PDA

Arată Versiune Întreagă : Cod faruri galbene

mihaivasilescu21
09-12-2014, 10:49
Salut. As dori sa aflu daca stiti pe unde gasesc niste faruri ca in poza pentru B5.5.
Stimă!

DSF
09-12-2014, 10:55
s-ar putea sa aiba folie pe ele

pavy
09-12-2014, 10:59
Sunt foliate nu exista asemenea cod.

mihaivasilescu21
09-12-2014, 11:01
Va multumesc de raspuns. Stiti cumva si ce folie si de unde as putea cumpara?

X e r o x u
09-12-2014, 14:28
Cauta ls folii auto, cei ce pun folii de protectie/termice/colorate pe geamuri !

DSF
09-12-2014, 15:10
uite aici
[Only registered and activated users can see links]

X e r o x u
09-12-2014, 15:50
Aceasta este ilegala pe drumurile publice, "NOTA: Folosirea este limitata pentru masini de showroom, circuite rally, drumuri private sau off-road."
De altfel nu cred ca gasesti legale pe drumurile publice !

DSF
09-12-2014, 17:17
pai banuiesc ca nici una nu este legala pentru faruri

mihaivasilescu21
09-12-2014, 17:47
Daca scapă atatia frati cu stopurile fumurii ma gandesc ca o dau si eu la pace cu ei. Atata timp cat mi au scos ochii ca am lumina alba și vor galbena, le zic - na galben :))

pavy
09-12-2014, 20:35
Mai bine pui becuri galbene si ai terminat distractia cu folii care nu se lipesc, se zgarie, zboara la prima spalare, etc

X e r o x u
10-12-2014, 16:16
Si pe deasupra mai sunt si ilegale !

doctornd
10-12-2014, 16:31
Ca tot veni discutia de modificari. Daca pun folie/becuri galbena/e pe proiectoarele de ceata, sunt in legalitate? Va intreb pt ca parerile sunt impartite.

P.S. am modificat la precizarea d`nului F1! Multumesc! :limba: (textul, nu proiectoarele)

Alex-F1
10-12-2014, 16:42
Si unde-i intrebarea? :grin:

Pai legea ce zice? Poti intreba un militian pe strada si te lamureste el imediat, cu cartea-n mana...eu asa fac, cand am o nedumerire de genul asta.

doctornd
10-12-2014, 17:46
Din regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 citire:

Art. 13. Se interzice montarea la autovehicul, tractor folosit în exploatări agricole și forestiere și vehicul pentru efectuarea de servicii sau lucrări, tramvai sau remorcă a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini, dispozitive ori accesorii de avertizare, decât cele omologate.

Deci, lumina galbena este omologata pt drumurile publice?

Alex-F1
10-12-2014, 18:38
Pai cauta si asta in lege...ce fel de lumina (culoare) e omologat pt. fiecare tip de faza (scurta, lunga, ceata, pozitie si care-or mai fi). :book:

doctornd
10-12-2014, 18:43
Nu am gasit. Mai incerc sa caut. Poate e vreun coleg care cunoaste. :drunk:

mihaivasilescu21
10-12-2014, 20:20
Am intrebat eu pe tata socru care este neam cu garcea si mi-a spus ca folia in cauză si cea de pe stopuri fumurie nu poate fi omologata in niciun fel autovehiculelor care circula pe drumurile publice și el a rupt vreo 3 certificate pentru stopuri. Mai ales pe proiectoare care oricum te sparg la ochi cand nu e ceata (mai sunt si soferi d'astia) .

Raffy
10-12-2014, 20:24
Salut. As dori sa aflu daca stiti pe unde gasesc niste faruri ca in poza pentru B5.5.
Stimă!

Stai calm. Pune xenoane de 3000. Eu am pe a mea. Nu-ti mai tb folie.

mihaivasilescu21
10-12-2014, 20:28
Nu sunt adeptul xenoanelor. Mi-am pus Phillipsuri albe

Raffy
11-12-2014, 13:02
Atunci cauta Philips galbene, daca nu esti adeptul xenoanelor.

edypro
28-11-2015, 13:07
si eu voiam de mult galben in faruri /proiectoare , am luat un xenon 3000k dar era departe de ce voiam , intr-adevar avea o nuanta de galben dar nu se compara cu nuanta data de folie sau bec galben .........problema e ca becuri galbene nu prea gasesti sau gasesti la pretui de stai in cap , ce misto erau farurile de dacie cu becuri din alea rotunde galbene , pe timpuri , imi amintesc si acum ca vedeai f bine cu ele iarna pe zapada sau pe asfalt negru cand ploua , ca s anu mai zic de ceata ...........dupa mine este cea mai buna lumina , galbenul , iar daca vreti sa va convingeti faceti urmatorul test ......va trebuie niste ochelari cu lentile galbene , sa ii puneti in ochi pe timp innorat sa vedeti cata diferenta este ......

Alex-F1
28-11-2015, 13:21
Da, da, tin minte ca si taica-meu avea la Dacia lui montate sub bara de protectie (eu ziceam "bara de directie" cand eram mic :laugh:) doua proiectoare de alea cu sticla galbena, ce-mi mai placea sa le tot aprind si sa le sting, impreuna cu celelalte 4 faruri (avea cate doua faruri rotunde pe fiecare parte). :fericit: Clar, cu ochelari cu sticla galbena se schimba imediat totul in fata ochilor.

Ia uitati aici ([Only registered and activated users can see links]) ce-a facut chinezul...3 culori cunosc pe lume! :grin:

Radu90
29-11-2015, 22:42
edypro, eu cand am luat masina avea xenon de 6000k pe proiectoare iar dupa ceva timp am pus foie galbena pe ele si se vedeau super bine pe ceata. Nu am apucat sa ma bucur prea mult de ele ca m-a oprit politia cu RAR-ul si m-au lasat fara talon. :hump:

Cam asa aratau:

edypro
04-12-2015, 12:25
radu90 foarte misto , cam asa ceva vreau si eu , dar nu inteleg care a fost problema , nu ai voie cu lumini galbene de ceata ????????

edypro
04-12-2015, 12:28
Da, da, tin minte ca si taica-meu avea la Dacia lui montate sub bara de protectie (eu ziceam "bara de directie" cand eram mic :laugh:) doua proiectoare de alea cu sticla galbena, ce-mi mai placea sa le tot aprind si sa le sting, impreuna cu celelalte 4 faruri (avea cate doua faruri rotunde pe fiecare parte). :fericit: Clar, cu ochelari cu sticla galbena se schimba imediat totul in fata ochilor.

Ia uitati aici ([Only registered and activated users can see links]) ce-a facut chinezul...3 culori cunosc pe lume! :grin:

pfoaiiiii pai din punct de vedere electronic e simpla treaba cu 3 culori dar nu inteleg ce mama naibii de leduri sunt alea care au atata putere incat sa lumineze ca un filament de far...........

Radu90
05-12-2015, 20:21
radu90 foarte misto , cam asa ceva vreau si eu , dar nu inteleg care a fost problema , nu ai voie cu lumini galbene de ceata ????????

Nu prea ai voie desi nu deranjau cu nimic si nu le foloseam dacat atunci cand era ceata sau ziua cand era vreme foarte mohorata (pentru a fi mai vizibil). M-am contrazis 3 sferturi de ora cu agentul in ochii caruia becurile erau de culoare verde.