PDA

Arată Versiune Întreagă : spuma activa vs sampon auto

radduu
03-11-2010, 10:40
Cu ce alegeti sa va spalati masinile? Oare in timp spuma activa nu deterioreaz? vopseaua, chederele, ornamentele de plastic sau crom?

tama
03-11-2010, 10:50
Am ales sampon auto pentru ca-mi spal singur masina de vreo 2 ani incoace. :p

Mihai.Nechifor - banned
03-11-2010, 10:57
La fel si eu. Am vazut elemente de crom afectate de la spuma activa. La mine sunt super cele de langa geamuri. Nu am spalat-o cu spuma la spalatorie decat de vreo 3-4 ori de cand e la noi

f l o r i n
03-11-2010, 15:51
Sampon - ca nu imi e lene sa dau cu peria pe masina.

narcis.b
03-11-2010, 15:59
Sampon auto - imi spal singur masina. :)

Alex-F1
03-11-2010, 22:33
Cel mai nasol se vede pe elementele cromate, dar io, cum n-am nimic cromat pe masina, n-am nicio grija. :p Farurile vechi (originale) banuiesc iarasi ca de la spuma aia activa mi s-au matuit, ca erau aproape perfecte in martie 2007, cand am cumparat masina, dar pe astea noi am pus folie, deci iarasi nu-mi mai fac griji. :smartass: Io stau prost cu rabdarea, asa ca mai nou spal masina la o spalatorie rapida (tunel), bagi masina printr-o parte (eu raman inauntru) si iese pe cealalta parte, in 4 minute e gata, mai 2 minute sterg baietii pragurile si ce nu s-a uscat complet de la jetul de aer cald si gata, am plecat!!! :fericit: Si iese surprinzator de bine, chiar si jantele.... :yes: E adevarat ca manual o poti bibili si mai mult, dar si timpul creste vertiginos.... :/ E 12 RON asa un spalat si banuiesc ca au spuma activa, n-am intrebat.

radduu
04-11-2010, 08:37
Si eu o spal singur, la OMV, la selfwash, imi cumparasem mai demult 5l de spuma activa de la MA*FRA care s-au terminat de curand. Imi place ca dupa ce stropesc masina cu solutia de la ma*fra, curge jegul de pe ea, apoi dau cu jetul cu apa si aproape gata, masina e curata. Daca masina e foarte murdara, nu dispare tot jegul, dau cu degetul pe caroserie si ramane asa ca o dara, si trebuie folosit un burete, asa ca m-am decis sa incerc de acum inainte sampon + burete. :smartass:

f l o r i n
04-11-2010, 09:20
Radu, cat costa la seflwash, ce iti pun la dispozitie si cat te lasa la "locul de joaca"?

b52jgp
04-11-2010, 09:29
Am votat sampon pentru ca e cel mai aproape dar eu folosesc ceva comun si foarte bun - PUR - e bun si ca degresant, spala si bine si in plus daca iti este lene sa o stergi ramane aproape curatat fara sa lase pete sau dare, il folosesc de cand am luat masina si pana acum nimic probleme pe plastice, ornamente cromate sau pe chedere

tama
04-11-2010, 10:00
Radu, cat costa la seflwash, ce iti pun la dispozitie si cat te lasa la "locul de joaca"?
Imi permit sa raspund eu pana una alta ca si eu am apelat de cateva ori la self wash OMV. De 4,9 lei iti dau o fisa de 3 minute. In alea 3 minute (daca esti destul de rapid si masina nu ii foarte jegoasa) poti folosi orice, incepand cu spuma, apa calda, nu stiu ce ceara lichida la sfarsit, etc. Eu de obicei luam 2 fise (6 minute) ca sa nu alerg pe langa masina. E cea mai buna alternativa la spalatoriile conventionale. Asta daca nu esti prea comod.

LE: Sper ca nu difera tarifele si timpul de la un oras la altul :oops:

radduu
04-11-2010, 12:23
La fel cum a spus si tama, 5 ron costa, 3 minute. Dar eu nu ma bazez pe samponul lor care este de foarte proasta calitate. Intai clatesc masina ( folosesc optiunea cu sampon pt ca baga apa calda), apoi dau cu spuma activa pe ea, si dupa 2-3 minute dau cu apa simpla. Am folosit mai demult optiunea cu ceara si s-a ales prafu de farurile mele.

Am folosit pur vreo 2 ani de zile, intradevar este foarte bun. Dar la fel ca si spuma activa, contine SODA care ataca vopseaua si chederele.

b52jgp
04-11-2010, 12:55
Pe asta care l am luat ultima data chiar scrie ca nu contine soda, pana acum chiar nu m am uitat, asta de acum e galben (lemon)

radduu
04-11-2010, 13:42
pai si e la fel de bun ca cel dinainte?

b52jgp
04-11-2010, 13:45
Da

x_tziby
12-11-2010, 14:40
despre ce PUR este vorba?cel de spalat vasa? :((

tzaga
12-11-2010, 14:42
Exact ,PUR de spalat vase.....daca te uiti pe verso etichetei,asta de pe partea cealalta prin transparenta detergentului,vei vedea ca e trecut si semnul ""masina""

x_tziby
19-11-2010, 16:42
chiar am fost intr-un super market si m-am uitat pe eticheta la un PUR dar nu arata mici un semn ca ar fii bun sa il folosim la masina?folosirea lui este pe bune sau este o gluma de 1 aprilie....

tzaga
19-11-2010, 17:35
am observat si eu, mai nou ca nu mai este trecut semnul "masina".......dar garantez ca pe un model mai vechi de PUR era trecut....

x_tziby
20-11-2010, 17:52
poate au schimbat compozitia si nu mai este bun pentru spalat masini?

ovidiu28
04-03-2011, 16:14
folosesc doar sampon si nu foarte des (spal personal masina). cred ca nici un produs chimic nu face bine.

floryynxx
06-09-2011, 21:21
eu nu o mai spal nici cu spuma nici cu sampon,am polichsat farurile si nu vreau sa se mai matuiasca iar,sunt sigur ca chimicalele din det de spalat afecteaza farurile si nu mai folosesc....merg la spalatorie si cer doar jet de apa+interior

baltazar2003
06-09-2011, 22:23
De cele mai multe ori o duc la spalatorie.
Am o spalatorie unde interior si exterior costa 25ron iar la sfarsit primesc si bradut parfumat.:hey:
Masina pleaca de la ei impecabila. Practic se spala si lustruieste tot, incepand de la interior terminand cu jantele, inclusiv partea din spate a jantelor, unde la majoritatea spalatoriilor trebuia sa cer expres spalarea lor, ori daca baiatul era prea sictirit sa iau carpa si sa le curat singur.
Este spalatoria A&A din tei de pe strada turnatorilor. Adi este este foarte exigent cand da ok sa plece o masina de pe rampa.
Sper sa nu se considere reclama.
La ei se folsoeste spuma activa si este foarte buna, de doi ani nu am observat deteriorari ale jantelor ori altceva.
Acasa o spal cu sampon ce contine ceara auto, pot sa spun ca arata la fel ca si dupa spalarea cu spuma si ceruit dupa.
:beer2:

Alex-F1
06-09-2011, 22:46
eu nu o mai spal nici cu spuma nici cu sampon,am polichsat farurile si nu vreau sa se mai matuiasca iar

Samponul nu matuieste farurile, doar spuma activa....

Venom
06-09-2011, 23:10
Si eu tot sampon folosesc, pana nu demult foloseam de la formula 1 cu ceara acum am gasit ceva mai ieftin tot cu ceara de care sunt multumit, prefer sa-mi spal singur masina...fara spuma

dogy_10
02-10-2011, 20:52
eu imi spal masina acasa, am aparat de spalat cu presiune si folosesc sampon cu ceara de la sonax, e 20 de lei 2l si ma tine cam un an, e foarte bun. Daca vreti sa protejati vopseaua nu aplicati samponul cu peria, folositi o manusa din microfibre sau din par de oaie, manusa din microfibre se gaseste in supermarketuri si nu costa mult.

Alex-F1
03-10-2011, 09:17
Consatene, de cand are oaia par bre? :grin: Si io mi-as spala singur masina, daca as sta la curte, dar la bloc....mai greu....

radduu
04-10-2011, 22:20
Poate e berbec :laugh:

myrelus31
28-04-2012, 13:07
Salut,

Eu spăl mașina numai cu spuma activa și încă nici un semn e îmbătrânire. Adevărul este ca contează foarte mult și spuma care o folosești și mai ales dozajul. Altfel toate spalatoriile ar fi dat faliment (părerea mea).
Iar despre spălatul cu peria nu sunt deloc de-acord, oricât de fina ar fi.

bogdan87
28-04-2012, 18:36
Spuma activa.

helas
30-04-2012, 10:39
treaba sta in felul urmator ..dupa cum vad eu....acu depinde cat de comod esti...daca esti prea comod mergi la spalatorie de ex. la mine la bacau e una care iti da jet+spuma activa+clatire jet+ceara lichida+uscat cu aer,daca iti palce sa pui mana la treaba ai mai multe variante:cumperi din comert sampon sau sampon+ceara,pui in galeata si dai cu manusa de microfibre, sau spuma activa care o poti pune in butelie sub presiunea(ca la spalatorie) ca altfel nu vad vreo metoda de a imprastia spuma pe masina(faza cu pusu spumei in galeata..pica) acu depinde iar si de perioada zilei cand speli masina,dimineata,seara, sau la mijlocul zilei cand arde soarele smecher rau de tot,sau ai vreun garaj care il sacrifici pt nebunia asta,dozajul de spuma la cantitatea de apa,timpul cat o lasi pe masina sa si faca treaba,temperatura si mai ales razele soarelui...astea sunt niste criterii de care trebuie tinut cont.Oricum ca o spalatorie sa fie bomba tre sa faca dupa cum am descris mai sus...genul "fara atingere" ca sa evitam aparitia "panzei de paiajen" pe lacul sau vopseaua de pe masina, si iar un tratament bun tare pt vopsea este tot la omuletzul asta..ceara aplicata manual (ceara laptoasa) se aplica un strat fff fin de ceara, se lasa 5 min sa si faca treaba,sa se albeasca, si apoi se ia la lustruit la mana sau la aparat....ultima smecherie iese dupa un tratament de asta (55ron)care se paote face prima data la inceputul primaverii si a2 tura la inceputul iernii pt o protectie mai buna a vopselei(lacului) de pe masina...eu unu merg si la spalatorie si o fac si acasa ca mi am cumparat aparat cu presiune,perii,masuna,ceara solida,pasta abraziva,sampon auto,solutii de curatat interiorul,lotiune+crema pt piele,solutie de cauciucuri(de aia care innegreste anvelopa) spuma activa pt jante,silicon auto..si cam atat...(au fost luate in timp)-majoritatea de la MA*FRA si maine ma apuc de interior si sper sa l dau gata tot maine(in detaliu)

radduu
01-05-2012, 11:25
Am si eu foarte multe produse de la MA*FRA inclusiv setul de intretinere si ingrijire a pielii din masina. Sunt foarte multumit de produsele lor si chiar dau rezultate. Ca un minus pentru cei de la MAFRA este faptul ca nu au produse pentru ingrijire cabrio. Acestea se gasesc doar la sonax si costa enorm...

Venom
01-05-2012, 21:11
Vezi ca este un kit de la BMW pt cabrio si nu e asa scump, pot sa-ti dau pe pm locul de unde il poti lua (bucuresti) ca sa nu fie considerata reclama.

vicius_the_one
01-05-2012, 21:16
pune-l aici. ca nu face doar bmw cabrio

Ionut Patrascu
03-11-2013, 15:51
Eu am spalat masina cu spuma activa si turbo jet si nu imi mai trebuie prefer sa frec eu la ea ... cu sampon

funKys
03-04-2015, 20:14
Buna seara! Am un turbojet Boch de ceva vreme si m-am intristat atunci cand mi-am dat seama ca nu imprastie spuma activa ca la spalatorie.Stie cineva ce mi-ar trebui sa-l fac sa imi scoata spuma si nu apa cu solutie?

cata_unu
03-04-2015, 21:01
Ca sa nu aveti probleme cu matuirea farurilor, afectalul vopselei, folositi o spuma de pre spalare, cu ph neutru. Prima oara folositi spuma , lasati 3-5 min si apoi o luati la jet, daca e inca murdara, mai puteti face o data operatiunea.
Solutia cea mai buna dupa parerea mea este magifoam.