PDA

Arată Versiune Întreagă : Sfaturi achiziție. Vă rog ajutați-mă să fac o alegere bună.

Giovanny.gianny
17-03-2013, 00:35
Vă salut. Sunt nou pe forum și sper ca în curând să fiu și eu posesor de Passat și să fac parte, așa cum se cuvine, din grupulețul vostru. O să trec la subiect și o să înerc să nu încalc regulamentul. În viitorul apropiat aș vrea să achiziționez un VW Passat din 2002-2005 1.9tdi 131cp (optional 4motion) sau un 2.5tdi 180cp (opțional 4motion), neapărat manual (pentru că am auzit că cele automate fac probleme), și 2.0tdi de 136cp (dar vreau să'mi spuneți despre el: e bun? e fiabil? sau să rămân la 1.9tdi?). Nu mă interesează dacă e limuzină sau break, dar vreau să fie cât mai dotat: high line, business line, confort line, etc. (ex: xenon, piele, scaune înlcălzite, navigație color <chiar dacă e mai greu de găsit>, pilot automat, comenzi volan, etc. Nu mai spun climatronic, comp de bord șa.). Bugetul meu e de 5.000-5.500€ și aș vrea să găsesc ceva cu kilometri cât mai reali, nu neapărat puțini și fără să fie implicată în evenimente rutiere. Vă cer părerea, pentru că sigur vă pricepeți mai bine ca mine: merită să-mi iau din România ? Să caut în Germania pe mobile.de? Nu știu sigur dacă am voie să pun link-uri în post ^_^ :rusinat:, îmi cer scuze de pe acum dacă greșesc, dar nu știu cum altfel să vă arat spre ce m-am orientat:
În primul rând m-am uitat la anunțurile de la noi și am găsit următoarele mașini:
- 1.9tdi 131cp - în ordinea în care mi-au plăcut cel mai mult :
1. [Only registered and activated users can see links] - mi-a plăcut mult că e 4motion, culoarea exterior-interior, kilometrii dacă ar fi reali ar fi perfect. Arădeanul nu precizează când e intrată mașina în țară, dar aș putea să sun să mă informez.
2. [Only registered and activated users can see links] - mi-a plăcut interiorul, are unic proprietar, înmatriculată în 2012, aspect destul de frumos, chiar impecabil, preț bun.
3. [Only registered and activated users can see links] - nu știu cât de adevărată e descrierea mașini, dar dacă ar fi așa cum scrie, merită văzută.
- 2.0tdi 136cp :
1. [Only registered and activated users can see links] - destul de bine dotat, înmatriculat recent (de câteva zile- ceea ce mă încântă cel mai mult, însă nu prea mă încred în firmele astea...sunt cam tot una cu samsarii din târgurile auto.)
- 2.5tdi - nu prea am găsit multe:
1. [Only registered and activated users can see links] - manual, 4 motion, ft bine dotat, aspect destul de bun în poze, chiar dacă lipsește căpăcelul de pe bara din spate sau bordul e puțin crăpat în stanga sus al navigației. Mi se pare cam ieftin și cu kilometri cam putini. Btw (cam toate au km puțini la noi :plictisit:)...
2. [Only registered and activated users can see links] - are cutie automata, e cu "?" pt mine. Ați putea să'mi spuneți despre tiptronic sau ce fel de cutie e asta? E bună?
De curiozitate m-am uitat la un benzinar full și l-am găsit pe ăsta : [Only registered and activated users can see links] dar probabil consumul e uriaș spre 20% în oraș :shocked: și sincer nu vreau așa ceva.

Aștept sfaturile voastre, vă rog uitați-vă și voi la mașinile care le-am prezentat, și corectați-mă dacă am greșit. Când o să cumpăr o mașină, voi solicita un test proprietarului (la reprezentanță sau autorizat), voi încerca să iau cu mine un cunoscător de Passat, dacă nu găsesc și merg prin țară, voi ruga unul dintre voi să vină să se uite și el dacă e din oraș la el. Cu mașina voi merge regulat (săptămanal) Piatra Neamț week-end - București în cursul săptămânii. Nu mă grăbesc, deoarece permisul îl recapăt la sfârșitul lunii mai. O să caut și în Germania ceva mașini, dar nu mă pot uita decat la 1.9tdi și la 2.0tdi, pentru ca la 2.5 tdi taxa se apropie de prețul mașinii...

Ps: motoarele 2.5 tdi sunt cele de pe Transporter/ Caravelle/ Multivan/ Touareg? Ce consum au? Sunt mai costisitoare decât 1.9tdi? (aici nu mă refer la consum), sunt mai rezistente?
Îmi cer scuze pentru lungimea postului :suparat:.

Sper să nu mă luați în râs, vă mulțumesc anticipat.

vicius_the_one
17-03-2013, 19:31
Nu te luam in ras. Dar e cam greu cu alegerile pe net. Iei tzeapa cand o vezi direct, ce sa mai zic cand alegi de pe net.

Olof Dreijer
17-03-2013, 19:41
V6-le negru credca e de vreo 2 ani pe autovit.
Cel din AR arata super.

ovidiu28
17-03-2013, 21:53
Daca gasesti ceva in Constanta da un semn sa merg sa o vad.

dannylkjk
18-03-2013, 01:07
Salut! Nu te mai feri asa tare de automata ca nu e asa rau. Eu eram la fel pana am gasit o pe asta si am luat o pt ca mi a placut prea tare si pt ca era dotata si sa stii ca nu imi pare rau, nu mi as mai lua manuala. In state 90 % au automate deci eu zic ca ar trebui sa scapam de complexul asta. Daca e sa cada ceva cade si la manuala si la automata. Depinde de noroc ca daca o iei logic automata are un avantaj: schimba treptele in parametrii normali, nu se subtureaza etc! A fost doar opinia mea, sper sa nu te superi. Bafta in cautari sa abia astept sa vad ce bijuterie alegi!

Giovanny.gianny
18-03-2013, 01:25
@vicius - Să înțeleg că mă sfătuiești să caut în Germania?

@calin - e clară treaba, atunci îl șterg de pe listă.

@ovidiu 28 - îți mulțumesc mult ovidiu. O să țin cont de ce mi-ai spus. Fac o cinste!

@dannylkjk - sincer imi place mult automata. Legat de mine nu am spus prea multe (ar fi o idee să ne prezentăm fiecare, nu am găsit încă un astfel de topic pe forum), eu sunt student la facultate, iar tatal meu s-a ocupat cu mașini înainte, și am condus multe mașini automate și manuale pentru vârsta pe care o am (ex: bMw 530, audi a6 2.5tdi, chrysler 300c etc)...acum nu se mai ocupă și e plecat în străinătate de cv timp... Oricum banii sunt ai mei, și vreau să mă descurc fără ajutorul lui... Eu am vrut inițial un B6, cu DSG, și motorul BMP care nu are probleme din ce am citit pe forumuri. Am găsit câteva la 6000-6500€ fără taxă, dar depăsește puțin bugetul meu, și nu m-aș arunca așa departe. M-am uitat și la b5.5 automat, dar nu am avut unul care sa-l conduc și nu știu cum se comporta (plus că nu prea îmi plac cutiile cu P-R-N-D-4-3-2 sau cv de genu). Mi-ar plăcea o cutie ca aia de pe Audi (cu treapta "S"). Stau pe net și caut încontinuu mașini și despre mașini. Aștept comentarii, concluzii, sfaturi de la voi.

De exemplu, m-am uitat și la Audi A6 și am găsit câte ceva pe autovit, de ex:
- [Only registered and activated users can see links] ăsta care m-a impresionat cât de bine arată, nu are butoanele de la Climatronik și de la navigație șterse, îmi pare puțin o mică diferență la culoarea aripei dreapta față, comparativ cu restul mașinii.
- [Only registered and activated users can see links]
Dar am auzit atâția care se plâng de cutiile astea de pe audi a6 2.5, încât nu mă bate gândul să îmi iau. Voi ce știți despre ele?

Giovanny.gianny
18-03-2013, 02:46
În seara asta am luat mobile.de la cautat și am găsit urmatoarele:

- Audi A6 -2004 1.9tdi multitronic- taxa ma ajunge undeva la 2500€ + adusu :( o grămadă de bani. [Only registered and activated users can see links] - în schimb mașina îmi place la nebunie.

2. - VW Passat 2003 1.9tdi automat - taxa 2150€ calculată de mine. Asta o să vă placă mult, sunt sigur. :( . [Only registered and activated users can see links] - nu am ce sa reproșez sau ce să comentez, e perfectă.

3. Audi A4 1.9tdi multitronic, taxa la fel ca la passat. [Only registered and activated users can see links]
4. Audi A6 1.9tdi- perfect dpdv al dotărilor, cu ceva mai multi km. Taxa la fel :( - [Only registered and activated users can see links]

5. Audi A4 1.9tdi multitronic - taxa la fel, ceva mai ieftinut, probabil că e mai slab dotat...[Only registered and activated users can see links]

6. Un Passat B6 - nu știu codul motorului...deci,e irelevant... [Only registered and activated users can see links]

Astea au fost automate. La manuale am găsit următoarele:
1. Passat - 1.9tdi - full, frumusel, dar iar cu taxa mare - jantele le-aș schimba prima oară: [Only registered and activated users can see links]

2. Audi A4 - 1.9tdi - taxa cam 1700€ - cam slăbuț dotat - [Only registered and activated users can see links]

Și în final, ce cred eu că ar fi cel mai rentabil de adus de afară datorită taxei mici:
1. Passat 2.0tdi 136cp euro 4 - taxa 900-1000€ - [Only registered and activated users can see links]

2. Passat 2.0tdi 136cp - Bine dotat dar cu km cam mulți - [Only registered and activated users can see links]

3. Passat 2.0tdi - euro 4, foarte bine dotat (nu prea îmi plac scaunele cu albastrul ăla), puțin mai scumpuț, dat taxa mică. - [Only registered and activated users can see links]

4. Passat 2.0tdi - euro 4 taxa mica - [Only registered and activated users can see links]

Știți cam cât ar costa să aduc o mașina din germania? Se pricepe vreounul din voi la așa ceva? E mai ieftin să o aduc pe platformă, sau pe roți? Știe cnv germană? Aș putea plăti pe cineva să meargă cu mine să cumpar o mașină din Germania?

Alex-F1
18-03-2013, 10:59
In state 90 % au automate deci eu zic ca ar trebui sa scapam de complexul asta

:offtopic:

:laugh: Ma si scapa rasul...ti-ai si gasit cu cine sa ne compari, cu putorile alea de americani, care ar vrea, daca s-ar putea, sa faca "tehnologia" totul in locul lor, iar ei sa nu miste niciun deget... :thumbsdown:

vicius_the_one
18-03-2013, 12:22
De aia si prefera Ac in locul climatronicului...e mai simplu la aragaz

lexy
18-03-2013, 14:00
În seara asta am luat mobile.de la cautat și am găsit urmatoarele:

- Audi A6 -2004 1.9tdi multitronic- taxa ma ajunge undeva la 2500€ + adusu :( o grămadă de bani. [Only registered and activated users can see links] - în schimb mașina îmi place la nebunie.

2. - VW Passat 2003 1.9tdi automat - taxa 2150€ calculată de mine. Asta o să vă placă mult, sunt sigur. :( . [Only registered and activated users can see links] - nu am ce sa reproșez sau ce să comentez, e perfectă.

3. Audi A4 1.9tdi multitronic, taxa la fel ca la passat. [Only registered and activated users can see links]
4. Audi A6 1.9tdi- perfect dpdv al dotărilor, cu ceva mai multi km. Taxa la fel :( - [Only registered and activated users can see links]

5. Audi A4 1.9tdi multitronic - taxa la fel, ceva mai ieftinut, probabil că e mai slab dotat...[Only registered and activated users can see links]

6. Un Passat B6 - nu știu codul motorului...deci,e irelevant... [Only registered and activated users can see links]

Astea au fost automate. La manuale am găsit următoarele:
1. Passat - 1.9tdi - full, frumusel, dar iar cu taxa mare - jantele le-aș schimba prima oară: [Only registered and activated users can see links]

2. Audi A4 - 1.9tdi - taxa cam 1700€ - cam slăbuț dotat - [Only registered and activated users can see links]

Și în final, ce cred eu că ar fi cel mai rentabil de adus de afară datorită taxei mici:
1. Passat 2.0tdi 136cp euro 4 - taxa 900-1000€ - [Only registered and activated users can see links]

2. Passat 2.0tdi 136cp - Bine dotat dar cu km cam mulți - [Only registered and activated users can see links]

3. Passat 2.0tdi - euro 4, foarte bine dotat (nu prea îmi plac scaunele cu albastrul ăla), puțin mai scumpuț, dat taxa mică. - [Only registered and activated users can see links]

4. Passat 2.0tdi - euro 4 taxa mica - [Only registered and activated users can see links]

Știți cam cât ar costa să aduc o mașina din germania? Se pricepe vreounul din voi la așa ceva? E mai ieftin să o aduc pe platformă, sau pe roți? Știe cnv germană? Aș putea plăti pe cineva să meargă cu mine să cumpar o mașină din Germania?Daca pleci de aici cu o masina si te intorci cu doua,drumul nu ar trebui sa depaseasca 500 euro!

dannylkjk
18-03-2013, 21:04
Asta asa e:)) dar ma refeream la faptul ca daca se stricau asa repede nu mai erau luate. Eu mor cand toata lumea imi zice " aoleu ai automata..mare prostie ca iti cadr cutia". Daca mergi bine cu ea si o ingrijesti nu vad de ce e mai proasta decat manuala(excludem placerea schimbarii vitezelor si plecarile tari care imi lipsesc)

bogdan_eon
18-03-2013, 21:19
Cititi pe toate forumurile care le gasiti in cale despre problemele ce apar la cutiile automate, nu are rost sa incepem aici o cearta, fiecare si-a spus punctul de vedere si cred ca asa e si bine, dar hai sa nu o tinem doar pe asta de acum.
In rest hai sa il ajutam pe acest user sa isi gaseasca o masina buna daca putem cu ceva.

dannylkjk
18-03-2013, 22:04
Exact. Sa stii ca tipul de la care am luat jantele pt masina mea vinde un passat interesant. Din 2005 mi se pare, 6 trepte manuala cam full masina, cumparata din romania nu mai stiu cati km exact, dar nu foarte multi. Carte service si parca o lasa in 5500 din ce am vorbit eu cu el. Daca vrei ii pot da un telefon sa vad daca mai e de vanzare. ai si doua poze cu masina

Alex-F1
18-03-2013, 23:06
:yikes: Nici nu stiam ca e de vanzare masina lui Mario...e din clubul nostru VW din Timisoara, il stiu pe baiat, are grija de ea si masina e intretinuta!!! Pot ajuta si eu cu informatii, o pot si vedea etc. daca esti interesat! :hey:

kosmyn_aurel89
14-04-2014, 05:36
buna dimineata! hai sa reinviem putin topicul! se da un buget maxim de 5000e. caut o masina care sa apartina din gama grupului Vag. in acest buget trebuie sa ma incadrez si cu inmatricularea ei. eu vreau o masina pe motorina. m-am tot uitat pe autovit la modelele de passatb5.5 sau b5 berlina la care m-as incadra la anii maxim 2002 sau 2000. ca dotari sa fie cat mai dotata si trasmisie manuala si climatoriu obligatoriu. la aceste modele am tot calculat taxa de timbru si m-as incadra la maxim 700e taxa. daca dvoastra ati avea acesti bani, ce masina v-ati lua ? astept opinii si sugestii. multumesc

Alex-F1
14-04-2014, 09:37
Daca bugetul e de maxim 5.000, iar taxa de 700, eu zic ca la 4.300 se gaseste ceva bun de prin 2002 asa, dar neaparat sa fie proaspat adusa din Germania (si nu de altundeva, gen Italia sau Franta), deci nerulata in tara! Cauta bine, rabdare, nu te grabi/pripi...bafta! :thumbsup:

sergiuFKT
14-04-2014, 11:48
...incearca sa cauti o masina in 3500 cam pe-acolo , 700 COCO e doar taxa , pe langa ea se adauga multe alte chesti, verificare RAR, asigurare , omologare -100 EU, probabil ca va trebui sa-i schimbi distributia , ceva la frane , astea pot depasi inca 700 iepuroi lejereanu'

PS :

- intra si pe mercador si uitate dupa masini sau olx.ro cum ii zice acuma daca nu ma insel

- bestauto.ro este un alt site OK unde poti sa cauti masini si pozele se vad mult mai bine decat pe autovit [Only registered and activated users can see links]

BAFTA !