PDA

Arată Versiune Īntreagă : Curatare vas expansiune

andrub
09-07-2013, 00:54
Nu am reusit sa gasesc nicaieri mai multe detalii despre aceasta operatiune, asa ca am deschis acest topic. Se poate face relativ usor? Se pierde mult antigel? Cu ce solutii/scule se poate spala pe interior?

mango
09-07-2013, 01:06
daca ai fi pompat aer pe retur si alt flacon pe tur la vas sus, adica scoti atigelul din vas, la furtune le pui dop (de la creioane ,la pene de lemne, surubelinite, sugrumat furtunul, etc), demontat din suruburi, solutie de curat si invers le pui toate la loc inclusiv antigelul si gata. sau altul nou

omu' invata din experienta si socializare !
Bafta!
:hmmm:
io asa as face

andrub
09-07-2013, 01:23
Pai de aia am intrebat daca se pierde mult, pentru ca e nou antigelul si nu as vrea sa pierd tare mult...

X e r o x u
09-07-2013, 06:47
Dupa ce golesti vasul de expansiune, buna metoda colegului, pt. furtune foloseste patent din acele autoblocant, dar nu sungur,cu un manson de cauciuc lemn sa nu tai furtunul.

tama
09-07-2013, 19:31
Il dai jos, il cureti cu detergent, clatesti cu apa distilata si ii ca nou. Eu asa am facut. Daca sunt zone in care nu se curata, insisti.

vicius_the_one
09-07-2013, 19:44
Insista cu unul nou...

andrub
09-07-2013, 20:16
Il dai jos, il cureti cu detergent, clatesti cu apa distilata si ii ca nou. Eu asa am facut. Daca sunt zone in care nu se curata, insisti.

Ai bagat ceva perie in el cand ai spalat cu detergent?

Insista cu unul nou...

As insista, dar presupun ca e destul de scump unul nou- (am vazut SH la 150 de lei), si momentan nu am buget.
LE: am gasit intre 85-110 de lei noi, dar nu sunt OEM. de care sa iau intre Vaico, Topran si Febi. (sunt in aceeasi ordine cu pretul, de la cel mai ieftin la cel mai scump)

tama
09-07-2013, 20:37
Nu am bagat nici perie, nici nimic. Acuma nici nu aveam ulei si depuneri calcaroase in el. :laughing:
Erau doar urme de la o solutie de stopat scurgerile de antigel care mi-au dat ceva bataie de cap.

klausu25
09-07-2013, 21:37
pe langa detergent, poate merge si o mana de pietricele, ceva in genul mozaicului, cu muchii si agitat. Atentie dupa operatie, sa scoti toate pietricelele din el. Eu nu am facut asa, dar ma gandesc sa aplic cand i-o veni randul. Am citit asta pe undeva, dar nu mai stiu unde...

gogu1989
26-11-2014, 17:03
recent mi-am schimbat senzorul G62 si termostatul, la completarea antigelului am pus in vas pana la maxim am facut o tura in jurul blocului ca sa mai traga in motor si dupaia am completat din nou pana la maxim, problema e ca inainte de a2a completare nu mai aveam aproape deloc antigel in vas, nu trebuia sa mi se aprinde vreun martor in bord? trebui sa curat vasul?

X e r o x u
26-11-2014, 17:50
Daca nu scazut sub senzor nu trebuia sa sesizeze nimic(poti vedea unde este senzorul montat, are fir cu mufa), este foarte normal ca a scazut, s-a aerisit sisitemul !
De curatat ce pot zice este ca decizia iti apartine !

gogu1989
26-11-2014, 18:47
vasul de expasiune era aproape gol,adik se mai vedea o jumatate de cm jos la furtun, m-am uitat la vas si nu vad sarmele alea de la senzor