PDA

Arată Versiune Īntreagă : Proiectoare ceata pe Passat 3b

Alexandru Velcherean
27-01-2013, 11:56
Acest tip de Passat nu dispune de proiectoare de ceata... la fel ca si urmatorul model..dupa 2000...din generatia B5. Problema la mine este ca circul foarte mult cu masina si daca am norocul sa fie ceata sau drumul ud...nu vad nimic.. toata lumea lauda proiectoarele... normal... folosite atunci cand e cazul... nu tot timpul... am tot gasit anunturi cu proiectoare pentru Passat 3b..insa nu seamana cu grila mea.... 13789 Acestea ar fi proiectoarele...dar grila mea e in stilul acesta: 13790
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

tzaga
27-01-2013, 16:23
dai banii degeaba nu sunr bune nu lumineaza cum trebuie si-au mai pus colegi de pe forum si au fost dezamagiti

Alexandru Velcherean
27-01-2013, 16:25
M-am gandit sa pun xenon 3000K in ele

tzaga
27-01-2013, 16:29
e o alegere buna,mai mari de 3900 nici nu merita pe ceata ,mai ales ca locuiesti intr-o zona frecventata de ceata

f l o r i n
27-01-2013, 20:28
Acest tip de Passat nu dispune de proiectoare de ceata... la fel ca si urmatorul model..dupa 2000...din generatia B5. Problema la mine este ca circul foarte mult cu masina si daca am norocul sa fie ceata sau drumul ud...nu vad nimic.. toata lumea lauda proiectoarele... normal... folosite atunci cand e cazul... nu tot timpul... am tot gasit anunturi cu proiectoare pentru Passat 3b..insa nu seamana cu grila mea.... 13789 Acestea ar fi proiectoarele...dar grila mea e in stilul acesta: 13790
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

nu dispune de proiectoare in bara.... exista cu proiectoare in far.

altfel, o varianta mai ok este cea cu proiectoare de Audi A4 B5 facelift - 2000-2001 - cu tot cu capace, adaptate pe grilele actuale.

Alexandru Velcherean
27-01-2013, 22:46
Nici farurile nu au ... sunt hella 13812 multumesc pentru sfatul cu Audi.. insa trebuie taiat din ele

tama
27-01-2013, 23:08
florin se referea la altceva. Este dotare de fabrica la unele B5-uri cu proiector de ceata in far. Adica becu de faza lunga are filament dublu (bec H4). Si o pozitie din alea doua ii folosita pe post de proiector de ceata.

X e r o x u
27-01-2013, 23:23
Si eu am tot cu halogen in far pe post de ceata, la lunga se stinge un filament si se aprinde altul, asa este H4, acela este la fel.

f l o r i n
27-01-2013, 23:33
Nici farurile nu au ... sunt hella 13812 multumesc pentru sfatul cu Audi.. insa trebuie taiat din ele

crede-ma... stiu ce vb, deci nu ma contrazice aiurea.

de decupat, doar din grile - dar ies superb, nu se compara cu bulbucatele de Turcia.... e adevarat, mai mult de munca, mai scump.... dar mai deosebit.

Alexandru Velcherean
29-01-2013, 13:19
in proiectoarele de care zici...de pe a4...pot pune xenon de 3000k?

f l o r i n
29-01-2013, 15:12
cred ca da.... nu m-a preocupat acest aspect....

uite aici un DIY care sa te ajute.... si cat de superb arata [Only registered and activated users can see links]

Alexandru Velcherean
29-01-2013, 18:09
Multumesc frumos.... super tare DIY-u

Corsarul
17-01-2014, 13:24
super DYU-ul cu proiectoarele de a4 am sal fac si eu pe masina mea :)
ce as vrea eu sa inteleg intre passatu b5 cu proiectoare in far si acelas model fara proiectoare in far e doar o mica-mare diferenta din cate am vazut eu dupa o noapte de cautari pe net farurile sant identice si la cel cu proector si la cel fara proector diferenta o face becurile si conectori becurilor si bine inteles comutator de lumini pozitii ,faza scurta,faza lunga "ceata fata + ceata spate" TIp bec : H4 Conector : P43t - TIp bec : H7 Conector : PX26d .
din cate inteleg idea e astfel in momentul cand aprinzi proectoarele de ceata se aprinde un filament dela becul h4 cand aprinzi faza lunga se aprinde al 2 filament dela h4 faza scurta ramanand h7. sau poate fi H4 si faza scurta + faza lunga si H7 proector ceata ca am vazut ca sant si de culoare galbena ambele in culoare alba avand undeva la 3500k.
daca am inteles gresit sau aberez eu rog modelatoru sa stearga postu :)

Corsarul
17-01-2014, 16:29
o mica paranteza un coltar dela de plastic masca la proector este 93 ron part number 8d0 941 777 deci singura solutie ieftina este la dezmembrari si sa lom masca cu tot cu proector :)

pe ebay e 100$ tot dar na :)
[Only registered and activated users can see links]

ely862me
17-01-2014, 17:09
Stai linistit ca ajungi la $200 fara sa-ti dai seama !

Alex-F1
17-01-2014, 23:06
din cate inteleg idea e astfel in momentul cand aprinzi proectoarele de ceata se aprinde un filament dela becul h4 cand aprinzi faza lunga se aprinde al 2 filament dela h4 faza scurta ramanand h7. sau poate fi H4 si faza scurta + faza lunga si H7 proector ceata ca am vazut ca sant si de culoare galbena ambele in culoare alba avand undeva la 3500k

Deci s-o luam sistematic: faza scurta (H7) e faza scurta, nu avem treaba cu ea. Daca in celalalt compartiment al farului (unde e faza lunga) ai bec H4 cu dublu filament, inseamna ca la faza lunga se va aprinde filamentul mare, iar la ceata se va aprinde filamentul mic...evident cele 2 filamente pot fi aprinse si simultan, daca se doreste.

wavsound
01-04-2014, 17:52
Recent am cumparat faruri pt b5 ul meu, pt ca cele vechi erau dereglate in interior si nu m-am straduit sa le repar/desfac etc (daca cineva le vrea le dau pe ambele cu 50lei - doar PM vorbim)

Asa sa trecem la subiect. Farurile noi au pe faza lunga bec H4 - cand actionez butonul din interior pt becurile de ceata, in fata nu se aprinde celalat filament, desi in spate se aprind becurile de ceata
E posibil sa nu fie cablajul facut pentru filamentul al 2-lea ?

Alex-F1 - ai spus in postul anterior ca se pot face sa se aprinda simultan, adica odata cu faza lunga.. Ce ar trebui sa fac pentru treaba asta?

Se vor incalzi farurile mai tare daca merg cu ambele filamente aprinse la faza lunga?

Alex-F1
01-04-2014, 22:08
Uita-te la mufa farului nou, cum e fata de cea a farului original....daca are mai putini pini, inseamna ca nu e prevazut farul si pt. bec de ceata, doar faza lunga, caz in care nu mai ai ce sa-i faci. La fel am patit si eu cu farurile astea cu lupa...am pierdut ceata, doar faza lunga mai merge... :thumbsdown: ...dar nu-mi pare rau, ca oricum ceata din far o foloseam de 2-3 ori intr-un an, uneori nici atat...

wavsound
02-04-2014, 08:00
Tocmai..farul nou are h4 cu 2 filamente iar farul vechi h1 ... Posibil mufa cu cabluri sa nu fie prevazuta cu firele pt al 2-lea filament...

Alex-F1
02-04-2014, 09:52
Lasa tu filamentele din bec, ca degeaba are becul 2 filamente, daca nu sunt mufa si cablajul prevazute pt. ambele comenzi (ceata + faza lunga).

wavsound
02-04-2014, 10:08
am fost si am verificat. Farul vechi are un pin mai putin. Farul nou are toti pinii acolo, iar mufa principala are si ea toate firele. Deci nu e o gaura fara fir.. Problema e in alta parte.