PDA

Arată Versiune Īntreagă : Geam lateral sofer zgariat

adystanley
19-04-2015, 18:43
Cred ca s-au prins cateva pietricele cand am ridicat geamul electric la sofer si s-a zgariat destul de bine. Sunt vreo 3-4 zgarieturi minore dar care daca te uiti la geam se vad, si reflecta destul de nasol in razele soarelui.

Ce as putea sa fac? Exista vreo solutie ceva? Citisem ca pot sa dau cu pasta de dinti, dar se vor matui. Macar de ar fi ceva ca sa dau sa nu se mai vada diferenta de culoare intre geam si zgarietura.

bogdan_eon
19-04-2015, 20:22
Un geam la dezmembrari e in jur de 50 lei, iar ca si lucru sa il schimbi in 20 minute e pus pe masina.

adystanley
19-04-2015, 21:03
Cum se schimba mai exact?

Laurentiu Utiu
20-04-2015, 00:22
Dai fata de plastic jos de pe usa. Pe panoul metalic vei vedea 2 dopuri mari de cauciuc. Le desfaci si ridici geamul din buton pana cand vei vedea suruburile care il tin prin acele orificii. Le desfaci, scoti geamul, il pui pe cel "nou", strangi suruburile cu simt de raspundere sa nu crapi geamul si in rest "sanatate la neamuri"!

bizu19
20-04-2015, 00:39
Si crezi ca geamul "nou" nu o sa se zgirie? Ca sa faci treba cum se cuvine, ar trebui sa-ti pui periile de pe usa noi sau macar sa le cureti temeinic pe cele vechi. Eu le-am curatat cu curatitorul cu presiune, dar tot mai scrisneste cite o pietricica din cind in cind.

S.Adrian
24-04-2015, 15:55
Am si eu o mica intrebare, cum pot sa scap de acele pete de calcar sau ce sunt de pe geamuri ? Este vreo solutie "minune" sau trebuie polishate. Sper sa nu se supere autorul topicului ca m-am bagat si eu :)