PDA

Arată Versiune Īntreagă : Cod Bujii Originale Passat Benzina

tavy
18-02-2015, 00:22
Salutare tuturor !

Am si eu nevoie de putin ajutor cu codul la bujiile originale. As vrea sa le inlocuiesc dar nu vreau sa cumpar decat pe original.

Am un Passat din 97 Benzina 1.8 125CP (fara turbo) cod motor cred ca este ADR

Multumesc anticipat !

Zoican
18-02-2015, 08:12
Pe original gasesti la reprezentanta vw dar poti merge linistit pe NGK sau Champion gen iridium 7 sunt foarte bune.Eu am dat pe 6 bucati NGK iridium vreo 500 de ron

tavy
18-02-2015, 09:09
Pe original gasesti la reprezentanta vw dar poti merge linistit pe NGK sau Champion gen iridium 7 sunt foarte bune.Eu am dat pe 6 bucati NGK iridium vreo 500 de ron

Zoican, multumesc mult pentru sfat. De curiozitate te-as intreba daca intre bujiile normale si cele cu iridiu ai vazut vreo diferenta in mersul masinii. Din cate am discutat cu niste prieteni diferenta "la trasul" masinii este relativ mica fapt ce nu prea ar justifica costul bujiilor cu iridiu. La tine cum se prezinta ?

pavy
18-02-2015, 09:39
Se cunoaste o diferenta "la trasul" masinii in timp. Putina lume stie ca bujiile sunt consumabile, cele normale au o durata de viata de 20.000km iar cele cu iridium 60.000-80.000km.

Zoican
18-02-2015, 12:50
Sincer eu am motor de 2800 v6 4x4 benzina deci cu trasul nu prea imi dau seama din 2 aspecte.....este motorul mare si trage bine iara al doilea este ca eu am refacut tot motorul de la A la Z numai cu piese noi si firme bune si nu prea imi dau seama de tras.

Am luat iridium deoarece mi-au spus la magazine la Alpadrino ca au o durata de viata mai mare si ca scanteia fata de o bujie normal la temperature cu - e mult mai buna.

In aceasta iarna cel putin nu ama vut probleme a luat-o masina la sfert la temperature de -17,18 grade.per total sunt super multumit....Altii dateau 4-5 chei in parcare dupa o noapte cu temperature de - si la mine o lua la sfert

Alex-F1
19-02-2015, 00:47
Topicul cu coduri de piese il gasesti aici ([Only registered and activated users can see links]).

Inchis!