PDA

Arată Versiune Īntreagă : Vanzare auto mai putin ortodoxa

gheta.gabi
08-06-2016, 17:04
Salut tutror,

Vreau sa-i cumpar masina tatalui meu, pentru o vinde mai departe, el nu are timp si nici chef sa se ocupe.

Fac contract de V-C cu el, fara a trece data si nici nu completez la rubrica de instrainare pe talon.

Cand o voi vinde, voi data documentul de V-C si talonul cu data din ziua vanzarii definitive catre clienul final.

Practic masina nu va fi trecuta pe numele meu in Cartea de Identitate.

In momentul vanzarii definitive, tatal meu va trebui sa scoata certificatul fiscal de la Administratia Financiara?

Sau este mai usor/comod de a face un act notarial prin care tatal meu ma indreptateste de a vinde masina, si de a vea drept de semnatura pe contractul de V-C?

Multumesc.

klausu25
08-06-2016, 18:08
Te complici. Nu faci nici un fel de act cu tatal tau, decat daca n-aveti incredere unul in celalalt.

Cand o vinzi mai departe, faci CVC direct intre tatal tau si cumparatorul final + Certificatul fiscal.

Raffy
08-06-2016, 20:54
De ce nu-ti faci procura notariala cu drepturi depline, si faci ce vrei cu masina. Semnezi tu in locul tatalui tau, scoti fiscal, etc.

klausu25
09-06-2016, 02:26
:wall:. Da, la notar...

Poate vreti sa "recuperati" taxele notariale, eventual adaugandu-le la pretul masinii...
Melcule, te-ai ratacit? :limba:

gheta.gabi
09-06-2016, 08:45
Intre timp am mai intrebat instanga si-n drepata, si cea mai buna solutie este de a face imputernicire totala la notar. Apreciez raspunsurile :)