PDA

Arată Versiune Īntreagă : Revopsire totala

Acepan
07-09-2013, 13:58
Am o oferta pentru a-mi revopsi intreaga masina dar eu trebuie sa cumpar vopseaua. Ma intrebam daca stie cineva de unde pot sa iau vopsea de calitate si cam cati litri imi trebuie. Din ce citisem odata vopseaua pe baza de apa nu prea ar fi buna, etc., etc., si nu vreau sa fac vreo boacana.

Cris_NFS
08-09-2013, 12:26
Si pretul manoperei nu ni-l spui? schimbi culoarea sau...? totala numesti si interior, cat este, stalpi, interior fete de usi...sau doar exterior? Daca bine am retinut din ce mi-a spus vopsitorul, vopseaua pe baza de apa e cea care se aplica pe tabla apoi se da lac pe deasupra, doua straturi de lac i-a aplicat masinii mele ... colegii care au fost anul trecut la intalnirea nationala au vazut-o, pot sa isi dea o parere ... cu vreo 2 kg iti vopsesti exteriorul. Exista si vopsea care se amesteca cu lacul si o aplici direct dar prima varianta se vede ca da rezultate mai bune. Pe mine m-a costat vara trecuta undeva intre 2200-2400 roni si inca vreo 200 jantele, am cumparat eu vopseaua de la o firma ce se numeste Policolor, de la noi din Tg Mures, nu mai retin pretul dar s-a scazut din total, deci ca si cum ar fi cumparat vopsitorul materialele. Vopseaua nu e asa importanta precum lacul, culoarea e data de vopsea, lacul ii da luciul si o protejeaza. Eu sunt multumit de cum a iesit ...

Olof Dreijer
08-09-2013, 15:02
Standox

Acepan
08-09-2013, 15:40
Manopera se scoate din discutie :laugh: ... Baiatul are o mare datorie la mine :hey:. Dar asta e singura conditie care o am, eu sa imi fac rost de materiale. Nu vopsesc si interiorul, doar exteriorul. Si da, as vrea sa vopsesc si jantele. Ai folosit tot vopsea pe baza de apa + lac sau ceva mai special ? Eu am jante din aliaj, culoare crom.

Cris_NFS
08-09-2013, 15:52
La jante nu stiu dar cred ca la fel, la vopsirea masinii am asistat, la jante nu. Daca tot ai baiat vopsitor eu zic sa mergi cu el sau sa te sfatuiasca el ce si de unde sa cumperi.Ar trebui sa fie in masura...

Borisake
08-09-2013, 15:58
NU vopselei pe baza de apa. Este cea mai proasta descoperire de pana acum. Vopsea pe baza de solventi frate. Si in lacul protector sa-ti bage intaritor bun si evident cu cat mai multe maini de lac cu atat mai bine.

Acepan
08-09-2013, 17:11
Asa am auzit si eu de cea pe baza de apa, de aia am intrebat. Din cate stiu a devenit ceva standard in vopsitorii.
Am uitat sa raspund la intrebarea asta: Nu, nu as vrea sa ii schimb culoarea ... tot neagra as vrea :laughing:

Raffy
09-09-2013, 16:46
Daca ii schimb culoarea trebuie sa merg la RAR sa-mi modifice in carte, sau merg la politie doar pt talon? Dar tre sa duc si masina, asa-i? Cat costa o modificare de asta? Tre sa le dau ceva alora, sau doar vreo taxa ceva?
Care a trecut prin etapa asta?

Borisake
09-09-2013, 17:27
RAR ca sa-ti treaca-n carte modificarea si dupa la politie.

crysmures
14-09-2013, 14:40
Eu pot sa-ti spun ca am revopsit intreaga masina , bineinteles intr-un atelier de specialitate , folosind vopsea pe baza de apa !!! Rezultatul : excelent , avand un meserias pe masura . Mai mult decat atat , urmatoarea zi dimineata , dupa vopsire , pentru a-i testa calitatea , vopsitorul m-a rugat sa o duc la o spalatorie cu jet cu presiune. Miracol , VOPSEAUA REZISTA !!!! Asa ca , decizia iti apartine , dar ai grija la meserias !!!!

Alex-F1
14-09-2013, 18:41
Ar fi fost si culmea sa nu reziste vopseaua la jetul de apa a doua zi dupa vopsire! Treaba e ca vopseaua pe baza de apa e f. sensibila, mult mai sensibila ca cea acrilica, folosita inainte. Deci, daca vrei sa nu te trezesti cu surprize gen vopsea sarita/zgariata la orice atingere (nu mai vrobim de partea din fata, de la particulele ridicate in aer de cel din fata ta) si eu te sfatuiesc sa-ti iei vopsea acrilica si un intaritor + lac de calitate! Spor!

antagonikkk
14-09-2013, 22:48
stiti cumva daca vreau sa imi vopsesc plafonul in negru (masina fiind gri sobolan) trebuie sa apara in acte ceva ?(RAR)

Borisake
14-09-2013, 23:47
Nu.

raulitto
17-09-2013, 09:49
Daca iau vopseaua de la reprezentanta sa zicem, am vreo certitudine ca e din aia acrilica, cum a avut masina cand a iesit din fabrica? Adica codul ala de vopsea din portbagaj da doar culoarea, nu si tipul vopselei, right?

Cris_NFS
18-09-2013, 01:04
Right! e doar culoarea, eu cand am fost sa cumpar vopsea,de la Policolor, cazul meu, rosie, exemple: LY3D cea de pe masina mea, LY3J nu stiu de pe care Audi...

Alex-F1
18-09-2013, 09:47
Daca iau vopseaua de la reprezentanta sa zicem, am vreo certitudine ca e din aia acrilica, cum a avut masina cand a iesit din fabrica? Adica codul ala de vopsea din portbagaj da doar culoarea, nu si tipul vopselei, right?

Poti totusi sa si verifici, ca la noi te poti astepta la surprize oricand...ar trebui sa scrie pe ea ce fel de vopsea este.

Ionut Patrascu
03-11-2013, 16:08
Cat v-a ajuns schimbarea vopselei la masina intreb pentru un prieten .. din albastru ca al meu la gri ca a lui Alex -F1 daca ne da voie :D

crysmures
05-11-2013, 17:33
undeva pe la 3500 Ron , cu reducere pentru mine !!!!

Alex-F1
05-11-2013, 18:04
Un sfert din pretul masinii... :slap:

Furia albastra
13-11-2013, 22:51
Salut spuneti-mi si mie de ce se poate impusca vopseaua ?? cum se face de la pietre in fata asa mi se face toata masina de la o zi la alta + zgarieturi care nu au de unde sa fie ( o tin in garaj ) se cere revopsire !

Alex-F1
15-11-2013, 14:35
E vopseaua originala sau e revopsita?

Furia albastra
15-11-2013, 14:37
Domnule Alex F1 eu zic ca e cea originala , chiar am fost curios sa ma uit si e aceasi peste tot ...astept pareri multumesc !

Alex-F1
15-11-2013, 14:41
Pai daca e aceeasi peste tot, nu inseamna neaparat ca e cea originala...la fel de bine putea fi revopsita integral masina. La cea originala nu am auzit sa se intample ce-ai descris tu. Du-te la un tinichigiu/vopsitor meserias si ala iti va spune exact daca e originala sau nu. Daca e revopsita, atunci 100% e din cauza materialelor/manoperei proaste. Daca e originala, atunci e dubios...eventual pune niste poze in detaliu, ca sa vada si ochiul nostru. :hey:

Furia albastra
15-11-2013, 14:59
Multumesc domnle am sa ma duc sa ii fac mai tarziu niste poze sa va arat , face chestia asta si pe oglinzi spoiler tot ... problema e ca cu ochiul se vede dar nustiu daca la aparat se seziseaza ...dar am sa incerc va multumesc mult !

Alex-F1
15-11-2013, 15:30
Daca e doar pe partile frontale, e clar de la pietricelele de pe drum (care sunt ridicate in aer de cel din fata ta), dar daca e si pe lateral, aia e mai dubios...

Furia albastra
15-11-2013, 15:42
Da colegu am si pe parti , apar relativ aiurea masina o tin in garaj de spalat la lighean nustiu am sa fac poze si va voi arata !

ely862me
15-11-2013, 18:33
E posibil ca masina sa fie revopsita, si din cate stiu eu, lacul infloreste asa. De cele mai multe ori din cauza ca nu a aderat bine la vopsea(unii vopsitori folosesc prima data un lac special care are capabilitate de aderare mai buna si apoi la doilea si al treilea strat dau cu lac normal ), sau conditiile de temperatura nu au fost prielnice la vopsire.

Furia albastra
15-11-2013, 20:36
Videoclipul trebuie incarcat numai pe youtube ca sa se vada nu ?!

Alex-F1
15-11-2013, 20:39
Nu numai pe Youtube, il poti incarca oriunde...daca il vezi tu, il vom vedea si noi. :grin:

Furia albastra
15-11-2013, 23:29
[Only registered and activated users can see links] , eu sper sa se vada cat de cat cum arata ...:frustrat:

ely862me
16-11-2013, 00:35
Si zici ca ai si pe usi asa ? Si pe plafon sus ? Dupa cum arata ar fi lovituri de piatra. Daca mergi pe drumuri neasfaltate foarte circulate se poate intampla asa . Dar prea e sarita rau acolo unde e sarita. Parca zici ca e ca varul neamestecat in tencuiala, infloreste si face gaura.
Totusi din cate am vazut pare destul de mecanica treaba.

Borisake
16-11-2013, 00:36
Din pacate masina a fost revopsita si ma repet, din pacate, prost facuta. Alea sunt urmele de la pietrele de pe sosea. Pe semne si tie iti place sa rulezi foarte aproape de cel din fata ta.