PDA

Arată Versiune Īntreagă : probleme cu permisul...

ADY
29-04-2013, 23:40
salutare
ieri seara am avut botezul copilului si un prieten a comis-o...a plecat beat si a facut masina praf.
problema e de permis, la alcooltest a avut 0.6 alcool.
in cazul asta mai poate face ceva sa nu ramana fara permis 4 luni? ii va fi greu cu naveta la serviciu fara permis...mai are alta masina din fericire...
am inteles ca dupa ce primeste rezultatul analizelor poate cere recalcularea alcoolului din sange si trebuie sa se duca la minaminovici in bucuresti.
cunoaste cineva un tertipul ceva, exista cineva printre noi care poate oferi sprijin?

ovidiu28
29-04-2013, 23:50
Pentru alcool nu cred ca merita ajutat...Oricum legea este mult prea blanda.

lexy
30-04-2013, 00:36
Daca ajunge la Mina Minovici,e terminata treaba,se va judeca ,mai mult ca sigur cateva luni bune si probabil va primi inchisoare,1 an cu suspendare si permisul anulat.De la pronuntarea sentintei,va sta 1 an,dupa care are dreptul de a face ore si a da iar de permis,exact la fel ca un incepator!Nu stiu unde ai auzit tu de 4 luni de permis suspendat,la o.6 in aerul expirat,va iesi dublu in sange,deci ,caz penal!Si in plus,daca a lovit alte masini,va plati si daunele,pt ca RCA nu plateste in cazul asta!

Alex-F1
30-04-2013, 02:54
E groasa rau treaba... :noexpression:

Padre1704
30-04-2013, 13:44
Ar trebui inchis topicul. Imi pare rau pentru prietenul tau..poate nu-i sta in caracter sa faca asa ceva..des. Dar mi se pare mai "ilegal" topicul asta decat cel cu montarea claxoanelor suplimentare care a fost inchis (na ca am zis-o si pe asta).

bogdan_eon
30-04-2013, 18:49
Depinde din ce unghi privesti lucrurile, printre colegii nostri poate fi si un avocat sau altcineva care stie foarte bine legile si care sa dea un sfat cu care omul aflat in belea poate sa aiba niste beneficii conform unor legi pe care noi (care nu lucram cu legile toata ziua) nu le stim, deci omul poate fi ajutat si legal, nu doar ilegal, dar daca o sa constatam ca aici o sa se dea sfaturi ce sunt in afara legii poti fi sigur ca se inchide topicul.

Olof Dreijer
30-04-2013, 18:57
Nasoala situatie, dar ce a facut a adormit? sau a facut putin pe Schumacher la volan.

Borisake
01-05-2013, 19:48
Si eu sunt pt inchiderea lui. Este o fapta premeditata. Stia ca a baut. Ce mai cauta la volan???
Sedere placuta amicului tau in transportul in comun. Daca facea un accident si Doamne fereste omora/ranea pe cineva, mai stateam sa ne gandim la tertipuri pt a scapa basma curata...a vrut sa bea, sa fie sanatos si sa-si asume consecintele.
Punct cu discutia.