PDA

Arată Versiune Īntreagă : Pete rugina, zgarieturi, revopsire. Solutii de remediere si reparatii.

Laurentiu Utiu
23-06-2014, 19:13
Am deschis acest topic pentru a dezbate problemele legate de rugina, zgarieturi, etc. si cum putem scapa de ele, cum putem sa le remediem cu diferite solutii,sprayuri, sau vopsitorii profesionale.
Postez cateva poze cu rugina aparuta la aripa dreapta spate (si numai aici). Ce se poate face in cazul asta? Rugina e doar la suprafata, tabla nu e mancata, parca e doar deasupra vopselei.
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

arctix
23-06-2014, 19:22
[Only registered and activated users can see links]

Laurentiu Utiu
23-06-2014, 19:25
In Romania se gaseste asa ceva? La o scurta cautare pe google nu am gasit nimic.

L.e: Am gasit aici. Sa dau cu solutie din asta....si apoi cu o pensula micuta sa dau cu vopsea peste?
Mai am ceva vopsea alba ramasa de la capota, cand cazuse zapada pe ea si a indoit-o....si am luat capota de la Remus si am vopsit-o alba.
[Only registered and activated users can see links]

arctix
23-06-2014, 19:36
Da aia e, eu am folosit acum doi ani solutie din asta la o masina de spalat. Da-i cu un pic de smirghel inainte sa dai cu solutia ca sa netezesti acolo

Raffy
23-06-2014, 20:15
Da” macar functioneaza? Problemele astea la aripile spate le am si eu.

Laurentiu Utiu
23-06-2014, 20:40
Probabil solutia isi face treaba...dar oare cum arata vopseaua peste ea?

amicull
23-06-2014, 20:56
si eu am puncte de vopsea sarite dar nu am dat cu solutie, doar am degresat bine cu smirgel apoi am pus vopsea cu varful unei pensule de pictura. am ceva puncte sarite pe aripa din cauza pietricelelor.
parerea mea este ca orice ai face, cu orice solutie ai dat tot se observa. cred ca trebuie vopsita acea parte a caroseriei cum trebuie apoi lac peste altfel se va vedea diferenta de ``nivel``(se vede unde e sarita vopseaua originala, se vede ca o gropita) cel putin la mine asa este

arctix
23-06-2014, 20:59
Din ce am citit pe site-ul loctite suprafata se poate chitui/vopsi ulterior tratamentului. Daca pregatesti suprafata ca la carte nu are de ca se vada diferenta

Laurentiu Utiu
23-06-2014, 21:05
Dar oare cum e solutia asta loctite? e ca un fel de pasta? Mai groasa...mai subtire?
Ar fi o idee aplicarea ei cu un card bancar sau ceva de genul....ca sa iasa la nivel cu vopseaua veche....apoi vopseaua noua peste ea si gata....

Rumburak
23-06-2014, 21:27
Pentru mici secrete de aplicat in cazul intretinerii sau detailing-ului poate gasiti informatii pertinente aici: [Only registered and activated users can see links]

Laurentiu Utiu
14-07-2014, 23:19
Bravo Rumburak. Eu incerc sa purtam o discutie pe acest forum tehnic si tu ma trimiti pe alte forumuri.
Eu inteleg buna ta intentie, e de apreciat, dar hai totusi sa "vorbim" pe forumul "nostru".

arctix
14-07-2014, 23:32
ai gasit solutia aia Loctite?

Laurentiu Utiu
14-07-2014, 23:34
Chiar acum am dat comanda. O sa o incerc si revin cu poze si impresii. Sper sa iasa bine. In sensul ca sa nu se vada deloc, sa nu se observe "reparatia".

Rumburak
15-07-2014, 20:05
Bravo Rumburak. Eu incerc sa purtam o discutie pe acest forum tehnic si tu ma trimiti pe alte forumuri.
Eu inteleg buna ta intentie, e de apreciat, dar hai totusi sa "vorbim" pe forumul "nostru".

Eu te-am trimis la spionaj...:-) tu alegi daca vrei sa afli sau nu informatii de la unii care fac asta zi de zi. Spor!

Laurentiu Utiu
11-08-2014, 19:57
Revin cu feedback asupra solutiei de la Loctite. Isi face treaba foarte bine. Elimina rugina complet. La inceput e ca un lichid alb apoi se face transparenta odata ce se usuca. Se poate vopsi peste ea, adera foarte bine vopseaua pe aceasta solutie. Pun si cateva poze. Ideea e ca solutia trebuie lasat macar 24 ore sa-si faca treaba ca lumea. Eu am vopsit peste ea dupa cca 2 saptamani (din lipsa de timp). Referitor la diferenta de nivel de vopsea...e foarte putin observabila. Trebuie sa ingenunchezi langa masina sa observi diferenta. Din picioare nu observi. E o solutie ieftina contra vopsitului intregului element al caroseriei. Eu sunt multumit.

Aveti mai sus imagini cum arata inainte masina.

arctix
11-08-2014, 20:04
Ai iesit bine in conditiile date, cred ca iesea mai bine daca aveai mai mult timp sa pregatesti suprafata si sa vopsesti la spray nu cu pensula.

Laurentiu Utiu
11-08-2014, 20:06
Exact. Bine zici.M-am gandit si la varianta asta. Dar aveam vopsea deja la kilogram. Dar cu sprayul probabil se vedea mai tare. Asa cu pensula am tras doar o dungulita si gata.

arctix
11-08-2014, 20:07
Oricum ai scapat de rugina acolo, sa vedem pentru cat timp

Laurentiu Utiu
11-08-2014, 20:09
Da. Pai solutia asta cica o neutralizeaza. Asa cum zici, acum sa vedem pt cat timp. Oricum...doi ani sa tina...si asa e bine. O fac din nou atunci .

amicull
11-08-2014, 20:50
2 ani??? Atata tine si daca nu curatai rugina cu nici o solutie si doar sa pui vopseaua. Stai linistit ca tine mult si bine cum ai retusat. A iesit foarte foarte bine !

DSM
07-12-2014, 22:19
Aveti idee cum se poate remedia o zgarietura pana la tabla? Un caine a muscat pur si simplu din usa dreapta in trafic,nu stiu cum a reusit sau cum a facut dar a facut o zgarietura de toata frumusetea. :rant: Frumos ar fi acuma sa ii actionez in judecata pastia de la primarie ca nu se ocupa cu strangerea maidanezilor de pe strazi.

arctix
07-12-2014, 23:49
stai linistit ca e galvanizata bine tabla n-o ia asa usor rugina, incearca la un laborator de vopsele sa-ti faca un marker din ala la culoare pana trece iarna

X e r o x u
08-12-2014, 22:25
Daca nu e oem rugineste vazand cu ochii, parca e golan !

arctix
09-12-2014, 00:16
cu ocazia asta o sa afle daca e OEM :D

DSM
09-12-2014, 02:35
Daca nu e oem rugineste vazand cu ochii, parca e golan !

Stai linistit masina am cumparat-o din reprezentanta :nebun: Zgaritura a fost rectificata la polish
E normal ca la B5 tau sa rugineasca :laughing: la B5,5 e alta treaba :fericit:

arctix
09-12-2014, 09:40
Rugineste daca nu e OEM

flavius
26-08-2015, 16:15
Poti sa incerci sa folosesti capitonaj polimeric. Am auzit de Speedliner, cica e foarte ok.

danutz08
30-08-2015, 10:53
Flavius cam in ce consta acest capitonaj polimeric? :confuz:

s.alin
01-09-2015, 09:07
Eu am exact langa pragul de la sofer, dar pe aripa, vopsea sarita, in jur de 3-4 cm, probabil de la vreo piatra. Nu este rugina acolo, dar se vede ceva alb. Merge aplicat doar vopsea?

danutz08
02-09-2015, 12:30
merge, doar ca trebuie slefuit bine, dai vopseasi dupa dai lac, poti sa dai si un primer sa fii mai sigur

sata201
25-09-2016, 14:26
cel mai bine e sa o duci la vopsitorie