PDA

Arată Versiune Întreagă : Gasca cu pedale - BUCURESTI (si nu numai)

Pagini : [1] 2

arctix
11-06-2012, 22:59
Buun...avand in vedere faptul ca sunt destui "biciclisti" din Bucuresti si imprejurimi pe acest forum, am deschis chestia asta ca sa discutam aici una alata legat de biciclete, triciclete si alte chestii cu pedale

Incep eu cu a mea bicicleta achizitionata in 2009 cu ~900 lei Mongoose Rokadile

roti 26", 21 viteze (upgraded la 27 viteze ulterior) suspensie fata, sa cu husa siliconica, pedale aluminiu, etc

Poze :
doar una din iarna :D

Mihairs
11-06-2012, 23:21
Fosta mea manie...acum masina e pe primul loc:))
am si eu o bicicleta ca cea de mai jos, achizitionata in 2010
[Only registered and activated users can see links]
se tine destul de bine pe roti, chiar si dupa plimbarea pana la Manastirea Crasna prin padure

arctix
11-06-2012, 23:24
frumoasa..un pic mai echipata decat a mea ..900 ai dat pe ea?

daca esti multumit de ea asta conteaza ...

Mihairs
11-06-2012, 23:42
800-850 RON, nu mai stiu sigur:D
sunt foarte multumit...
tot ce m-a deranjat a fost ca a ajuns ulei(nu stiu cum,presupun ca de la furca) pe placuta de frana , si franeaza cam greu

popika_floryn
11-06-2012, 23:47
si pe mine ma bate gandul sa-mi achizitionez una de-asta ca pe cea veche mi-a ''imprumutat-o'' careva mancat-as! asta imi place si mie, oare isi merita banii astia? Mihairs ce zici?

Mihairs
11-06-2012, 23:57
DA DA DA
sunt foarte multumit de ea
am uitat sa precizez ca bicicleta nu are frana disc pe spate, coarnele pe ghidon si spitele sunt normale, nu ca in link-ul de mai sus :D

popika_floryn
12-06-2012, 00:08
cat de curand o sa trec si eu la doua roti ca e musai...

arctix
12-06-2012, 01:02
eu am mai bagat prin 2011 vreo 500 de lei in bunatati :D

butuc, pedale, schibator, cauciucuri ..

Alex-F1
12-06-2012, 11:18
Cand am citit titlul topicului, la imaginatia bolnava pe care o am, m-am gandit imediat la o gasca (pasarea) si m-a bufnit rasul instant.... :laugh: E ca si aia cu "gasca de Cluj".... :grin: Deci vad ca ati inceput sa va prezentati trotinetele....si io mi-am achizitionat un MB SH de la un prieten cu 200 RON, merge super, suspensie fata-spate, fara pretentii, doar ca sa merg si io cu prichindelul la plimbare, ca deja a luat-o calumea si n-o sa fac jogging dupa el. El de anul trecut s-a pus sa sara pe damburi (cred ca am pus poze si in topicul cu copiii, cand l-am prins cu ambele roti in aer) si cica "hai tati, sari si tu"....Doamne fereste, te-ai zarghit la cap, vrei sa cad in cioc? Hai ca frane cu intoarceri si diverse scheme {mai pot sa} fac, dar sarituri n-am facut nici in copilarie/tinerete....mi-a placut dintotdeauna sa am rotile pe asfalt....cum si io sunt de altfel o persoana cu picioarele pe pamant.... :cool1:

andricei
12-06-2012, 13:29
Intru si eu aici cu o bicicleta ceva mai veche pe care o am de vreo 3 ani, am cumpatat-o de la un prieten cu 100 lei. Bicicleta e de prin "95, are cadru de otel Bianchi, echiparea Shimano de la vremea respectiva cu frane simple si 21v. Anul trecut am vopsit-o, i-am pus aparatori si am incercat sa-i dau un aer de retro fiind ceva mai veche.Anul trecum am facut cam 500 km cu ea, anul asta destul de putin si din ce in ce mai mult a inceput sa-mi fie frica de caini :) Pe viitor o sa caut altceva dar asta peste vreo 2 ani ca la cat am mers pana acum si daca te ingrijesti de ea, inca mai merge.
Asa arata cand am luat-o:

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Dupa vopsire:

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Si acum:

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Stopul e facut de mine cu 3 led-uri de 1w fiecare, cu lupa de 90 grade, cu driver pt led-uri si acumulator de 3,7v. Nu am gasit inca locul pt baterie. Re multe moduri si jocuri de lumini acel driver.E ffff puternic, in schimb bateria tine in modul de luminare cel mai puternic cam 2 ore si ceva, oricum unuia care sta in spate la 2-3 m ii cam rupe ochii..

Alex-F1
12-06-2012, 15:12
Cool....aproape c-ai facut un City Bike dintr-un Mountain Bike!!!! :cool1: Arata fain! :thumbsup:

arctix
12-06-2012, 19:11
Arata bine intr-adevar

mai pun si eu poze

Turcu
12-06-2012, 19:46
Arata bine intr-adevar

mai pun si eu poze

ia sa ne zici tu dce mergi cu bicileta?:)))
Intr-o seara eram pe lipscani si ma suna Domnul COsmin:) si se ia de mine de cum am parcat masina....apoi dintr-o pura intamplare , la 2 ore dupa ce am vb cu el , cand dau sa plec spre masina .... m-am intalnit tot cu el:))).....in concluzie : el foloseste bicicleta doar ca sa elimine prin transpiratie alcooooluuuuullll:)))

arctix
12-06-2012, 19:53
m-am vazut cu cativa fosti colegi de liceu la o bere 2, 3...4 si de aia eram cu bicla :beer2:

Mihairs
12-06-2012, 20:56
haha...pai cum!!..eu sa nu pun nicio poza cu "0% consum" ?

vicius_the_one
12-06-2012, 21:06
Sa nu uitati ca nu toti suntem pasionati de exterioare...vrem si poze de la interior....deh vreau sa vad cum arata confortul ...:nebun:

zburlyx
12-06-2012, 22:14
ia sa ne zici tu dce mergi cu bicileta?:)))
Intr-o seara eram pe lipscani si ma suna Domnul COsmin:) si se ia de mine de cum am parcat masina....apoi dintr-o pura intamplare , la 2 ore dupa ce am vb cu el , cand dau sa plec spre masina .... m-am intalnit tot cu el:))).....in concluzie : el foloseste bicicleta doar ca sa elimine prin transpiratie alcooooluuuuullll:)))
Inainte m-a sunat pe mine sa se asigure daca a ta e masina :fericit:

Mihairs
12-06-2012, 22:22
Sa nu uitati ca nu toti suntem pasionati de exterioare...vrem si poze de la interior....deh vreau sa vad cum arata confortul ...:nebun:
interior piele sintetica(șa)
pedale sport:))
volan imbracat in cauciuc haha

vicius_the_one
12-06-2012, 22:43
tractiunea...spate....deci sunteti manelisti :nebun:

arctix
12-06-2012, 23:04
Inainte m-a sunat pe mine sa se asigure daca a ta e masina :fericit:

te-am sunat sa-mi dai numaru` lui de telefon :))

Turcu
15-06-2012, 20:28
:)))) dada haide recunoaste ca nu mi-ai recunoscut masina:))))

Olof Dreijer
15-06-2012, 23:24
Nu ma lasat in drum niciodata. Cand eram mai mic pedalam pe sub ruda aia intr-o pozitie ciudata rau.

arctix
15-06-2012, 23:38
frumoasa....ar merge o reconditionare sablata si revopsita, cadru negru, sa din piele maro, anvelope cu white wall ...ar fi de vis

Mihairs
15-06-2012, 23:42
toti am avut cate o dasta

arctix
22-06-2012, 22:13
Ia ziceti ne strangem la o iesire nocturna maine seara ?

Alex-F1
23-06-2012, 02:11
Nu ma lasat in drum niciodata. Cand eram mai mic pedalam pe sub ruda aia intr-o pozitie ciudata rau

Clar....cine n-a pedalat asa pe sub ruda, in pozitia aia misto? :laugh:

arctix
26-06-2012, 23:47
Kilometrul verdecea mai mare actiune biciclista de pana acum.....in principiu e o deplasare pe viitoarea autostrada Bucuresti-Ploiesti

detalii aici

si aici

si aici reguli generale

lexy
26-06-2012, 23:58
M-as baga,daca repar bicicleta!:yes:

arctix
27-06-2012, 00:37
daca ai nevoie de ajutor zi-mi cu ce

lexy
27-06-2012, 00:45
Rotile mele s-au strambat rau,trebuie sa merg cu ea undeva,pe 1 mai ,pana in liceul Iorga stiu ca repara aia bine!Tu stii pe aici pe aproape?

arctix
27-06-2012, 01:07
aia de la fosta DIODA zici, ii stiu sunt meseriasi

altii mai aproape nu stiu....

eu mi-am facut ceva modificari la Florescu in Pantelimon

Nea Vizanu'
01-07-2012, 02:24
Caloriferul meu: UMF Hardy 1, excelenta de tavaleala cam pe unde vrei si nu vrei. Echipare Shimano Deore. Nasol ca nu prea am cu cine sa ies la ture mai serioase.

arctix
01-07-2012, 02:26
pe unde stai?

Nea Vizanu'
01-07-2012, 10:44
Rahova, de vreo 2 ani. Dar nu-i bai, alegr cam toate parcurile Bucurestiului si nu numai...

arctix
01-07-2012, 11:00
Uite eu tocmai m-am intors de la niste ture de Herastrau

Nea Vizanu'
02-07-2012, 13:30
Si eu tot de la ture de Herastrau, dar facute pe jos... :)) Trebuie programate astea cu 2-3 zile inainte.

motormv
02-07-2012, 13:39
poate o punem de o pedala

Alex-F1
02-07-2012, 15:02
Mada, tu cu tricicleta aia ce ti-a placut tie? :laugh:

motormv
02-07-2012, 15:03
exact pe aia o am

Nea Vizanu'
02-07-2012, 15:10
Exact orice are pedale si ghidon e bun. Astept sugestii.

arctix
02-07-2012, 15:22
cand vreti sau cand aveti timp si pe unde?

octavian4
02-07-2012, 17:38
Aha... Eu mi-am luat 2 biciclete de Back-Up... Daca ma lasa passatul sa am cu ce ma deplasa :)))
Prezint si eu?!
1. Kellys Spider model 2011(negru/rosu) - 24 viteze, Schimbator spate SHIMANO Acera (12) M390, frane disc hidraulice TEKTRO Draco, cauciucuri offroad SCHWALBE Rocket Ron 54-559 (26x2.10) + de strada kenda,pipa reglabila, furca reglabila su remote pe ghidon SR SUNTOUR XCT V4. 100mm. - Greutate~13,5 kg
2. Felt QW2 - model 2012(asata e mai mult de gagica, dar e foarte manevrabil pe ocasta si pe coborare) - negru/alb - 21 viteze, schimbator spate Shimano Acera, frane Tektro 855-AL, V-Type brake, furca SR Suntour SF12-XCT-V2 100mm, la asta am modificat jumatate aproape de si o am de o luna, cum ar fi : ghidon riesebar de 40, pipa reglabila, cauciucuri de strada, aripi noroi, cric, mansoane ghidon, lumini fata spate. Greutate ~13 kg
Cel mai mult merg cu Feltul am bagat in weekendul asta ~ 150 de km si niste poze cu ele :

octavian4
02-07-2012, 17:42
Kilometrul verdecea mai mare actiune biciclista de pana acum.....in principiu e o deplasare pe viitoarea autostrada Bucuresti-Ploiesti

detalii aici

si aici

si aici reguli generale

S-a amanat, eram si eu inscris cu taicamiu! :(

Alex-F1
02-07-2012, 18:09
:laugh: Obisnuit cu poze cu masini, imi pare putin ciudat sa vad p-aci poze cu biciclete si pozitii de astea de ciclist.... :smile1:

arctix
02-07-2012, 18:29
S-a amanat cu o luna

Nea Vizanu'
02-07-2012, 22:14
Lasa Octavian, tu vino cu aia a ta, mai masculina. 150 km inseamna aproximativ 8 ore de stat in sa. Te tine, e bine, eu cu ceva experienta abia am tras 90 km intr-o zi, din care vreo 35 cross country. Si eram rupt. Astept sa te vad la o tura adevarata, Bucuresti-Giurgiu sa zicem, cu ocol pe la Adunatii Copaceni, pe malul Argesului. Ce spuneti, va bagati intr-o sambata sau duminica?

Alex, pot pune poze cu mine in rapel, cu parapanta, cu fostul motor (Africa Twins), agatat de elastic pe Vidraru (bungee), cu scuterul pe-o roata, in costum de diving. Nu ma laud decat cu ceea ce am facut pana la cei aproape 40 de ani. Alea chiar ti se vor parea ciudate, ai spune ca esti pe Discovery Channel :)))

arctix
02-07-2012, 22:39
Eu ma bag doar la distante scurte mi-am reevaluat de curand capacitatile de a pedala si am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma antrenez un pic daca vreau sa merg cu bicla mai mult de 20km intro zi

octavian4
03-07-2012, 01:02
Dap. M-a omorat saua chiar si cu pantalonii de ciclism...

popika_floryn
03-07-2012, 01:09
salut baieti, vreau sa-mi achizitionez si eu o bicicleta dar nu prea stiu ce sa-mi cumpar! imi poate recomanda cineva o bicicleta buna la un pret rezonabil?

arctix
03-07-2012, 01:24
ce inseamna un pret rezonabil?

daca vrei o bicicleta relativ buna si pe care sa o poti imbunatati ulterior te costa undeva pe la 1000 lei,

daca nu te deranjeaza probabilitatea ca bicicleta sa fie furata poti lua din "targ" una echivalenta la 300-400 lei sau mai putin

depinde si pe unde vrei sa mergi cu bicicleta ....oras, off-road, mixt....

du-te la magazinele specializate din SIBIU, vorbeste cu baietii de acolo sa-ti recomande ceva potrivit necesitatilor tale....sunt multe tipuri de biciclete

sincer nu-ti recomand DHS-urile sau alte marci vandute in locuri gen Carefura, Cora...etc

popika_floryn
03-07-2012, 01:53
pai cam pana in 1000 de lei ma gandeam si eu! as vrea un mountain bike cu frane pe disc si suspensii macar pe fata! am auzit ca franele pe disc actionate mecanic sunt foarte proaste aunci cand ploua, o fi adevarat? daca nu ma gandeam sa mai astept si sa-mi iau una din Germania ca o fi mai de calitate! daca dau banii pe una noua vreau sa am liniste cativa ani...

arctix
03-07-2012, 07:50
nu stiu cat de bune sunt franele pe disc la bicicletele de 1000 lei, eu as merge pe sistemul clasic

popika_floryn
03-07-2012, 09:20
ok mersi de sfaturi

octavian4
03-07-2012, 09:29
Ca principiu e cam greu sa gasesti ceva pe disc la 1000 lei chiar si mecanice. Oricum Franele pe disc mecanice sunt mai bune decat v-brake-urile pe ploaie. Vis a vis de sistemul de franare clasic am o retinere, deaorece de mic am avut acest sistem, dar cel pe disc hidraulic il bate de departe. Dar de oprit te opresti cu ambele daca esti atent.
Mai ieftine am vazut ceva pe la Rock Machine si Nuzer... Kenzel...
Colegul Cosmin aka Arctix se referea ca dupa ce o cumperi si vrei sa-i faci imbunatatiri te mai costa inca 1000 lei. Plus ca bicicleta trebuie sa aiba unele dotari pe (furca si cadru)pt a adapta frane pe disc, buctucul rotii trebuie sa aiba la fel din constructie lacas pt montare disc... E prea complicat.
Asa apoi, Cube au biciclete bune si mai usoare cam cu 1 kg fata de restul la aceiasi categorie, insa eu sunt anti Cube ca si anti Nokia ca principiu (toata lumea are Cube si Nokia) :)))
Si trebuie sa mai tii cont si de marimea cadrului... la alegerea cadrului incaleci bicicleta cu picioarele pe pamant, iar intre tine si cadru trebuie sa intre o palma (7-8cm)
Aici ai un link sa-i clatesti ochiul [Only registered and activated users can see links]

popika_floryn
03-07-2012, 09:47
mersi octaviane pt sfaturi si link, chiar imi plac unele modele de la ei! stiu la ce s-a referit arctix dar eu nu vreau sa dau 1000 de lei pe una si dupa aia sa mai bag bani in ea...

octavian4
03-07-2012, 09:55
Asta era si parerea noastra ca nu merita sa te chinui sa faci adaptari si te trezesti ca nu-ti ajunge o camasa de cablu cu 3 cm... Etc.
Iti spun pt ca eu am cumparat o bicicleta sa o poata folosi si maicamea cand iesim, si m-am confruntat cu o gramada de probleme... Dar le-am rezolvat cu bani investiti, mai bine cumparam una mai dotata!

octavian4
03-07-2012, 11:08
App... Cred ca particip aici cu tata :) [Only registered and activated users can see links]

Nea Vizanu'
03-07-2012, 13:41
Bicicleta de 1000 ron = o bicicleta buna pentru ture usoare, pe asfalt si ceva drumuri de pamant. NU full suspension, sunt porcarii in categoria asta de pret si nici nu-ti trebuie, alea sunt pentru downhill si tu nici sa nu te gandesti sa faci downhill cu ceva sub 6000-7000 ron, adica sub 1500E. Nu vrei sa-ti rupi gatul in cel mai bun caz (nu te mai chinui dupa). Franele pe disc sunt bune de la 170-200 ron bucata, cele mecanice. Cele hidraulice strang mai bine, adica le actionezi mult mai usor pentru aceeasi eficacitate (cam ce se simte la masinile fara servofrana fata de cele cu, incearca sa franezi o masina cu motorul oprit si vei vedea cam cu ce disperare vei apasa pedala avand senzatia ca nu se mai opreste). Pentru pretentiosi, aici conteaza placutele (materialul) si discurile (diametrul), intotdeauna mai mari pe fata (cam ca si la masini). Furca fata cu suspensie - minim ceva de la Suntour, XCM sa spunem, este low entry, cu joc nativ, dar la banii astia sper ca nu te gandesti la un FOX. Te tine ceva ani (2-3-4, depinde cum te dai si cate kg ai). Cadrul sa fie ceva bun, eu am indoit furca de spate unui DHS (nu al meu) doar fortand la pedalat, pe o panta de vreo 45 grd, pe pinionul mare cu foaia mica. Bine, am 93 kg... In rest, te orientezi si tu la un magazin de biciclete, nu DHS, First (broken) Bike sau mai stiu eu ce calorifere se mai vand prin tara asta. Bafta si vant din spate.

Nea Vizanu'
04-07-2012, 14:15
Nu mai pot edita acum postul de mai sus, dar am vazut tarziu ce ai scris despre franele disc. Crezi ca s-ar fi trecut pe moto/auto la frane disc daca erau nasoale ude? Ramaneam si acum pe tambur... Hai sa ne gandim ce se intampla cand ai jantele ude sau pline de noroi si vrei sa franezi, adica sa strangi janta din aluminiu/otel cu niste bucati de cauciuc ude/alunecoase... Si in plus gandeste-te cam la ce distanta de sol trece buza jante/zona de franare si pe unde sunt discurile pozitionate/cam cat de greu se murdaresc/uda ele.

popika_floryn
04-07-2012, 20:45
eu ma refeream la franele pe disc care sunt actionate mecanic cu cablu! am inteles ca nu prea au eficienta mai ales cand ploua! cele de la auto/moto sunt actionate hidraulic si in plus mai au si servo, de aia sunt eficiente! am vazut ca sunt si unele biciclete ce au frane actionate hidraulic dar sunt scumpe rau de tot... oricum va multumesc pt sfaturi! am optat pana la urma pt un CROSS GRAVITO de la EXPLORER ce a costat 1200 ron!daca am cumparat 2 biciclete de la ei mi-au facut si un discount de 300 ron!

arctix
04-07-2012, 21:12
eu am frane clasice si pe jante sunt niste striatii care ajuta la disiparea apei si mizeriei asa ca n-am avut probleme cu franarea la mersul in conditii de oras

octavian4
05-07-2012, 00:16
"Vorbim vorbe" ... Adevarat discuri hidraulice sunt cele mai bune frane, dar pt mtb nu pentru treking! La treking(sosea) nu sunt necesare franele care sa te smuceasca/sa te arunce in cap! In oras cred ca sunt de ajuns si v-brake. In fine acum mai e si de fitze! Plus de asta pot sa dau exemple multiple intre frane pe disc hidraulice, pe unele biciclete sunt proaste, pe altele chiar te incanta! Pot sa zic, ca am incercat cateva biciclete, si scumpe si ieftine. Familia mea detine 4 biciclete in momentul de fata si niciuna sub 2000lei, fiecare merge altfel, si fiecare are ceva ce te atrage si ceva care nu... Depinde unde o folosesti si cat iti place sa mergi cu bicicleta! Daca a fost cineva la Prima Evadare, poate sa confirme ca erau biciclete de sute de milioane si au concurat si dalea de 250 lei si au ajuns la final. Totul depinde de ambitie. Se poate merge cu orice bicicleta. Bafta

arctix
05-07-2012, 00:21
ai dreptate octaviane totul de pinde de scopul in care vrei sa folosesti bicicleta respectiva

popika_floryn
05-07-2012, 00:51
astea sunt bicicletele ce le-am luat! ce ziceti se merita, sunt bune? cica ar avea garantie 2 ani la orice piesa mai putin sabotii de frana care intra la consumabile...
10495 10496 10497 10498 10499 10500

arctix
05-07-2012, 01:06
da, sunt bune, ca observatie daca mergi in oras mai mult (asfalt) ai putea sa iei niste gume mai sport, ce ai tu acum pe ele sunt pentru pamant si reduc viteza de deplasare

Nea Vizanu'
05-07-2012, 04:18
eu ma refeream la franele pe disc care sunt actionate mecanic cu cablu! am inteles ca nu prea au eficienta mai ales cand ploua! cele de la auto/moto sunt actionate hidraulic si in plus mai au si servo, de aia sunt eficiente! am vazut ca sunt si unele biciclete ce au frane actionate hidraulic dar sunt scumpe rau de tot... oricum va multumesc pt sfaturi! am optat pana la urma pt un CROSS GRAVITO de la EXPLORER ce a costat 1200 ron!daca am cumparat 2 biciclete de la ei mi-au facut si un discount de 300 ron!
Bravo, ai facut treaba buna cu ele. Furcile vad ca sunt cam ceea ce ti-am recomandat, sunt singurele decente pentru banii aia. Urmatoarea furca ar fi fost RockShox Dart 2 la vreo 80E sau Dart 3 la 100E. Franele pe disc au eficienta in condiii grele de exploatare, cand treci prin apa sau ai noroiul pe roti de se blocheaza roata-n furca. Ceea ce nu ar fi putut trece caloriferele de 250 RON la Prima Evadare. Am vazut deraioare rupte din cauza noroiului anul trecut, roti blocate, frane smulse (V-brake). Asa ca bicicleta ti-o cuperi in functie de ce vrei sa faci cu ea si de cat te tine fizicul, no coment. A... si motoarele nu au servofrana. Hidraulica si atat. Daca era mecanica eu ar fi trebuit sa trag de manete ca disperatul, sistemul hidraulic tocmai asta face, iti usureaza "munca", depui efort mult mai mic pentru aceeasi forta de franare. Nu iti mareste aderenta placutelor pe discuri si nici nu evacueaza apa de pe ele. Asta tine pur si simplu de mecanica, de fizica pana la urma... Bafta si sa le stapanesti sanatos.

Alex-F1
05-07-2012, 08:30
Bah da voi nu va incurcati p-acilea fratilor.....vad ca stapaniti subiectul pe 2 roti cel putin la fel de bine ca cel pe 4 roti.... :bow:

popika_floryn
05-07-2012, 08:38
am vazut ca pe spate se poate pune frana pe disc si am vazut la magazinul respectiv un disc mare +maneta hidraulica la 400 ron, ce ziceti se merita? ma gandeam ca poate mai incolo ar fi mai bine sa fac adaptarea asta ca la tonajul meu e cam slabuta frana pe spate...:bounce:

am gasit pe net caricatura asta de bicicleta ce arata ca o motoreta:laugh:
10502

octavian4
05-07-2012, 14:53
Anul trecut la Prima evadare a fost noroi ca au udat desteptii de organizatori seara si noaptea a inceput sa ploua. Da au fost schimbatoare rupte etc, dar anul asta a fost uscat fara dificultate. Vrei sa-ti gasesc poze cu dhs, btwin si alte biciclete ieftine de anul asta? unu chiar a stat langa tata la start si l-am vazut ca atrecut linia de sosire, avea niste pantaloni de trening supraelastici si un maiou de sapator la gaze si nu glumesc. A plecat de la start si dupa 4 ore a ajuns la finish. Fara bidon de apa fara echipament... Deci ce vorbim?
Si dupa cate vad, au concurat si in locul altora dupa numerele de concurs. Sau pustiul a concurat in locul maicasii!

@florin_popika - Din experienta proprie CROSS au biciclete ok la banii care ii cer. Cred ca ai facut o alegere buna! Spor la pedalat! (app . daca vrei sa pui hidraulice, mai te costa si manopera sa-ti incarce instalatia, ca banuiesc ca nu ai experienta pt asa ceva + lichid + ca daca clestii de frana sunt impreuna cu schimbatorul de pinioane tre sa cumperi si schimbator+clipsuri pt conducta de frana... deja te complici!)

@ ALEX-F1- Suntem documentati pt supravietuire... Daca facem pana la 3 roti, punem rezerva si mergem pe 2... Sau folosim discurile de frana pe post de patine!

Nea Vizanu'
05-07-2012, 16:56
De unde atata virulenta? Facusem referire la conditiile de concurs de anul trecut si la faptul ca nu ar fi trecut pe unele sectoare nici bicle bune, daca au avut rideri neexperimentati. Ce faci tu cu bidonul de apa? Dar cu "aripioarele" Sunt accesorii de domnisoara, de ciclist de duminica. Bicicleta buna, in buna stare, casca, manusi, genunchere si cotiere, asta este echipamentul meu de tura. Si o sticla (da, sticla) cu apa pusa in locul bidonului. Pe care o poti inlocui pe drum cu alta plina. Nu ma hidratez decat atunci cand fac mici pauze. Restul sunt mofturi pentru copii.
Stii cat de "greu" se "incarca" instalatia de franare? De regula manetele de hidraulice nu sunt combo, nu au "agatate" pe ele si schimbatoarele pentru deraioare. Se monteaza extrem de usor, se aerisesc la fel de usor, trebuie sa fii atent si bineinteles sa nu fii atehnic total, genul "vaaaiii, imi haraie placutele de frana, la care reprezentanta sa le schimb, care sunt mai buni?" La orice bicicleta poti umbla singur, o poti regla singur, asta doar daca ai ceva habar despre mecanica. Eu iti recomand sa te bagi la frane, nu iti trebuie disc mai mare de 160mm pe spate, nu te dai extrem ca sa pui 180 spate si 230 fata.
P.S. In poza a doua apare un Rock Machine, care este bicicleta totusi. Iar Racer este produs de catre Diadora, fac echipament sportiv entry level, ii gasesti pe la Metro. A avut omul vointa si bulan ca nu l-a prins ploaia, ca altfel o ducea la remat pe 10 ron.

arctix
05-07-2012, 17:19
Domnilor ciclisti profesionisti imi pare rau ca am deschis acest topic care a deviat total de la ceea ce ma gandeam ca o sa fie.
Trebuia sa fie un topic relaxat in care sa punem la care iesiri ocazionale in conditii rezonabile de drum si distante pentru ca nu toti avem
biciclete de concurs, frane cu discuri, sau conditia fizica pentru 4 ore de pedalat...
Nu zic ca experienta voastra nu e importanta si informatiile date nu sunt folositoare dar haideti sa pastram discutiile tehnice la nivel strict tehnic si cat mai explicit fara creea disconfort prin anumite afirmatii celorlalti bicilisti de pe aici

octavian4
05-07-2012, 18:01
Domnisoare nedomnisoare, idiotii "spala" soslele cu masinile seara, de unde si aripioarele de thinkerbell. Vreo problema?
Vis a vis de ce vorbesti tu, despre frane, iti recomand sa mai vezi odata pozele cu bicicleta care si-a cumparat-o si ai sa vezi ca schimbatorul de pinioane si maneta de frana sunt impreuna... Deci trebuie sa le schimbe, si ca sa dea frumos pe bicicleta trebuie sa schimbe si pe fata ceea ce il duce pe putin 600-800 lei. Deci eu zic ca nu e bine.
Peste toate astea la ce ne trebuie o bicicleta usoara? Daca noi cantarim 100kg? Mai slabim 10 kg si punem un bidon de apa, sau un sac cu lemne pt gratar. Ca nu te hidratezi tu e problema ta, bine ca pui pe unu care a mers in copilarie cu bicicleta si-l scoti la 30 km deodata si lui nu trebuie sa-i fie sete si etc. Nus de ce naiba dar deviem de la subiect. Omul deja si-a cumparat biclele.
Parerea mea e sa le lase asa, dar daca devine o pasiune, poate sa si-o modifice!
Daca faceau astia stoc masina cu toba sport, 230cai, motor 250, benzina, etc, noi am fi modificat-o sa consume mai putin, i-am fi pus toba normala, asa daca ni se pare ca nu prea fuge, ii facem modificari sa fuga si sa manance mai mult combustibil sa faca zgomot mai tare! Oricum are fi, tot timpul se gaseste unu care zice ca nu-i place! So. Bagati tuning!

popika_floryn
05-07-2012, 23:22
octaviane deocamdata o sa o las asa cum e si nu o sa-i fac nici o modificare! poate mai incolo cand va iesi din garantie o sa-i mai fac ceva modificari dar deocamdata e foarte ok asa cum e! acum trebuie sa le echipez cu lumini si mai ales trebuie sa-mi caut niste suporti pt masina ca sa le pot transporta( as vrea pe plafon), imi poate recomanda cineva ceva mai ieftin si bun ca pana acum am vazut doar Thule de aluminiu(300 ron buc) si ceva chinezarii de tabla la 100 ron. nu as vrea sa le iau pe cele mai ieftine si sa ma trezesc ca-mi cad bicicletele de pe masina prin curbe dar nici sa dau 600 de lei pe 2 suporti ca mi se pare prea mult! daca nu gasesc ceva mai ieftin o sa mai astept pana merg in Germania si o sa-mi iau de acolo ca sunt mult mai ieftine decat la noi! si apropo doar pe spate se poate adapta frana pe disc, pe fata nu am prinderi pt asa ceva...

Nea Vizanu'
06-07-2012, 00:27
Eu nu pun pe nimeni sa faca nimic, era doar o opinie personala, te-ai inflamat prea tare pentru anii de pedalat/condus/trait pe care ii ai. Ca sa fiu acid ca si tine ar trebui sa iti spun sa-l lasi pe tatal tau sa intervina in discutie, e mult mai apropiat de varsta/experienta mea de viata/orice altceva. Ma bucur pentru tine ca esti un om calm, echilibrat si cunosti totul atat de bine, in ritmul asta cand vei ajunge la varsta mea vei fi un geniu, fara gluma. Hai sa o lasam balta, repet, o iei mult prea personal si in ritmul asta in cativa ani vei avea nervii la pamant. Despre devierea de la subiect ... :))) nu te supara, dar am raspuns, asa cum m-am priceput din umila mea experienta. Chiar am fost pe subiect, acum se pare ca sunt off topic. Nu mai intru in polemica cu tine, poate ne vedem la vreo tura, doua si la o bere (fara alcool, e ca si cum ai conduce masina baut dar cu consecinte grave doar pentru tine).

Arctix, hai sa stabilim ceva, poate ne vedem la o plimbarica in weekend, eventual ceva subtire, un Herastrau, un Tineretului, un IOR. Poate vii si tu Octavian daca ai timp.Hai sa o lasam dreq de polemica, poluam topicul aiurea. Bafta si numai bine!

arctix
06-07-2012, 01:36
Nea Vizanu` sunt de acord.....relaxare, voiosie si buna-dispozitie e ceea ce trebuie ca sa fie bine :D

Cred ca sunt mult mai importante problemele pe care le intampina posesorii de biciclete obisnuiti in habitatul numit Bucuresti si solutiile la aceste probleme

octavian4
06-07-2012, 09:51
:)) Nervii mei sunt de mult la pamant!
Eu am 31 tata are 50, Dumneavoastra cata experienta aveti? Parerea mea e ca degeaba ai o varsta inaintata daca experiente sunt putine! Zici ca o iau personal, nu e normal? Cand ma pui sa-l las pe tata sa vorbeasca in locul meu si afirmi ca esti experimentos.
Ca deviem de la subiect a fost asa: Eu am zis ca daca pune frana pe disc pe spate trebuiesc modificate urmatoarele: manetele de frana si de aici si schimbatoarele, e posibil ca si butucul sa nu aiba prindere pt disc. Si tu ai intors-o ca schimbatoarele hidraulice nu vin combo! Din moment ce omul pusese poze deja cu bicicletele iar manetele lui sunt combo.
Oricum n-avea rost toata discutia.
Decat sa-l pun pe tata sa se enerveze... Mai bine te las pe tine ca ai mai multa experienta la condus/pedalat/scris/citit/trait sa ne explici si noua la ce ritm cardiac trebuie sa pedalam si ce cadenta trebuie sa avem & etc.
Sa sti ca nu m-am suparat. Dar nu mai intervin pe topicul asta, decat atunci cand o sa am timp sa ies si cu voi la o pedalare!
Bafta

Nea Vizanu'
06-07-2012, 10:02
Ok arctix, eu duminica ies in Herastrau, dimineata pe racoare :))), hai sa vedem cum punem de o intalnire passatb5bike forum. Ne putem auzi la telefon, 0765459965

f l o r i n
06-07-2012, 10:22
Si, cand copii nu sunt cuminti, le iei jucariile.

Inchis, ca vad ca va afecteaza caldurile.

Cateodata chiar nu pot pricepe, de ce va e asa de greu sa va intelegeti.....

vicius_the_one
06-07-2012, 20:37
romani cu capu'

f l o r i n
09-07-2012, 11:28
Hai, liber la pedalat.... dar civilizat, va rog frumos.

popika_floryn
09-07-2012, 11:41
:clap: am avut ocazia sa testez pe teren accidentat noua bicicleta si pot sa zic ca sunt multumit de felul cum s-a comportat... furca de fata face toti banii!:bounce:

Nea Vizanu'
09-07-2012, 12:04
Acolo ai si unde... Sa o stapanesti sanatos si sa ai grija la servisarea furcii, sa o faci la timp. Am dat si eu ieri o tura aici in Bucuresti, piata Rahova-Polivalenta-Oraselul Copiilor-Tineretului-Parcul Libertatii si retur, caldura mare monser!

popika_floryn
09-07-2012, 12:14
pai vanzatorul mi-a zis sa merg la service dupa o luna sau doua si acolo o sa-mi zica ei cand sa mai trec din nou! oricum am observat ca deja a scapat foarte putin ulei pe la semering, o fi normal? eu l-am intrebat pe baiatul de la magazin daca o sa am probleme cu furca si el a zis sa stau linistit ca nu se strica asa usor, cel putin 2-3 ani tine garantat!

Nea Vizanu'
09-07-2012, 12:26
Eu ti-am spus ca atat te va tine o furca de la Suntour, daca ai grija de ea si nu te dai extrem. Partea cu uleiul este normala iti spuneam pe la primele posturi, au un joc mic de noi. Incearca sa tii frana fata stransa si sa misti bicicleta fata spate, vei vedea ca putin de tot "batzaie" jambele. Dar te tine.

Nea Vizanu'
11-07-2012, 11:29
Inchis, ca vad ca va afecteaza caldurile.

S-a racorit afara tizule de ii dadusi drumu' ? :)))))
Cu respect,
Ing. Florin Vizantin
QA & QC

Alex-F1
11-07-2012, 16:41
E clar....nu s-a racorit....pe unii inca-i afecteaza, de au inceput sa se semneze cu functia si meseria.... :laugh:

Nea Vizanu'
12-07-2012, 08:32
E formula cu care inchei comunicarile importante. Asa ca musai sa se simta important....

f l o r i n
12-07-2012, 10:28
S-a racorit afara tizule de ii dadusi drumu' ? :)))))
Cu respect,
Ing. Florin Vizantin
QA & QC

Vad ca acum e racorica pe aici, lumea e ok.... asa ca e liber la joaca.

Nea Vizanu'
17-07-2012, 11:27
I-ai speriat pe toti, nu mai intra niciunul... Haideti, sariti cu traseele velo!

arctix
17-07-2012, 11:53
De trasee nu stiu ce sa-ti zic, mai degraba plimbari lejere prin oras

motormv
17-07-2012, 17:49
pe cand o ieseala?

Nea Vizanu'
18-07-2012, 08:55
Nu stiu... sambata? Sau duminica? Ieseala la plimbare, city. Ceva parcuri, Tineretului, Herastrau.

guma_turbo
26-07-2012, 13:30
Salut. Am gasit sa cumpar o bicicleta si pentru moment am doar pozele acestea, urmand ca dupa amiaza sa ma duc sa o vad. Imi puteti da cateva sfaturi la ce detalii trebuie sa ma uit pentru a nu avea probleme mai tarziu?

Din poze cum vi se pare? Este in regula? Multumesc. :)

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links]) [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links]) [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links]) [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

arctix
26-07-2012, 16:52
schimabatoarele de pe ghidon sunt slabe si o sa ai batai de cap cu acest tip de schimbator, in rest pare Ok dar asta depinde si de pretul cerut pe care tu nu l-ai precizat

PS...bagam o iesire weekend-ul asta?

StickerBOMB
26-07-2012, 17:42
..

guma_turbo
26-07-2012, 17:43
Am dat 280 de lei. Eu zic ca este un pret acceptabil. Simt ca ar mai trebui umblat un pic pe la ea, dar cum nu ma pricep chiar deloc o sa merg asa cu ea pana o sa o vada un priceput.

In legatura cu iesirea, care ar fi locatia si ziua. As veni cu drag, dar sambata o sa merg la strand cu nepotul. Duminica sunt liber daca va hotarati. :)

arctix
26-07-2012, 20:43
la pretul asta e foarte ok

Nea Vizanu'
19-09-2012, 15:43
Nici pe aici nu mai misca nimeni, nu se pune de o intalneala. Am revenit din concediu, sunt in Bucuresti, cine iese la o pedala?

arctix
19-09-2012, 16:55
Vineri sau Sambata daca e frumos afara

Nea Vizanu'
21-09-2012, 12:36
Clar ca vineri se taie... :))) Adica astazi. Poate maine, cica nu mai ploua. Duminica e chiar frumos.

Nea Vizanu'
09-10-2012, 19:39
Gata, a venit toamna. Ciclistilor!

Alex-F1
10-10-2012, 08:44
Care toamna, ca-i iarna imediat, las-o-n fras.... :wavecry:

Nea Vizanu'
14-02-2013, 10:38
Ciclistii, la apel! Aveti lantzurile curatate si gresate, Furcile servisate, pedalele stranse si baterii noi/acumulatori incarcati la faruri/stopuri? Hai ca vine anotimpul, eu mi-am tras si o cursiera, aviz celor care vor sa ma "faca" pe Herastrau... Burtile jos si joc de glezne, cica in doua saptamani putem da pedala. Cine se inscrie pentru "1 mai la mare"? Anul asta se tine de Florii, acelasi traseu, 305 km in doua zile cu popas peste noapte la Amara.

f l o r i n
14-02-2013, 10:44
Ma bag si eu , dar cu masina.... :laugh:

Nea Vizante, am vazut in Vitan ca vinde unul niste bicilete care arata bine (destul de scumpe....) dar criminale - sanatoase, suspensii regabile - duritatea parca - frane hidraulice, etc.

Are destul de multe.... stii despre cine vorbesc ?

in rest, m-am uitat doar in trecere, nu am stat sa vad ce marca sunt.... componente avea Shimano.

arctix
14-02-2013, 10:47
Da! Sigur.

Alex-F1
14-02-2013, 11:29
Tie Florine nu ti-ar strica niste pedalat, mai dai jos din clisa... :biggrin:

f l o r i n
14-02-2013, 11:35
Cam asta e ideea.... problema este lipsa timpului.

Alex-F1
14-02-2013, 11:41
Se stie...aia e problema secolului XXI la aproape toata omenirea... :thumbsdown:

Nea Vizanu'
14-02-2013, 12:54
Pai Florinache, hai in targ cand ai niste timp, bagam un ochi, pleci si cu bani la tine, vedem ce gasim acolo.

arctix
01-05-2013, 00:16
Ceva amatori de iesiri zilele astea?

TEO11
11-05-2013, 18:20
Sa imi prezint si eu vechitura, o cursiera ruseasca Sputnik din 1975 (din ce am inteles) luata de noua de tata si restaurata de mine.

motormv
11-05-2013, 22:59
Asta ingroapa 10 dinastea noi

NORBI
11-05-2013, 23:17
Teo , bicicleta ta nu cumva e aia cu trei viteze ?

Arata bine !

Borisake
11-05-2013, 23:41
Cu 8 era, eu asa stiu. Da Mada, dar aia-i grea ca porcul.

arctix
12-05-2013, 01:00
pai are o foaie si 3 sau 4 pinioane

TEO11
12-05-2013, 12:47
Norbi: multumesc mult, ma bucur ca iti place, are o foaie si 8 viteze cum a zis si Borisake.
Arctix: are o foaie si 5 pinioane. Butucul pe spate, schimbatorul si pinioanele sunt dupa alta cursiera, cele originale din pacate s-au distrus odata cand mi-a intrat intinzatorul in spite, atunci mi s-au rupt schimbatorul, 13 spite iar la butuc s-au rupt gaurile acelea pe care stau spitele.
Intr-adevar, dupa cum spune Borisake, cadrul este foarte greu, din ce am citit pe internet este din otel combinat cu carbon, rezultand o rezistenta iesita din comun la socuri. Insa pozitia pe bicicleta este foarte odihnitoare iar foaia din fata este de dimensiuni mari. De exemplu am mers 15 km cu un prieten fara sa transpir aproape deloc, in timp ce tovarasul de drum cu un mountain bike generatie noua era rupt de oboseala.

UNT-G.C
12-05-2013, 13:06
[Only registered and activated users can see links] ,[Only registered and activated users can see links]
Ceva de epoca , iesim doar la parada :limba:

Borisake
12-05-2013, 15:18
Tohan frate...

TEO11
12-05-2013, 16:45
Sau Mifa?

Borisake
12-05-2013, 16:56
MIFA nu arata asa, era ca Pegasul Camping.

zburlyx
12-05-2013, 22:45
in timp ce tovarasul de drum cu un mountain bike generatie noua era rupt de oboseala.
depinde si cum e tovarasul tau ca daca e ca mine... o sa transpire ca porcul indiferent de bicla :)

UNT-G.C
12-05-2013, 22:53
[Only registered and activated users can see links] :povestea este :provenienta =tara Elvetia , domeniu = dotarea armatei elvetiene in razboiul 2 mondial .Au fost 32 de bucati aduse , pentru a revigora turismul pe Valea Teleajenului , pentru a fii inchiriate , impreuna si cu alte tipuri de biciclete si cu ceva perechi de schiuri si role .Din 32 de bucati au ramas doar 2-3 si cum aratau cand au fost aduse prin anii 2000 , conservate fiind in Elvetia , in Romania =ZOB in 6 luni .Si toate erau din anii 1935-1944 , cu mentiunea ca am gasit, la efectuarea unei pene , camera de culoare rosie cu stampila pe ea din 1942 !!!!!!! Cauciucuri pe 26 pe talon .Oricum este ceva RETRO .

klausu25
12-05-2013, 23:06
aia a lu' Cristi e bicla de colectie: observati ca are chiar si trusa de scule si pompa. Frana de mana specifica timpurilor, cu actionare pe anvelopa!
Dinamul, farul pe furca, cred ca sunt adaugate ulterior. Nici saua nu cred ca e originala, oricum: Frumos exemplar!

@TEO11, imi place ca ai pastrat ghidonul original, are chiar si manerele originale....

UNT-G.C
12-05-2013, 23:13
Daca e ceva care nu pare a fi a ei si au fost puse ulterior , AU fost puse in Elvetia , aici in tara asa au venit si toate erau la fel ( eu le-am avut in primire ) , deci ... stiu cum au venit .

klausu25
12-05-2013, 23:27
poza cu saua m-a lamurit! nu o vazusem, cred ca am stat mult pe topic si ai postat inaintea mea. E clar, faceam confuzie cu saua de Ucraina, ca seamana.... Tot pe Tohan pariam si eu, nu citisem si povestea, scuze!

TEO11
13-05-2013, 08:24
@Klausu: am incercat sa o restaurez cat mai mult aproape de original. Tot ce nu a trebuit schimbat am lasat original :)

@zburlix: e mai antrenat ca mine :))
@Klausu: am incercat sa o restaurez cat mai mult aproape de original. Tot ce nu a trebuit schimbat am lasat original :)

Alex-F1
18-05-2013, 20:58
Sa imi prezint si eu vechitura, o cursiera ruseasca Sputnik din 1975 (din ce am inteles) luata de noua de tata si restaurata de mine

Fix modelul asta l-am avut si eu pana in 1999, cand am avut prima mea masina personala, iar bicicleta am abandonat-o de tot...de atunci sta in pod in casa bunicilor, iar acum 2 ani s-a vandut casa, cu tot cu bicicleta...si vazand pozele astea, parca-mi vine sa merg la noul proprietar, sa vad daca mai e bicicleta pe-acolo si s-o iau... :suparat: O tineam intr-o stare impecabila, e vopseaua originala pe ea (visiniu deschis metalizat), i-am mai pus o foaie mai mica in fata si in spate grup de 6 pinioane parca, deci 12 viteze in total...vitezometru digital si alte accesorii tari, belea frate...deci m-a apucat dorul de ea acum... :planset:

TEO11
19-05-2013, 13:22
Si a mea tot visiniul acela deschis a fost, din pacate era foarte matuit si zgariat si am revopsit-o. Din ce am inteles, era o vopsea speciala, fosforescenta. Am mai avut una portocalie, pe care am folosit-o de piese. Am optat pentru negru mat ca am luat rotile cu cerc dublu rosu, si am zis ca da bine contrastul
Cat despre accesorii, la inceput am pus si eu pe ea vitezometru, gentutele pentru scule, aripi, portbagaj etc dar in timp am zis sa schimb stilul si am renuntat la aripi, portbagaj, vitezometru, cam tot, nu au mai ramas decat rotile, cadrul, ghidonul, saua si franele. Am facut-o sport, cu o usoara tenta de rat bike :laughing:
Eu zic ca mi-a iesit destul de bine, adica sunt multumit de rezultat, dar acum depinde si de parerea altora.

Borisake
12-07-2013, 23:17
Gata, de doua zile sunt posesorul unei bicle si de azi ma alatur gastii cu pedale.
Pe cand o pedala-n gasca?

arctix
12-07-2013, 23:49
ce ti-ai luat?

poze, ceva exista

Borisake
12-07-2013, 23:59
Nu mi-am luat. Am primit un junghi cu pedale. Cine stie cine plange dupa ea...hihihihihiih glumeam. Ii veche si destul de uzata, dar na, calul de dar nu se cauta la dinti. Omul are o bicla KTM unicat in tara, deci ii cea mai smechera bicla mea. Acum descarc la ele. Tocmai ce i-am facut ceva poze.

arctix
13-07-2013, 00:29
hai ca astept sa le pui

Borisake
13-07-2013, 01:01
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

arctix
13-07-2013, 01:09
Interesanta "echiparea", cand ma intorc poate facem o iesire

Borisake
13-07-2013, 01:14
Facem. Pana atunci ii schimb si eu cablurile, curat butucii, ii ung, ma ocup un pic de ea ca-i praf si poate imi iau si cauciucuri de strada ca cu alea daca nu dai la pedale te opresti...
La iarna ii fac de cap. O demontez de tot si o trimit la sablat si vopsit electrostatic. Sa vezi ce culori turbate-i fac. hihihihihiihih

arctix
13-07-2013, 01:16
Ha-haa, chiar vroiam sa-ti zic de anvelopele alea, ca-s cam babane, eu mai am ceva piese de la a mea, ramase in urma unui "upgrade" si poate merg la a ta

P.S. nici pedalele nu-s de soi

Borisake
13-07-2013, 16:50
Na ce sa-i cer.

UNT-G.C
13-07-2013, 22:19
Un set de amortizoare de vw , ii ce trebuie !:whistle:

Alex-F1
13-07-2013, 22:40
Inmatricularea pe cand? :grin:

arctix
03-08-2013, 01:14
cine are chef de o iesire? bagam o bere, doo pizza ceva ..si apoi ardem caloriile

Borisake
03-08-2013, 01:16
Pai ardem calorii sau ne ingrasam? Eu maine-s dadaca. Duminica poate.

arctix
03-08-2013, 01:19
duminica si eu ca maine am de munca la o renovare

arctix
04-08-2013, 01:35
ceva, cumva dupa 12?

Borisake
04-08-2013, 01:37
Habar nu am. Ma cam bantuie o raceala...

arctix
04-08-2013, 01:42
deci nu ma obosesc sa mai fac presiune in roti?

Alex-F1
04-08-2013, 01:55
Bah dar voi raciti cand afara-s 38 de grade frate?! :grin:

ionutvl
04-08-2013, 02:01
Borisake, el e mai plapand un pic... face pe inabordabilul :laugh:

arctix
04-08-2013, 02:02
exista o esplicatie, bacili in AC.

Borisake
04-08-2013, 10:41
Bah dar voi raciti cand afara-s 38 de grade frate?! :grin:
Nu bre, am transpirat rau si m-a tras curentul. Ma durea capatana. Cosmine, mai pe seara daca este, dar cred ca vom fi doar noi doi. Daca mai ai nr. de tel de la cei anuntati suna-i si pe ei.

arctix
04-08-2013, 11:53
1. Arctix
2. Borisake...

haideti care mai doreste azi mai pe seara

Turcu
04-08-2013, 16:46
Am si uitat de topicul asta... Saptamana trecuta am coborat de la babele cu bicicleta... E posibil ca pe 18 sa mai fac o coborare... Poate reusim sa ne strAngem mai multi.

Borisake
04-08-2013, 16:47
Da o coborare prin capitala pe cand facem?

Turcu
06-08-2013, 08:48
Cand ma intorc de la mare :-b
Hihi

arctix
09-08-2013, 01:01
Hai cu lista...acusi vine iarna!

Alex-F1
09-08-2013, 02:10
Ala io, ala io...nu va inghesuiti, ca este loc pt. toata lumea!!! :group:

Borisake
09-08-2013, 07:18
Eu we asta nu sunt in Buc.

UNT-G.C
09-08-2013, 22:16
Pai da , beutura si gratare , se stie , ca doar azi face fata tatii 3,4,5, anisorii !!!hihihihihihi hai sa-ti traiasca sanatoasa si fericita ! p.s. si noi plecam la mare marti/miercuri cu fetita cu mana in ghips :una bucata tranta si deget mic mana dreapta rupt = 21 zile :planset:

Borisake
09-08-2013, 23:44
Multumesc omule. Sanatate si vindecare rapida fetitei ii urez. Lasa ca asa este copilaria si cu bune si cu rele.

Nea Vizanu'
16-09-2013, 20:46
Bai frate, ce uameni!... :))) Unul sa nu tipe la mine ca are chef de pedalat. Bat coclaurii singur. Chitre ce sunteti! Ceva, ceva zilele astea? Bine, dupa ce isi revine vremea...

Borisake
16-09-2013, 21:32
Care bre...
Eu ieri am bagat 30 km si poate confirma Mada, ca ne-am intalnit la el la bloc. Ambii cu biclele. hihihihihihi Ba Madaline, dar ii verde rau bicla ta si nu te prinde. Zici ca aveai doua roti in cur... Hai so pe aia mare, las-o pt fata pe aia mica.

arctix
16-09-2013, 23:43
Eu sunt in concediu poate ne strangem intr-o zi pe undeva

motormv
16-09-2013, 23:46
Sa ne mobilizam la o pedalare in grup cand aveti chef?

arctix
16-09-2013, 23:48
Sambata?

motormv
16-09-2013, 23:52
Ptr mine este ok

arctix
17-09-2013, 00:57
Sambata 21.09.2013:

1.Motormv
2.Arctix
....

Borisake
17-09-2013, 16:14
Eu pas. Sunt de serviciu de noapte.
Duminica daca vreti si puteti.

arctix
05-05-2014, 18:06
Fara legatura cu avarierea masinii, reactivez topicul asta.

Deci in weekend-ul asta pedalam si noi?

Borisake
05-05-2014, 19:26
Da de ce nu! Eu sunt pro.

Borisake
06-05-2014, 19:24
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Asta este bicla cu care ma dau eu. Proaspat reconditionata.

arctix
06-05-2014, 19:29
Ai pus furtun de silicon la cabluri ? Arata bine de tot merita banii, ai rezolvat cu lantul?

Borisake
06-05-2014, 19:33
Da da. Schimba bini di tot. Nu este silicon. Este camasa albastra. Special de frana, cum ii ala negru numai ca asta este albastru. Mai avea rosu si verde.

Alex-F1
06-05-2014, 20:11
Pey da...albastrul e pt. baieti hihihihi....rosul era pt. fete si verdele pt. unguri. :nebun: Faina trotineta, sa pedalezi sanatos! :clap2: Discurile sunt ATE sau Zimermann? :w00t:

klausu25
06-05-2014, 21:00
a iesit brici, nici nu zici ca e aceeasi bicicleta!

Borisake
06-05-2014, 21:14
Va multumesc. In proportie de 90% este noua, adica are piese noi pe ea. Cadrul este vopsit electrostatic, la aia de mi-au facut si rotile la masina.
Roata de pe spate mai am s-o centrez si este gata de folosinta 100%.
Caut un spitar bun. Unde-l gasesc?

Alex-F1
06-05-2014, 21:22
Toti spitarii buni sa apeleze la Borisake. :icecream:

TEO11
06-05-2014, 22:19
In Valcea stiu la cine sa te indrum si foarte ieftin.
Maine cred ca scot si eu antichitatea mea pe afara putin ca mi-ai facut pofta

Borisake
06-05-2014, 22:32
Am unul pe langa mine, dar ii cam habarnist. Mai rau mi-a stricat-o...

Alex-F1
06-05-2014, 22:41
Nu gasesti vreun DIY pe ceva forum de biciclisti? :grin:

TEO11
06-05-2014, 22:41
Aici am un batran care cu asta se ocupa. In tinerete facea turul Romaniei pe bicicleta iar vara si acum merge pe Transfagarasan si are vreo 73 de ani...

UNT-G.C
06-05-2014, 23:05
Va multumesc. In proportie de 90% este noua, adica are piese noi pe ea. Cadrul este vopsit electrostatic, la aia de mi-au facut si rotile la masina.
Roata de pe spate mai am s-o centrez si este gata de folosinta 100%.
Caut un spitar bun. Unde-l gasesc?

Tu estiu cel mai bun . Cauti si cumperi una cheie de spite in obor sau la un magazin de bicle , pui roata fara cauciuc si camera pe bicicleta cu *cracii in sus * si apoi invarti de janta . unde vezi ca se apropie de de furca o opresti din invartire si incepi sa lucri la spite -piulite . daca bate spre stanga in acel loc le strangi pe cele care trag dreapta si daca cere slabesti putin pe cele de stanga si invers , daca bate spre dreapta in acel loc langa furca le strangi pe cele de stanga si slabesti dreapta . ASTA pentru bataie stanga /dreapta pe orizontala , IAR pentru acele batai -calare sus/ jos , se face la fel ca si la miscarea lateala , DAR cu reglaj pe spite sus /jos . daca bataia este sus aunci se strang spitele opuse ovalizarii si invers . HAI CA AM FACUT UN DIY !!!!!!! moderatorii sa mute acest diy la locul cuvenit :limba:

Alex-F1
06-05-2014, 23:08
Asa teoretic ma gandesc ca stie si el cum se face, dar nu la oricine ii iese...poti f. usor s-o strici si mai tare...eu zic ca mai bine pune mana unul care stie ce face.

UNT-G.C
06-05-2014, 23:15
Fratele meu , ce faci cu mana ta , LUCRU MANUAL , se numeste !!! hahahhaha.

Alex-F1
06-05-2014, 23:26
Curat manual! :yes:

X e r o x u
07-05-2014, 22:27
In Cluj este un service de bite "meriva", la o lucrare din asta al luat 10 lei....cred ca drumul e mai scump daca stai in cealata parte a clujului hihihi

Pe vara viitoare imi fac familie full bita, sper sa o pot convinge si pe nevasta....copii se stiu, cat de cat...mai vedem ce luam, ceva cadru aluminiu si ieftineala, aluminiu pt. greutate

octavian4
09-05-2014, 09:12
Salutare!
Referitor la biciclete...
Este cineva de aici care merge Duminica la Prima Evadare?
:))

- - - Actualizat - - -

arctix
10-05-2014, 00:30
ceva miscare Sambata asta?

Octaviane, n-am cum sa particip

Borisake
10-05-2014, 01:18
Pai vin ploile si maine-s dadaca. Asa ca eu, pas.

klausu25
10-05-2014, 02:27

f l o r i n
18-06-2014, 12:54
Buna fetele.....:laughing:

ca bicle, dintre marcile Cube, Giant, Cannondale, Kellys, Scott... care sunt mai ok.

eventual ceva link-uri cu bicle MTB (noi sau sh) care sa corespunda volumului meu.... 1.96 si 97 kg, in scadere....

mentionez ca o voi utiliza la sfarsit de saptamana... sper eu, macar o zi pe saptamana....

am luat anul trecut un DHS nou, Matrix de 26 ... e ok, isi face treaba... atat cat poate - (m-a luat valul cand cumparam bicla la fata).. doar ca mi-a ramas mica.... :laughing:

acum a inceput sa-mi placa sa biciclesc.... si cred ca am nevoie de alt atelaj....

vicius_the_one
18-06-2014, 13:19
Ia scuter :))

TEO11
18-06-2014, 16:41
Eu raman la antichitatea mea ruseasca din 73'. Trebuie sa ii iau schimbator nou si cateva spite ca am avut un mic accident si e ca noua :)

arctix
18-06-2014, 18:44
Florine inportant e sa aibe un cadru care sa potriveasca la statura ta, apoi sa aiba o sa confortabila, frane pe disc, amortizor doar la furca, schimbatoarele sa fie cu maneta nu rotative gen motocicleta, jantele sa fie duble cu cauciucuri nu foarte late (o anvelopa mixta e foarte ok daca nu vrei sa iesi foarte des prin noroaie ) eu am 26x 1.90/2.00 Schwalbe Landcruiser

Uite aici ceva de ajutor:

Eu as merge pe ceva Merida, Cube sau Cross

f l o r i n
19-06-2014, 09:28
da, de 21 caut si eu.....

vicius_the_one
21-06-2014, 23:07
Eu caut de 29

arctix
21-06-2014, 23:33
depinde de buget

vicius_the_one
21-06-2014, 23:40
Sh

vicius_the_one
22-06-2014, 22:24
Teaser

Richmond SL 29er alu.: [Only registered and activated users can see links]

PS Florin uita se 21. E de copii. Dacă la mine e buna cea de 29.....la tine e vis

f l o r i n
23-06-2014, 15:00
Esti pilaf.....:laughing:

21 - este vorba de dimensiunea cadrului... lungimea tevii care vine saua.

tu vb de 29 - alea sunt rotile... asa cred ca o sa imi cumpar.... oricum, tu daca iti cumperi de 29, o sa te sui cu scarita pe ea...
eu am de 26 acum - una dintre ele - cred ca o las Simonei.... o vand pe a ei.. ca e de aia de oras, pt fete.. cu cos, etc.... si eu imi cumpar un 29er.... dar sa vad ce cadru imi cumpar.

uite aici link-ul pus de Cosmin, ca sa intelegi ce dimensiune de cadru sa iti cumperi

vicius_the_one
23-06-2014, 15:17
Stai liniștit ca am urcat pe un 29er si e perfecta

f l o r i n
23-06-2014, 15:30
si cadrul ce marime avea ?

29 sunt rotile.

vicius_the_one
23-06-2014, 15:43
18624 o fi bună tu ce zici

f l o r i n
23-06-2014, 15:53
da, are cadrul mic.... dupa cum imi pare in poza...

vicius_the_one
23-06-2014, 16:04
Pai vezi. Știu și eu ce îmi trebuie. Voiam obligatoriu ceva pe 29

f l o r i n
24-06-2014, 09:26
stii, stii...

pana la urma, de cate este cadrul ? .... asta conteaza cel mai mult, la achizitia unei bicle.....

vicius_the_one
24-06-2014, 19:00
Am luat-o pe asta. Impecabila. Cadru de 19. Maine vin sa o iau

- [Only registered and activated users can see links]

f l o r i n
25-06-2014, 07:57
sa o stapanesti sanatos !

Eu dupa ce am incercat cateva ieri, a ramas sa aleg intre un Cube si Scott. Pe Scott m-am simtit mai bine.... deci am luat asta

acum, ce upgrade-uri se pot face in timp, ce ramane.... vedem.

arctix
25-06-2014, 08:14
Deci pana la urma tot la Scott te-ai oprit

f l o r i n
25-06-2014, 08:27
No, m-am tot codit... asta era pe marimea mea....

acum, trebuie sa-i pun BC... :laughing:... etc... plus ce imi mai recomanzi sa schimb la ea ?

e cheala in rest... nu are nimic.... doar bicla.

la cauciucuri - mi-a placut ca asta avea niste gume mai de oras... nu are crampoane mari - totusi, nu stiu cat de ok sunt...Kenda.... sa le schimb ?

arctix
25-06-2014, 08:39
Kenda sunt foarte bune, nu schimba nimic acum, baga kilometrii cu ea si cand incepe sa se rupa dintii la foi sau pinioane mai vedem de upgrade-uri :laughing:

ia-ti lumini, o geanta pe cadru niste coarne pe ghidon in capete suport de sticla si scoateo in oras

f l o r i n
25-06-2014, 09:04
am facut vreo 30km ieri cu ea.... sambata sau duminica, daca vremea e buna... o scot iar la drum.

borseta ..am de ghidon.

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

vicius_the_one
25-06-2014, 11:24
Parchează singură si asta?

UNT-G.C
25-06-2014, 12:35
Si are si SA, incalzita :laugh:

f l o r i n
25-06-2014, 12:39
rautaciosi mici...... :laughing:

Borisake
25-06-2014, 18:02
Sa le stapaniti sanatosi! Frumoase si de top. Lasa ca vin eu cu tancul meu (Tohan) hihihihi Kenda sunt foarte bune, eu mi-am luat de asfalt, dar tot asa groase.
Pai s-o punem de o iesire-n gasca pt sambata asta ca suntem cativa.

Hai cu lista.

1) Borisake
2) Brutusanf
3) ...

arctix
25-06-2014, 21:40
Sambata sunt la Valea Iazurilor (teoretic) poate Duminica daca e ..ce ziceti?

motormv
25-06-2014, 22:51
Merg si eu

f l o r i n
25-06-2014, 23:16
Si eu....astept sa hot voi, cand vreti sa facem.

vicius_the_one
26-06-2014, 00:07
Salutari de la noua casa18660

arctix
26-06-2014, 07:35
Bravo, e frumoasa sa o plimbi cat mai mult

f l o r i n
26-06-2014, 08:55
Salutari de la noua casa18660

a si udat-o !

sa o stapanesti sanatos !

e super.

vicius_the_one
26-06-2014, 09:19
Haha Merci. Era ploaie aseară în cta

Borisake
26-06-2014, 09:25
S-o stapanesti sanatos. Vrei sa slabesti de ti-ai luat bicla? hihihihihihihihi

Pai iesim si sambata si duminica daca vreti.
Pe la ce ora vreti?
Florin zi o ora ca tu mai esti cu surubaritul si Mada, dar parca el nu lucreaza sambata.
Hai bagati-va si voi pe lista si postati o ora aproximativa.

vicius_the_one
26-06-2014, 09:26
:))))))))))))). Asta fu tare rău. Nu, vreau sa ma definesc doar :)))))))))

Borisake
26-06-2014, 09:28
Aha. Credeam ca mergi cu spatele ca sa te ingrasi. hihihihihi Buna pt definire, dar doar la picioare. hihihihihihi

f l o r i n
26-06-2014, 14:19
S-o stapanesti sanatos. Vrei sa slabesti de ti-ai luat bicla? hihihihihihihihi

Pai iesim si sambata si duminica daca vreti.
Pe la ce ora vreti?
Florin zi o ora ca tu mai esti cu surubaritul si Mada, dar parca el nu lucreaza sambata.
Hai bagati-va si voi pe lista si postati o ora aproximativa.

hai, propuneti o ora... dar nu dimineata.

Imi iau liber sambata, ca sa fiu cu voi.

Borisake
26-06-2014, 14:30
Pe la un 17.00 este ok?

f l o r i n
26-06-2014, 14:47
cam da....

X e r o x u
09-07-2014, 20:48
Daca are cineva
18785
......sa-l scaneze ...hihihihiih

Borisake
09-07-2014, 23:38
Si asta-i noua mea achizitie:
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

arctix
10-07-2014, 00:06
Sa o stapanesti sanatos, Vineri seara dam o tura?

X e r o x u
10-07-2014, 00:21
Chiar ca e tare, are cam tot ce-ti trebuie si de caliate, mie-mi plac la nebunie schimbatoarele alea....ce fain schimba !!

Borisake
10-07-2014, 00:25
Dam daca nu ploua. Eu sunt profesionist hihihihihihi
Multam Andrei!

Ionut Patrascu
10-07-2014, 01:17
Sa o porti sanatos !!

Borisake
10-07-2014, 07:03
Multumesc Ionut.

andricei
10-07-2014, 07:52
Frumoasa! Sa te plimbe cat mai usor ! Ce stop e acolo in spate cu acele dungi laterale?

Borisake
10-07-2014, 08:13
Pt delimitare
Sa te vada fraierii pe unde pedalezi.

UNT-G.C
10-07-2014, 08:23
Bugetarilor !!! :limba::laugh:

Alex-F1
10-07-2014, 09:16
Belea frate...stop de ala cu delimitare e prima oara in viata mea cand vad/aud de asa ceva...cate mai inventeaza astia pt. siguranta! :blink:

Borisake
10-07-2014, 09:22
Dar farul face toti banii. Are 2000 lumeni.

Alex-F1
10-07-2014, 09:44
Mai putin si o sa aveti xenoane si la bicle hihihihi :nebun:

X e r o x u
11-07-2014, 19:39
De unde ai luat-o si cat a fost halatul ?

vicius_the_one
11-07-2014, 22:02
Bv sorinake. Mișto jucăria. Rupe-i lanțul. Îmi place că are xt :)

Borisake
11-07-2014, 23:56
Pai na, la cati bani fu...abia ce am intrat in casa de la o tura. Facem minim 20 km cand iesim.

X e r o x u
28-08-2014, 19:08
Intru si eu in gasca cu un TREK 7300 de strada.....
continuare cu poze mai incolo, acuma am venit de la cumparaturi, cu ea am fost !

X e r o x u
29-08-2014, 18:45

Ionut Patrascu
29-08-2014, 19:07
Frumoasa achizitie ! Sa o porti sanatos !

Borisake
29-08-2014, 21:22
S-o pedalezi sanatos. Km cu nemiluita-ti doresc.

Alex-F1
29-08-2014, 21:42
Ai parcat-o langa xeroxuri? :nebun: Hai s-o pedalezi sanatos si cu folos! :thumbsup:

X e r o x u
29-08-2014, 22:57
Da, ma duc la servici cu ea..hihihi
Sapt viitoare trebue sa-mi vine franele hidrulice pe janta, mai multe foto dupa, poate si un video de instalare !

Alex-F1
29-08-2014, 23:26
Da, da...un DIY la biciclete, asta ar fi o premiera p-acilea hihihihi :grin: