PDA

Arată Versiune Întreagă : Destinatii de vacanta in tara

Alex-F1
15-10-2010, 00:03
Hai sa postam aici impresii si poze despre locuri din tara care ne-au placut, unde merita mers pt. o vacanta mai scurta sau mai lunga, vara sau iarna, preturi, conditii de cazare, drumul pana acolo etc. :) O sa scriu si io, dar la ora asta am asa un vid de memorie.... :D

radduu
15-10-2010, 20:45
Grecia , Turcia vara sau Austria iarna :oops: . Nu merita sa faci o vacanta mai lunga in tara asta de :shit: Comparati preturile si conditiile de cazare din statiunile Europene cu cele din RRomania.

mihai_BV
15-10-2010, 21:14
Radule, mai da-i in mama lor de straini. Au cincizeci de ani inaintea noastra si sa nu uitam cine ne-a lasat pe seama comunistilor! Tara nu-i de c.... , insa unii care nu-si fac treaba, sint! Scuze de offtopic :)

Alex-F1
15-10-2010, 22:01
Asa e, Radule....Mihai are perfecta dreptate.....sa ne amintim de vorba lui Badea: "avem o tara frumoasa, dar pacat ca-i locuita"! :thumbsdown: Cu preturile si conditiile de cazare, da, sunt de acord....uneori preturile din Romania sunt mai mari ca cele de dincolo, iar conditiile mult mai proaste, dar asta se intampla fiindca al nostru ca bradul romanul e un lacom fara pereche, vrea sa castige cat mai mult, sa dea lovitura, fara sa-l intereseze in fond NIMIC altceva, pe cand dincolo sistemul functioneaza cu totul altfel, mentalitatea este alta s.a.m.d. :yes:

P.S.: Radu, vezi ca topicul cu discutiile despre vacantele in strainatate este alaturi :p

Alex-F1
17-10-2010, 10:12
Deci o sa incep io, ca voua vad ca nu va place sa calatoriti.... :p

Sa incepem cu vara; personal, vacanta de vara perfecta este pe malul unui lac (excludem marea de aici, ca aia intra la vacante in strainatate :D )! :yes: O plaja pe malul lacului, o barcuta/saltea pe lac, un innot cu labele, un gratar, o muzica buna din masina, diverse jocuri de recreere (frizbi, badminton, fotbal, carti etc)! :thumbsup: Cazarea daca e intr-o cladire, bine, daca nu, nu ma deranjeaza absolut deloc nici cortul, unde dorm mai bine ca in patul de acasa! :mdada: Avem niste zone superbe cu lacuri, dar pacat ca majoritatea (de fapt cam toate) nu prea-s puse la punct, in sensul ca sunt putine locuri de acces la lac (si alea neamenajate, ci asa cum le-a lasat natura), toalete pauza, locuri de campare amenajate pauza, drumuri de acces pauza, peniuni si restaurante destul de putine! Vara asta, dupa ce m-am intors de la mare din Italia, am continuat cu una mica autohtona, pe malul lacului Belis-Fantanele, de langa Cluj.....o zona superba, aer curat, apa curata si buna de baie (acuma nu calda ca marea in Grecia, dar buna), vremea in schimb f. schimbatoare (ploua si iesea soarele si de 3-4 ori pe zi)! La ditamai lacu de 17 km lungime (un brat) si 22 km celalalt brat, cum spuneam, locuri de acces canci, doar in zona barajului ceva locuri, bineinteles ocupate la refuz toate, asa ca noi am campat ceva mai sus, langa o parcare goala si aveam de coborat vreo 50m pana la lac....bun si-asa! Tota zona respectiva a masivului Vladeasa e frumoasa.....valea Draganului, Lacul Lesu (cu un sat de vacanta la coada lacului), Lacul Dragan (complet neamenajat :thumbsdown: ), Stana de Vale, iar pt. cine e pasionat de luat muntele la picior, pe poteci, diversitatea se multiplica....la noi asta nu prea e cazul, ca suntem cam putori, nu ne place sa facem drumuri lungi pe jos, mai ales in urcare....deh, conditia fizica....soareci de birou! :D To be continued...

Danny
17-10-2010, 11:53
hm... Transfagarasanul pentru ce-i care nu l-au vazut ... Cheile Bicazului si barajul Izvorul Muntelui (cel mai mare din tara ca volum de apa) .. si Piatra Neamt-ul (celebrul oras turistic din Romania :D)

Alex-F1
17-10-2010, 12:58
Asta cu Piatra Neamt-ul e reclama pe fatza! :D

Transfagarasanul (si el f. spectaculos), ca altitudine a unei sosele, va fi in curand detronat (de fapt este deja, dar drumul nu e deschis circulatiei publice, fiind inca in curs de asfaltare - 90% e gata, dar totusi se poate circula) de Transalpina, cea mai inalta sosea din Romania (2.141m in pasul Urdele)! :thumbsup: Pt. cine nu stie, ruta este: Tg. Jiu - Novaci - statiunea Ranca....si de aici incepe Transalpina.....si se termina in Obarsia Lotrului - Sebes! Am fost luna trecuta, am reusit sa trec cu Passat-ul chiar si de portiunile neasfaltate.....am frecat scutul de vreo 3-4 ori, dar nimic periculos, scuturile sunt intregi si la locul lor!!! :urale: E un spectacol drumul ala, peisajele superbe, aerul de o prospetime rara, esti chiar pe coama muntelui, pe golul alpin, un soare f. generos (erau + 3 grade afara, dar stateam intr-o bluza/trening, la soare, evident), iar pasunea aia alpina zici ca e o saltea de pat....moale, pufoasa, m-am tavalit/trantit cu fiu-miu prin ea, de zici ca eram iarna pe zapada! :) E o evadare din cotidian nemaipomenita, semnal GSM canci, esti rupt de lume, o liniste cereasca, doar tu si mama natura....cand va fi gata, cu siguranta voi mai reveni in zona si o recomand cu caldura tuturor iubitorilor de natura si aer liber! Si din nou drumetii nenumarate se pot face la picior, pe poteci de munte....

mihai_BV
17-10-2010, 20:21
Nu se poate merge chiar pina acolo cu masina, dar mie mi-a placut mult la Gura Portitei.

Borisake
17-10-2010, 22:59
Radule, mai da-i in mama lor de straini. Au cincizeci de ani inaintea noastra si sa nu uitam cine ne-a lasat pe seama comunistilor! Tara nu-i de c.... , insa unii care nu-si fac treaba, sint! Scuze de offtopic :)
Pai are si el drepatate.
Nu este vina noastra ca avem tara frumoasa si noi nu o vizitam, de vina sunt ei ca ne jepcaresc fara sa aibe remuscari.
Eu din 2006 nu am mai facut un CO in tara.
Crezi ca eu nu as vrea sa ma laud cu frumusetile ei.
Dar unde, cu cine, cu ce? :weep:

goguta
17-06-2011, 20:27
Am cautat si nu am gasit pe nicaieri un post despre concedii, pe unde ati vrea sa mergeti. Daca exista deja imi pare rau, dar am cautat de zor si nu am gasit.

UNT-G.C
17-06-2011, 22:25
90 % intre 25.06-30.06 2011 , sunt la dumneata in jud , adicalea in camping la GPM cu Berlina de ph , sotia , fata, -RULOTA

Olof Dreijer
17-06-2011, 22:39
La mine (de cand avem copil) concediile se fac la Praid Sovata. Litoralul am cam si uitat cum arata, in schimb inainte de bebe rar era an sa nu merg la mare.
Muntele nu ma pasioneaza, ma plictisesc rapid. Ca si la Praid de altfel. Am zis ca de anul asta le duc si le las acolo si sa ma sune cand vor sa vina acasa.

UNT-G.C
17-06-2011, 22:46
ai probleme cu el ? ca si la mare este ok , nu ca sunt un adept infocat al litoralului , dar ce ii drept ca la munte ( aproape de CHEIA -PH ) , m-am PLICTISIT, asa ca 1 an la mare , 1 an navigam prin tara si ....

Olof Dreijer
17-06-2011, 22:53
ai probleme cu el ?

Cu ea..
E cam sensibila cu gatul.

UNT-G.C
17-06-2011, 23:03
si AEROSOLII ?! nu o ajuta? bine , PRAIDU -PRAID SI APOI LA MARE , DIMINEATA -MULTA BRIZA DE MARE .

UNT-G.C
17-06-2011, 23:05
pt salina eu am SLANIC -PH , la 15 min de mers ,trec dealu doar .

goguta
18-06-2011, 00:05
nu ca sunt eu de la mare da parca nu as da marea pe salina. Adevarat e ca la salina mergi pentru sanatate si la mare pentru placere, zic eu. Inca e bine, nu a venit multa lume si se poate respira, si prin Mamaia sau alte statiuni daca vrei sa mananci e inca bine. Se uita cat de cat la tine nu iti dau cu flit sa bagi in tine cat mai repede si sa o intanzi ca sa vine urmatorul fraier.
As avea o intrebare. Trebuie sa fac un drum pana in Praga prin august. Recomandati-mi un drum, plec din Constanta si trebuie sa trec si prin Buzau. Ma gandeam sa raman in Arad si urmatoarea zi sa plec mai departe. Stiti cumva daca este vreo problema cu foliile solare, am pe geamurile laterale spate si luneta.

vicius_the_one
22-06-2011, 19:11
hhhhhamendaaaaa. afara nu e problema, pe la noi e problema

goguta
22-06-2011, 20:16
Normal ca la noi e problema, nu stim decat sa incercam sa luam si pielea de pe om daca se poate. Am avut ocazia sa vad si pe la altii cam ce insemna turismul si nu numai si suntem departe tare, la polul opus. Daca totusi va incumetati sa mergeti in tara la noi va recomand Vatra Dornei, Pensiunea CRIS. Gasiti cam toate facilitatile, mini piscina, sauna. Si in plus aveti si ce face pea acolo. Rafting pe Bistrita, calatorie calare pe munte pana la stana, cel mai lung traseu de telescaun din tara. De mancat va recomand in Vatra Dornei un restaurant italian pe langa parcul central, peste Bistrita.

Aaron
07-07-2011, 18:58
Amintea Alex_F1 mai sus de Transalpina. Tocmai ce m-am intors de pe Transalpina, cei drept nu toata. Am mers pe ruta Rm.Valcea-Horezu-Novaci-Ranca-Obarsia Lotrului-Voineasa-Brezoi-Calimanesti-Valcea, 240 de km.

Drumul intre Ranca si Obarsie este superb. Asfaltat in proportie de 99% este practicabil cu orice tip de masina. Se lucra de zor la portiunile neasfaltate, unde se introduc canalele de scurgere a apei. Nu este niciun fel de problema in traversarea lor. In total portiunile neasfaltate insumeaza 1km dupa informatiile oferite de site-ul Transalpina.

In schimb drumul Obarsia Lotrului-Vidra-Voineasa este mai prost, sa speram ca va fi si aceasta asfaltat.

Cert este ca merita traversata Transalpina. Peisajul este splendid. De departe peste Transfagarasan.

Astept sa fie gata si portiunea Obarsia Lotrului-Sebes sa o parcurg si pe aceea.

goguta
07-07-2011, 19:15
Ce alte trasee frumoase din tara mai recomandati?

UNT-G.C
07-07-2011, 22:36
ADEVARAT ! anul trecut am fost la VOINEASA ( la vila BELLA VENERE unde s-a lasat cu strigaturi si cantece) si la lacul VIDRA . FFFFF FRUMOS PEISAJUL !

Alex-F1
07-07-2011, 23:59
Astept sa fie gata si portiunea Obarsia Lotrului-Sebes sa o parcurg si pe aceea

Puteai sa mergi si acum, ca e ok....doar cativa km neasfaltati si acolo (asta anul trecut) si probabil au mai avansat si acolo cu lucrarile.....oricum portiunea alpina si spectaculoasa este intre Ranca si Obarsie, apoi e peisaj obisnuit de munte, dar tot frumos! Am si io un prieten plecat in concediu prin tara cu masina si chiar azi a fost si el pe Transalpina.....mi-a trimis un SMS ca a fost super tare, i-a placut f. mult!

DSF
08-07-2011, 09:33
duba intalnirea nationala passatb5 vrea sa mai hoinaresc cateva zil prin zona ca tot sunt in concediu, ce traseu sau locatii imi recomadati prin zona bran?

Alex-F1
08-07-2011, 21:17
Pai sunt mai multe....Caraimanul (cu Babele si Sfinxul), Castelul Peles, Poiana Brasov, Predeal, Sinaia, Busteni, ceva pesteri si chei faine parca erau tot pe-acolo....ma gandesc ca la orice centru de informare turistica din zona poti gasi informatii despre cele mai cautate obiective turistice....

UNT-G.C
08-07-2011, 22:45
da este adevarat ce spune Alex-F1, zona este f frumoasa , DAR , iti treb timp sa vezi ceva mai mult si V. PRAHOVEI (DN 1) si munti pe BV -SACELE -CHEIA -VALENII DE MUNTE -PLOIESTI ( DN 1A) , SUNT zone unde ai ce vedea si admira , ACUM RAMANE la aprecierea fiecaruia .

goguta
09-04-2012, 13:34
Ce ma stiti de transalpina? Am inteles ca s-a asfaltat de curand!?!

Alex-F1
09-04-2012, 19:16
E asfaltata 100%, am fost io in octombrie 2011!!! :thumbsup: Inca se mai lucreaza la podete, parapeti, rigole, marcaje etc, dar asfaltul e turnat, desi cred ca va mai veni peste inca un strat, cel de uzura, parca asa auzisem de la niste muncitori de pe-acolo. Fiind oarecum aproape de mine, cred ca o sa fac o traditie din ea si-o voi strabate in fiecare an, ca prea-i spectaculoasa si deconectanta!!! :yes: Alt traseu belea in zona am inteles ca ar fi: Petrosani - Vulcan - Lupeni (de aici merita o deviere de 9 km pana in statiunea Straja) - Uricani - Campu lui Neag - Campusel (aici deja e marginea Parcului National Retezat), asfalt 100% pana aici, iar din Campusel sunt 19 km (mare parte neasfaltati) pana la lacul Cerna, care mai departe duce (asfalt) la Baile Herculane! Cei 19 km dintre Campusel si Cerna am inteles ca sunt practicabili si cu o masina stock, iar zona e de basm, ceva extraordinar!!! O sa merg si io vara asta, pana unde oi putea cu ozeneul meu.... :grin:

goguta
09-04-2012, 21:09
Multumesc de Info. Vreau sa vad si eu zona ca nu am fost niciodata si am inteles ca e frumos tare.

Alex-F1
10-04-2012, 00:02
Este, dar sa fie cu timp, nu pe fuga.....cand iti faci itinerariul, te mai pot sfatui cu diverse informatii, asa ca nu ezita sa ma intrebi. :wink:

goguta
10-04-2012, 09:13
Multumesc cand ai timp spune-mi si mie pe unde as putea sa stau pentru cateva nopti si ce e de vazut/facut pe acolo in perioada asta.

Alex-F1
10-04-2012, 21:12
Chiar acum ai vrea sa vii, nu mai poti astepta macar vreo luna, ca sa renasca si acolo natura la viata? Nici zapada nu s-a topit, Transalpina e inca inchisa, e inca frig si ziua si noaptea (temperatura ziua abia trece de 0 grade)....ar fi pacat sa bati drumul pana aici si mai apoi sa fii dezamagit.... :noexpression: Ai mai jos cam tot ce se poate stii despre Transalpina, cel mai complet site de pe net:

[Only registered and activated users can see links]

goguta
10-04-2012, 21:26
Multumesc pt info. Doar acum pot sa merg asa ca o sa ma risc dupa paste la o saptamana. Daca se deschide bine daca nu atunci asta e.

Alex-F1
10-04-2012, 21:40
Na ce sa zic....poate ai noroc....uite ce zice si aici: [Only registered and activated users can see links] :thumbsup: Ok, o sa sintetizez cam ce e de vazut/facut pe-acolo si-o sa-ti scriu! :wink: Cate zile ai de alocat zonei respective, ca sa stim cum stam cu timpul? :grin:

goguta
10-04-2012, 22:45
Multumesc cu Dumnezeu inainte. Vad eu cum o fi poate am noroc si se deschide drumul.

Alex-F1
10-04-2012, 23:20
Deci, daca vii din Sibiu, o iei spre Ramnicu Valcea, dar la Brezoi faci dreapta, spre lacul Vidra (prin statiunea Voineasa), pana la Obarsia Lotrului. De aici, inainte e Petrosaniul, in dreapta Sebesul, iar in stanga te bagi pe Transalpina....partea cea mai spectaculoasa e pana in statiunea Ranca (~ 50 km), unde vei gasi si cazare la greu (daca vrei dinainte, gasesti pe net si-ti rezervi, dar io zic ca merge lejer si la fata locului, ca in perioada asta e aproape pustiu pe-acolo, turistic vorbind). Mai departe de Ranca nu prea mai ai ce vedea, eventual peisajul misto inca vreo 10-15 km, pe coborare, apoi cam gata. Io recomand ca din Ranca sa faci Transalpina si invers (va fi o experienta noua, altfel se vede totul inapoi), iar din Obarsia lotrului o iei spre Petrosani, pe superbele chei ale Jietului, iar din Petrosani vezi ce am scris aici:

Alt traseu belea in zona am inteles ca ar fi: Petrosani - Vulcan - Lupeni (de aici merita o deviere de 9 km pana in statiunea Straja) - Uricani - Campu lui Neag - Campusel (aici deja e marginea Parcului National Retezat), asfalt 100% pana aici, iar din Campusel sunt 19 km (mare parte neasfaltati) pana la lacul Cerna, care mai departe duce (asfalt) la Baile Herculane! Cei 19 km dintre Campusel si Cerna am inteles ca sunt practicabili si cu o masina stock, iar zona e de basm, ceva extraordinar!!!

Daca treci si de la Campusel la Cerna, te bagi mai departe la Baile Herculane si te intorci acasa pe partea de jos; daca nu, atunci din Campusel va trebui sa te intorci la Petrosani. Cazari se gasesc pe drum, nu e stres, au rasarit pensiunile prin zona, ca ciupercile dupa ploaie.

goguta
11-04-2012, 10:13
Multumesc, detaliate instructiuni. Asta ar fi cam o saptamana minim. Frumoasa tara avem.

Alex-F1
11-04-2012, 16:03
Da, o saptamana ti-ar ajunge pt. ce am scris io acolo! :yes:

ionutvl
11-04-2012, 16:17
Ca tot s-a deschis subiectul TRANSALPINA: [Only registered and activated users can see links]

mai multe detalii: [Only registered and activated users can see links]

Zona e mult peste Transfagarasan.

klausu25
11-04-2012, 16:22
Da, asa este.
Eu am facut traseul si inainte de asfaltare si dupa. Inainte de astfaltare parea drum forestier. Pustiu, liniste, magnific....
Acum e mai usor de facut drumul, insa sunt si 2 dezavantaje: drumul proaspat asfaltat te indeamna sa conduci, opresti mai rar pt a admira privelistile si al doilea, aglomeratia a crescut considerabil...

zburlyx
11-04-2012, 16:39
Ce vad dezavantaj la Transalpina e ca nu ai unde se cazezi decat la inceputul ei sau la sfarsit. Pe noi ne-a interesat mai putin aspectul asta pentru ca am mers pe ea pentru drum. Asfalt bun, serpentine in draci, peisajele erau bonus. :clap2:

Alex-F1
11-04-2012, 23:02
Ca tot s-a deschis subiectul TRANSALPINA: [Only registered and activated users can see links]

Uau, nici nu stiam ca se trage asa o partie de schi smechera la Vidra.....brava lor!!!! :clap2: :bow:

Ce vad dezavantaj la Transalpina e ca nu ai unde se cazezi decat la inceputul ei sau la sfarsit

Ca e si tare lunga Transalpina frate.....ce-ai vrea acuma, pensiuni din 5 in 5 km? Rabdare, ca abia s-a asfaltat, vor aparea si pensiunile, cat mai putine sper io, ca sa ramana zona cat mai virgina posibila!!! Pe Transfagarasan e cumva plin de pensiuni sau nu-mi mai aduc io aminte?

goguta
12-04-2012, 09:14
Stai linistit ca o rezolva in curand baietii care vor sa scoata bani.

ionutvl
12-04-2012, 14:05
Uau, nici nu stiam ca se trage asa o partie de schi smechera la Vidra.....brava lor!!!! :clap2: :bow:

Ca e si tare lunga Transalpina frate.....ce-ai vrea acuma, pensiuni din 5 in 5 km? Rabdare, ca abia s-a asfaltat, vor aparea si pensiunile, cat mai putine sper io, ca sa ramana zona cat mai virgina posibila!!! Pe Transfagarasan e cumva plin de pensiuni sau nu-mi mai aduc io aminte?

Defapt vor fi vreo 4 partii daca tin eu bine minte + toate cele necesare. Pe lac vor fi amenajate pontoane si ce mai trebuie pt schi nautic.

Stai linistit ca o rezolva in curand baietii care vor sa scoata bani.

Nu va faceti griji. Toate terenurile aferente zonei sunt forestiere deci deocamdata nu se poate construi. Deocamdata.... Momentan se fac demersuri pentru trecerea zonei in intravilan pentru a se putea construi baza hoteliera pentru statiunea de ski de la Vidra. Dar ca sa fie treaba treaba pana la capat probabil va ajunge un fel de Ranca cu asa zise pensiuni peste tot, care mai de care mai urate, construite fara nicio logica.

klausu25
30-04-2012, 09:18
Salutare,

Am nevoie, va rog, de recomandari pentru o pensiune aproape de sau in Piatra Neamt.
Voi sta o saptamana acolo, as avea nevoie de urmatoarele:

1. camere cu bai proprii
2. acces internet
3. servicii de recreere gen ping-pong, biliard, piscina eventual
4. acces la gratar in curte
5. parcare sigura

Multumesc

goguta
30-04-2012, 12:01
Langa sucevita nu vrei? Hotel Sofia piscina, sauna, sala de forta, tenis de masa.
Nu vrei langa vatra dornei? Pensiunea Cris la intrarea in vatra dornei cand vii de la baraj langa motel Le Baron. Pescuit, rafting, calarie, piscina, sauna.

klausu25
30-04-2012, 13:56
imi trebuie langa sau in Piatra Neamt.

ionutvl
07-06-2012, 20:17
Destinatie de vacanta pt cei care vor liniste si aventura in acelasi timp, pentru cine e pasionat de munte si vrea sa incerce muntele, catarari, pestere etc......... cabana cheia, valcea.....ce-i drept drumul e cam dificil, e forestier in adevaratul sens al cuvantului dar daca mergeti cu passatul, garantez ca ajungeti....... drumul e putin mai lung decat se specifica pe site, si anume vreo 30 si ceva de km......

e locul ideal daca vreti sa dati mana cu ursul sau daca vreti sa mergeti la concert de lupi, nu e curent....dar va garantez ca o sa va placa.

Si ca sa ma laud putin si sa le dau putin peste nas atat bavarezilor cat si fratilor din Ingolstadt, ambii din clasa asa zisa premium, fiti mandri ca aveti Passat...am urcat acolo Sambata seara pe la 11 si ceva...am ajuns pe la 2, deci conditii de tot ca**tul, am trecut printr-un parau.....2 in masina.....duminica pe zi ne-am intors 6 dar in unele portiuni au mai coborat ca era prea joasa masina.....pe drum am intalnit E46 facelift "abandonat" probabil de frica drumul....pe buna dreptate...si A3 model mai nou de prin 2003-2004.....mondeo care n-a trecut apa cu el si inca cateva masinute......in schimb am intalnit astra care a ajuns pana sus...dar masina de firma...deci e clar cata grija a avut......cu ocazia asta sunt si mai mandru ca am Passat

klausu25
07-06-2012, 23:14
poze nu ai facut cu drumul?

ionutvl
24-12-2012, 11:35

Saptamana asta dau o fuga si revin cu poze. Au fost niste prieteni si cica e mult peste ce e aici in zona (Ranca, Paltinis, chiar si Straja). Deocamdata nu sunt locuri de cazare, la Obarsia Lotrului fiind 2 cabane/pensiuni care insumate nu au 100 de locuri de cazare, cea mai aproape statiune cu locuri de cazare la discretie fiind Voineasa.

Alex-F1
25-12-2012, 00:03
:hmmm:Hmmm suna f. interesant....mi-am sunat chiar acum colegii de la statia Cerbu de langa Ranca si pe cei din Petrosani si habar n-au, deci clar ca e noua treaba si inca publicitatea nu a fost facuta....numa' bine, ca eu din 17 ianuarie am concediu 2 saptamani si chiar ma gandeam unde sa merg....anul trecut am fost la Straja....daca e acolo la Transalpina, e perfect, cazarea e asigurata, dar sa vedem cum e drumul....mai sapam dupa informatii....asteptam si aici cu interes, deci Ionut, musai sa bagi aici poze si feedback cat cuprinde! :yes:

Site-ul Transalpinei, facut de un pasionat si actualizat in permanenta: :bow:

Si niste webcam-uri:

Zona e de vis, se stie, fie vara, fie iarna....o poza de la fata locului, cu noua telegondola....jos, Lacul Vidra!!!! :bow: :wub:

Borisake
25-12-2012, 00:24
Eu te astept cu interes.

ionutvl
25-12-2012, 14:37
Mai exact maine dimineata decolez. Am scos hainele de la naftaline, bocancii si ce mai trebuie, camera e pregatita, pregatim si passatul... un plin de maxmotion, inca un litru de antigel desi se stie ca maine o sa fie cald... gume avem, deci o sa urc fara prea mari probleme.

Alex-F1
25-12-2012, 17:52
Tu urci dinspre Brezoi/Voineasa, dar interesant ar fi si cum se prezinta drumul din partea cealalta, dinspre Petrosani/Obarsia Lotrului....sa intrebi pe-acolo, te rog! :kissing2: Drum bun si distractie maxima! :punk:

UNT-G.C
25-12-2012, 21:41
pe Voineasa -lacul Vidra , am fost si eu vara , frumoasa priveliste .Berlina de ph , zburda pe serpentinele acelea.

Borisake
25-12-2012, 22:43
Cristinele, da-ne si cate o lupa pt pozele astea. Ce le faci asa mici?

UNT-G.C
25-12-2012, 22:53
multumita ?

Borisake
25-12-2012, 22:58
Asa mai nene.

bogdan_eon
26-12-2012, 00:07
Unde ti-e triunghiul reflectorizant? ia si fa o comanda la Remus ca se vede urat fara triunghi acolo.

UNT-G.C
26-12-2012, 00:25
am triunghi , dar nu-i modelul care trebuie pt capac , cred cal-a schimbat neamtul

ionutvl
27-12-2012, 09:45
Ok, ca concluzii avem asa:

-Partiile de schi, pentru toate nivelurile, chiar daca nu e inca gata totul - domeniul schiabil e undeva la 60-70-80%.

-Calitatea lucrarii, a telecabinei, teleschiului, a partiilor - de o calitate ireprosabila.

-Drumul; venind dinspre Valcea-Brezoi-Voineasa e ok. Sunt si portiuni in care drumul are niste denivelari dar e acceptabil, se poate merge linistit cu viteza a 3-a. Exista si portiuni in care drumul nu e finalizat, acestea insumand pana intr-un km. Venind dinspre Petrosani, drumul e fara greseala, din spusele altora. Am intrebat 2-3 soferi de Hunedoara si toti, foarte multumiti. I-am intrebat si pe cei de la drumuri si au zis ca pana acum deszapezirea drumului nu le-a pus probleme, vremea a fost blanda si ca se incearca ca drumul sa fie circulabil toata iarna. Apropo, un mare plus pentru cei de la drumuri, atata sare si nisip n-am mai vazut pe strada de prin Italia. Drumul era negru, desi in unele portiuni zapada trecuse si de 50 de cm. Asta dimineata la 9, 9 si ceva.

-Exista si locuri pentru incepatori, in varful partiei si acolo e voie si cu sanie, sanie care poate fi urcata cu telecabina.

-Deocamdata nu exista restaurante, doar cateva tonete de unde poti lua o gustare, un vin fiert, o tuica etc. Eu mi-am luat de acasa mancare sa fiu sigur.

Statiunea, daca pot s-o numesc deocamdata asa, va fi peste Straja - nu exista grad de comparatie cu Paltinis sau Ranca.

Cu parcarea va fi o problema, parcarea de 350 de locuri inca nu e gata si se poate parca numai jos la strada, si Romanului, cum ii place sa fie comod, trage sa parcheze in gura partiei. De dimineata la ora 9 jumate erau in jur de 500 de masini, trase pe ambele sensuri - pe la 12, cand au inceput sa se trezeasca comozii, s-a aglomerat foarte mult si au inceput blocajele, pe strada putand circula doar o masina, pe o portiune de cativa kilometri. Am vazut si cateva masini de capitala care au fost pur si simplu abandonate in mijlocul drumului, desi aveau masina parcata pe dreapta, masina pe stanga, ei au lasat masinile in drum, si au creeat astfel niste blocaje cum rar ti-e sortit sa vezi. A fost nevoie si de salvare, care bineinteles n-a putut ajunge, s-a blocat undeva la 5-6 kilometri spre Voineasa. Asta la ora 12. La ora 1 jumate, cand am plecat eu, am contabilizat pe bord 10 kilometri de masini parcate spre voineasa, pe ambele sensuri. Probabil si spre Petrosani treaba statea tot cam asa, fiind foarte multa masini de Hunedoara. Si lumea inca mai venea desi instalatiile pe cablu s-au inschis la 13:35, probabil nu s-au informat. Nu vreau sa ma gandesc ce a urmat putin mai tarziu, multa lume ramanand pe partie sa prinda ultima imbarcare. Nu va faceti sperante sa prindeti schiuri si clapari, poate de dimineata la prima ora sa prindeti ceva marimea 47,48.

Din Valcea, pana la baza partiei sunt fix 100 de kilometri, nu 110 cum dau toate reperele. Dus-intors, la dus drum destul de liber, dar in urcare - la intoarcere am mers destul de tare unde s-a putut, si aglomeratie, consum de 6%, 4 persoane + echipament in conditiile in care temperatura n-a scazut sub 0 grade.

Cu poze revin mai pe seara.

Borisake
27-12-2012, 10:43
Of ce iti este si cu Bucurestenii astia, ne fac de ras peste tot. Cam tragic ce zici tu, 10 km de masini parcate...mai ma plictisesc si dau in foc pana la partie cu schiurile in brate si claparii in picioare.
Ce oameni suntem si noi. Inauguram ceva atata timp cat nu ai spatiu de parcare, de recreere... Made in Romania. In fine, hai cu pozele.
Bv si multumim.

ionutvl
27-12-2012, 15:38

Cam sarace pozele, dar de poze nu m-am ocupat eu... asa ca am o scuza:laugh:

Sa vad ce mai primesc in seara asta, azi au fost niste prieteni buni si poate zilele astea mai dau si eu o fuga.

Borisake
27-12-2012, 21:37
Pare cam micuta partia sau nu au facut pozele bine...

ionutvl
27-12-2012, 23:48
Partia principala are in jur de 2-3 km, asa cam cat pot eu sa aproximez. Sunt 3 km de telecabina, care taie drept, peste 2-3 hauri mari, in schimb partia nu e chiar dreapta. De la statia intermediara in jos e mai abrupta, sus in varf e un pic mai lina. Azi in miezul zilei au inchis telecabina de la intermediara in sus, a inceput sa viscoleasca foarte tare.

Alex-F1
19-02-2014, 23:23
Iarna subtire, zapada putina, dar totusi daca suntem in C.O., de maine pana duminica ozeneul pleaca cu 5 persoane la bord (2 adulti si 3 copii), in statiunea Ranca ([Only registered and activated users can see links])...ca mai aproape nu mai este zapada pe munti/partii... :cool1: Ne "vedem" peste cateva zile...sa fiti cuminti...pupa Efoanul! :kissing2:

bogdan_eon
19-02-2014, 23:27
Distractie placuta si sa nu cheltuiesti toti banii sa ai cu ce veni si la nationala :limba:

Alex-F1
19-02-2014, 23:40
Sarumana...hehe, pai clar ca m-am orientat si eu...cazarea e gratis, ca la 5 km de statiune, avem o statie mare de televiziune si radio (se si vede intr-una din pozele de pe pagina principala a statiunii, din link-ul de mai sus), deci sunt colegii mei, cu care ma aud pe la telefoane cand le pica vreo statie hihihihi. :grin: De la Ranca inainte, peste munte, incepe deja celebra Transalpina! :yes:

klausu25
20-02-2014, 01:45
Vezi ca de la Obarsia Lotrului spre Vidra, s-a deschis un complex nou de partii. Poate arunci un ochi si pe acolo...

Borisake
20-02-2014, 07:27
Sarumana...hehe, pai clar ca m-am orientat si eu...cazarea e gratis, ca la 5 km de statiune, avem o statie mare de televiziune si radio (se si vede intr-una din pozele de pe pagina principala a statiunii, din link-ul de mai sus), deci sunt colegii mei, cu care ma aud pe la telefoane cand le pica vreo statie hihihihi. :grin: De la Ranca inainte, peste munte, incepe deja celebra Transalpina! :yes:
CO placut mocangistule...hihihihihihihihi

Alex-F1
20-02-2014, 09:04
Maxime multumiri tataie hihihihi :limba:

Vezi ca de la Obarsia Lotrului spre Vidra, s-a deschis un complex nou de partii. Poate arunci un ochi si pe acolo...

Nah poftim ce ma invata el pe mine...da bre, am fost deja acolo anul trecut, e super fain, belea partiile, totul nou-nout, zici ca esti in Austria...am pus si poze pe-aici. :hey:

bogdan87
11-07-2014, 23:24
Ne mutam aici cu discutiile despre concedii daca asa este regula. :-). Azi am fost pe la Manastirea Sucevita, Putna si Voronet. Acuma seara am ajuns la lacul rosu (Cheile bicaZului) unde peisajul este demential.

1880618807

Si mancarea la fel....
1880818809

Ionut Patrascu
11-07-2014, 23:29
Bogdane din ce parte ai venit ? daca ai venit dinspre Gheorghieni spune-mi cum e drumul ?

Laurentiu Utiu
12-07-2014, 01:37
Dinspre Gheorgheni nu e prea bun. E peticit,crapat, denivelari multe, etc. Eu am regretat cand m-am dus acolo cu Passatul meu, e la 30 km de mine, dar m-a enervat drumul. In rest zona e superba.

Ionut Patrascu
12-07-2014, 02:04
Si mie imi place zona e super super ... cand voi pleca in vacanta pe acolo voi trece de asta ..

bogdan87
12-07-2014, 09:50
Bogdane din ce parte ai venit ? daca ai venit dinspre Gheorghieni spune-mi cum e drumul ?

Eu am venit din spre Piatra Neamt, dar azi merg spre Cluj si trec prin Ghorgheni. Iti zic mai exact starea drumului mai spre seara.

Ionut Patrascu
12-07-2014, 12:53
Multumesc domnilor , bine dl Bogdan astept raspunsul !

bogdan87
12-07-2014, 14:55
Asadar revin cu stirile despre starea drumului dintre Lacul Rosu si Gheorgheni. Drumul este foarte bun, asfalt ca in palma pe serpentine la intrare in Gheorgheni putin denivelat, dar se lucreaza la el. Ionute poti sa mergi foarte linistit ca ii foarte bun drumul. Din tot drumul pe care l am parcurs in concediul asta cel mai deplorabil drum a fost din Moisei(MM) pana in Iacobeni(SV) 80 de km de gropi si denivelari.

exilon
13-07-2014, 14:42
Ala e cel mai penibil drum din Romania daca nu stiai :) Pasul Prislop e jalnic

As vrea sa vizitez Lacul Sf. Ana,stie cineva cum e drumul din drumul european (Bixad) pana la lac?

bogdan87
13-07-2014, 23:22
Am auzit eu ca drumul ala e rau, dat nu m am gandit ca e chiar asa de rau...., dar stai linistit ca m au depasit o gramada care meregeau cu 60-70 km/h fara greata.

Ionut Patrascu
14-07-2014, 06:41
Multumesc d`l Bogdan de informatii din cauza neatentiei e cam compromisa vacanta :suparat:!

Ionut Patrascu
30-07-2014, 17:49
Salut tuturor ! Este cineva care a trecut pe traseul : Barlad - Balabadesti - Pechea - Cuza Voda -Piscu ?! As vrea sa stiu cum este drumul ?

klausu25
06-08-2014, 02:31
eu de pe 31 pana pe 03 am ars-o iar la Danes. Din pacate, n-am mai gasit porcul :hey:

Borisake
06-08-2014, 03:18
Pai ce credeai frate ca sta locului. Cine stie cine-i mai infige degetul in dos acum...hihihihihihihi Ia intreaba-l pe Fyshu, poate a mai fost el pe acolo si poate l-a luat el. hihihihiih

klausu25
06-08-2014, 03:20
apare el... :hey:

ovidiu28
06-08-2014, 09:02
Am fost pentru a treia oara la nea Nicu,un pescar din tata in fiu.Aici am mancat cel mai bun bors de peste.Gazda are barca cu care face plimbari in delta.Casa Anda Murighiol ([Only registered and activated users can see links])

UNT-G.C
07-08-2014, 22:56
In 2 ore , UNTul plus Ruleta , se va deplasa spre camping in Navodari ! Asa ca , VLADONE !!! pune apa la rece ca cu vinul vin eu , asta daca nu disparusi , ca pe acilea ioc . Deci , HAI la apa marrreeee !!!

bogdan87
07-08-2014, 22:59
He he drum bun si distractie placuta!

Alex-F1
07-08-2014, 23:23
Drum bun stimabile si vacanta placutal!!!!! :cool1: :icecream: Salutari doamnei si domnisoarei de la Efoanu! :wave:

UNT-G.C
08-08-2014, 00:52
Multumim !!!

Borisake
08-08-2014, 11:32
Drum bun si CO placut sa aveti!

bogdan87
08-08-2014, 12:02
Apropo de rulota.... Iti trebui cat. B+E ca sa o poti conduce pe drumurile publice?

tutulup
08-08-2014, 13:16
Depinde de rulota. Daca este pana in 750 kg nu iti trebuie E-ul, daca depaseste iti trebuie. Acum depinde si peste ce organ dai in trafic si cum interpreteaza legea.

CATEGORIA B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe
scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima
autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un
autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa
proprie a autovehiculului tragator;

Copy/Paste de pe politiarutiera.ro - Aici m-am referit cand am spus ca depinde cum interpreteaza organul legea(punctul 2 si 3).

bogdan87
08-08-2014, 13:20
Mda... Depinde cum interpreteaza organul legii legea.

amicull
08-08-2014, 16:07
stiu sigur ca nu iti trebuie E-ul pt remonrca mai mare de 750kg!
Se elibereaza un fel de certificat de la o scoala de sofer autorizata care permite conducerea unui autovehicul CATEGORIA B cu remorca mai grea de 750kg. se face un fel de curs la scoala de sofer si primesti acel ``certificat``
In cartea de identitate la passat scrie ca pot trage o remorca ce are dispozitiv de franare ce nu depaseste 1600 kg.

Ionut Patrascu
10-08-2014, 13:28
Am fost zilele astea pe Ceahlau , am ramas placut surprins pana unde am urcat cu masina (aproximativ 1600 de metri ) .Traseul poate fi parcurs pe jos din Bicazul Ardelean pana la Cabana Dochia sau poate fi parcurs cu masina pana la capatul drumului forestier ce urmareste paraul Bistra Mica si trece prin Poiana Stanilelor avand o lungime de 17 km , de unde se urca pe o panta inclinata pana la primele tufe de jnepeni si ienuperi de pe platoul Ceahlaului. Este un traseu lung daca te hotarasti sa-l parcurgi pe jos, in schimb este cel mai scurt traseu pe care se ajunge la Cabana Dochia daca te hotarasti sa-l parcurgi cu masina pana la capatul drumului forestier.

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Mai multe aici: [Only registered and activated users can see links]

klausu25
11-08-2014, 00:02
frumoase locuri... ce frumos trage Passat-ul, dar de ce l-a scos din scuar si l-a parcat in mijlocul drumului? :nebun:

Ionut Patrascu
11-08-2014, 05:32
Acolo am oprit filmarea , a fost tras in "parcare' defapt era pe o stanca :))( era superb peisajul , poza 3 ) , a ramas o noapte singur acolo , iar noi am urcat pe munte .

bogdan87
12-08-2014, 17:59
Superb peisaj!!

DSF
13-08-2014, 08:34
super frumos.
ala din a 4-a poza era un mercedes vito :laugh:

myhay93
21-08-2014, 00:51
Ia hai gata, ajunge cu offtopic-ul pe-aici, continuam unde trebuie: [Only registered and activated users can see links]
Bine domnu' Alex, stii cumva o data mai precisa pentru drumetie?

Alex-F1
21-08-2014, 00:54
Mai precisa decat intervalul pe care l-am dat inca nu stiu, dar cel mai probabil spre sfarsitul intervalului...oricum voi stii data exacta cu vreo 2-3 zile inainte si atunci va voi anunta si pe voi, e ok asa?

myhay93
21-08-2014, 00:57
E super, s-ar putea ca intre 1-9 septembire, in una din zilele astea sa am un drum la Bucuresti si sa nu fiu acasa, de asta te-am intrebat :laughing:

Ionut Patrascu
21-08-2014, 15:38
Mai precisa decat intervalul pe care l-am dat inca nu stiu, dar cel mai probabil spre sfarsitul intervalului...oricum voi stii data exacta cu vreo 2-3 zile inainte si atunci va voi anunta si pe voi, e ok asa?

Ce-ti mai place sa umbli " nebun " toata tara

Alex-F1
21-08-2014, 16:18
Pai nu? Cam la toata lumea ii place... :cool1:

Alex-F1
31-08-2014, 22:17
Pazea baietii de pe langa Tg. Jiu, ca vine ozeneul pe la voi!!!! :nebun: Sapt. care vine, in ziua de joi, voi avea traseul Petrosani - Pestera Muierii, deci astept sugestii despre cum/unde ne putem vedea pe traseu! :group:

myhay93
03-09-2014, 15:35
Alex scuze dar nu am vazut, mai bine vorbim pe privat :laugh: cu mine va intalniti in Novaci. Nu stiu colegul Luci unde va veni, ia legatura cu el :laughing:

Alex-F1
03-09-2014, 23:08
Mda...daca si-ar trece si el un nr. de tel. in profil, as putea lua legatura cu dumnealui, dar asa, ramane sa vorbesti tu cu el...hai ca maine o comitem...sper sa ne lase si vremea...azi am avut noroc, doar la rezervatia de zimbri din Hateg am prins o ploaie de 15-20 min., timp in care numa' bine am stat cuminti in masina si am mancat, apoi am fost sa vedem cei 13 zimbri unici in Romania...cel mai mare mascul cica are ~ 1.000 kg, fiind cel mai greu animal de uscat din Europa...l-am si atins pe coarne si pe cap...tare incantat si prichindelul meu! :clap2:

Ionut Patrascu
03-09-2014, 23:28
Pozeeee Alexxeee sa vada si ochiul nostru !!!

Alex-F1
03-09-2014, 23:30
Doar cand ajung acasa le pot descarca din aparat, adica sapt. viitoare. :hey:

Ionut Patrascu
03-09-2014, 23:32
A ok :frustrat: sunt curios cum arata , atunci asteptam nu-i bai .

goguta
04-09-2014, 08:17
Alex-F1
Incearca si rezervația de langa Suceava. Nu mai stiu exact in ce localitate este. De la Bicaz cum mergi spre Vânători Neamț. Este f frumoasa si au si acolo Zimbrii. Concediu placut.

exilon
04-09-2014, 15:33
Tocmai am ajuns acasa dintr-o vacanta minunata si vreau sa va prezint si voua locurile+detalii despre drumuri in caz ca vreti sa ajungeti si voi. Am parcurs traseul Poiana Largului(home) - Toplita - Gheorgheni - Odorheiu Secuiesc - Rupea(unde se afla o superba cetate) - Fagaras - Transfagarasan - Curtea de Arges - Pitesti - Slatina - Craiova - Drobeta Turnu Severin - Orsova - Cazanele Dunarii(superb!) - Moldova Veche - Oravita - Armenis(intre astea doua se afla Parcul National Cheile Nerei,e senzational,am vizitat doar Cascada Bigar,care este pe primul loc in topul celor mai frumoase caderi de apa din lume,dar mai sunt si Lacul Ochiul Beiului,care are un albastru unic si cascada Beusnita,pe care nu le-am vizitat pentru ca trebuie sa mergi mult pe jos...) - Caransebes - Hateg(Manastirea Prislop,daca vreti mai multe detalii,cereti) - Simeria - Sibiu - Medias - Sovata - Gheorgheni - Toplita si Poiana Largului acasa. Tot traseul a avut 1670km,am pus benzina de 720 de lei si mai am jumatate de rezervor(cine nu crede n-are decat). Am parcurs cu un plin de benzina (60 de litri) 1025km dintre care mi-a mai ramas putin,abia se aprinsese becul... Si poze:
19175
19176
19177
19178
19179
19180
19181

Ionut Patrascu
04-09-2014, 16:23
Linie continua taica si tu depasesti ?!! :* Frumoasa locuri are tara asta , pacat de ea !

exilon
04-09-2014, 16:43
Pai daca m-a lasat 'Albanezul' :)) Frumoase locuri...pacat de conducatori :D

exilon
04-09-2014, 16:45
Cea mai importanta si mai faina poza am uitat-o: [Only registered and activated users can see links]

Ionut Patrascu
04-09-2014, 16:54
Superb ... :clap2:

goguta
04-09-2014, 17:23
FRUMOS!!! :happy2: sa-ti fie de bine plimbarica... Avem tara super frumoasa da stim doar sa ne batem joc de ea. UNII!

Alex-F1
04-09-2014, 23:19
mai sunt si Lacul Ochiul Beiului,care are un albastru unic si cascada Beusnita,pe care nu le-am vizitat pentru ca trebuie sa mergi mult pe jos

Pacat ca ai ajuns pana acolo si n-ai fost sa le vezi, sunt ceva ce nu vezi toata ziua...si nu e asa de mult de mers, maxim o ora! Frumos traseu, sa-ti fie de bine! Si eu sunt acum la Petrosani, iar maine pornesc spre Fagaras! :cool1:

Azi am revazut dupa mai bine de 10 ani Pestera Muierilor, iar in zona m-am intalnit la o spontana cu colegii Mihai (myhay93) si Luci (Lucica), baieti super de treaba, carora le multumesc ca si-au facut timp sa vina niste km ca sa ma intampine...avem si pozele de rigoare, bineinteles, cu Passat-urile si tot ce trebuie, dar alea sapt. viitoare, dupa ce ajung acasa! :snap:

Alex-F1
Incearca si rezervat›ia de langa Suceava. Nu mai stiu exact in ce localitate este. De la Bicaz cum mergi spre Vânători Neamt. Este f frumoasa si au si acolo Zimbrii. Concediu placut.

Multumesc...daca ajung in concediul asta si prin Moldova, o sa merg si acolo!

Ionut Patrascu
04-09-2014, 23:22
Te asteptam sa vii cu bine ! Concediu cat mai frumos si vreme buna !

Alex-F1
04-09-2014, 23:35
Mersi, Ionut...azi a cam plouat, dar pe drum, cat eram in masina...in rest, cat am fost afara din masina, a stat si ploaia...doar ultimele 10 min. in care mai eram cu Luci, a inceput o ploaie, de-a trebuit sa ne bagam in masina! De maine se pare ca se mai indreapta vremea, iar pt. weekend 'nea Spanu Frana a pus o vorba buna acolo sus sa fie soare si frumos! :innocent: Maine seara ma voi intalni si cu dansul, iar sambata speram sa reusim sa ne vedem in zona Brasovului si cu George (Raffy) si Mihai (MihaiBV)! :group: Hai pupa Efoanul, sa fiti cuminti! :kissing2:

spanu110976
04-09-2014, 23:40
Du-te la somn Efoane ca maine seara esti la mine si se anunta o seara lunga. Asa ca hai la nani cu tine ca deja s-au impartit pijamalele.

La Raffy daca nu vrea sa iasa din barlog mergem si-l luam din pat ca stiu eu unde sta.

Alex-F1
06-09-2014, 22:35
Hehe...azi am vizitat cu Bogdan si cu Luca (baietelul lui) Castelul Bran, am avut drum prin Codlea, asa ca l-am cunoscut pe George (Raffy), apoi prin Cristian, unde Bogdan l-a cunoscut pe Mihai (MihaiBV)...apoi am vizitat centrul Brasovului, iar acum suntem in Busteni, prichindelul doarme deja, dupa plimbarea de seara...maine urcam cu telecabina pe Caraiman, la Sfinx si la Babe, iar seara ne reintoarcem in Fagaras, ne mai vedem cu nenea Spanu Frana, apoi luni dimineata, dupa ce vom vizita si Cetatea Fagarasului, o luam pe Transfagarasan! Hai v-am tzucat! :kissing2:

Borisake
06-09-2014, 22:39
Drum bun si vreme frumoasa umblaretilor!

Ionut Patrascu
07-09-2014, 00:45
Drum bun si vreme faina !

mihai_BV
07-09-2014, 09:13
Hehe...azi am vizitat cu Bogdan si cu Luca (baietelul lui) Castelul Bran, am avut drum prin Codlea, asa ca l-am cunoscut pe George (Raffy), apoi prin Cristian, unde Bogdan l-a cunoscut pe Mihai (MihaiBV)...apoi am vizitat centrul Brasovului, iar acum suntem in Busteni, prichindelul doarme deja, dupa plimbarea de seara...maine urcam cu telecabina pe Caraiman, la Sfinx si la Babe, iar seara ne reintoarcem in Fagaras, ne mai vedem cu nenea Spanu Frana, apoi luni dimineata, dupa ce vom vizita si Cetatea Fagarasului, o luam pe Transfagarasan! Hai v-am tzucat! :kissing2:
Mi-a facut o reala placere sa ne vedem / revedem! Dulci tare copii vostri! :)

maxxxxxx
10-09-2014, 19:21
Cea mai importanta si mai faina poza am uitat-o: [Only registered and activated users can see links]

Se pare ca ai fost pe la mine prin judet, sper ca ti-a placut.

Daca mai vine cineva pe aici mi-ar face placere sa ma anuntati si sa ne intalnim.

Alex-F1
10-09-2014, 23:11
Anul asta, concediul cu prichindelul l-am facut prin tara, ca sa vada si el ca nu e urata nici Romania, doar ca oamenii ar trebui sa mai puna umar la umar, ca s-o faca mai frumoasa si mai atragatoare. Am "bifat" (vorba lui) 11 locatii vizitate si anume:

1. Barajul Gura Apelor (Parcul National Retezat)
2. Rezervatia de zimbri de la Hateg
3. Pestera Bolii (langa Petrosani)
4. Pestera Muierilor
5. Statiunea Straja (langa Petrosani)
6. Castelul Bran
7. Brasovul
8. Sfinxul si Babele (platoul Bucegi)
9. Cetatea Fagarasului
10. Balea Lac (Transfagarasan)
11. Sarmizegetusa Regia

O saptamana toata distractia, ~ 1.540 km parcursi, 5.7 consum (cu autostrazi + urcari la munte), vreme f. buna in ultimele 5 zile, doar in primele 2 zile a fost innorat si a dat cativa stropi...voi pune si poze de prin fiecare locatie, dar momentan trebuie sortate, ca am vreo 700 si nu se mai intelege nimic pe-acolo! Pe traseu am cunoscut/revazut cu placere si cativa colegi de pe forum :group: ...amanunte si poze aici:

Ionut Patrascu
10-09-2014, 23:19
Bine ai venit acasa !

Alex-F1
10-09-2014, 23:31
:thankyou:

spanu110976
11-09-2014, 00:58
Da poza aia cu presa pt. rulmenti de la Bran unde-i? Si aia cu aparatul de masat genuchi pentru Borisake?

Alex-F1
11-09-2014, 01:05
:laugh: O sa vina si pozele...deocamdata doar filmele! :hey: Si era chiar pt. zdrobit genunchii, nu doar masat... :grin:

Borisake
11-09-2014, 01:11
Ba va mananca pe undeva? Ca acum iau ceva si va rezolv...hihihihihihihi

Alex-F1
11-09-2014, 01:19
Ia vezi tu mai sus in postul meu, ca am mai adaugat ceva misto! :grin:

Borisake
11-09-2014, 10:48
Da. E clar. O sa-l ucid inainte sa se lege de genunchiul meu. hihihihihi

mihai_BV
26-09-2014, 09:31
Stie cineva cum este drumul intre Toplita si Vatra Dornei prin BILBOR? A fost terminat sau sa nu ma bag pe acolo? Multumiri anticipate!

Ionut Patrascu
27-09-2014, 21:30
Alexe , pe unde esti ma ? Ai uitat de Timisoara si de gagica ?

maxxxxxx
23-03-2015, 18:52
Asa cum am promis o sa pun cateva poze din scurta drumetie.
21078
21079
21080
21081
21082
21083
21084
21085
21086
21087
21088
21089
21090

Alex-F1
23-03-2015, 19:53
Bun, frumos! :clap2: Dar sa nu renuntati la ideea cu Arieseniul sau cu Apusenii in general, ca aveti ce vedea acolo, iar de poze nu mai zic! :hooray:

Ionut Patrascu
23-03-2015, 21:28
Superrr . Abia astept si eu vara sa scap de examene , sa iau mandra de o halipa si hai tati de nebuni :lovers:

Alex-F1
23-03-2015, 21:39
Pe tine oricum te paste o vacanta de pe forum, ca vad ca tot nu vrei sa ne arati si noua mandra aia...o fi ceva secret frate sau ce moloz?! :hmmm: Ia hai repede cu o poza cu voi doi pe topicul aferent, pana nu zic de doua ori! :angry:

sergiuFKT
23-03-2015, 21:59
@maxxxxxxxxxxxxxxxxxxx unde sunt facute pozele din pestera lu' Batman ?

maxxxxxx
23-03-2015, 22:01
Alea din pestera lui Batman sunt la salina Turda.

Alex-F1
23-03-2015, 22:10
Ce-i drept, un spectacol salina aia, dar cam atat...

Cătălin Aioanei
24-03-2015, 00:38
Stie cineva cum este drumul intre Toplita si Vatra Dornei prin BILBOR? A fost terminat sau sa nu ma bag pe acolo? Multumiri anticipate!

Drumul nu este terminat. Jumatate e asfaltat jumatate nu. Deci mai bine alegeti ruta: Toplita-Poiana Largului-V. Dornei

Mie unul imi plac locurile incarcate de istorie,legende,mituri. Deja am gasit cateva locatii cu incarcare emotionala gen:
1.Cetatea Poenari. Situata langa Barajul Vidraru,se spune ca a fost construita in secolul XII,iar apoi reabilitata de Vlad Tepes in secolul XIV. Ar fi clasata de niste americani pe locul 5 in topul celor mai bantuite locuri din lume. In cartea lui Bram Stoker "Dracula",scrie de o eventuala sinucidere a Elisabetei,prima sotie a lui Vlad Tepes care era un om credincios si lupta pentru crestinatate. Cand Vlad "Dracul" a plecat intr-o batalie foarte grea,Elisabeta s-a sinucis,crezand ca domnitorul este deja mort. Ea s-a aruncat din Cetate in raul Arges. Tepes a casigat batalia,iar cand s-a intors la castel a gasit-o moarta,adusa de ucenicii lui din rau. Acesta,orbit de durere a inceput un proces de blasfemie,aruncand toate crucile pe care le avea in cetate spunand: "Aceasta este rasplata mea pentru apararea bisericii? Ma lepad de Dumnezeu!" Iar cand a luat sabia si a introdus-o intr-o cruce,din crapatura aia a inceput sa curga sange,pe care acesta l-a baut. De acolo a luat nastere toata legenda asta cu Dracula... Apoi el s-a mutat in castelul de la Bistrita...etc...sper ca v-am facut curiosi.

2. Manastirea Chiajna. Se afla in localitatea Chiajna de langa Bucuresti. Cica e o manastire parasita,o ruina,care e la fel incarcata de mister si de blesteme. In 1995 doi studenti de la politehnica,curiosi ca si mine au incercat sa mearga sa filmeze pe-acolo,dar ei nu au mai fost gasiti nici in ziua de azi. Dupa 13 ani,in 2008 a fost gasita prin preajma manastirii o caseta video. Filmarea era facuta de cei doi,iar pe filmare se vad multe lucruri stranii...In 2006 un grup de straini au venit sa viziteze misteriosul loc. Grupul era format din 4 membri: Un baiat,logodnica sa,mama lui si soacra-sa. Cand au ajuns in interiorul ruinelor,baiatul a innebunit si le-ar fi omorat pe toate 3 acolo. Exista si o filmare pe net cu filmarea studentilor de la politehnica,daca sunteti interesati o sa o caut...

Alex-F1
24-03-2015, 10:06
Hehe...cu astea te-ai inspirat din filmuletul ala cu locuri misterioase din Romania, pe care l-ai postat la link-ul zilei... :grin: La cetatea Poenari am fost acum vreo 15 ani, e misto, dar ai de urcat la trepte de ti se acreste!