PDA

Arată Versiune Întreagă : Întrebare despre efectuare RAR

calinhaiduc
20-08-2015, 22:44
Salut tuturor, am dat vreo 2-3 search-uri pe forum, dar nu am găsit niciun topic asemănător, dacă am postat greșit, îmi cer scuze și rog un moderator să mute topicul.
Acum problema mea, sau mai bine zis, întrebarea. Am achiziționat un passat b5 din 2000 pe la sfârșit de iunie, iar acum i-a venit momentul să-l înmatriculez. Am făcut programare la RAR, toate bune, dar mi-am dat seama după de anumite chestii. Mașina a venit din Germania, gata echipata cu xenon pe faza scurtă (fără lupe/spălător faruri) și cu led-uri pe poziție. De asemenea, pe haion, cu un mic eleron (de vreo 4-5 cm înălțime). Se leagă cei de la RAR de astfel de modificări, având în vedere că cel mai probabil nu sunt omologate. Citind legea, aș zice că da, dar în practică de multe ori diferă, are cineva experiențe asemănătoare? Să le schimb înainte de a face RAR-ul ca să nu am surprize?
Mersi frumos de timpul acordat.

Laurentiu Utiu
20-08-2015, 23:26
Xenoanele da-le jos neaparat. Eleronul posibil sa scapi. Depinde cm arata si cum e facut. Pune becuri normale la poziție si halogenuri la faza scurta si lunga.
Dupa ce faci rar-ul le poti pune inapoi....dar umbli pe riscul tau.

calinhaiduc
20-08-2015, 23:31
E prins pe haion cu ceva Č™uruburi, de aia nu prea l-aČ™ da jos, cine l-a făcut nu a gândit aČ™a departe. nu e mare, e culoarea maČ™inii Č™i e exact cu 2 cm deasupra haionului, cât să-Č›i bagi un deget între el Č™i haion. iar stopul de frână care e în spatele lunetei e montat exact sub eleron. Mersi frumos de sfat.

calinhaiduc
21-08-2015, 14:40
O ultimă întrebare pentru a-mi lămuri neČ™tiinČ›a complet. În situaČ›ia în care schimb becurile de pe maČ™ină, cu philips x-treme vision, sau osram nightbreaker (înČ›eleg că acestea sunt becuri cu halogen, dar lumina tinde înspre alb, încadrându-se în limitele legale de 55/60w), e legal?

Laurentiu Utiu
21-08-2015, 15:14
Da, e legal. Sunt printre cele mai bune becuri halogen cele 2 mărci.

Alex-F1
22-08-2015, 00:44
am dat vreo 2-3 search-uri pe forum, dar nu am găsit niciun topic asemănător

Nu prea ai dat bine, uite aici ([Only registered and activated users can see links]), continuam discutia acolo. Inchis!