PDA

Arată Versiune Întreagă : Magazine/service-uri ok la tine in oras

raulitto
30-10-2012, 21:26
M-am gandit ca ar fi util sa facem un topic in care sa spunem locurile din oras unde am facut o lucrare la masina si am fost multumiti, sau de unde am cumparat ceva de calitate la un pret bun. Adica ceva de genul "Recomand service-ul X pentru ca..." sau "am gasit vopsea originala ieftina la magazinul Y".

Stiti ca de obicei pe forumuri apar topicuri de genul "nu mergeti acolo", eu consider insa ca este mai constructiv sa mentionam locurile unde am fost, ne-am facut "necazul" si am plecat multumiti. Mi se pare o atitudine mai pozitiva si in acelasi timp e de ajutor si pentru alti colegi din acelasi oras.

O sa incep eu.
Uite, de exemplu, eu mi-am polishat farurile in Timisoara la CarSystem ([Only registered and activated users can see links]) si tot ei mi-au pus si folie pe ele. Dupa 2 ani arata ca noi.
O alta firma super ok insa poate mai putin cunoscuta este Motorkraft ([Only registered and activated users can see links]). Ei repara fisuri in parbriz, pun folii si executa curatari interioare (tapiterii, plafoane). Sunt mega seriosi si de cuvant. Mi-am facut 2 ciobituri de parbriz la ei si mi-am spalat si interiorul la Passat. Am fost foarte multumit atat de ei ca si oameni, cat si de munca depusa si de pret. Mai rar gasesti locuri unde programarea e programare si unde nu-ti strica nimic la masina in timp ce-si fac treaba.

Un alt loc ok este statia ITP a celor de la Citroen din Calea Sagului (ce chestie, nu?). M-am dus la ei sa verific bratele, ca au ceva platforma mai smechera si pot sa-ti miste masina in toate directiile. A fost foarte de treaba tipul de acolo: mi-a aratat exact unde sunt jocuri si ce e de schimbat. Tinand cont ca in alta parte nu m-ar fi primit fara programare, mai ales ca n-aveam nicio treaba cu inspectia lor periodica si clar nu m-ar fi lasat sa intru in canal sub masina, eu zic ca merita un + de la mine.

UNT-G.C
30-10-2012, 22:13
da , cred ca este util un asemenea topic mai ales pt cei care fac parte dintr-o anumita "gasca"=zona/oras.Si poate si niste preturi orientative :hmmm:

raulitto
30-10-2012, 22:21
Ai dreptate, trebuie puse si preturi. Pe mine polish-ul +folia m-au costat 300 ron acum 2 ani (folie 3M).
Curatatul masinii in interior a fost 250 ron. Aici depinde de cat e de murdara/patata tapiteria si de cat e de mare masina (la variant e putin mai scump, ca e mai mult de lucru)

UNT-G.C
30-10-2012, 22:26
da , preturi orientative .

passat lover
30-10-2012, 22:41
in targoviste nu prea se gasesc service-uri competitive si oameni seriosi decat probabil trami auto cei cu reconditionari casete directie,oamenii nu trag pe tine si iti dau sfaturi bune!mai pot enumera unul iesit nou roadman la iesire din targoviste spre gaiesti,iarasi sunt atenti cu tine si fac lucrul incet si bine.Pentru moment.Ca magazine de piese singurul care are preturi bune este Hexa ydp.
Ex de preturi:Geometrie fata 60 de lei(roadman auto)
flanse spate sachs 54 de lei buc
alte preturi ma interesez daca-mi cere cineva.

Borisake
30-10-2012, 22:47
Nu stiu daca se pot sau daca sunt necesare preturile puse. Ideea este ca tu ai facut ceva la masina ta sau a altuia la un anumit service sau eu mai stiu unde (coleg de forum) si ai fost multumit de treaba facuta, asta trebuie sa facem aici pe topicul asta. Sa spunem ca "X" sau "Y" ti-a rezolvat problema si ti-a placut cum a lucrat.
Este un fel de topic de Feedbeck, dar la gramada.

[Only registered and activated users can see links]
Pe partea de soft si alte nebunii la masina, clar mergem la colegul nostru Florin. Si cam atat pt moment.
Asta este parerea mea cu acest topic. Deci ma gandesc sa facem asa:

BUCURESTI:

- Soft, codari, swich-uri etc. - Florin
- ...

TIMISOARA:

- ...

Asa cred ca-i corect sa-l facem pt ca cine-i interesat de o informatie, s-o gaseasca usor in functie de oras.

raulitto
31-10-2012, 11:14
Ok, ai dreptate. Asadar, deocamdata avem asa:

BUCURESTI:

TIMISOARA:

- Polish faruri + folie - CarSystem
- Curatat interior auto, reparat fisuri in parbriz, folii auto - Motorkraft
- Diverse teste mecanice (brate, suspensii, frane) - ITP-ul de la Citroen (Sagului)

Mihai.Nechifor7 - banned
31-10-2012, 16:28
BUCURESTI:

TIMISOARA:

- Polish faruri + folie - CarSystem
- Curatat interior auto, reparat fisuri in parbriz, folii auto - Motorkraft
- Diverse teste mecanice (brate, suspensii, frane) - ITP-ul de la Citroen (Sagului)

GALATI:

- mecanica BIG BOY AUTO - dupa METRO 200 m la halele de pe stanga ( Dan cel mai bun mecanic)
- bracaj: BOSCH CAR, pe Tecuci

AXBNT
17-02-2014, 14:07
maine vreau sa verific o masina pe care as vrea sa o cumpar din bucuresti .unde imi recomandati sa fac verificarea ?

X e r o x u
17-02-2014, 14:14
Vezi post #8 !
Mai are deschis cu siguranta.

Borisake
17-02-2014, 14:19
maine vreau sa verific o masina pe care as vrea sa o cumpar din bucuresti .unde imi recomandati sa fac verificarea ?

marius_suciu
11-08-2016, 21:10
Salutare.

Vad ca nu s-a mai postat pe acest topic de ceva vreme, probabil exista altul de actualitate, insa eu nu l-am gasit :) Vazand ca e vorba de service-uri / magazine, m-am gandit ca e potrivit sa pun o intrebare aici.

De luni, am devenit proprietarul unui frumos Passat B7 , si cred ca primul lucru foarte important ar fi sa schimb cateva consumabile, cum ar fi:
- distributia
- ulei cutie de viteza (DSG)
- uleiul, filtrele

Puteti sa imi recomandati un service de incredere in Timisoara, deoarece nu prea am informatii unde ar fi mai bine ? Ma gandesc sa ma duc la reprezentanta la Porsche (dealer autorizat VW) macar la prima revizie, ca as opta si pentru garantie pe lucrare, sa nu ma trezesc cu probleme dupa scurt timp si sa nu fie nimeni responsabil.

Deasemenea , daca aveti idee despre costuri aproximative, puteti sa "ma pregatiti" pentru ceea ce va urma (financiar)

p.s. cateva detalii: Passat B7, 2.0TDI 125KW, cod motor CFGB, DSG, navi, interior maro :), in rest dotari standard:).

passat lover
11-08-2016, 21:35
Salutare si sa il stapanesti sanatos.eu as face o simulare la piese pe autokarma restul la manopera suni la reprez sa iti faci o parere

marius_suciu
11-08-2016, 21:47
Ok,

Deci sa inteleg ca mi-ai recomanda sa ma duc eu cu piesele/consumabilele si la service sa beneficiez doar de manopera. Insa in acest caz nu stiu daca se ofera garantie..... sau gresesc ?

passat lover
11-08-2016, 22:05
In ultimul timp reprezentatele au si piese aftermarket si nu mai sunt diferente asa mari de pret.normal ar fi sa accepte piesele cumparate de tine cu factura de la magazine de specialitate

kataN90
11-08-2016, 22:37
Daca tot suni la reprezentanta poti intreba si de chestia cu piesele,ca sa nu cumperi aceleasi piese de doua ori....

On:Si eu prima data dupa ce am luat masina am fost la cei de la reprezentanta,am fost si a 2 oara dar atat,pentru ca ultima data m-au dezamagit si n-am mai mers de atunci..

Borisake
11-08-2016, 23:01
In ultimul timp reprezentatele au si piese aftermarket si nu mai sunt diferente asa mari de pret.normal ar fi sa accepte piesele cumparate de tine cu factura de la magazine de specialitate

Ma nu prea cred faza asta cu piese AM la reprezentanta. Eu asa cred.

Laurentiu Utiu
11-08-2016, 23:29
Se poate, mi-au oferit si mie alternative (de la mai multi producători) AM fata de OEM .

Sent from my iPhone using Tapatalk

Borisake
11-08-2016, 23:52
Este clar. Mureau de foame cu preturile lor la piesele OEM de au abordat comertul cu piese AM.

Alex-F1
12-08-2016, 01:26
Puteti sa imi recomandati un service de incredere in Timisoara