in ultima perioada ?

2006 nu e un an bun, pentru un motor PD....

andrei_1970
24-04-2012, 01:42
tipul de motor e BLB ( stiam ca BKP de la w e cu probleme la injectoare) iar primul propietar a adus masina si a inmatriculat-o era din satu mare. al doilea a tinut-o fix un an.samsarul care a luat-o de la al doilea a facut financiarul si o are de 3 luni( el pretinde ca tot asa cu o masina la schimb si diferenta de bani) problema e ca din cite stiu financiarul asta e valabill luna respectiva daca e incheiat pina pe 15 si daca e dupa data de 15 se prelungeste si a doua luna pina pe 10 parca.deci chestia apare ca nu stiu adevaratul propietar si e posibil sa imi trebuiasca semnatura lui pe un act ceva....

f l o r i n
24-04-2012, 10:27
... si ca nu stii daca omul nu are probleme la Financiar... si nu iti va putea da niciodata ... sau nu in curand, fiscalul.

vicius_the_one
01-05-2012, 21:22
tipul de motor e BLB ( stiam ca BKP de la w e cu probleme la injectoare) iar primul propietar a adus masina si a inmatriculat-o era din satu mare. al doilea a tinut-o fix un an.samsarul care a luat-o de la al doilea a facut financiarul si o are de 3 luni( el pretinde ca tot asa cu o masina la schimb si diferenta de bani) problema e ca din cite stiu financiarul asta e valabill luna respectiva daca e incheiat pina pe 15 si daca e dupa data de 15 se prelungeste si a doua luna pina pe 10 parca.deci chestia apare ca nu stiu adevaratul propietar si e posibil sa imi trebuiasca semnatura lui pe un act ceva....

BLB este BKP-ul de pe passat. Are injectoare siemens !!! Mare succes cu el !

andrei_1970
06-05-2012, 19:05
pina la urma am cumparat un b6 variant motor 1,9 105 cp contfortline. chestia e ca taxa de mediu m-a ajuns 5230 roni cu toate ca are filtru particule si e luna a 6-a 2008. deci am renuntat la acel audi care avea 3 propietari in tara si era vindut de al 4-a lea fara act pe ea.macar la asta sunt primul propietar si unul in germania.. ce vreau sa intreb este urmatorul lucru...daca sunt sanse sa recuperez aceasta taxa in instanta si daca se merita efortul financiar si timpul pierdut pe la avocat. am inteles ca sansele sunt foarte mici mai ales dupa astea inmatriculate cu acest an..si la acre a fost platita taxa.

UNT-G.C
06-05-2012, 19:17
sa il stapanesti sanatos , despre taxa eu am platit in 2008 =997e x 36000 si acum am facut acte si am dat in judecata pt recuperarea taxei + dobanda , DAR am termen tocmai in decembrie pe 16 , dar trece timpul . ce este nasol , daca castig si se castiga sigur din sursa sigura vb , este ca daca ar fii sa vand berlina de ph , cel ce o cumpara o sa treb sa plateasca el taxa iar si asa ce sa mai cer pe ia , dar o sa vad la timpul potrivit

andrei_1970
06-05-2012, 19:19
scrie aici tip la motor BLS ce stiti despre acest motor? asa sunt multumit de el e silentios porneste la sfert nici nu auzi demarorul cind invirte si consumul arata 0.5 relanti si 5,8 oras. in afara inca nu am fost cu ea. are cheie din aia cu pornire prin impingere la care trebuie sa fiu atent la introdus si scoatere altfel un contact din ala e destul de scump am inteles .... are incalzire scaune, reglaj electric si lombar inclusiv, tempomat,senzori ploaie, senzori parcare fata_ spate, geamuri electrice spate+ fata,cotiera fata+spate,esp, comenzi pe volan.mpr ce are si navigatie am cd-ul original dar e de germania. mi-ar fi placut daca era modelul cu ecran mare in bord. da si asta e frumos. dublu climatronic si cam atit... am inlocuit filtrele si uleiul simbata + distributia.( 20 mil in total am dat) masina am verificat-o pe tester si cu ridicare pe elevator+ istoric reprezentanta w. 2 chei geamuri ionizate spate fabrica.poze vad ca nu reusesc sa pun au formatul prea mare si nu ma pricep sa le transform

andrei_1970
06-05-2012, 19:22
nu stiam asta ca daca eu recuperez taxa la o viitoare revinzare acel propietar trebuie sa o achite iarasi! ce mai vreau sa spun e ca suspensia e mai rigida la b5 pentru gropile de la noi..insa e stabila si nici zgomot nu ai in ea. chestia e ca b5 nu am cum sa il vind din cauza ca preturile sunt foarte scazute si eu am inlocuit cam tot la ea inclusiv suspensia, montat 2 dvd-uri cauciucuri si jenti aliaj noi etc...pierd prea mult asa ca il voi tine...

Borisake
06-05-2012, 23:08
scrie aici tip la motor BLS ce stiti despre acest motor? asa sunt multumit de el e silentios porneste la sfert nici nu auzi demarorul cind invirte si consumul arata 0.5 relanti si 5,8 oras. in afara inca nu am fost cu ea. are cheie din aia cu pornire prin impingere la care trebuie sa fiu atent la introdus si scoatere altfel un contact din ala e destul de scump am inteles .... are incalzire scaune, reglaj electric si lombar inclusiv, tempomat,senzori ploaie, senzori parcare fata_ spate, geamuri electrice spate+ fata,cotiera fata+spate,esp, comenzi pe volan.mpr ce are si navigatie am cd-ul original dar e de germania. mi-ar fi placut daca era modelul cu ecran mare in bord. da si asta e frumos. dublu climatronic si cam atit... am inlocuit filtrele si uleiul simbata + distributia.( 20 mil in total am dat) masina am verificat-o pe tester si cu ridicare pe elevator+ istoric reprezentanta w. 2 chei geamuri ionizate spate fabrica.poze vad ca nu reusesc sa pun au formatul prea mare si nu ma pricep sa le transform

Redimensioneaza-le cu asta, ii simplu de folosit si ii intuitiv. [Only registered and activated users can see links]

f l o r i n
06-05-2012, 23:20
Aici se discuta despre altceva..... B6 cu cheie in loc de token, nu o sa gasesti....

andrub
16-11-2012, 19:33
Salutare tuturor. Vad ca e cam ¨rece¨ subiectul asta la noi pe forum asa ca vin cu o intrebare, deoarece urmeaza sa-mi inscriu Passat-ul. Pentru ca am auzit ca difera de la un judet la altul, poate este cineva din Bistrita care a mai facut asa:

-am contract de vanzare cumparare intre neamt si mine, insa pe Brief e trecut baiatul care a adus masina.
-putea sa isi faca contract intre el si neamt si apoi contract intre mine si el dar am intrebat la Bistrita si cere fiscal (chiar daca nu a scos numere rosii).
-ar dura prea mult sa mai astept dupa fiscal, pentru ca vreau as apuc sa depun si la judecatorie anul asta actele pentru recuperarea taxei, pe legea actuala.

Am auzit de la cineva ca s-ar putea sa trebuiasca si o declaratie notariala prin care declar ca baiatul a fost carausul si eu sunt proprietarul. Asa sa fie?

UNT-G.C
16-11-2012, 20:51
da baiatul da o declaratie , ca el a adus masina cu platforma nr ...... , si se ataseaza si o copie de pe CMR-u . asa-i la noi la PH . si ca o faza tare petrecuta la noi : declara ala ca X a adus masina (un vw) cu platforma nr PH ... . toate bune si frumoase pana la verificarea din baza de date , SI , surpriza - NR inmatric TRECUT in declaratie era de la un TICOOOOOOOOO !!!!! :laugh: parca si vad un vw in "spinarea" unui tico hihihihihihi ASA ca mare grija la declaratii !
si cu fiscalul , asa-i , cati vanzatori (interimari , samsari) sunt , atatea certif fiscale trebuiesc .

andrub
17-11-2012, 00:16
Pai ce are...Tico nu poate avea carlig???:slap::laugh: Pai a adus-o pe roti, masina are numere de zoll pana in 01.12.2011 si pe brief e trecut el, deci nu e cazul de platforma. Oi vedea cand ajung acolo...problema e ca doar cand ma gandesc...cateva ore de stat la coada, ajungi acolo...si o doamna iti zice asa cu o fata de parca ai omorat pe cineva: ¨Pai nu aveti declaratie domle´!¨

bogdan_eon
17-11-2012, 00:20
Tico poate avea carlig dar nu se poate incadra niciodata la "masa maxima admisa pentru ansamblu de vehicule" ca sa care o platforma si un passat dupa el.

andrub
17-11-2012, 10:54
Eram ironic cu Tico.:cool2:. Daca stie cineva despre chestia asta daca am sau nu nevoie de declaratia asta...poate sunt si juristi printre noi.

cuiuda
17-11-2012, 11:56
Salut
Va rog sa ma ajutati cu ceva detalii "tehnice"
Am un var care locuieste in Italia de vreo 4 ani. Cu ceva timp in urma, cred ca tot vreo 4 ani sunt, s-a dus in Germania si a luat un A6 1.9 TDI din 2003. A inmatriculat-o in Italia pe numele lui. Acum ar vrea sa o inmatriculeze in RO tot pe numele lui. Care sunt pasii de urmat pentru inmatriculare, actele necesare si cam cat ar dura treaba asta. El vrea sa rezolve treaba intre Craciun si An nou...eu i_am spus ca in perioada asta e ca un "sport extrem" :)
Multumesc.

bogdan_eon
17-11-2012, 12:15
Chiar ca e sport extrem, in primul rand trebuie sa faca programare in RAR de pe acum pentru acea perioada (daca nu e prea tarziu deja). In rest nu mai stiu detalii.

cuiuda
17-11-2012, 12:41
Daaa...asta o sa incerc eu sa fac pentru el zilele astea ca el si cu PC-ul sunt ca sinele de tramvai paralele :) :) :)
Ma intereseaza daca e nevoie de actul de v/c din Germania si cum se procedeaza cu radierea masinii din Italia.
Mai astept raspunsuri
Multumesc

Padre1704
17-11-2012, 20:05
Greu..cred ca mai bine mergi la RAR si Politie sa intrebi. Eu zic ca are nevoie de toate actele necesare inmatricularii, mai putin de actul de vanzare cumparare (deoarece e deja proprietar)

andrub
28-11-2012, 06:55
Are nevoie de cerere, fisa inmatriculare, RAR(de aici obtine CIV+ITP), de actul de cumparare din Italia (tradus si original, daca nu are sa-si faca unu tipizat intre el si un italian), cartea masinii original si tradusa, decizia de calcul a taxei (care se face la finantele de care apartine), plata taxelor (prima inmatricualre, taxa de inmatriculare la primarie, taxa de certificat la BCR) si nervi de otel.

Andrei.Smr
02-01-2013, 10:37
Puteti sa ma ajutati cu ceva informatii?....Vreau sa trec masina de pe mine pe mama mea, motivul este asigurarea prea scumpa (anul trecut am dat 450 lei iar anul asta ,cand eu credeam ca va fi sub 400 datorita clasei bonus, trebuie sa dau 1000 lei), si as vrea sa stiu exact unde trebuie sa merg si ce documente am nevoie. Multumesc!

Alex-F1
02-01-2013, 10:40
RCA-ul 1.000 de lei pe an mah???!!! :yikes: Esti cu capul??? Cum asa frate? :blink: Si daca va fi pe mama ta, va fi mai ieftin? :hmmm:

Andrei.Smr
02-01-2013, 10:46
Exact aceasi reactie am avut-o si eu cand mi-am dat seama ca nu-I gluma...si 1000 lei ii cel mai ieftin...Am 20 de ani si sunt in categoria de risc, chiar daca nu am lovit masina platesc mai mult. Daca o fac pe mama o sa platesc cam 380 lei/an. S-au majorat asa mult pt ca multi tineri au facut accidente , aveau asigurari la firme ieftine care nu prea dadeau banii la pagubiti. Firmele au fost date in judecata, au pierdut si acum trebuie sa isi acopere pierderile, cum altfel decat crescand tarifele.

Alex-F1
02-01-2013, 10:51
Pai da....ca doar "your mother gave birth to a legend"!!!!!! :hooray: Ma gandeam eu ca e chestia asta cu varsta, dar chiar asa frate? :blink: Pai daca nu-ti raspunde careva concret, o sa sun io o fosta gagicuta, care a lucrat vreo 10 ani in domeniul inmatriculari auto si precis atata lucru inca ar stii sa-mi spuna, ce si cum trebuie facut in cazul tau! :wink:

Oricum, mie unu nu prea mi se pare fair-play chestia asta cu varsta si cu tariful....eu inteleg ca sunt multi taureti pe sosele, care cred ca sunt descendenti directi ai clanului Schumacher, dar totusi sunt si destui tineri care conduc chiar ok si de ce sa plateasca si ei? Nu e in regula...si stiu si ei asta, dar o vreme vor lasa legea asa, dupa care o vor schimba....din nou....

Andrei.Smr
02-01-2013, 10:56
Mersi...sper sa rezolv cat mai repede sa pot circula cu masina, azi imi expira asigurarea, deci de maine sta in garaj :suparat:.

Borisake
02-01-2013, 11:10
Cei nascuti in anii '80 - '90 sunt aspru taxati. Dar ce vei face cu taxa ce a intrat de ieri in vigoare?

popika_floryn
02-01-2013, 11:10
Andrei la alta firma nu ai incercat? la fel am patit si eu in toamna cu cei de la Astra, eram asigurat la ei 5 ani si in urma cu un an platisem 450 de lei iar pe 2012 mi-au cerut tot asa, aproape 1000 de lei, ca cica am sub 30 de ani! m-am enervat si am cautat cea mai ieftina firma , am gasit la Grupama cu 435 de lei pe an...

bogdan_eon
02-01-2013, 11:11
Asta voiam sa il intreb si eu Sorine, masina a fost cumparata recent? adica s-a platit la ea taxa da prima inmatriculare?

Borisake
02-01-2013, 11:22
Daca-i inmatriculata, adusa de afara dupa 2007 si s-a platit taxa de prima inmatriculare, scapa.

bogdan_eon
02-01-2013, 11:25
Exact! de asta l-am intrebat daca a platit la ea taxa.

Andrei.Smr
02-01-2013, 11:30
In primul rand pretul care l-am postat este la cea mai ieftina firma, mai jos nu gasesc. In al doilea rand masina a fost adusa in tara in 19.10.2007 deci cred ca s-a platit taxa pt ea.

Borisake
02-01-2013, 11:41
Intereseaza-te ca ala daca a platit-o si a dat Finantele in judecata si s-a recuperat banii o iei de la 0.
Trimite-mi un mail cu RCA-ul vechi sa-ti caut una mai de doamne ajuta. Sunt societati care in tara nu au puncte de lucru si poate nu a fost facuta o simulare si in platforma lor. Daca vrei, evident.

Raffy
02-01-2013, 13:14
Care e faza cu taxa auto?
Eu nu mai stiu de cand e masina in tara.
Am inteles ca daca vreau sa o vand trebuie sa plateasca cumparatorul aceasta taxa, din nou. Puii mei, nu mai inteleg nimic.

bogdan_eon
02-01-2013, 13:18
Pana in 2007 nu s-a platit taxa de prima inmatriculare in tara, si de aceea la masinile la care nu s-a platit, acum la revanzare o sa se plateasca taxa ca si cum ai aduce acum masina din afara.

Borisake
02-01-2013, 13:21
Pai da ii vb de taxa lui Boc, ce a fost amanata 1 an, a intrat de ieri in vigoare. Si cumparatorul in veci nu o sa-ti dea banii pe care ii ceri tu. Si tu ca s-o dai lasi la pret suma taxei si era pe la 2000 euro, deci...

Andrei.Smr
02-01-2013, 13:46
deci creste pretul la masinile cu taxa platita

Borisake
02-01-2013, 13:50
Si da si nu, ideea este ca nu scad.

ADY
02-01-2013, 14:02
masina mea a fost inmatriculata in tara in octombrie 2008, in martie i-am facut recarosare apoi am dat statul in judecata si in noiembrie am luat banii pe taxa inapoi 4410 ron...daca o vand, la a mea se mai plateste taxa sau nu?

Andrei.Smr
02-01-2013, 14:03
da, se plateste

ADY
02-01-2013, 14:12
naspa in cazul asta...
de exemplu eu am casco si e asigurata la 4600 euro cu fransiza 25 sau 35% la dauna totala...asa ca ajung ca pe dauna totala sa iau mai mult decat daca as vrea s-o vand....

Andrei.Smr
02-01-2013, 14:13
cam asa ceva...sau o dezmembrezi si iei cel putin cat iei daca o vinzi

bogdan_eon
02-01-2013, 14:18
Inca nu va faceti mari probleme pentru ca Ponta vrea sa schimbe aceasta lege cat de repede, chiar acum pe 4 ianuarie a propus sa se discute pe aceasta tema, deci nu se stie inca daca o sa ramana asa, totusi mai mult ca sigur nu o sa ramana asa, pentru ca o sa fie un haos, in sensul ca toate masinile care o sa se vanda si la care trebuie platita taxa o sa se faca doar o procura de imputernicire catre cel care cumpara masina si nu o sa se mai schimbe proprietarii la masini, dar defapt masinile sunt cu proprietarii schimbati, va dati seama cum ar fi sa vinzi o dacie non euro cu 1000 lei si sa platesti la ea mii de euro taxa de inmatriculare.

Andrei.Smr
02-01-2013, 14:20
sa-i chis in freza cu taxele lor...sper sa o scoata de tot.

Borisake
02-01-2013, 14:30
Inca nu va faceti mari probleme pentru ca Ponta vrea sa schimbe aceasta lege cat de repede, chiar acum pe 4 ianuarie a propus sa se discute pe aceasta tema, deci nu se stie inca daca o sa ramana asa, totusi mai mult ca sigur nu o sa ramana asa, pentru ca o sa fie un haos, in sensul ca toate masinile care o sa se vanda si la care trebuie platita taxa o sa se faca doar o procura de imputernicire catre cel care cumpara masina si nu o sa se mai schimbe proprietarii la masini, dar defapt masinile sunt cu proprietarii schimbati, va dati seama cum ar fi sa vinzi o dacie non euro cu 1000 lei si sa platesti la ea mii de euro taxa de inmatriculare.
Tocmai ce spuneau la radio, ca noua taxa sa nu depaseasca valoarea de piata la vanzare hihihihihi adica astia ne lasa pisibilitatea sa le donam. Hihihihihihihi

Andrei.Smr
02-01-2013, 14:44
:laugh: Decat sa donez masina mai bine va fac o vizita la Bucuresti si facem un foc de tabara din ea in fata Palatului Parlamentului sau in fata Casei Poporului....sau varianta rationala o dezmembrez

bogdan_eon
02-01-2013, 14:47
Pai daca e asa se face contract de vanzare cumparare pe valoarea de 100 euro si platesti taxa tot 100 euro, chiar daca in contract e trecut 100 euro si de fapt pe masina ai luat 5000.

Borisake
02-01-2013, 15:00
:laugh: Decat sa donez masina mai bine va fac o vizita la Bucuresti si facem un foc de tabara din ea in fata Palatului Parlamentului sau in fata Casei Poporului....sau varianta rationala o dezmembrez
Hihihihi Ii tot una.

madalinul007
02-01-2013, 16:07
Pai daca e asa se face contract de vanzare cumparare pe valoarea de 100 euro si platesti taxa tot 100 euro, chiar daca in contract e trecut 100 euro si de fapt pe masina ai luat 5000.

valoarea reala a masinii
nu cea din contract

bogdan_eon
02-01-2013, 16:08
Si cine e evaluatorul masinii vandute?

Andrei.Smr
02-01-2013, 16:10
ma gandesc ca se face dupa un tabel in functie de varsta, numar de km, motor, dotari etc

madalinul007
02-01-2013, 16:19
nui vorba de evaluator
ii vorba de taxa

la fel cum plateai pana acuma taxa pe masina adusa de dincolo
o sa platesti pt noua taxa, numai ca o sa fie mai mult ca inainte
si o sa ajunga taxa de la cat a fost pana la pretu masinii
asta se referea

nu ca daca pretu masinii tale ii de 5000euro, taxa ii automat 5000 euro

dar nu cred ca o sa tina, ii o aberatie sa platesti atata

bogdan_eon
02-01-2013, 16:24
nui vorba de evaluator
Pai chiar de evaluator e vorba, atata timp cat spui ca daca eu vand masina cu 100 euro si nu mi se ia in calcul acest pret, atunci cine imi face pretul corect al masinii mele?

madalinul007
02-01-2013, 16:27
cum se facea anu trecut calculul cat ai de plata taxa pt orice masina ?
in 2012 ?

la fel o sa se calculeze si acuma, doar ca valorile vor fi mai mari
in acelasi fel, doar ca o sa fie mai mult

nici atunci nu se evalua masina cat costa
se facea taxa pt ea

bogdan_eon
02-01-2013, 16:29
Si daca in noua lege spune ca taxa nu trebuie sa depaseasca valoarea masinii, iar pretul de vanzare al masinii este de 100 euro, cine o sa imi evalueze masina la alt pret pentru ca ulterior sa imi poata calcula la ea taxa cum se facea anul trecut in 2012?

madalinul007
02-01-2013, 16:31
probabil RAR-ul, nu stiu sa-ti zic
ca prin ei se face tot

desi taxa asta ii o aberatie
taxa auto, nici nu ar trebui sa existe
pentru daca nu am plati taxa auto pt masinile de dincolo, am aduce masini si mai noi
adaugand banii de taxa in masina

Alex-F1
02-01-2013, 17:17
:offtopic: Madaline, tu parca scrii versuri frate....esti singurul de pe forum care scrie asa....plus spatii intre randuri....rugamintea mea e sa incerci sa scrii si tu ca tot omul, pana la capatul randului si fara spatii inutile intre ele! :wink:

P.S.: A doua oara nu te voi mai ruga, ca m-am cam saturat, deci atentie...!

madalinul007
02-01-2013, 17:51
Ok, scuze de versuri. nu am citit in regulament ca trebuie sa scrii pana iti sare in rand nou. Apropo ce inseamna "...."? Is patru la numar, stiam ca punctele de suspensie sunt obligatoriu trei la numar, adica: ..., nu mi-o predat la scoala, de aia intreb.

Alex-F1
02-01-2013, 17:59
Ar fi si culmea sa-ti scrie si aia in regulament (sa scrii pana iti sare in rand nou)...niste chestii se inteleg de la sine, nu mai trebuie specificate in regulament! Acele 4 puncte si eu vreau sa fie 3, dar, din cauza vitezei de scriere, cam ies 4....o sa incerc si eu sa ma rezum doar la 3... :limba: Tare oricum faza cu "nu mi-o predat la scoala".... :laugh:

Borisake
02-01-2013, 17:59
Hahahaha, atac la Pruteanu. Sa vezi acum macel.hihihihihihohih

Alex-F1
02-01-2013, 18:04
Da...tauretii astia tineri ataca ca leii...varsta, hormonii, orgoliul etc. ...dar nici eu nu ma las, doar sunt berbec, cea mai incapatanata zodie... :devil: :boxing:

madalinul007
02-01-2013, 18:06
Din cauza vitezei ai scris cam in toate posturile unde ai folosit punctele de suspensie gresit, eu cred ca era intentionat, din moment ce ai facut in toate. Oricum probabil nu stiai ca se folosesc treri. Acum stii, fii mai lent in tastare si va fi bine, nu vreau sa te mai avertizez:devil:

Borisake
02-01-2013, 18:06
Si tu Putene...?

Andrei.Smr
02-01-2013, 18:08
Hahahaha, atac la Pruteanu. Sa vezi acum macel.hihihihihihohih

LIKE :yes:

bogdan_eon
02-01-2013, 19:09
Da...tauretii astia tineri ataca ca leii...

As putea sa il atentionez si eu pe Alex ca a facut o cacofonie, dar nu o fac, ca e baiat de treaba... :evil:

Borisake
02-01-2013, 19:22
Bine ca nu ai facut-o...hihihihihihihi

Andrei.Smr
02-01-2013, 19:46
Puteti sa ma ajutati cu ceva informatii?....Vreau sa trec masina de pe mine pe mama mea, motivul este asigurarea prea scumpa (anul trecut am dat 450 lei iar anul asta ,cand eu credeam ca va fi sub 400 datorita clasei bonus, trebuie sa dau 1000 lei), si as vrea sa stiu exact unde trebuie sa merg si ce documente am nevoie. Multumesc!

Deci...stie cineva exact de ce acte am nevoie?

bogdan_eon
02-01-2013, 19:52
Prima data trebuie sa faci programare pentru identificare la RAR.
Dupa ce ai facut identificarea trebuie sa faci toate actele ca atunci cand vinzi masina si mama ta o cumpara, trebuie sa faci contract de vanzare cumparare, o fisa de inmatriculare care trebuie stampilata la primarie ca esti cu toate taxele la zi, si inca o stampila ca a luat-o pe mama ta in evidenta cu masina (ca ea e cumparatorul), un certificat fiscal tot de la primarie, taxa pentru certificat de inmatriculare de la CEC sau BCR, si nu imi mai vin acum in minte, dar daca o sa cauti pe internet ce acte trebuie la vanzarea si cumpararea unei masini sigur o sa gasesti.
Oricum ai de cheltuit cativa bani si in cazul trecerii pe numele mamei tale, si mai ai dezavantajul cresterii numarului de proprietari ai masinii. Trimite-i lui Borisake un PM cu datele tale si a masinii si vezi ce poate face pentru tine, poate te scoate la un pret mai bun.

UNT-G.C
02-01-2013, 19:54
si pana la urma cum rezolvam nevoia de bani a lui Ponta ? cred ca lasand taxa lui Boc sa mearga in continuare , la "foamea" de bani care este ,nu ?orice banut venit la buget,este foarte bun , asa ca eu cred ca nu o sa se schimbe nimic , parerea mea.

Andrei.Smr
02-01-2013, 20:10
Multumesc baieti...I-am trimis mail de dimineata la Sorin, cat despre faza cu numarul de proprietary cred ca toata lumea va intelege ce am facut atunci cand voi vinde masina. Inca ceva, eu vreau sa pastrez numerele actuale, trebuie date jos de pe masina si predate?

Borisake
02-01-2013, 20:14
Asta sigur nu.

bogdan_eon
02-01-2013, 20:15
Nu trebuie date jos, cand se face contractul de vanzare se bifeaza acolo ca tu nu vrei sa pastrezi numerele, si asa vor ramane mamei tale.

Cornel
02-01-2013, 20:16
Parca se lauda ministrul mediului ca va schimba taxa,fiind de acord ca e ilegala si ca vom plati impozit/taxa anual,ce o fi,in functie de norma de poluare si capacitatea cilindrica;acuma,om trai si om vedea....:hmmm:

Cel putin,in UK asa este,si asa mi se pare normal sa fie,platindu-se taxa de drum in functie de cele amintite mai sus.

Borisake
02-01-2013, 20:17
S-au terminat alegerile, gata. Pe ei.

Andrei.Smr
02-01-2013, 20:19
Multumesc inca o data baieti :fericit:

UNT-G.C
02-01-2013, 20:23
S-au terminat alegerile, gata. Pe ei.
adica sa am dreptate ?
si Andrei , te bagi acum la cozile de la ghisee ? eu la mine la Ph , pe 27-28.12.2012 am fcut 2000 piese de nr (provizorii, la rand , preferinte ), NEBUNIE !!!!!

Andrei.Smr
02-01-2013, 20:29
Pana ajung eu pe la politie/primarie se termina cozile alea mari...toata lumea s-a grabit din cauza taxei...eu mai trebuie sa trec si pe la RAR deci nu-I stress, sper ca pana incepe faculta sa am masina gata, daca nu circul cu altele.

UNT-G.C
02-01-2013, 20:36
intereseazate la inmatriculari , ca parca atunci cand transcrierea se face in familie , NU se mai face RAR-ul iar despre numere daca doresti sa pastrezi combinatia platesti 30 lei si ia mama altceva , iar daca le lasi pe masina doamna nu mai plateste nimic , dar pierzi tu combinatia si altadat cand le vei dorii ...altele .

Borisake
02-01-2013, 20:43
adica sa am dreptate ?
si Andrei , te bagi acum la cozile de la ghisee ? eu la mine la Ph , pe 27-28.12.2012 am fcut 2000 piese de nr (provizorii, la rand , preferinte ), NEBUNIE !!!!!
Clar ca doar suntem RO si nu ne dezicem de obiceiuri.

Andrei.Smr
02-01-2013, 21:10
intereseazate la inmatriculari , ca parca atunci cand transcrierea se face in familie , NU se mai face RAR-ul iar despre numere daca doresti sa pastrezi combinatia platesti 30 lei si ia mama altceva , iar daca le lasi pe masina doamna nu mai plateste nimic , dar pierzi tu combinatia si altadat cand le vei dorii ...altele .

Dar pe viitor poate ea sa renunte la combinatie si o iau eu, la pretul de numar preferential...corect?

UNT-G.C
02-01-2013, 22:06
printr-o cedare de combinatie si da , tu o sa il iei ca preferinta cu 85 lei.

raz.bauer
04-01-2013, 19:12
Cica de acuma de la 1... taxa isi schimba denumirea in timbru de mediu ca sa nu mai poti sa ii contesti in instanta.... Escrocii

andrub
04-01-2013, 19:57
Bine ca m-am grăbit sa o înscriu anul trecut... Ma gândeam că or vrea astia sa faca ceva sa mai 'destinda' tribunalele. Bine ca nu au zis nimic despre asta în campanie!

Venom
07-01-2013, 00:02
Andri.Smr, masina e inmatriculata in Romania dupa 2007? ca altfel mama ta va trebui sa plateasca taxa aia spurcata.

Andrei.Smr
10-01-2013, 21:58
ii inmatriculata dupa 2007..dar oricum nu mai conteaza, m-am conformat, am platit asigurarea si probabil o sa vand masina pana anul viitor.

raz.bauer
11-01-2013, 02:24
De acuma am inteles cand inmatriculezi prima oara o masina in Romania te pune pe verso sa dai o declaratie precum nu ai nici o pretentie de la ei si nu o sa soliciti taxa de inmatriculare inapoi... :|

Andrei.Smr
11-01-2013, 18:27
:laugh::rofl:...Ma bucur, eram in dubii daca sa inmatriculez urmatoarea masina in RO sau nu...acum sunt 100% sigur ca o sa o inmatriculez in alta tara. Multumesc statului roman ca mi-a facut decizia mai usoara. Daca stau mai bine si ma gandesc o sa-mi schimb si cetatenia.

raz.bauer
11-01-2013, 18:37
Oricum si pe bulgaria sa o sa termine treburile usor usor....

Andrei.Smr
11-01-2013, 18:42
mai avem slovacia, ungaria etc...

raz.bauer
11-01-2013, 18:44
Da.....ai dreptate acuma ori pe bg, ori slovacia ori ungaria e tot aia ;) . la asigurare ,itp si altele. intelegi tu :D

Borisake
11-01-2013, 18:46
Sa nu iesiti mai scump pe Ungaria, Slovacia etc.
Posibil ei sa aibe taxele mult mai mari dcat le avem noi, adica ei sa nu aibe taxa de inmatriculare, dar asigurarile si impozitele sa fie monstuos de scumpe.

raz.bauer
11-01-2013, 18:48
Am un amic care are un bmw 328 i cabrio din 1997. L-a inmatriculat pe cehia. Am sa il intreb cati bani la ajuns toata smecheria.

radduu
12-01-2013, 19:23
o sa mearga inmatricularile pe bulgaria mult si bine. Au incercat romanasii din parlament sa faca ceva sa opreasca acest fenomem ca sa mai traga niste banei pentru burtile lor infecte dar nu le-a reusit. In primul rand Romania si Bulgaria sunt state ale UE. Nu se poate care romania sa bage alte reguli asa de capul ei, mai ales la cat stau cu pomana pe la UE.

andrub
23-01-2013, 21:11
Au aparut normele de calculare a noii taxe auto, euro 3 si euro 4 vor avea o taxa mai mare!

[Only registered and activated users can see links]

ovidiu28
23-01-2013, 21:31
Ce valoare a emisiilor de CO2 avem la motoarele noastre? O are cineva trecuta in cartea de identitate?

andrub
23-01-2013, 22:25
Daca e inmatriculata dupa 2007 ar trebui sa ai acolo jos unde se trec modificarile valoarea emisiilor.

UNT-G.C
23-01-2013, 22:37
2003 /1896/E3/149g/kmco2 comform calculelor =1398 E=6067 LEI vallllleeeeeeeeuuuuuu !!!!!

andrub
23-01-2013, 22:47
Teoretic ar trebui sa creasca valoarea masinilor noastre, dar nu stiu cum e faza aia ca trebuie sa plateasca si celui care vinzi...dar nu cred ca mai e valabila.

LE: si asta nu se mai poate contesta...

ovidiu28
24-01-2013, 13:43
Asta nu este timbru de mediu.Este o aberatie...

cosminwon
25-01-2013, 00:09
o sa le platesc timbrul de mediu,cand mi-o inapoia mie statul taxele vamale care au fost platite in 2002!am fugit de PDL si am dat peste dracu!La naiba!astia cu bani isi muta averile prin alte tari ca sa evite taxele foarte mari!bine naibii ca nu au pus astia taxa si pe saracie,ca daca plecam pe undeva trebuia sa o iau cu mine!sa le dea D-zeu toate grijile si nevoile noastre,celor care ne conduc la ruina ca sa vada si ei cum traim noi!De maine imi fac un sticker pe care il voi lipi pe masina si pe care sa scrie "Urasc javrele politice!".

ovidiu28
25-01-2013, 00:15
+1

Borisake
25-01-2013, 18:23

Raffy
25-01-2013, 21:03
Oaaaa 1700 euro timbru,.....astia chiar sunt nebuni.

UNT-G.C
25-01-2013, 22:16
DA , DA, PONTA cu taxa de TIMBRU !!!!!

Borisake
25-01-2013, 22:43
Aceeasi Marie dar cu alta palarie. Ce-mi era PDL ce-mi este USL...tot un drac.

UNT-G.C
25-01-2013, 22:59
Pai si ce o mai fi de facut ?oare:shoot2: si de la capat ?

Borisake
25-01-2013, 23:13
Ce natie de kkt suntem...nu ai vazut asa ceva. Vor sa ne jegmaneasca de tot. Nu le ajunge ca suntem si asa cu cutitul la os. Oare cine are de castigat, cine-i ala, ca cica prin timbru asta protejam industria interna de auto si culmea declaratia asta o facea un tip de la Renault, francez omul...

UNT-G.C
25-01-2013, 23:24
si cand o sa vezi iar relicve de NON euro , E1 , pe drumurile patriei ... ca de E5 si E6 nu se poate pune prob acum .

radduu
02-02-2013, 16:45
Cum se caulcueaza acum taxa de inmatriculare? Unde pot gasii un calculator auto ceva? Vreau sa imi aduc un bmw e46 din afara, motor de 1995 cmc, benzina.

sper ca nu e bun cel de pe pagina alaturata ....8,905 RON......:evilmad:

UNT-G.C
02-02-2013, 20:07
#159 ba da chiar este ok .te sperie ?

radduu
02-02-2013, 20:09
da:wavecry:

maao
11-02-2013, 19:57
care ai un ajm in dotare si stii ce emisii de co are, nu te sfii, dai share sa afle si astia mai slab dotati la minte, eu nu gasesc in actele autto. din semnatura ne am...

Alex-F1
12-02-2013, 22:51
Eu am AJM...cartea masinii o am la job, acum sunt acasa, dar eu tin minte ca 170 sau 175 are...joi intru la job si ma uit exact...daca e altfel, revin! :hey:

maao
12-02-2013, 23:02
daaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, 40 de milioane taxa.........cat de romantic.....se leaga de vreo regula din aia cu inmatriculare pana sau dupa 2007?

popika_floryn
12-02-2013, 23:44
Eu am AJM...cartea masinii o am la job, acum sunt acasa, dar eu tin minte ca 170 sau 175 are...joi intru la job si ma uit exact...daca e altfel, revin! :hey:

ce bre la tine nu scrie si in talon? la mine pe talon scrie clar: emisii de CO2= 148g/km, ma gandesc ca o fi la fel ca si la AJM...

Alex-F1
12-02-2013, 23:53
Eu am talonul vechi, nu scrie nimic de emisii acolo...

maao
13-02-2013, 00:20
eu am talon nou...si nu scrie nimic legat de emisii co2
la ce punct mai exact iti scrie tie? ca nici la legenda nu gasesc punct special dedicat emisiilor
in cazul in care emisiile sunt de 148 se schimba datele problemei...taxa e 2000 lei...

popika_floryn
13-02-2013, 00:24
cum asa? la mine in talon, care e de-asta nou, scrie la rubrica Observatii, chiar pe mijlocul talonului!

maao
13-02-2013, 00:48
ma gandeam eu ca la observatii ar trebui sa scrie...la mine e gol..
si am din asta facut in 2009

Cornel
13-02-2013, 01:46
E oficiala taxa asta cu timbrul lor?sau inca se mai discuta?

Borisake
13-02-2013, 09:08
Inca o mai mermelesc. Ii valabila taxa lui Boc acum.

klausu25
13-02-2013, 11:31
am auzit la tv dimineata ca zilele astea se hotaraste ce zi cum

vladutzz.upss
14-02-2013, 15:40
Eu am platit taxa dupa calculatorul de pe "patru"tuning, nu stiu dupa si ce calculeaza calculatorul ala dar e 2013.

Pentru informatii de noxe care mai aveti nevoie nu ezitati sa folositi: [Only registered and activated users can see links]

Danny
19-02-2013, 21:10
Cred ca-mi vand masina si-mi cumpar o dacie (ca e taxa mica) si-o motocicleta... serios vorbesc. Cum sa platesc ~2000 euro taxa la passat ?! Doamne fereste...

Raffy
19-02-2013, 21:13
Din cate am inteles legea intra in vigoare din 15 martie. Ziceaua aia pe la stiri.

UNT-G.C
19-02-2013, 21:31
Cred ca-mi vand masina si-mi cumpar o dacie (ca e taxa mica) si-o motocicleta... serios vorbesc. Cum sa platesc ~2000 euro taxa la passat ?! Doamne fereste...
Nu tu platesti !!! DAR esti OBLIGAT , ca atunci cand vinzi sa lasi din pretul masini =taxa de timbru :planset:

X e r o x u
19-02-2013, 23:37
off-topic

Ne obliga sa le casam, carpim, reparam..........pe romaneste vorbind.

ofof gandirea asta de turma luam cat putem din vest ce este mai rau.

klausu25
19-03-2013, 11:11
luati de aici, dragi colegi:

e dezastru!

04DLA
30-03-2013, 17:48
Cea mai mare tampenie si idiotenie este acest timbru de mediu.
Masinile non-euro ,E1 si E2 sa se ieftineasca drastic taxa de inmatriculare este cea mai mare prostie de am putut sa o aud vreodata ,cica masinile non-euro ,E1 si E2 au durata de viata mai mica decat una noua ,da dar aceste masini polueaza intr-un an cat polueaza o masina E4 in 4-5 anii si plus de asta romanu nu va renunta niciodata la masina ,o carpeste ,o leaga cu sarma si tot merge cu ea .
Si uite asa vom deveni centru de colectare fier vechi al Europei , intr-un an se va umple romania de rable .In loc sa avansam, noi tot inapoi mergem, asta este tara de cacao.
Pe mine nu ma afecteaza acest timbru de mediu pentru ca nu mi-am recuperat taxa ,dar imi este jena ca o sa ajungem centrul de fier vechi al Europei ..

klausu25
30-03-2013, 18:39
ce ieftinire, domne`?, unde ai vazut? la a mea taxa iese 2284 EURO!!! e inmatriculata in Romania, este cumparata de aici de la Reprezentanta in 2000! Mor cu ea, nu?

bogdan_eon
30-03-2013, 18:43
Cam asa e, o sa preferam sa le dezmembram, ca iesim mai bine decat sa le vindem intregi, si la a mea trebuie platita taxa daca ar fi sa o vand, ca e inmatriculata in tara inainte de 2007.

cipri2n
30-03-2013, 19:40
dar daca dai masina pe procura are ceva?nu mai plateste cumparatorul taxa nu?

klausu25
30-03-2013, 19:49
cipri, esti cam "off-topic" cu intrebarea asta. Asta sa fie solutia? Supravietuirea prin depistarea "gaurilor din gard"?

cipri2n
30-03-2013, 19:53
in alta parte nu am gasit unde sa postez.scz de off topic.
pai si cine iti mai plateste 2000E taxa cand vrei sa o vinzi?

klausu25
30-03-2013, 20:02
stai linistit, cand am spu "off-topic", voiam sa spun ca nu esti pe aceeasi lungime de unda cu mine si bogdan. Noi ne revoltam cu privire la o lege stupida, iar tu cautai poteci sa o ignori.

Cine sa plateasca, nimeni, pt ca nu am cum sa o vand in conditiile astea.
Hai sa zici ca pana la urma se ajunge la o lege nescrisa, de targ, prin care taxa sa fie suportata de ambii, vanzator si cumparator, dar tot e gaura pentru toata lumea...

Padre1704
30-03-2013, 20:50
Hai sa ne imaginam ceva....(desi o sa fie mai mult realitate)
Eu cumpar o masina inmatriculata (1an, 2...3). Ala nu si-a luat taxa dar are proces deschis. Imi da de la ANAF hartie ca taxa nu e recuperata. Facem actele, o inmatriculez fara sa mai platesc timbru. Dupa 1 zi..2--15 vanzatorul castiga procesul si merge cu hartia la ANAF care-i obligat sa-i restituie banii. Eu cand vreau sa mai vand masina....surpriza...taxa a fost recuperata.

Alex-F1
30-03-2013, 23:01
Bre dar ce imaginatie bogata ai matale... :grin:

Tonu
30-03-2013, 23:10
ANAF=-ul nu iti da hartie daca are ala proces pe rol

Alex-F1
30-03-2013, 23:29
Pai era vorba ca dupa ce castiga omul procesul...

klausu25
30-03-2013, 23:43
eu sunt sigur ca ANAF-ul habar n-are daca tu ai sau nu proces pe rol. Ei iti dau o hartie cu situatia la data respectiva! Eu cred ca scenariul lui Padre ar putea fi real.

UNT-G.C
31-03-2013, 00:21
Oare ? prietene cu EI TE JUDECI !!! deci ? cum nu pot sa stie cine/cu cine se judeca ? speta ... EU . Castig prima data in 18.12.2012 si face recurs ANAF , termen 10.04.23013 ,(eu cred ca asta-i traseul) si o sa merg mai departe , cu vechea hotarare /castig de cauza ( imi da BANII inapoi cu obligatia la plata dobanzilor si penalitatilor , de la data plati TAXEI pana la RESTITUIREA taxei , deci platit 3.300 lei in 2008 cand am platit taxa , returnat " poate "(surse sigure ) cam 7.000 . Dar apoi la vindere :planset:- 2100 e , conform noi taxe !Dat in judecata in 04.2012 , deci 1 an !!!

04DLA
31-03-2013, 00:34
a ta este E3 banuiesc ?
nu ai vazut la televizor masinile non-euro ,E1 si E2 au reducere de pana 80-90 % fata de anii precedenti.si de la E3 incep sa se scumpeasca
ti-ai recuperat taxa ?
este pentru klausu25 am dat reply din greseala ,scz

klausu25
31-03-2013, 00:51
ba am vazut la televizor, insa e una ce am vazut atunci, acolo, si alta e cand vad ce iese din calcule. Masina mea, un Passat fabricat in 2000, cumparat de nou din reprezentanta din Romania, platite toate taxele la zi, are calculata si atribuita o taxa "verde" de 2284 Euro. pt ca este E2. Nu am ce taxa sa recuperez.....!!!

ovidiu28
31-03-2013, 01:11
Dobitocii au reusit sa blocheze piata auto.

klausu25
31-03-2013, 01:25
nu stiu de ce, dar am un sentiment ca ordonanta asta sau ce e ea, lege, sau mai stiu eu ce, s-a nascut cumva dintr-un fel de brainstorming comandat pe ordinea de zi nr. 1, privitor la masinile inmatriculate in Bulgaria.

:group:

NaikonutZ
31-03-2013, 09:46
Exact ast a fost teoria conspiratiei la mijloc , au vrut sa descurajeze oarecum inmatricularile pe bulgaria dar au omorat masinile Euro 3 , Euro 4 si Euro 5 . Sa nu mai zic ca nu se mai tine cont daca masina are in dotare filtru de particule , sunt bagate toate in aceasi masina de tocat . O spun din experienta traita si anume , saptamana trecuta am platit taxa noua de timbru la inmatricularea unui Golf 4 , 1.4 16v , an 2001 luna 3 , 1107 Ron . Pana la data de 15.03.2013 taxa auto era de 507 Ron , cine castiga ? Statul Roman .
Nu numai ca ne-au dat cu taxa in cap dar cei care au masini deja inscrise pe Romania cred ca o sa le aiba amintire toata viata , cand am fost cu masina la RAR , mai era un compatriot , isi cumparase un Opel Zamfira din 2006 , diesel si nu stia care sunt treburile cu noua taxa , masina fiind inscrisa pe RO dar taxa neplatita . Se vaita saracul om ca plateste aproximativ 3.700 euro doar noua taxa de timbru . Cand vreodata o sa mai vanda el masina aia , la ce pret ?
Acum se tine cont si de luna primei inmatriculari a masinii in Germania/Italia/Spania de unde este adusa , taxa poate sa varieze pana la 150 de euro in acelas an doar din cauza lunii de prima inmatriculare... daca masina este inscrisa ca exemplu pe 01.01.2001 se plateste 105 euro daca este inscrisa pe 01.03.2001 deja taxa creste la 160 de euro ..

Borisake
31-03-2013, 15:13
De la Tariceanu incoace numai belele am avut cu taxele astea.
Hai pe ala-l intelegeam ca era cu Citroenul si avea interes, dupa a venit Boc, nu stiu interesul lui, bine il banuiesc si dupa se anunta val mare ca vine USL la putere si el, Ponta insasi la TV anunta ca-i abuziva si o va scoate si cand colo ce face? O mareste.
Si acum stiu cine o impune, Dacia Mioveni, Ford Craiova, dealarii de pe piata si toti cei in domeniu. Sursa politica.
Asa ca nu ne mai ramane nimic de facut, o sa fie vesnica treaba asta. Ne-au luat astia de fraieri.
Nu este la subiect dar ca si atitudine trebuie folosita. Bulgarii, Ungurii, Cehii de ce nu sunt sclavi ca noi? De ce nu se servesc pe tava ca noi? De ce doar noi suntem prosti si indolenti cu noi insine? De ce? De ce?

Uite de ce-i respect eu pe ei. Ca au sange in instalatie...
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

U R S U
29-08-2013, 23:00
Ce euro este motorul de pe passat 1.6 ALZ? ce emisii co2 aveti?

alexandruuu
30-08-2013, 15:56
ALZ este EURO4 cu 185g noxe. Deja se incadreaza ca si vechime la peste 12, respectiv peste 13 ani si daca are peste 13 ani, taxa de inmatriculare este putin sub 200 de euro.

U R S U
30-08-2013, 16:11
Multumesc mult Alex ! cu ocazia asta iti si urez La multi ani ! sa traiesti cu numele !

cat despre taxa...una e teoria alta e practica, am calculat taxa cu 185 g.euro4 .1.6 benzina .luna martie 2001 = 290 euro

pe mine ma intereseza daca cei de la R.A.R. vor recunoste aceste date ,daca voi avea noxele mult mai mare? ce noxe vor trece ei?cele normale incadrate?

alexandruuu
30-08-2013, 16:42
Multumesc de urare :)

Masina mea cu ALZ are prima inmatriculare in septembrie 2000. In septembrie face peste 13 ani. Deci teoria=practica atat la mine cat si la tine.
R.A.R.-ul iti recunoaste actele 100%(incluzand norma EURO4 si emisiile). Daca nu iasa noxele, ori repari masina sa iasa noxele, ori rezolvi in alt mod(constinte, atentii etc.) Sper ca ai inteles subtilitatea :)

Musicman
30-11-2013, 16:39
La masinile astea vechi sunt foarte mici sansele sa iasa noxele...

floriano28
30-11-2013, 17:27
Anul asta am inmatriculat si eu masina cu motorul asta, an 2002, nu stiu exact luna acum insa taxa a fost de 2300 de ron contrar tuturor celor care au impresia ca e 200 de euro. La rar mi-au iest noxele 187g, deci absolut respectabil pentru varsta masinii si cu toate astea m-a usturat taxa. Clar ca nu se compara cu taxele de la pe dieselache dar, printre altele, de aia am ales sa iau benzina.

bogdan_eon
30-11-2013, 17:28
Noxele ti-au iesit prea mari.

floriano28
30-11-2013, 17:29
La 187 al meu te referi sau cum? Trebuiau sa iasa mai mici ca din fabrica sau cum? Detaliaza putin te rog.

bogdan_eon
30-11-2013, 17:36
La un 1,9 diesel AWX motor EURO3 am fost cu el in RAR saptamana asta si eu iesit 154, cum ti se pare?

floriano28
30-11-2013, 17:41
Mai omule, nu te contrazic ca sunt mari dar inainte sa o cumpar tot am cautat masini cu motorul asta si m-am informat despre noxele astea... Eu n-am gasit in cautarile mele unul cu noxe mai mici de 180 de unde deduc ca asta e cifra in jurul careia se invarte emisia de noxe la motorul asta. Si calculand pe net tot pe la valoarea pe care am platit-o ajungeam dar nu inteleg de ce se incanta unii cu impresia ca vor plati 200 de euro, la asta ma refeream. O fi avand ceva legatura cu varsta masinii?

U R S U
30-11-2013, 18:57
Salutare baieti !
Revin cu noutatile !taxa de inmatriculare a fost exact aceea pe care am calculat-o ! an 2001 luna a 3-a , motor 1.6 , noxe 185 conform RAR = total taxa 289 euro !

Alex-F1
30-11-2013, 21:03
Pai inseamna ca taxa asta e dupa ureche...sau dupa buget...in Constanta e mai mica, ca-i zona mai bogata, in Galati e mai mare, ca-i foamea mai mare... :grin:

floriano28
30-11-2013, 21:24
Despre asta vorbesc si eu. Daca era 200 de euro, hai cum e la colegul de mai sus, cred ca nu ma chinuiam sa recuperez ceva, asa insa, mai adaugam un proces pe rol. Asta e, avocatii nu trebe sa manance? ;)

Musicman
30-11-2013, 21:37
Eu am dat 384e pe taxa, tot 187g/km in brief, euro 4.

Alex-F1
30-11-2013, 21:50
Deci cum ar veni, cate bordeie, atatea obiceie hihihihi :wacko:

Musicman
30-11-2013, 21:53
Mi se pare ca se ia tot in calcul: anul, luna fabricatiei, emisii, capacitate, poate de aceea rezulta diferente la taxa, ce sa zic...

Alex-F1
30-11-2013, 21:56
Ok, dar parca-s cam mari diferentele alea frate... :huh:

Musicman
30-11-2013, 22:13
Mda, din cate vad unul da 1200, altul 1600, altul 2300 :)

Borisake
01-12-2013, 02:00
Norma nu ti-o stabileste nici RAR-ul nici nimeni. Iti iese norma data de fabricant. Ca daca ar fi sa iti masoare RAR-ul norma iti dai seama ca nu pusca niciodata o masina cu cealalta care au acelasi tip de motor... RAR-ul iti ia noxele, dar ca sa vada daca-i in tolerante, pe CIV norma este data de fabricant. Taxa se calculeaza in functie de varsta, cat mai are ea de poluat pana la remat. Cu cat ii mai veche cu atat ii mai mica, se considera ca durata de viata a autoturismului respectiv ii mai mica fata de una mai tanara. Adica polueaza mai putin.

Padre1704
04-12-2013, 09:16
+1
Nu exista ti-au iesit noxele mari. Noxele ies pentru tipul respectiv de motor cat spune producatorul. Daca nu se incadreaza - pici RAR-ul

marian guiu
17-04-2014, 19:49
Salutare,ajutati.ma si pe mine cu niste sfaturi. am si eu o intrebare.daca imi expira certificatul de autentificare ce trebuie sa fac.am fost astazi si am facut rar.ul.nenorocitii acum cateva zile am facut calculul la taxa pe anaf si imi dadea 270euro.am fost si am intrebat la fisc si mi.au spus k e 390euro.am doar 2 luni la dispozitie sa fac rost de 1700ron si nu prea am de unde sa fac rost si vreau sa stiu ce trebuie facut daca imi expira certificatul.

UNT-G.C
18-04-2014, 00:05
Sa il refaci pentru inca 60 zile .

carpo
11-06-2014, 13:16
azi am luat si eu cartea de la rar. Passat 1.9 TDI, cod motor ATJ, norma de poluare E3, emisii CO2 146g/km. Am impresia ca producatorul a declarat 152g/km.(sau sa nu confund cu AJM). Oricum sint multumit de rezultat....o sa fie taxa in jur 600 euro.

UNT-G.C
11-06-2014, 14:47
Daca vii la inmatriculat , vezi ce planuri iti faci , ca dureaza 3_4 zile acum .Din cauza ca se verifica taxa de poluare , acum si la inmatriculare .Daca e ne auzim la telf , cand te hotarasti sa iti explic ce si cum .

carpo
11-06-2014, 20:06
cum as putea sa trec prin zona fara sa salut un coleg forumist ?!!.....Ne auzim saptamina viitoare. Pina atunci imi rezolv cu restul de acte.

UNT-G.C
11-06-2014, 23:54
Daca ai nr provizorii , plateste taxa si dupa 2 zile din data de cand ai platit , vi dimineata depui actele si in 2-3 ore ai actele gata . Asa daca vii in ziua in care ai platit taxa , depui actele , DAR cand verifica colegii veridicitatea taxei in baza ANAF , NIMIC , ca astia de la taxe nu dau taxa in baza imediat ca si platita , ci la 2 -3 zile apare in baza . Asa ca daca ai nr rosii , nu bloca masina .Dar ne auzim la telf .

Log1teCk
12-06-2014, 16:28
Sa va spun povestea inmatricularii, doar ce am facut-o de 1 saptamana si am trecut prin toata mizeria oferita de Romania.

Totul a pornit de la lipsa numerelor de Germania, masina fiind adusa pe platforma, era ilogic sa platesti bani pe numere, de care oricum nu te foloseai. A trebuit sa fac dovada ca masina a fost adusa pe o platforma, noroc ca platforma era inmatriculata in Germania, ceea ce a usurat munca, fiindca au dat-o la verificat in Germania si s-a dovedit a fi ok platforma si ca lungime si ca stare ( aveau suspiciuni ca masina nu ar fi fost adusa pe platforma asta ). Bine, povestea cu platforma s-a petrecut abia la DRPCIV, atunci cand m-am dus sa depun chitanta de la ANAF si sa-mi faca talonul si numerele. Masina a ajuns in prima faza la RAR, acolo unde nu au existat probleme, masina a fost trecuta cu Co2 de pe bref ( 173 Co2 ). A costat 450 lei daca nu ma insel, ca sa imi faca cartea masinii. De acolo urmatorul pas a fost la ANAF, acolo unde m-am certat putin cu ei, masina e prevazuta cu filtru de particule umed ( facand o paranteza, acum un an, un prieten si-a inscris o masina cu o taxa mai mica, le-a facut scandal ca el are filtru de particule si plateste cat altul care nu are, doar ca e diferenta de Euro 3 - Euro 4 ), nu am ajuns oricum la nici un numitor comun cu ei, mi-au spus reveniti peste 3 zile sa va calculam taxa ( au chemat profesori universitari, sa faza o inmultire... ) TAXA fiind de 1176 Euro ( 2.0 TDI / 136cp / 173Co2 / Euro 4 / 2005 ). Am platit taxa si am plecat la DRPCIV, acolo unde va povesteam mai sus draguta surpriza cu platforma, plus de asta masina a fost data la verificare in Germania pentru a 2 a oara ( sa nu cumva s-o fi furat intre timp, cat am fost la RAR ) dupa 4 ore de asteptari, mi-am spus, veniti sa va luati talonul si numerele ( numerele 80 si ceva de lei + taxa de talon si ce o mai fi fost vreo 150-200 lei ).

Investitie totala: 6000 lei

Borisake
12-06-2014, 23:29
Lume de toata jena. Noi ne-am nascut suspiciosi.

Alex-F1
16-06-2014, 12:29
Ca-n filme...

oaua
04-12-2014, 01:52
Buna seara,
Sunt tentat sa cumpar un Passat din 2000, motor 1.9 TDI AJT, 4Motion. Aveti idee cat ar putea fi taxa de inmatriculare?

Borisake
04-12-2014, 02:31
Undeva pe la 600 euro poate un pic mai mult. La un B5.5 2001 AVB taxa este 996 euro. 13 ani inclusiv.

oaua
04-12-2014, 02:50
Nu influenteaza cu nimic 4motion"?

Borisake
04-12-2014, 09:16
Intre AVB si AVF este diferenČ›ă de poluare. Gen AVB are 149g/km si AVF are 170g/km. Acum la astea mai vechi nu stiu exact normele de poluare.

cosminwon
04-12-2014, 11:42
Conteaza anul fabricatiei,CO2-ul si daca este pe benzina sau diesel.

ionutctn2000
04-12-2014, 11:51
Nu influenteaza cu nimic 4motion"?
Eu am AWX din 2003 si in cartea de identitate de la RAR mi-au trecut 152g iar un amic are Passat 1.9 TDI 4motion AVF si in cartea de identitate de la RAR i-au trecut 172g sau 179g, un pic peste 170g oricum. RAR-ul iti trece in cartea de identitate emisiile date de fabricant. La AVF tractiune fata sa ne spuna cineva care le are trecute in cartea de identitate.

Borisake
04-12-2014, 12:14
AVF-ul are 170 si AVB-ul are 149 g/km. Ce nu înČ›elegeČ›i?

klausu25
04-12-2014, 14:19
vad ca daca-i diesel Euro 2 nu conteaza decat anul de fabricatie. Mai mare de 14 ani e 1427.69 E

Deci atentie la codurile de motor ca din 2000 sunt si Euro2, exemplu AFN-ul meu