PDA

Arată Versiune Īntreagă : Carutza de zi cu zi

Pagini : [1] 2

A l e x
11-01-2011, 17:12
Salutari, iata ca m-am hotarat cu greu sa-mi prezint si eu si anume carutza din dotare :)

Este vorba despre un Passat din 2002, 1.9TDI, 131CP, AVF.
Ca optiuni nu stiu ce nivel de echipare este, asa ca o sa le enumar eu aici pe rand, deoarece nu am avut de cand am cumparat-o nici o inscriptionare si nici in actele masinii nu am gasit. Deci, dupa cum spuneam iata dotarile :

Faruri bi-xenon + instalatie spalare faruri, interior sport din textil negru, torpedo refrigerat, incalzire in scaune, sistem audio Becker surround cu 10 incinte acustice, pachet de iarna cu oglinzi si duze incalzite, volan de piele in 3 spite sport, ornamente consola centrala si portiere carbon, geamuri electrice fata + spate, cotiera la fel de refrigerata ca si torpedo-ul (insa nu-i vad utilitatea deoarece nu pot depozita mare lucru in ea, poate cateva ciocolate sau bomboane), pachet crom si cam atat imi vine momentan in cap. Modificari estetice nu sunt cine stie ce, un kit de xenon H3 in proiectoarele de ceata, niste becuri w5w portocalii in pozitii si cam atat :D Motorul la baza de 131 de cai ai primit un soft obraznic de aproape 3 anisori, iar cand spun obraznic ma refer la in jur de 65-70 de cai in plus, iar in cei 3 ani de utilizare nu am reusit sa rup decat un ambreiaj care avea in jur de 90.000 km, care s-a inlocuit cu unul sport si cam atat. Intre timp ca dovada ca a fost masina cumparata din Romania pentru Romania, am schimbat una bucata vibrochen, fisurat din fabrica si trebuie sa schimb si blocul motor care l-am descoperit ca fiind fisurat si el. Ca viitoare investitii v-a urma blocul motor, turbina de 2.5 plug&play (de fapt ea o sa vina inaintea blocului) caci asta stok da semne de oboseala, are un joc considerabil in ax si consuma destul de multicel ulei iar la primavara toata articulatia schimbata si anume brate + suspensie, sincer ma gandeam la ceva putin sport (ar fi binevenita o recomandare din partea celor ce au suspensie sport pe masina, vis a vis de confortul si tinuta de drum) care aceea suspensie sport cred eu si sper in acelasi timp sa dea bine cu rotile Phoenix pe 17'. In functie de timp ma gandeam de asemenea si la o folie pe toate geamurile, si vopsirea bandourilor de protectie in culoarea masinii, in rest nimic special, un clean look zic eu ca-i intotdeauna bine vazut. Cam atat despre caruta mea, daca aveti pareri, sugestii, observatii de facut, le astept cu cel mai mare interes. Multumesc pentru gazduire si pentru rabdarea de care ati dat dovada prin citirea acestui topic.

Drive safe !

A l e x
11-01-2011, 17:16
Si inca 2-3 poze :D

LE: Ah si am uitat sa zic cum ca urmeaza sa-l contactez pe Florin pentru mici modificari de iluminare interioara :D Am niste idei nastrusnice ce as vrea sa le pun in aplicare, in functie de timp si de $$ sper sa le indeplinesc cat mai rapid!

grande
11-01-2011, 17:23
Alex ,arata bine carutza ta ,cati km ai acum cu ea ?

wolf64
11-01-2011, 17:23
Frumoasa caruta ta frate, so stapanesti sanatos si sa te duca in siguranta la destinatii.
Cam te costa ceva motorasul ala!

f l o r i n
11-01-2011, 17:24
Bine ai venit alaturi de noi ! Frumos, faruri bi-xenon.....Sedinta foto, nu altceva.
Asteptam poze cu interiorul.

A l e x
11-01-2011, 17:31
Vin in curand si pozele cu interiorul, vechi nu prea am, iar sa-i fac acum, la ce jeg e in masina, e aproape imposibil sa fac fotografii :D
Kilometrii in momentul de fata reali avem 163.000 si ceva maruntis, motorul da, intradevar trebuie sa ma lipsesc in jur de 300 de euro pentru inlocuirea blocului, turbina nu se pune, e free of charge :D Cat despre poze ce sa zic, mai fac si d'astea cand ma plictisesc, deh e un hobby bun cand vrei sa omori timpul si nu ai cu ce sau cu cine. Take care si multumesc pentru calduroasa primire in comunitatea voastra !

Ps: cum naiba pun si eu o imagine la profilul asta? ca n'am descoperit optiunea ce face acest lucru inca :D

RaduCv
11-01-2011, 17:32
Arata bine masinuta !! S-o stapanesti sanatos si cat mai multi km !
Capacele sunt pe 15 ?

A l e x
11-01-2011, 17:36
Mersi frumos tuturor, da, capacele sunt pe 15 si le-am gasit in vitan, s-au comportat foarte bine la gropi si borduri insa au fost cam bagaboante si si-au luat zborul pe rand in viraje mai violente :D drept urmare, ele acum nu mai exista, mergem pe sistemul junky look, ca tot e iarna si se poarta astea de tabla :D

LE: Ah si inca ceva, pana la sfarsitul saptamanii o sa incerc un giumbusluc, respectiv cand pun contactul sa se aprinda la o intensitate de 30%-50% semnalizatoarele din faruri, gen american style. O sa ma mai gandesc la intensitate in functie de cum o sa se vada, nu e bine nici prea prea nici foarte foarte, iar eu 1 cred ca o sa se vada destul de dragut :D Ma gandeam chiar si la o a 2-a lupa, acolo unde vine halogenul de faza lunga, modificat si montat o lupa, iar cand aprind faza scurta sa fie ambele aprinse si sa dau lunga tot cu ambele, respectiv bi-xenonul de fabrica si h7-le modificat, insa aici ma mai gandesc, deoarece inca nu sunt sigur daca o sa arate bine, daca nu o sa fie lumina prea puternica si tot asa mai departe..

VLADIMIRIJNEKOV
11-01-2011, 19:04
Carutza, ei?:))....cam nasoala treaba cu arborele cotit si cu blocul motor...dar oricum e marfa masina...si dotata!S-o folosesti sanatos!

A l e x
11-01-2011, 19:06
Mersi, asemenea !

Mihai.Nechifor - banned
11-01-2011, 22:55
Nice car dude!! Super proiect. Succes

A l e x
11-01-2011, 23:05
Multumesc asemenea, insa vin cu o veste cam proasta in seara asta, se pare ca pe lista cu "ce am facut astazi la passat" pot adauga cu succes o gaurica in spoilerul fata, eram pe soseaua virtutii, mergeam catre crangasi, cand un dement cu o duba de la G4S transport valori mi-a luat fata si a franat brusc, deoarece si lui ii luase fata altu in acelasi timp, eu am franat insa m-am dus sanie..fapt pe care nu mi-l pot explica, era intradevar ud pe jos, insa nu era gheata si nici apa din belsug sa zici ca am facut acvaplanare (sau cum naiba se scrie, ca acu sunt plin de draci) cauciucuri de iarna sunt, noi chiar, maxim 1500 de km am cu ele.. deci nu-mi pot explica ce s-a intamplat, stiu doar ca masina nu s-a oprit, de la o viteza de 40-45 MAXIM am franat brusc, mi-a intrat ABS-ul si m-am dus direct in carligul lui de remorcare. Daune la masina mea una bucata gaura de aproximativ 4 cm lungime si 2 cm adancime in spoiler, plus probabil armatura de fier de sub spoiler. Toate bune si frumoase, ne-am oprit in benzinarie si eu am reactionat putin cam urat la inceput, l-am injurat pe individu respectiv si tot asa :D Dupa care am cazut de acord ca aia e, se mai intampla si ne-am vazut fiecare de drumul lui. Fiind lovitura din spate si neavand cum sa dovedesc ca mi-a taiat fata, tot eu eram vinovat, legal vorbind, asa ca n'am ce sa fac. Cu alte cuvinte, un avertisment pt taximetristii care nu acorda prioritate, feriti-va de mine ca mi-a expirat casco si pe primu pe care-l prind il execut :D Aia e, toate bune va doresc, sanatate si Z E R O incidente de orice fel cu masina pe minunatele drumuri ale patriei !

Mihai.Nechifor - banned
11-01-2011, 23:10
Nasol incident. Unde e gaura? Nu se poate drege?
PS: tare asta cu taximetristul :))

Lucian189
11-01-2011, 23:13
arata foarte bine "caruta" ,,pacat de probleme la motor dar toate au o rezolvare ,,,multa baftaa ,,off topic alex faptul ca ti-am vazut masina ma influentat sa o prezint si eu pe a mea ,bafta si milioane de km ,, imi pare rau sa aud de spoiler ,,asta e ,,sper sa se rezolve repede

f l o r i n
11-01-2011, 23:14
Sigur se face cu fibra. Doar ca necesita si vopsire, dupa reparatie.

A l e x
11-01-2011, 23:15
Gaura este.. pe directia spalatorului de far ca directie, sub bandoul de protectie, e posibil ca un meserias care lucreaza cu plastic si fibra de sticla sa o faca fara probleme, spun asta pt ca nu s-a spart, este doar infundat, carligul ala nu a strapuns bara, practic portiunea unde s-a produs impactul este bagata inauntru, dar nu sunt bucati lipsa. Daca ma chinui putin cred ca o rezolv si eu, dar de ce sa ma chinui cand pot sa gasesc un taximetrist :D Doar ei sunt prietenii mei buni si ii iubesc maxim ! de ce nu as schimba si eu bara pe banii unuia ?:D Maine o sa fac si niste poze la bara si la armatura in caz ca este si aia lovita, nu de alta dar daca tot sunt la capitolu demontat masina, ce mi-e ca mai desurubez 5 suruburi in plus sa dau bara jos :))

LE:
Mersi Lucian, asemenea si tie !
Florin ai dreptate, insa nici nu ma chinui, tre sa gasesc eu un berbec, dupa cum ziceam mai sus ca sa-mi faca o bucurie :D

Ratonul
12-01-2011, 12:12
de la cine e softul de 65-70 cp in plus? e masurata pe dyno sau teoretic?

Alex-F1
12-01-2011, 13:13
Bun venit pe forum, tizule! :beer2: Pfuuuuu, pai cu peste 200 CP cred ca rupe fashu Passat-ul asta!!!! :w00t: Misto limuzina, are potential, s-o conduci cu placere si fara evenimente nefericite :punk: ...de acord cu vopsirea bandourilor SI A FUSTELOR + PRAGURILOR in culoarea caroseriei, de acord si cu jantele Phoenix pe 17, de acord si cu garda coborata, dar nu mai mult de 4 cm, gratie minunatei tari in care traim.....io am doar arcuri sport si consider ca asta-i compromisul ideal intre aspect si comfort.....tinuta de drum s-a imbunatatit simtitor, in curbe nu se mai inclina ca o barca, dar suspensia a ramas destul de confortabila, nu scutura ca o caruta....as zice ca s-a rigidizat cam cu un 20-30% fata de stock. Cat despre kitul de brate de directie, daca vrei sa pui "za best", pune Lemforder (in jur de 2.200 RON), daca nu, gasesti si mai ieftine, dar totusi de preferat sa nu-l pui chiar pe cel mai ieftin....

P.S.: misto semnatura ta....chiar e adevarata....deci io clar sunt un nebun prin definitie, atunci cand fac acelasi lucru, adica ture si ture cu un kart pe un circuit sau cu masina de F1 pe rFactor (PC game) si astept rezultate diferite, adica timpi tot mai buni. :grin: Dar e o nebunie care merita traita si fara de care momentan nu prea pot trai!!!! :cool1:

A l e x
12-01-2011, 19:24
No bine, hai sa o luam in ordine, primele 2 poze sunt de la minunatul "shut" care l-am dat ieri dubei de transport valori, cam asta este paguba produsa, plus armatura putin "sifonata" insa nu prea ma streseaza respectiva armatura ca nu se vede, insa gaurica asta imi cam sta pe creier !

Urmatoarele 2 poze reprezinta o comparatie intre turbina veche (163.000 de km, cu soft de aproximativ 60.000 km, cu ceva presiune peste limita si care cu siguranta care nu mai mergea mai mult de 1000 de km MAXIM, la ce joc avea in ax) si cea noua de 2.5 cu 0 km rulati :D
Imi cer scuze, stiu ca nu sunt facute pozele cum trebuie insa eram prea grabit sa o "arunc" pe masina sa vad cum se comporta. Ca si comportament in ture joase este la fel ca cea stok, turbina este incarcata la 1900 de ture, deci mai sus cu 100 de ture decat normal, asta se datoreaza unor mici scapari de presiune din cauza capacului de admisie care a fost modificat 1mm mai mult decat trebuia, insa nu ma deranjeaza acest mic impediment, dupa ce se v-a umbla la soft incarcarea turbinei se face mai de jos. Intre schimbarile de trepte iarasi nu exista lag de raspuns al turbinei si sunt foarte mega extra incantat de acest lucru, iar acum pot spune ca masina este bomba, din pacate nu ma ajuta suspensia sa pun toata puterea jos, pe 1, 2 si 3 esp-ul este aprins permanent in bord daca acceleratia o tin in podea, cu alte cuvinte masina este foarte violenta in accelerare. Deci si prin urmare, turbina respectiva face toti banii si merita 110% modificarea.

Si in final ultima poza reprezinta "o rotita" de titan prototip de la Garrett, din titan si vine din cate am inteles eu pe turbinele de TANC ! :O Poate totusi o sa intre in productie si pe auto si atunci la revedere turbina zdrentuita de la resturi trase prin admisie (ghid de supapa in general).

Acum sa va raspund pe rand :

@Ratonul : Soft-ul este de la CIPOS care lucreaza pentru soft-uri cu Xavier sau ceva de genul, iar ca impresie sunt 100% multumit de el, fum mult mai putin decat alte soft-uri facute la concurenta (nu dau nume pt ca nu as vrea sa creez neplaceri nimanui) limitarea de cuplu in ture joase pentru protejarea ambreiajului stok si o plaja foarte liniara pe masura ce urci in ture. Puterea obtinuta din acest soft este masurata pe Dyno, nu am facut personal aceasta masurare din lipsa timpului, insa un passat identic cu al meu a facut aceasta treaba si asa au iesit rezultatele, iar eu cu respectivul stam oglinda'n oglinda pe orice distanta parcursa fie cu viteza de croaziera SAU NU :)

[Only registered and activated users can see links]

Cam atat pe ziua de azi referitor la caruta, pentru nelamuriri, intrebari si alte doleante, apelati cu incredere, baiatu' e prin zona.

Take care & drive safe !

Ratonul
12-01-2011, 19:46
te asteptam la o intalnire sa ne dai o tura. eu nu reusesc sa aprind esp-ul nici cu a 2-a... o mica sugestie daca poti schimba numele topicului din caruta in altceva...

A l e x
12-01-2011, 20:32
Cu prima ocazie cand am timp o sa vin cu cea mai mare placere ! Cat despre numele topic-ului mi se pare funny asa, asa as vrea sa ramana momentan :D

A l e x
12-01-2011, 21:14
Inca ceva, unde gasesc si eu un transformator din 12 volti in jos, de preferat cu trepte pentru selectarea intensitatii ?:D are cineva idee? pliiizzz :D

Lucian189
12-01-2011, 21:45
hm frumushica turbina..:) numa bine ar merge si la mine asa ceva :)

A l e x
13-01-2011, 00:14
hm frumushica turbina..:) numa bine ar merge si la mine asa ceva :)

Numai ce am venit de la o mica plimbarica, am iesit nintel pe autostrada, nu pot sa spun in ce fel ajunge la 200 :D
Lucian, da da, chiar se merita daca vrei siguranta in depasiri si un plus de forta din cand in cand. Bineinteles o parte din laude trebuie sa mearga si catre soft-ul actual, am observat ca difera de la masina la masina si soft la soft, mai cunosc inca 2-3 care au turbina de 2.5 pe 1.9 si au soft, unuia ii incarca tot de jos, ca la mine, merge struna, altul care are alta versiune de soft, o incarca de pe la 2100-2200, deci un lag destul de mare si au fost verificate toate reglajele totul este facut in oglinda cu primul, caruia ii trage masina fenomenal (ca si la mine de altfel :P)

LE: Si mi-am adus aminte, mai oameni buni, deci o iau razna, unele posturi de radio le prind infect, ce e de facut? ma duc cu masina la niste baieti d'astia care se ocupa cu montaje audio sa imi puna un amplificator de semnal ceva? sau am inteles ca el exista din fabrica, insa ma gandesc ca nu e conectat, stie cineva care ar putea fi problema? Daca nu pana la urma imi iau inima'n dinti si merg la baietii descurcareti sa faca ceva..

Alex-F1
13-01-2011, 01:22
Toate Passat-urile au din fabrica amplificatorul ala de semnal montat. Ce scula audio ai?

Lucian189
13-01-2011, 01:25
hmmm ..ce pofta imi faci .:))..cred ca ajunge repede la 200 .....sper sa nu ai probleme adverse ,,si sa ai parte doar de satisfactiee si distractie cu noul turbo ...ms de sfaturi si de faptul ca imi tii pumnii ..:)nici a mea nu prinde asa bine posturile radio ,,eu am un sony cumparat nou de catre mine ,,prima oaralam avut in opel unde mergea impecabil ..acum pe passat ,,,hm ,,nu stiu eu am si antena scurta pe pavilon cromata ,,cred ca stiti de care zic ,,ma gandesc ca vine de acolo ..

A l e x
13-01-2011, 01:57
Mersi Lucian !
Alex, am Becker Cascade Pro .. 9000 si ceva.. si tocmai mi-am adus aminte ca atunci cand am schimbat toate difuzoarele in masina si am adaugat statie + woofer, e posibil ca baietii de la BeLoud sa fi uitat sa conecteze vreo mufa pe undeva prin spate, altfel nu-mi explic ce s-a intamplat, deodata sa se prinda atat de mizerabil 90% din posturile radio. Partea proasta este ca tot trebuie sa ajung cu masina la niste meseriasi in domeniu, caci eu imi prind degetele in demontarea head-unit-ului si fire si matzaraie.. :|

Ratonul
13-01-2011, 02:34
am iesit nintel pe autostrada, nu pot sa spun in ce fel ajunge la 200 :D

si nu te-ai gandit si tu sa filmezi sa vedem si noi ? ca tot ai fost pe autostrada in germania, unde nu ai limita de viteza ;)

A l e x
13-01-2011, 15:36
Nu mi-a trecut prin cap sincer sa fiu, in plus la 200 fiind singur in masina chiar daca ma gandeam nu as fi filmat, nu-mi permit luxul de a pune viata celor de pe langa mine in pericol, nu e nevoie decat de o fractiune de secunda pentru o nenorocire. Cat despre autoban cred ca-l stie toata lumea deja, e celebru, nu era nimic nou :)

In alta ordine de idei, nu am rezolvat nimic azi, am cumparat un transformator gresit si prin urmare am aruncat niste bani aiurea, modificarea cu dlr-ul pe semnal nu mi-a iesit, acum caut transformator de 12v si cu amperaj reglabil, insa cam am emotii in ideea in care nu cred ca gasesc asa ceva pe la noi :|

Si acum povestea povestilor, astazi pe strada mea minunata a fost zi de gunoi, toate bune si frumoase, am parcat masina in fata blocului, am lasat spatiu pentru tomberoane si gunoieri sa isi faca treaba nestingheriti de caruta mea si mi-am vazut de treaba. Dimineata cobor la masina si constat ca toata partea stanga, incepand de pe bara spate pana unde se termina portiera soferului era raschetata si indoita, mai mult de atat cand a dat in ea a si impins-o cu portiera dreapta spate in stalpul de lumina, unde si acolo aveam 2 adancituri destul de vizibile, dar spre bucuria mea acolo nu s-a luat vopseaua. Cand am vazut, era sa cad pe jos, m-am uitat in stanga si'n dreapta, nimic, prinde orbu' scoate-i ochii, merg frumos la femeia de servici a blocului si o intreb daca a vazut ceva, a auzit ceva, imi spune politicos ca nu, ca ii pare rau si isi vede in continuare de treaba. Bun imi spun, asta e, ma urc in masina, am dat 1397426 de telefoane si am mers la un nene tinichighiu pe care cu greu l-am gasit prin Ilfov, respectiv Chiajna, sa-mi indrepte stricaciunile. Ajung acolo, vorbesc cu el si ma asigura ca o sa fie ca noua, doar ca nu o poate vopsi ca nu are cine acolo. Bun, e okay si asa imi zic, hai la treaba ! Omul in 2.5 ore mi-a indreptat ambele portiere pe partea stanga, plus pasajul de la roata din spate, cel ce se leaga de prag. Pe partea dreapta unde erau cele doua mici indoituri, am stat in dubii daca sa le fac sau nu si pana la urma mi-am calcat pe inima si am zis sa indrepte si acolo, ce mi-e ca o sa vopsesc 3 elemente, ce mi-e 4, tot prin zona. Asa ca mai nou avem de reparat spoiler fata, vopsit portiere stanga, portiera dreapta, bara spate (din cauza nenumaratilor berbeci care au tot dat in masina prin parcari si in trafic) si capacul de la portbagaj care din vina mea l-am lovit acum o luna intr-o teava de gaze care nu stiu ce cauta la nivelul ala :D Am inceput anu bine intr-un cuvant :)) sugestii unde as putea sa vopsesc misto?:D

A l e x
13-01-2011, 18:02
Am nevoie de un electrician sau electronist pentru o ghidusie, toti din acest domeniu sa apeleze la mine :D

Alex-F1
13-01-2011, 23:15
Pai intai zi si tu care-i ghidusia si dupa aia mai vedem cine apeleaza.... :grin:

Imi pare rau sa aud despre necazul tau.... :no: Bafta maxima cu reparatia! :thumbsup: Io langa tomberoane nu parchez NICIODATA....mai bine stiu ca las masina la 50-100m mai departe, dar langa tomberoane NU....mai ales ca si la mine in spatele blocului unde parchez masina e ingusta straduta!!! :unsure:

A l e x
13-01-2011, 23:16
No no, ramane secret pana rezolv, o sa dezvalui la momentul potrivit :P

Ei.. aia e, deja nu ma mai stresez ca n'are rost, fac riduri. Fieru'i fier, se indreapta, ma oftic totusi ca am inceput anu asa ghinionist. Alti bani, alta distractie, partea buna a lucrurilor este ca e masina murdara acu si nu se vede ca nu-i la culoare :D

Mihai.Nechifor - banned
14-01-2011, 11:35
VEzi ca in practiker am vazut trasnformatoare auto care se conecteaza la bricheta, pentru laptop, etc. ERau vreo 30-40 de lei, in functie de cate mufe de schimb aveau

grande
14-01-2011, 11:36
nu poti repara masina pe asigurare ?

Olof Dreijer
14-01-2011, 21:53
Inca ceva, unde gasesc si eu un transformator din 12 volti in jos, de preferat cu trepte pentru selectarea intensitatii ?:D are cineva idee? pliiizzz :D

Zi pt. ce vrei sa-l folosesti, ce tensiuni de iesire vrei sa ai, ce consumuri sau ce alimenteaza si iti pun eu o schema cum sa-l construiesti

A l e x
14-01-2011, 22:00
Mersi de info Mihai, insa am gasit pe la Maica Domnului la magazinele de electrice de acolo, din pacate nu-i bun cu voltajul reglabil, imi trebuie cu amperajul reglabil, pentru a putea tine semnalele din faruri aprinse pe post de pozitie, la o intensitate mai mica decat atunci cand semnalizeaza. Automat amperajul trebuie sa fie mai mic, iar cumva cand dau semnal sa primeasca amperajul potrivit pentru a se aprinde normal, nu stiu daca m-am exprimat tocmai corect insa sper ca m-am facut inteles.

@grande : Din pacate polita CASCO mi-a expirat acum 2 saptamani, iar de atunci au inceput ghinioanele :D e ca un facut, eram sigur ca asa o sa se intample :D

A l e x
21-01-2011, 01:29
Tananaaaam, se pregateste cevaaa ! in weekend-ul asta vin cu o surprizaa :d

f l o r i n
21-01-2011, 14:19
ce surpiza, ma ?

A l e x
21-01-2011, 14:22
Nevermind, ma gandeam ca facem schema 13-14 da nu am timp, iar Ciprian pleaca la Piatra.. deci cade varianta cu weekend-ul, probabil saptamana viitoare, in functie de programul dumneavoastra :D

f l o r i n
21-01-2011, 16:05
Ce ma, suntem mai multi pe ID-ul meu.....? Vb la persoana 1, ca te mananc.....ai luat ce ne trebuie ?

A l e x
21-01-2011, 19:00
Pai n'am luat ca daca nu e timp, tot degeaba, iau saptamana ce vine. Nu e panica, in plus vbesc cu dumneavoastra sa fiu un exemplu pentru ceilalti colegi, sa dam dovada de respect pentru cei ce ne vegheaza aberatiile p'aici :laughing:

Nu vezi fratica cum ca eu incerc sa te periez sa astea.. tu nu, batman batman :kissing2:

f l o r i n
24-01-2011, 00:53
Nu ma mai peria, ca si asa raman fara par. Pupa tata !

A l e x
24-01-2011, 00:56
:rusinat::rusinat: Vezi ca saptamana asta o sa te cam sun, sa te intreb cand e timp sa ne moshmondim nintel la caruta, in legatura cu schema aia:laughing:

f l o r i n
24-01-2011, 13:00
Mosmondim ma, daca avem unde si caldurica.....ai luat ledurile ?

A l e x
24-01-2011, 16:30
Led-uri maine cumpar caci azi n'am avut drum pe la magazinele alea, cat despre loc si caldura, nu se pune problema, avem loc pt 3 masini in hala, esixta si un elevator si un tun de caldura de 63kW cu o temperatura de 800 de grade la evacuare, cred eu ca e destul, nu? din partea casei se ofera si bautura, spritz, cola si cafea si de mancare.. ne descurcam :)) Avem si o duduie acolo, pe nume Nicoleta.. daca te tenteaza iti pun o vorba buna si la ea, deci este conditii domne' ce sa mai la deal la vale :laughing:

f l o r i n
24-01-2011, 16:31
...dupa ce rezolvam treaba.

A l e x
24-01-2011, 16:32
Roger ! :hey:

tzaga
24-01-2011, 17:45
ba mai e un loc????......sau ramaneti la manage a trois?????

A l e x
24-01-2011, 17:49
Este este, da tu ce aduci? :limba: Trebuie sa vi cu cel putin 3 dudui, ca sa iasa ceva frumos :laughing:

A l e x
26-01-2011, 17:08
Deci astazi am primit un telefon cel putin ciudat, de la AutoOne Service, unde am avut masina pe perioada cat a fost lovita, a fost vorba de o dauna de aproximativ 4000 de euro, masina a stat la ei in service aproximativ un an, mi-au fost montate piese care nu sunt originale, cum ar fi tragger, plasticaraie si altele, iar astazi primesc telefon de la o duduie, reprezentant al AutoOne Racing Service, ce-mi spune ca atunci ei nu au stiut ca a fost culpa comuna, ca Astra asigurari, a despagubit decat jumatate din suma, iar eu trebuie sa le platesc restul, ca ei au ramas neplatiti. Acum intrebarea mea catre voi, ce sa fac? sa ma cert cu ei, sa fac o expertiza tehnica si sa le dau peste nas cu ea cum ca masina nu a fost reparata conform avizelor lor, pe care erau trecute preturile pieselor originale, iar ei mi-au pus turcisme?! Eu as merge pe varianta asta, sau ar mai fi urmatoarea, gen.. spalati-va pe cap cu ASTRA si lasati-ma pe mine in pace ca eu am ridicat masina de un an, nu am ce sa mai discut cu voi, bine pa! :D astept sfaturile voastre ! thanks !

f l o r i n
26-01-2011, 17:23
Este problema lor, nu a ta. Daca au ceva de zis, sa te caute ei pe tine...nu sa alergi tu pe la ei. Si oricum, nu dai niciun ban. Tu ai dus masina la service si ai facut tot ce au zis ei, nu ? Ai receptionat masina, implicit s-a stins orice relatie pecuniara intre service si tine.

De la data avizarii dosarului, e un termen de 10 zile in care se stabilesc treburile astea, intre asigurator si service. Vorbeste cu Vicius, ca el a studiat (de nevoie...) cam toata legislatia pe tema asta.

mihai_BV
26-01-2011, 17:28
Nici vorba!!!! Lasa-i in pace! Cum zice Florin, e problema lor!

A l e x
26-01-2011, 20:17
Asa ma gandeam si eu, mersi de sfaturi, merg pe varianta asta :D

A l e x
29-01-2011, 00:21
Si un consum "de vara" dupa 35 de km parcursi in oras :laughing::laughing:

Alex-F1
29-01-2011, 00:52
Cam mult jaratec halesc aia 6 cai frumosh' :grin: Daca era dupa 10 km, mai intelegeam, dar dupa 35....trebuia sa scada sub 10 consumu....

Lucian189
29-01-2011, 00:53
please wash fluid :) alex tie ti se reseteaza calculatorul dimineata??la mine da ..e normal ??

Alex-F1
29-01-2011, 00:55
Memoria 1 se reseteaza peste noapte. Memoria 2 nu.

Lucian189
29-01-2011, 00:56
la mine totul revine la valuarea 0....
tot ,,in afara de consumul instat bineinteles,,: poate asa e setat el ???

Alex-F1
29-01-2011, 00:58
Pai si memoria 2 ti se reseteaza de pe-o zi pe alta???

Lucian189
29-01-2011, 01:00
TOT chiar si timpul de cand am pornit masina ,, nu ma deranjeaza ,,,dar ..sa nu fie ceva pe acolo ,,

A l e x
29-01-2011, 01:02
Memoria 2 se reseteaza automat dupa 2000 de km sau cand vrei sa resetezi tu manual.. cel putin la mine asa e si asa mi se pare normal, ca deh, asa m-am invatat cu el, ti-am zis si pe mess Lucian, e posibil sa nu fie codat cum trebuie, sau o chichitza ceva.. nu stiu cum e cu astea electronice :D Cat despre consum.. ce sa zic, m-am invatat cu el, din cauza asta as fi preferat un 2.5 :)) cam tot pe acolo bateam cu consumu, iar lichidul de parbriz tocmai l-am umplut in seara asta cu JETIX -30 de grade.. cel mai lichid bun de parbriz, pe sistem ! SE STIEEE !!!

Alex-F1
29-01-2011, 01:04
Mah tu sigur ai 2 memorii la BC-ul ala? Cifra aceea din coltul din dreapta-sus....in poza lui A l e x este cifra 1 (asta e memoria care se reseteaza peste noapte), dar cand iti arata cifra 2, inseamna ca esti la meniul memoriei "mari", care se reseteaza abia dupa 2.000 km parcursi (parca) sau 100h de functionare a motorului, depinde care valoare se atinge prima!

Lucian189
29-01-2011, 01:06
sigur ,,am .. gata ..tocmai vin de la masina ,,e un ger aici ..de numa ,-14 grade..soryy alex ,,,eu ma uitam tot pe mem 1....numai acum am vazut ca se navigheaza intre ele printr-o apasare scurta de reset...i-mi cer scuze ,,,da ce sai faci ,,roman cu scula de neamt ,,,

Alex-F1
29-01-2011, 01:07
Si dimineata le gasesti pe amandoua resetate???!!!

A l e x
29-01-2011, 01:21
A rezolvat, el nu stia de memoria 2, iti raspund eu ca mi-a zis pe messenger :) e totul okay !

A l e x
07-02-2011, 01:20
HA! cel mai baiat incantat sunt, m-am jucat putin in seara asta iar rezultatele arata asa :

1. ML 320 CDI - WASTED !
2. BMW 525 e46 tdi - WASTED !
3. BMW 530 e60 tdi - DRAW, si anume oglinda langa oglinda, de la start pana la sfarsit (Cred ca nu a stiut sa mearga, caci nu aveam voie sa stau langa el, drept dovada 2 randuri mai jos)
4. Seat Cupra 2.0tfsi - Wasted ! (Masina stoc, fara modificari)
5. Audi A5 3.0 tdi - i was wasted :laughing: (nu am reusit decat sa stau cu botul in dreptul stopului din spate, mai mult.. nu s-a putut
6. Bmw 330 e46 - WASTED !

Deci.. sunt foarte incantat, jubilez chiar :rofl:

Lucian189
07-02-2011, 01:23
pfiuuu ..ai "prafit " putin TDI-ul ..sa inteleg ,,,,bv Alex bv...poate daca aveai 4 motion ,,nu erai wasted nici cu audii ...hmmm??? dar la 240 (stock) caluti cat are audii ala ,,plus cutia facuta pt puterea aia ,,,greutatea ,,,,sigur nu cu mult mai mult decat passat ,,eu zic ,,k e .vb de aici "briciu lu mosu"

A l e x
07-02-2011, 01:26
Puteam sa am si mama lui 4motion, totusi are cu 40 de cai peste mine.. care si-au spus cuvantul. Plecarea cu siguranta era mai buna, dar atat. Oricum, sunt foarte multumit, avand in vedere ca merg cu un soft neactualizat pt VNT20 si suspensie stok si jante mici :laughing:

Lucian189
07-02-2011, 01:29
6 cai frumosii mai trebuia ,,,,:)))

A l e x
07-02-2011, 01:39
Ceva de genu :)) sau mai bine, 6 cai frumosi in fatza lu audi, sa franeze :D

Lucian189
07-02-2011, 01:42
mai programeaza o liniuta ,,,iti imprumut si motoru meu...il pui in portbagaj ...sa traga si el la rotile spate ,,,,dar il vreau inapoi cu "dobanda" de cel putin 40 caluti ..in plus

A l e x
24-02-2011, 23:17
Si se adauga la cea mai lista lunga de noi componente, una bucata radiator caldura, cel vechi s-a crapat din cauze necunoscute, drept urmare a necesitat demontarea bordului si inlocuirea radiatorului. Tin sa mentionez ca a 2-a oara as da si 10 milioane manopera oricui sa faca treaba asta in locul meu.. chin mai mare ca asta n'am pomenit ! Mai bine demontez motorul bucata cu bucata decat sa mai fac operatiunea asta inca odata. Pe aceasta cale ii multumesc si lu' jupanu' Florin pt ajutorul prin telefon, in tainele desfacerii airbag-ului de la volanul soferului si apoi sugesti despre cum as putea scoate radiatorul de pe pozitie. So.. am facut-o si pe asta, rezultatul?! fara scurgeri in habitaclu, debitul de caldura este distribuit mult mai bine si mai puternic din cauza radiatorului nou fara depuneri, cel vechi fiind considerabil mai greu decat cel nou si anume din cauza depunerilor. Iata 2 fotografii din culise, in timp ce se executa operatiunea de demontare/montare ! Enjoy !

Alex-F1
24-02-2011, 23:33
Ai de ma-sa, ce-i pe-acolo frateeeee.... :yikes:

A l e x
24-02-2011, 23:36
Muuulte fire, suruburi, surubele si tot asa ! ca fapt divers am bonus un pumn de suruburi in plus :laughing: care sa mor daca mai stiu de unde sunt :laughing: dar oricum se tine foarte bine bordu si fara ele si alt bonus am rezolvat si un greieras prin aceasta modalitate de suruburi lipsa :limba:

tzaga
24-02-2011, 23:37
Ce ma ai dat tot bordul jos!!!!!............alex tata eu stii de ce nu as da 10 milioane manopera,pentru ca sigur ala nu mi-ar pune toate suruburile la loc.

A l e x
24-02-2011, 23:42
tzaga, crede-ma ca nu se simte lipsa celor 20-25 de suruburi in minus :limba: in plus.. nu exista alta modalitate de inlocuire a radiatorului respectiv, decat demontarea completa a bordului, din pacate.

Olof Dreijer
24-02-2011, 23:54
Cam asa a aratat treiarul meu cand am facut swap de la AC la klimatronic. Mie imi plac mult interventiile astea, gen dat borduri jos, aeroterme..etc.

A l e x
25-02-2011, 00:12
Fuck, la fel de nebunie si la tine ! prea multa bataie de cap pt mine, nu am rabdarea necesara, Florin poate confirma, ca la a 2-a convorbire telefonica i-am pasat telefonul lui ciprian, ca eu deja eram cu nervii la pamant :))

Lucian189
25-02-2011, 02:46
numai de asa ceva sa nu ai parte :((..Alex sper ca ai rezolvatoo .....si rezultatul sa fie pe placul ..tau ..

Alex-F1
25-02-2011, 11:17
Daca la masina mea s-ar face asa ceva, parca nici nu mi-ar mai trebui-o dupa aia....nu stiu....e asa un feeling ciudat, cum ca, odata ce s-a defrisat atata la ea, niciodata nu va mai fi la fel cum a fost inainte.....poate reusiti totusi sa intelegeti ce spun....un exemplu mai concludent: iti lovesti masina, nu tare, in spate sa zicem (aripa, portbagaj etc), o faci boboc, arata la fel ca inainte, dar tu STII ca a fost "carpita" si ca nu mai e ce-a fost, drept urmare o vinzi....cunosc destui care au patit chestia asta....sper sa nu fiu si io pus vreodata in situatia asta!!! Io la mine, numa cand am vazut dat tot botul jos, pt. schimbarea distributiei, m-a trecut cu fiori....mai bine nu vedeam....

A l e x
25-02-2011, 16:15
Tizule, adica vrei sa zici ca daca doamne fereste se sparge si la tine radiatorul de caldura, care din intamplare e tot acolo si trebuie sa faci aceeasi operatiune, tu sau intr-un service, dupaia vinzi masina?! doar ca a fost demontata?! ai mai, ce naiba :)) Uite, eu am facut asta, am montat totul la loc, iar pe parcurs am remediat unele mici probleme, cum ar fi un greieras enervant in bord, am rezolvat problema cu antena radio, am facut ordine in manunchiul ala de fire aruncate la misto de catre cei ce mi-au instalat sistemul audio + curatenia de rigoare :) deci pana la urma.. nu a fost chiar atat de rau, este intradevar migaloasa treaba si te chinui destul de mult, insa nu ai motive sa iti faci griji daca se lucreaza atent, cu grija si fara sa strici altele :) Eu pot spune acum ca este fix ca inainte, nu am nici o problema, nu exista nimic care nu-i la locul lui.. e totul okay, mai putin greierasu enervant si cateva suruburi.. insignifiante as putea spune :) in rest.. it's all good ! :laughing:

Ps: data viitoare pune-i sa-ti schimbe distributia prin toba de esapament, sa nu mai demonteze botu masini :)) :limba: Gandeste-te ca eu trebuie sa dau bara jos de fiecare data cand mi se arde becu de pe faza scurta :))

Alex-F1
25-02-2011, 19:05
Mda....inteleg ce zici....pai nah, zdai seama ca n-as vinde io masina, daca as pati de exemplu treaba cu radiatorul de caldura, dar cu siguranta nu m-as duce s-o vad asa belita, ci voi astepta sa fie totul montat la loc, iar apoi, sa dea domnu dracu sa gasesc ceva care nu mai e ca inainte (si chitibusarul din mine de obicei gaseste, chiar si in cazuri mai simple decat asta), ca atunci unuia dintre mecanic sau masina ii voi da foc!!! :evilmad:

f l o r i n
26-02-2011, 20:49
Pe aceasta cale ii multumesc si lu' jupanu' Florin pt ajutorul prin telefon, in tainele desfacerii airbag-ului de la volanul soferului si apoi sugesti despre cum as putea scoate radiatorul de pe pozitie.

Cu mare placere ! imi pare rau ca nu am fost si eu acolo, ca a fost un proiect frumos.

A l e x
26-02-2011, 23:24
Ptiu drace, decat asa proiect frumos.. mai bine lipsa :))
Tizule esti slab de inger in cazu asta :)) hai ca pun eu niste poze imediat, sa-mi zici daca aveai masina asa, ce faceai ?!
PS: Din cauza unui taximetrist a fost remodelata :)) Cu alte cuvinte Logan vs Passat, scorul ceva de genu : Logan plecat cu el pe platforma de la locul accidentului, respectiv dauna totala.
Passat plecat cu el de la locul accidentului pe roti, mers la asigurari tot pe roti, apoi dus in service pe propriile roti :laughing: cu alte cuvinte, passat = winner ! :laughing:

Pozele in ordine de la dreapta la stanga, prima imediat dupa accident, a 2-a la fel, a 3-a in curs de reparatie :laughing:
apoi te intreb tizule, ce faceai in cazu asta?! :limba:

Alex-F1
26-02-2011, 23:49
:cry: Nu stiu frate ce-as fi facut.....chiar nu stiu, nici nu-mi pot imagina si nici nu vreau sa ma gandesc.... :noexpression: N-am lovit in viata mea nicio masina, nici la volan fiind, nici pasager, deci nu stiu cum e feeling-ul, desi recunosc ca as fi curios sa aflu, dar nu cu masina mea si nici sa fie accident de ala nasol.... :grin:

Aaron
27-02-2011, 00:38
A l e x: Din grila avariata ti-au mai ramas cumva 2 dungi cromate? Ma intereseaza cele de sus, primele stanga-dreapta. Din grila mea OEM lipsesc si as vrea sa o completez. Daca le mai ai astept un PM cu un pret pentru ele in caz ca vrei sa le dai

Alex-F1
27-02-2011, 01:30
De pret nu cred ca s-ar pune problema, ca mai mult ca sigur ti le-ar da tizul meu moca, ca-i baiat subtire, dar, judecand dupa poza, io zic ca-s bucatele toate dungile alea cromate din dreapta.... :noexpression:

A l e x
27-02-2011, 02:00
Stati nintel, ca s-a produs o confuzie, pozele sunt vechi, de acum 2-3 ani, atunci s-a intamplat accidentul respectiv, din pacate pt toti doritorii de cate ceva.. nu exista nimic :) Si da, tizu are dreptate, nu ceream eu bani pe nimic, insa o sa arunc un ochi, daca gasesc ce te intereseaza Aaron te contactez si vedem cum facem sa-ti trimit.

Cat despre accident, tizule.. e simplu, stateam pe loc la semafor, iar un taximetrist s-a gandit sa intre in intersectie pe galben/rosu, a facut stanga si a pierdut controlul masinii, moment in care m-a gasit pe mine drept obstacol pentru oprire :D pasagera din dreapta de la impact practic a sarit de pe scaun cu capul in stalpul din dreapta ce este la parbriz.. si s-a ales cu un cucui maricel :laughing: asta ca dovada ca exista dumnezeu, ca ne certasem putin mai devreme :rofl: Din fericire n'am avut airbag-uri sarite sau alte alea, doar bara fata, grila, farurile, armatura si radiatoarele, in rest, totul intact

Aaron
27-02-2011, 10:35
Am inteles. Imi cer scuze pentru confuzie. Multumesc oricum.

A l e x
27-02-2011, 12:47
No problem :)

Alex-F1
27-02-2011, 21:45
Si Loganu chiar dauna totala bre???!!! :hmmm:

A l e x
27-02-2011, 21:56
Dap, se deformase lonjeronu si se sparsese despartitura aia dintre compartimentul motor si habitaclu, cel putin asa mi-a zis taximetristu a 2-a zi.. daca m-a mintit, mint si eu mai departe :limba: cu scuzele de rigoare

vicius_the_one
27-02-2011, 22:11
Pai de ce crezi ca multe passaturi sunt taxiuri in Germania :limba:

Olof Dreijer
27-02-2011, 22:29
Ca-s eftine :p:laughing:

Alex-F1
27-02-2011, 22:57
Si ca-s multe si consuma decent!!!

A l e x
27-02-2011, 23:32
Ca e masina poporului ! :laughing: Ca sa fiu nintel on topic, maine pun pe masina soft-ul actualizat pentru vnt20.. abea astept, sunt curios cum o sa se miste, pt doritori ma gasiti pe soseaua catre dragonu rosu la teste, in jurul orelor 12.30 - 13.00 :laughing:

PS: Ambreiaju sa ma tina, restu e cancan ! :))

LE: Cine poate sa ma ajute si pe mine cu un cod pentru sirena oem de alarma, eu am avut un claxon in portbagaj si l-am scos, iar acum vreau sirena oem, ca tare dragut face, iar pana mai prind eu vreun client cu d'aia, cine stie cat timp mai trece !

A l e x
01-03-2011, 18:14
Update : Astazi am scris softul nou pe masina, treptele 1, 2 si 3 daca stau cu acceleratia la podea esp-ul este aprins tot timpul, pot sa zic ca este bomba ! am facut si un test, am stat oglinda langa oglinda cu un a6 3.0 de 240 de cai :laughing: Filmari, poze si alte nebunii n'am facut din cauza ca nu am avut cum, pe viitor o sa fac un filmulet de la 0-100 si de la 100-200, asta asa informativ. Cu alte cuvinte foarte multumit si recunoscator baiatului ce ne face noua soft-uri :laughing:
PS: la soft se mai poate lucra, adica nu scot 100% din el momentan, este in jur de 85% din ceea ce poate :laughing:

Alex-F1
01-03-2011, 18:18
Nice.... De la 0 la 100 cam in cat timp aproximezi ca ajunge atelaju? Sub 7 sec. oare? :hmmm: Si testul de la 100 la 200 va fi interesant, asa ca il asteptam cu interes!!! :yes:

A l e x
01-03-2011, 18:27
Sincer nu stiu sa-ti raspund, deoarece pe drumul de test am fost mai mult atent la ce se intampla in fata decat in bord sincer sa fiu, iar din cand in cand aruncam si un ochi in oglinda si pe diagnoza, deci imagineaza-ti ca imi era oarecum imposibil sa cronometrez. Insa nu sunt sigur ca o sa scot un timp foarte bun 0-100, avand in vedere ca lipseste suspensia adecvata, adica sport si aderenta necesara, avand in vedere ca acum merg cu roti de 205/55/15. Deci "dau in gol" a prost pe primele 3 trepte. Ce-mi place la acest soft si am uitat sa mentionez este ca am protectie pt ambreiaj, deci pana in 2000 de ture trage ca si cum as avea soft-ul vechi, dupa care se deslantuie la 2100 de ture si bonus, fara gram de fum :laughing:

Mihai.Nechifor - banned
01-03-2011, 18:28
Il asteptam dar trebuie sa fie pe undeva prin afara tarii :limba:
Creca te baga in scaun rau de tot. Felicitari

Alex-F1
01-03-2011, 18:38
Creca are propta la scaune, ca sa nu se rupa spatarele la acceleratii... :grin: Misto treaba cu protectia pt. ambreiaj!!!

A l e x
01-03-2011, 23:14
no no, inca se tin bine spatarele :limba: mihai cand ne vedem data aviatoare te dau o tura, aderenta sa fie ! :laughing:

Olof Dreijer
01-03-2011, 23:39
Uite aici Alex ce au facut ungurii de la extremeTdi cu un AVF pus pe polo. Peste 400Cp si 700Nm.

[Only registered and activated users can see links]

A l e x
01-03-2011, 23:47
Lol, dragut, da asta e chiar extrem :)) eu nu bat chiar atat de departe, e aproape inutil :) iar omu asta sigur n'are cum sa se piarda, se intoarce clar dupa fumul lasat un urma :)) de-ar fi avut si scufita rosie asa ceva in dotare.. nu mai facea risipa de paine :laughing:

Lucian189
01-03-2011, 23:51
pfiuu cat fummmm ..frumos oricum ..dar motorul ala cred ca a depasit faza de "condus zilnic"

Olof Dreijer
01-03-2011, 23:57
Da, e facuta special pt. drag. Posesorul, un ungur pe nume Bulijoe e destul de secretos cu ce a facut la masina. Din ce se zice pe net motorul ar avea pe el 2 compresoare si turbina. Oricum masina trage grav de tot. A fost cu ea la arad pe aeroport la drag dar se stricase ceva si nu a mai participat.

A l e x
02-03-2011, 02:36
Oricum, bravo lui pt pasiunea dedicata masinii :) Insa mie unul mi se pare putin tras de par, adica na, fiecare cu pasarica lui, dar nu cred ca as merge chiar atat de departe. La mine urmeaza cand se mai incalzeste suspensia sport, franele de 3.0 si rotile mai mari (pe care le tin secret pana in momentul in care sunt pe masina) si maxim, MAXIM am zis putin stilizat de design exterior si interior. Iar aici o sa se opreasca proiectul la masinuta asta, mai departe.. surprise ! :limba:

vicius_the_one
06-03-2011, 13:00
Mie imi place si doar atat: 160cp cu 394Nm(pe vag), reali cat or fi Nm nu stiu. sper macar 360 sa fie reali ca trage super

A l e x
25-03-2011, 01:34
Oficial caruta este pa, aseara in jurul orelor 19.15 am avut un accident pe bulevardul Iuliu Maniu, veneam din directia Lujerului catre directia sos. Cotroceni, cand inainte de semafor cu 500 de m a iesit din curtea apaca un Renaul Clio cu intentia de a intoarce pe sensul celalalt de mers, eu circulam pe banda 3 cu aproximativ 60km/h cand dintre masini a iesit respectivu, la 5m in fata mea, timp de reactie prea scurt, franare din instinct cu pedala la podea, abs activ, + UN MARE PLUS din pratea mea am vazut persoane in spate si am tras stanga de volan cat am putut, cu riscul de a lovii si masina de politie ce astepta sa intoarca tot in acelasi scoar, dar nu l-am lovit decat pe el, jumatate din portiera stanga fata, aripa stanga fata si roata, astea au fost avariile lui, iar ale mele.. tot botul masinii praf, baie de ulei sparta de la bordura pe care am sarit-o.. airbag-uri sarite, pasager si sofer.. si restu.. care nu are rost sa le mai scriu aici, gen radiatoare bla bla. So.. cred ca urmeaza o noua masina la dezmembrat, fiti pe faza ! :)) o seara buna si atentie mare la turbati.. ca apar de unde nici nu gandesti ! S'auzim de bine.. in scurt timp un nou proiect cu alt VVX :)) Numarul il pastrez :D

ppp3
25-03-2011, 01:39
Masinile sunt fiare, se repara si inlocuiesc...Doamne ajuta k esti u bine si nu ai patit nimic...imi pare rau...off: ii plina lumea de besmetici, aiuritzi, adormitzi, cascatzi...etc...
alt proiect alta distractie si idei (priveste partea plina a paharului : poate urmatorul pass o sa fie mai ...:car_working: bun si dotat :)))))

A l e x
25-03-2011, 01:43
Cu siguranta, mersi de incurajari, sincer sa fiu nu's foarte afectat de accident, sau de avaria masinii, ii trecuse timpul oricum :)) nu planuiam sa o schimb in modul asta.. dar na.. acum fortat de imprejurari trebuie sa fac pasul asta, insa nu stiu sigur daca o sa fie tot passat.. sunt foarte sceptic in privinta asta, cu toate ca la capitolul siguranta sta foarte foarte bine :D Testat pe pielea mea, dupa ce am facut cunostinta cu airbag-ul pt ca nu purtam centura :D a fost sincronizarea perfecta, a sarit cand a trebuit, nici prea devreme, nici prea tarziu, nu am nici macar o zgarietura pe fata, arsuri sau alte nebunii. Doar mana nintel zdrelita de la pumnul care l-am dat in geamul respectivului, incercand sa i-l sparg sa-l iau la omor :)) bine, geamu l-am spart, da n'am reusit sa-l iau la omor ca era cu 2 capete mai mare ca mine :)) gen Borisake :D dar o versiune de Borisake pampalau :)) eu ma bateam grav pe mine :))

Partea proasta e ca in masina avea 2 copii in spate, iar el cum iesise cu toata masina in fata mea, exista un risc foarte ridicat sa ma panichez si sa-l lovesc pe mijloc si DOAMNE fereste ce se putea intampla celor mici ! mai mult d'asta m-am enervat excesiv ca ma baga nenorocitu in puscarie aiurea.. aveam pe constiinta 2 copii :|

ppp3
25-03-2011, 01:47
Stiu despre ce vorbesti...si eu am trecut prin asta , dar nu cu pass...Boris sughite si nu stie d c...:))))))oricum faptul k razi si dai dume si la ora asta ii semn bun. pune-te pe cautat carutze acum...poate o sa fie tot din VAG-group...:D bafta

A l e x
25-03-2011, 01:50
Sarumana coane' iti dai seama ca nu o sa plang, era clar ca nu-i ultima masina :) Boris.. anulam treaba cu suspensia momentan :)) cu siguranta nu-i prima oara cand sugita :D

ppp3
25-03-2011, 01:52
Uite asa suspensia lui Boris trebuie sa ajunga la mine:))))))astazi nu si-a aratat talentul de a tasta pt deliciul nostru :))))))

tzaga
25-03-2011, 07:21
Imi pare rau sa aud ce ai patit Alex.......imi pare bine ca elementele de siguranta a masinii si-au facut treaba........cunosc foarte bine senzatia cand accidentezi un copil,si nu doresc la nimeni asa ceva.......bine ca sunteti sanatosi toti cei implicati ,cat despre masina daca nu mai e sa fie passat macar audi sa fie.

PS.......si cum a ramas cu vina in accident ca nu am inteles......iti da dauna totala???

Olof Dreijer
25-03-2011, 08:01
Naspa intamplarea. Cel mai important e ca sinteti teferi. Da-le dracu de masini, pana la urma nu-s decat niste gramezi de fier si plastic.

Mihai.Nechifor - banned
25-03-2011, 08:12
Condoleante pentru Alexmobil, da bine ca esti ok.
Cat despre masina trebuie sa fie AUDI, si unu nervos, sa fii pe aceeasi lungime de unda cu Ciprian

Eto
25-03-2011, 08:39
uai... imi pare rau de accident, important e ca esti bine, restul se rezolva in timp.

Alex-F1
25-03-2011, 09:27
Tizuleeeeeeee ce facusi frateeeeee?????!!!!!! :wall: Pfaaaaa, bine ca s-a terminat cu bine totul si n-a fost nimeni ranit, dar oricum naspa situatia!!! Si asa zici, ca dai mortal cu pumnul? :grin: Esti tare daca ai reusit sa spargi un geam dintr-o lovitura! :boxing: Era intreg geamul sau era deja crapat/spart? Interesant ca au sarit totusi airbag-urile, chiar daca nu ai avut centura pusa, ca io stiam ca nu sar, fara sa fie cuplata si centura! Copiii berbecului aveau scaunele speciale sau macar centurile puse?

A l e x
25-03-2011, 20:12
@tzaga - Vinovatul este idiotul ce a iesit din curtea institutiei respective, incercand sa traverseze bulevardul cu 3 benzi/sens sa intoarca pe celalalt sens de circulatie, a trecut de 2 benzi iar pe a 2-a veneam eu.. deci nu a reusit :)) l-am readus pe partea cea buna ! :D
@Calin - Ai perfecta dreptate, nici nu m-a afectat foarte rau treaba cu masina, d'asta m-am inchinat si eu si i-am multumit lui Dumnezeu ca nu s-a soldat cu victime.
@Alex-F1 - Da, am dat bine cu pumnu, atat de bine incat abia imi folosesc mana dreapta :laughing: Cred ca geamul lui a fost si subrezit din impact, ca mi s-a parut ca a cedat cam usor. Da, airbag-urile au sarit fara centuri, nici eu si nici pasagera din dreapta nu purtam centura. Copii idiotului erau prin masina, fara scaune speciale si fara centuri.. din impact am inteles ca au dat cap in cap, deci iti dai seama cam cat de grav era daca intram in ei pe mijloc.. nu ca as fi avut eu vreun tanc de masina, dar clar la 50-60km/h viteza la care s-a produs impactul nu era tocmai bine pentru ei. Insa am avut parte de o surpriza astazi cand am fost la politie sa iau procesul verbal si copia dupa RCA-ul idiotului, ce credeti?! nu a lasat copie dupa el, il sun si foarte tare'n gura prostu' ca el nu-mi da nici o copie, ca el nu se considera vinovat si ca face contestatie asupra procesului verbal de suspendare a permisului. Ca el de asemenea era pe drum prioritar, radeau militienii acolo ca la circ. Asa ca am decis sa-l las pana saptamana viitoare, sa merg la el la firma sa discut cu un superior de-al lui, nu stau sa ma incurc cu un lake, iar dupa ce rezolv problemele, o sa-si primeasca si el atentia dupa care tanjeste atat de mult :laughing: Cat despre urmatoarea masina, clar o sa fie un audi.. ori a4 ori a6. Oricum Ciprian acum statea cam cu inima'n gat cand ii ziceam sa stam amandoi in paralel :D aia e.. mersi mult tuturor pt incurajari si parerile de bine. Va tin la curent alternativ, promit !

Mihai.Nechifor - banned
25-03-2011, 20:36
Eu zic ca ti-a dus masina ma tiganci sa o dioache si de asta accidentul :))

arctix
25-03-2011, 20:47
Alex ma bucur ca ai scapat cu bine, tara asta e plina de idioti, pacat de masinuta tragea bine, bine de tot :D

Ma intreb daca in locul tau era o basculanta sau unu care era mai nepriceput mai avea ala ceva de comentat?

P.S. Te sun maine pentru niste piese (nimicuri)?

vicius_the_one
25-03-2011, 23:15
Sorry alex de eveniment. Maine intra si a mea la vopsit. Stiu ce durere e cu faze de astea. Bine sa gandesti pozitiv. Capul sus.

f l o r i n
26-03-2011, 01:19
Ma doare capul......dar, pana la urma asta e loteria la care jucam zilnic, toti cei care participam la trafic. Important e ca tu esti bine si ca nu au existat victime.

P.S. - daca nu o mai repari - mi-ar parea rau sa nu o faci....sa nu arunci ce a ramas din faruri si modulul airbag-urilor - vreau sa incerc sa ii fac clear.

Vezi ca am clienti pt cotiera, cluster si maneta cu BC.

Alex-F1
26-03-2011, 01:35
Sacalii deja stau la panda.... :grin:

A l e x
26-03-2011, 13:22
hahahahhaha, da da da ! Aveti nintica rabdare sa termin si eu cu alergatura si toate cele, sa vad ce si cum fac cu asigurarile apoi intra la dezmembrat. So doar putina rabdare, nimic mai mult :D

Lucian189
26-03-2011, 13:32
cotiera e rezervata deja ,de muulllt ")

stratan
26-03-2011, 13:41
pai eu propun sa facem o lista...inainte de dechiderea licitatiei...LOL

Borisake
26-03-2011, 15:05
Alex, imi pare rau de evenimentul patit de tine. Dar ma tot intreb cam cat de tare ai dat tu in geamul ala de l-ai si spart, ca mie nu mi-a iesit? Oate Avensisul are geamul mai dur?
Eu am stat o saptamana cu ditamai galma la mana stanga, bine de fapt la ambele, dar cu stanga am dat mult mai tare.
Nasol de tine, la incident ma refer. Lasa c-o rezolvi tu intr-un fel. La cine are ala RCA-ul? Tu poti sa mergi direct la firma de asigurare sa iei polita de la ei. Sa imi zici musai la cine ai polita, poate o rezolvam mai usor, dar sa vedem la cine este.

RaduCv
26-03-2011, 21:31
Imi pare rau de intamplare... nasol. E bine ca nu ai patit nimic .
Poti pune niste poze sa vedem si noi avariile ?

Alex-F1
27-03-2011, 01:14
ma tot intreb cam cat de tare ai dat tu in geamul ala de l-ai si spart, ca mie nu mi-a iesit?

Pai vara trecuta omu o facut 5 ani de jiujitsu.... :laugh: Mic da' al dreaq! :devil:

A l e x
27-03-2011, 04:01
Borisake - Am dat cat am putut de tare cu mana in el, insa repet cred ca 90% geamul era deja crapat sau subred din cauza impactului produs pe partea soferului. Ala are polita de asigurare la ASTRA, vechi prieteni de-ai mei.. care m-au tinut cu masina in service mai bine de 6 luni ca a uitat un inteligent de inspector sa trimita mail de confirmare a platii catre service :| asa ca ma inarmez cu multa rabdare si toate cele. Daca zici ca ai cunostinte.. stam de vorba saptamana ce urmeaza dupa ce intocmesc si eu dosarele de dauna si toate cele poate poate ! Sarumana de ajutor !

RaduCV - O sa postez si poze cu avariile insa undeva pe luni seara vor venii caci pana acum nu am ajuns la service sa o pozez, am avut de alergat destul si nu mi-a stat capul la asta.
Alex-F1 - Tizule, sa moara gibilan, vezi tu ! cand plec la nemtia sa iau alta masina trec si prin timisoara, te sun sa ne intalnim sa-ti arat 2-3 scheme :D :P

vicius_the_one
27-03-2011, 11:22
Daca mai ai nevoie de informatii si legislatie in domeniul asigurarilor te pot atuja 110% . Am tot ce trebuie la zi. si el mai important procedurile ti le pot da telefonic sa iti explic chichitzele.........care le stiu eu. Ca mai sunt multe poate.

A l e x
27-03-2011, 13:01
Mersi mult tuturor ! daca o sa am nevoie sa fiti siguri ca am sa apelez :D

Alex-F1
27-03-2011, 21:51
Tizule, sa moara gibilan, vezi tu ! cand plec la nemtia sa iau alta masina trec si prin timisoara, te sun sa ne intalnim sa-ti arat 2-3 scheme

Chiar te rog.....asa sa faci!!! :clap:

A l e x
29-03-2011, 01:02
Si un mic teaser

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Borisake
29-03-2011, 01:05
Uau, ce urat. Ptiu, ptiu, ptiu.

f l o r i n
29-03-2011, 01:13
Da, se sifona ceva.....dar nu extraordinar. Pana la urma se poate face - cumperi una din Anglia, recoltezi ce iti trebuie...si restul vinzi.

A l e x
29-03-2011, 01:19
No way ! Bucati o fac ! :laughing: Trecem la alta.. deja asta a incasat prea multe sa mai merite sa o repar :limba: m-a suparat ! Nu se vad restu in pozele astea doua, insa e mai grav de atat, are lonjeroanele strambe, are baia de ulei sparta, motorul cred ca-i deplasat de pe pozitie, de fapt nu cred, sigur e deplasat de pe pozitie.. si tot asa. Mentionez ca motorul o sa fie de asemenea dezmembrat datorita problemei cu blocul fisurat, nu fac magarii sa-l dau cu totul cuiva si apoi sa ma injure, ca are probleme cu apa, prefer sa arunc blocul motor si sa dau de pe el ce-i bun, decat sa fac tiganie d'asta.

f l o r i n
29-03-2011, 01:25
Foarte frumos - vezi ca m-am inscris cu cererile alea....sa nu ma uiti.

A l e x
29-03-2011, 01:51
Sigur, nu o sa fie nimeni uitat, inca o poza ce-am omis. [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

tzaga
29-03-2011, 08:17
eu numai la farurile alea ma gandesc!!!!.........:wall:..........:weep::weep:

arctix
29-03-2011, 08:53
Stiu ce simti ...

Alex, ma pui pe lista cu amortizorul de la capota, ceva ornamente de plastic si o anvelopa pe 205/55/r16?

....a si arcurile de pe fata

Eto
29-03-2011, 08:56
Daca o dezmembrezi eu vreau bratele de stergatoare cu tot cu stergatoare daca sunt bune.

f l o r i n
29-03-2011, 09:42
si eu plasticul de sub stergatoare, ca al meu a crapat...... Eu zic sa facem un excel, cu ce vrea fiecare.....hahhahaha

Eto
29-03-2011, 09:50
ce oameni... cum am sarit ca lupii pe ea... sa smulgem tot nu cumva sa ne scape ceva.... animale ce suntem...

Mihai.Nechifor - banned
29-03-2011, 11:28
Nu Eto nu suntem animale. Doar ii sarim in ajutor. Asa isi recupereaza si el gaura mai repede

arctix
29-03-2011, 12:19
da, absolut, absolut...sigur da, da, cine face execelul?

stratan
29-03-2011, 12:54
eu astept pana posesorul isi da acceptul sa i fie mutata masina in aria de dezmembrari...

Borisake
29-03-2011, 15:51
Mai intai sa primeasca conirmarea de la asigurari ca ii da dauna totala. Eu ma abtin de la comenarii.

Alex-F1
30-03-2011, 14:49
nu suntem animale. Doar ii sarim in ajutor. Asa isi recupereaza si el gaura mai repede

Asta e ce numesc io gandire constructiva!!! :grin:

VLADIMIRIJNEKOV
02-04-2011, 00:19
Ca bine zici Borisake.....oricum dupa mine ar fi binevenit totusi s-o lasam mai moale ca oricum banuiesc ca omu' nu e incantat deloc de ce i s-a intamplat si sunt absolut convins ca il doare inima sa desfiinteze la propriu 'carutza'.

Lucian189
03-04-2011, 00:22
da si lam tot batut la cap pe saracu alex de knd a lovit masina ,,:) ./sorry man ,,dar na pt o cauza buna.:)

VLADIMIRIJNEKOV
03-04-2011, 00:37
Faci ca in GTA-SAN ANDREAS....."all of this is for a good cause.....ME":))))
Glumesc doar:)

stratan
04-04-2011, 23:43
eu cred k te-au pus astia pe alergat, de n ai mai aparut pe aici... Sper ca ai scos-o la capat... Bafta

Eto
15-04-2011, 08:32
Ceva noutati cu masina?

A l e x
27-04-2011, 14:34
saptamana viitoare intra clar la dezmembrat, pana atunci voi reveni cu poze la interior si caroserie pentru a va face o idee ce este okay si ce nu. Pozele vor fi urmate si de un tabel cu majoritatea reperelor, iar cele ce nu vor fi mentionate va rog intrebati voi de ele caci nu cred ca le pot cuprinde pe toate intr-un tabel, cu siguranta imi vor scapa o buna parte din ele.

Eto
27-04-2011, 14:38
Bratele de stergatoare la mine plssssss, de atata timp caut si tot nu gasesc :), daca sunt ok stergatoarele le iau si pe alea.

P.S. Bandou negru usa stanga fatza.

arctix
27-04-2011, 14:52
Alex, ma inscriu la amortizor capota, plafoniera, capac comenzi geamuri electrice de la sofer (eventual iti dau la schimb pe al meu+ o diferenta) ceva chedere. Merci

T-B0N3
27-04-2011, 14:55
Salut. Daca ai ornamente interioare imitatie de carbon sa stii ca ma intereseaza in special rama de la bord (CD-Player-, etc) dar si cea de la comenzile geamurilor de la sofer.
Multumesc

T-B0N3
27-04-2011, 15:03
P.S. Mi-e frica sa intreb daca dai si turbina si cu cat :) Apropos, cu cat iti crescuse consumul ?

DSF
27-04-2011, 15:13
daca ai cotiera, o vreau eu

A l e x
27-04-2011, 17:20
@Eto - Bratele de la stergatoare sunt okay, stergatoarele in schimb au o varsta, daca te coafeaza ti le dau bonus dar nu garantez pt ele. Bandou protectie portiera fata stanga este, nou chiar, trebuia sa-l montez pe masina dar nu am apucat.

@arctix - amortizorul este si el, trebuie sa verific in ce stare se afla deoarece lovitura fiind frontala s-a strambat capota si nu stiu exact daca mai face treaba buna. Plafoniera este okay, doar "geamul" de la ea este stricat, adica cele 2 picioruse de plastic ce se prind in plafoniera sunt rupte, deci nu cred ca te coafeaza decat daca ai alt "gemulet". Capacul de la comenzile de geam sofer exista, este ornament de carbon.. mici zgarieturi (oricum vei vedea la pozele de interior). Chedere, majoritatea sunt la locul lor si in stare buna.

@T-B0N3 - Ornamentele sunt de acea imitatie de carbon, insa cel de la pasagerul din dreapta fata este stricat de mine (l-am ciocanit nintel), cel de la sofer se pare ca il vrea colegul arctix, raman cele pe spate care sunt okay si rama de la bord (clima, headunit) ce se afla iarasi in stare buna. Turbina nu se vinde, ramane pe post de muzeu:laughing: Consumul crestea in functie de stilul de mers, la un mers normal si civilizat nu lua mai mult de 9% in oras, la stilul meu de mers, adica mai agitat, nu scadeam sub 13-14%, tot in oras.

@dsf - Cotiera este, e de culoare neagra in stare buna.

Toate reperele vor pleca de la mine catre fiecare utilizator in ordinea ceruta, daca primul care a cerut spre exemplu un led, renunta la el, automat urmeaza al 2-lea inscris pe lista la acel reper. Mi se pare corect asa fata de toata lumea si evitam incurcaturile. In acelasi timp precizez ca saptamana viitoare incepe dezmembrarea masinii, pana atunci aveti timp sa va ganditi bine ce doriti si sa rezervati reperele respective. Maine seara sper sa apuc sa uploadez si poze cu interiorul si restul masinii, pentru a va face o idee mai buna. Va multumesc!

Eto
27-04-2011, 19:32
Ok. Atunci as vrea bratele stergatoarelor fara stergatoare (imi iau eu altele) si bandoul nou daca se poate :)

P.S.: Ai grija ca bratele stergatoarelor se dau greu jos in sensul ca ies greu, deci mare grija sa nu le rupa.

A l e x
27-04-2011, 20:19
Nu e problema, avem cleste special, dezmembrarea se va face de mine personal, nu umbla nimeni fara grija :) te-am notat, saptamana viitoare ne auzim sa stabilim cum facem.

Eto
27-04-2011, 20:23
:rofl: ohhh boy... ohhh boy!!!

arctix
27-04-2011, 23:34
@arctix - amortizorul este si el, trebuie sa verific in ce stare se afla deoarece lovitura fiind frontala s-a strambat capota si nu stiu exact daca mai face treaba buna. Plafoniera este okay, doar "geamul" de la ea este stricat, adica cele 2 picioruse de plastic ce se prind in plafoniera sunt rupte, deci nu cred ca te coafeaza decat daca ai alt "gemulet". Capacul de la comenzile de geam sofer exista, este ornament de carbon.. mici zgarieturi (oricum vei vedea la pozele de interior). Chedere, majoritatea sunt la locul lor si in stare buna.

mie mi s-a spart capacelul de la butoane, gemuletul e in regula ii lipseste "doar" un piciorus

pe langa astea as mai vrea daca ai cauciucul ala din dreptul rezervorului de servodirectie care se monteaza in gaura de surubul pentru far

si arcurile de pe fata (poate sunt mai puternice decat ale mele si reusesc sa o mai inalt pe a mea :nebun:)

A l e x
27-04-2011, 23:37
In acest caz plafoniera este rezervata pe numele tau, cauciucul din dreptul rezervorului de servodirectie.. nu-mi spune foarte multe, incearca sa fi putin mai explict sa inteleg ce iti trebuie, iar arcurile sunt okay, le trecem si alea pe lista, insa eu nu as inalta masina ta, arata atat de bine asa joasa.. :blush:

Borisake
27-04-2011, 23:41
Vad ca ai inceput lista. Sa nu ma uiti si pe mine cu pragul de pe stanga si ce mai vb noi. Ms.

A l e x
27-04-2011, 23:42
No problem Borisake, esti cap de lista :)

arctix
27-04-2011, 23:46
In acest caz plafoniera este rezervata pe numele tau, cauciucul din dreptul rezervorului de servodirectie.. nu-mi spune foarte multe, incearca sa fi putin mai explict sa inteleg ce iti trebuie, iar arcurile sunt okay, le trecem si alea pe lista, insa eu nu as inalta masina ta, arata atat de bine asa joasa.. :blush:

hmmmm se prinde cate unu in cele doua gauri in forma de picatura de pe trager

Borisake
27-04-2011, 23:52
La asta te referi, ca nici eu nu prea pricep...

A l e x
27-04-2011, 23:56
Da, cred ca la ala se refera, este si ala arctix, no problem.

Olof Dreijer
27-04-2011, 23:59
Salut Alex, m-ar interesa capsula de vacuum de la EGR care inchide clapeta. Am reusit azi sa rup tija aia de plastic.

A l e x
28-04-2011, 00:07
Este si aia si e abea schimbata, ca aveam probleme cu ea, s-a notat.

Alex-F1
28-04-2011, 00:09
Te-ai scos, Caline! :grin: Jos cu carpeala facuta de tine! :wink:

arctix
28-04-2011, 00:16
La asta te referi, ca nici eu nu prea pricep...

Da, exact aia e, multumesc

f l o r i n
28-04-2011, 00:38
Tare....Alex, pai nu am vb cand s-a intamplat necazul, sa ma treci pe lista cu

- ornamentele carbon - ne uitam la ele si vedem ce alegem
- cluster si maneta stergatoare
- ornamentul de sub stergatoare

...eu am incredere in tine...ca nu incurci comenzile.....

pupa tata !

plus ca mai vreau ceva mufe....

PS - vezi ca sunt in concediu si sapt viitoare - vin intr-o zi si te ajut sa o facem pachet pe toata.....

Lucian189
28-04-2011, 01:19
te apuci de dat jos de pe ea ,,??nu uita de cotiera ,,ai pm ,

Alex-F1
28-04-2011, 01:28
Un nou film pe ecrane: "Sacalii se intorc"..... :grin:

f l o r i n
28-04-2011, 02:14
...se intoarce, ca e mai multi.:laughing:

X e r o x u
28-04-2011, 08:30
Alex, pana la urma e dauna totala sau doar partiala, ai avut ceva de umblat ,nu?
La ce te-ai gandit ca si urmatoarea caruta? cu ce te plimbi acuma

Spor

DSF
28-04-2011, 09:37
@dsf - Cotiera este, e de culoare neagra in stare buna.

ai grija sa nu ma uiti cu cotiera, sa imi spui cand iti trimit datele unde sa o trimiti, multam

Lucian189
28-04-2011, 11:27
dsf ,,de cotiera ,,eu am vb prima data..chiar in ziua cand sa intamplat accidentul ..eu nul oblig sa mio dea mie dar eu am mentionat primul de ea si inca o vreau ....ms ,,:)

tzaga
28-04-2011, 11:42
si urmarim partea a2a....sacalii se mannca intre ei....:))..............doar a zis omu ca tine cont de lista

Borisake
28-04-2011, 12:06
Chiar ca arata urat topicul asta de acum...:suparat::suparat:

ppp3
28-04-2011, 16:11
it's just sad....:(

T-B0N3
28-04-2011, 19:03
@T-B0N3 - Ornamentele sunt de acea imitatie de carbon, insa cel de la pasagerul din dreapta fata este stricat de mine (l-am ciocanit nintel), cel de la sofer se pare ca il vrea colegul arctix, raman cele pe spate care sunt okay si rama de la bord (clima, headunit) ce se afla iarasi in stare buna. Turbina nu se vinde, ramane pe post de muzeu:laughing: Consumul crestea in functie de stilul de mers, la un mers normal si civilizat nu lua mai mult de 9% in oras, la stilul meu de mers, adica mai agitat, nu scadeam sub 13-14%, tot in oras.

Ok - eu sunt ok pentru rama de bord (sper sa fie la fel ca a mea). Sa ma anunti si de pret and stuff :)

f l o r i n
28-04-2011, 23:45
Asa doar daca sare peste rezervarea mea......facuta in seara cand s-a anuntat dezmembrarea.

Eto
28-04-2011, 23:46
Deja incepe distractia...

Alex-F1
29-04-2011, 01:39
Acusa apare unu care o sa zica ca avea rezervata vreo piesa dinaintea accidentului.... :rofl: Sper sa nu se supere tizul....mai facem si noi haz de necaz....ne mai descretim fruntile.... :gathering:

ovidiu28
29-04-2011, 07:57
poate o punem de o licitatie...(ajutam si pe omul cu necazul)

Eto
29-04-2011, 09:48
Ce vrei mai.... vrei sa dau pe o piesa cat pretul unei masini intregi de la dezmembrari? La ce sacali sunt aici si fanatici PASSAT nu vad prea bine o licitatie:devil:

ovidiu28
29-04-2011, 22:15
am glumit cu licitatia (de altfel nici regulamentul nu o permite) dar felul in care a inceput vanzarea - eu am fost primul - ba nu , eu am fost primul - nu cred ca ne face cinste . daca este sa tinem cont de primul venit primul servit atunci sa citim cu atentie tot ce a fost postat anterior . am si o intrebare : cum puteti rezerva ceva la care nu stiti inca pretul ?

f l o r i n
29-04-2011, 23:06
da...ce chestie.....

Eto
09-05-2011, 08:35
Alex ceva noutati?

Lucian189
17-05-2011, 15:57
baietii ..eu mi-am luat cotiera .... asa ca sariti pe alex pana o mai are ..

A l e x
18-05-2011, 02:05
Of of, scuzoaiele mele dar timpul asta-i mare bagabont si multe treburi de rezolvat si timp prea putin. Deci si prin urmare treaba sta in felul urmator, am inceput un mic excel dupa cum mi-am amintit cu cine a vrut si ce, primul cu care am vorbit a fost intradevar Florin, restul chiar nu mai retin, fapt pt care imi cer scuze. Va rog sa il luati fiecare si va treceti acolo pe lista cu ce si cum vreti, eu o sa completez preturile si sper ca pe saptamana ce urmeaza sa ma apuc sa si trimit reperele dorite de fiecare. Aaa cu ce ma plimb acum?! cu ce nimeresc, Dacia, Skoda Octavia, Passat b6, Audi a6, Audi S8 :laughing: Sa nu uit si de taxi, Metrorex si cele 2 picioruse de gazela ale mele :laughing: Voi atasa acum si o arhiva cu pozele masinii pe care am incercat sa le fac cat mai in detaliu pt a observa defectele si calitatea pieselor ce le doriti. Link download lista piese ([Only registered and activated users can see links]) si Link download poze masina ([Only registered and activated users can see links])

De asemenea rog pe cei ce iau lista si pe masura ce se updateaza datele din ea sa o posteze mai departe aici, sa fie la zi cu cererile ca apoi sa nu apara incurcaturi. Aa si ca sa raspund la intrebarea daca m-am gandit ce caruta o sa fie urmatoarea, probabil tot un Passat B5.5 pt ca momentan nu am loc de fitze sa iau cine stie ce avion, am alte investitii mai importante si nu's genul care sa "sufar" de masina. Consider ca passat-ul este o masina decenta, cu comfortul de care ai nevoie si cu potential destul de mare. Cu siguranta o sa fie 4motion si inca nu sunt hotarat daca sa fie automat sau nu, cu toate ca cel mai probabil voi opta tot pt manuala deoarece nu cred ca am posibilitatea sa fac soft-ul asta nervos pe o automata si sa nu pice :))

Lucian189
18-05-2011, 02:20
mam bagat iarasi la ceva :limba:

arctix
18-05-2011, 10:04
Am trecut pe lista ce am nevoie

f l o r i n
18-05-2011, 10:26
alex, eu renunt la ornamentele carbon look, deoarece abia mi-am cumparat volan si schimbator, din lemn de nuc. Asa ca interiorul o sa fie doar cu lemn.

Mihai.Nechifor - banned
18-05-2011, 10:39
OFF: asta daca ti-l dau :))
Si eu raman doar la butoanele de la scaunele incalzite ca mi-am tras volan

arctix
18-05-2011, 12:50
completati tabelul si updatatil ca sa-i fie mai usor sa tina socoteala

f l o r i n
18-05-2011, 12:51
hmm-----te mananca de pericol ?

arctix
18-05-2011, 13:00
banuiesc ca asta-i replica pentru Mihai, nu?

Lucian189
18-05-2011, 13:38
chiuloasa cu injectoare

DSF
18-05-2011, 15:56
cotiera

tzaga
18-05-2011, 17:00
si eu vreau claxoanele .....la pret de crizaaaaaa!!!!!.....4315

Aaron
18-05-2011, 19:16
Amortizorul de la capota. Nu pot sa deschid lista. Asta pe langa PM-ul pe care l-am trimis. Multumesc Alex si scuze de deranj

Eto
18-05-2011, 22:41
Aaron scuze ca iti zic dar eu am rezervat bratele de stergatoare de mult. Chiar de cand a avut nefericitul accident. Abia acum am venit din delegatie si am vazut topicul. Am scris si aici: [Only registered and activated users can see links] si aici: [Only registered and activated users can see links] ca le vreau de 3 ori inca.

ALEX bandoul spate e zgariat sau e ok? Te intreb ca si eu am senzori de parcare OEM si al meu e zgariat.

Borisake
18-05-2011, 23:17
Vedeti ce urat suna?
Nu era mai frumos omul sa-si scoata masina la dezmembrat si abia dupa sa ne cerem piesele...
Nu se mai crea chestia asta urata, vezi ca eu am rezervat piesa "X". Pacat, urat.:suparat::suparat:
PS: Asta este doar parerea mea pe care mi-o asum.

ppp3
18-05-2011, 23:20
x2

Eto
18-05-2011, 23:22
Pai inainte sa isi scrie in EXCEL ce vrea sa citeasca topicul de la accicent incoace. Pana la excel lumea lumea si-a rezervat una alta, pe topic... Adica daca ceri ceva uitate in topic, oare nu s-a anuntat careva inainte. Asa mi se pare corect. El nu a scris deloc si a aparut dintro data cu piese pe care eu de vreo 2-3 pagini il bat la cap pe ALEX cu ele.

A l e x
18-05-2011, 23:44
Repet, piesele ajung la destinatar in functie de cine le-a cerut primul, asa mi se pare corect, daca respectivul nu mai vrea piesa respectiva merge la urmatorul si tot asa. Eto maine studiez bandoul sa vad in ce stare e si ii fac si 2-3 poze sa-ti poti da seama. Aaron aaah daca stai prin bucuresti te-as invita o tura pe la service sa vezi masina si sa-ti alegi ce vrei tu de pe ea :)) Amortizorul de la capota nu mai este pe masina pt ca a fost subtilizat de Cipos :))

LE: De luni se incepe treaba la masina, am uitat sa specific asta, primii ce au prioritate sunt : Florin, Borisake, Articx, Eto si DSF, cu care am vorbit din seara respectiva, restul ce ramane .. primul venit primul servit. Luni seara o sa postez eu fisierul cu piese ramase, preturi si starea lor, pana in momentul respectiv ! Va multumesc !

PS: Claxoanele doar unul mai este functional, celalalt cred ca este inca in spatiul verde de pe iuliu maniu :))

Borisake
18-05-2011, 23:48
Eu ziceam ca era mai corect sa zica omul gata dezmembrez masina si play, nu sa incepem ca eu vreau aia si aia...cam cum a facut Razvan. Cine se anunta primul ala era castigatorul. Asa, s-a facut o lista cu ce vor oamenii si uite se ajunge la discutii, ba ca eu am cerut-o pe aia inaintea ta, etc.

PS: Daca nu va grabiti nu mai are Alex ce sa mai vanda din cauza lui Cipos.:laughing::laughing:
Aaaaaaaaa, cred ca ii valabil si pt mine. Alex maine trec pe la tine ca tot merg la un turcalet sa incarc cu freon instalatia.

Eto
18-05-2011, 23:50
Ok am inteles, m-ai linistit ca mi-a sarit mustaru :), sunt obosit cred. Astept un raspuns cu bandoul atunci.

A l e x
18-05-2011, 23:52
Boris te astept, dar posibil sa fiu pe Mihai Bravu la lasting cu masina lu cipos sa ii schimb articulatia fata, da un tel inainte sa nu te duci degeaba. De fapt o sa fie ciprian la service :D

Borisake
18-05-2011, 23:54
Ok. Oricum eu intentionez sa ma misc repede, adica dimineata; ca dupa amiaza o sa vrea muierea masina sa mearga in parc cu pitica si pana atunci trebuie sa i-o fac, ca cu caldurile astea...

A l e x
18-05-2011, 23:55
Corect, spor si ne auzim maine la tel :)

ppp3
18-05-2011, 23:56
eu astept altceva:nebun:

daca un avf ca al meu l-ai dus la 220 + ...ce urmeaza ...:icecream:

Borisake
18-05-2011, 23:57
Pai nu ai auzit cu ce merge omul, cu ce apuca.:laughing::limba:

A l e x
18-05-2011, 23:58
Probabil alt avf dus la 240+ :))

ppp3
18-05-2011, 23:59
sa vedem....:nebun::drunk:

ps : daca am sa operez la interne stii unde ma prezint nu ???:grin:

Mihai.Nechifor - banned
18-05-2011, 23:59
Pai ce sa urmeze?...2,5 4motion dus la 300 :D

Borisake
19-05-2011, 00:02
Sau un W8, mai simplu.

A l e x
19-05-2011, 00:03
Nu 2.5 ca sunt nasoale motoarele, nu's atat de fiabile ca 1.9, o sa fie avf 4motion dus cat se poate, asta-i clar :)
Internele fara probleme, blocul nu se da deoarece e fisurat si nu fac magarii cu nimeni.

Si taxele, impozitele si asigurarile cine le plateste?:)) la w8 ma refer :D

ppp3
19-05-2011, 00:04
aaaa nu stai...o luam de la capat cu al meu...:happy2::laugh:

deci tot cu noi ramai...:thumbsup:

A l e x
19-05-2011, 00:10
Fortat de imprejurari da, raman pe vw o perioada, nu e timpu de fitze si investitii mari in masini acum.

ppp3
19-05-2011, 00:11
Nu uita ca traim in romania...sa nu scada statutul numa , da???

Borisake
19-05-2011, 01:05
Nu 2.5 ca sunt nasoale motoarele, nu's atat de fiabile ca 1.9, o sa fie avf 4motion dus cat se poate, asta-i clar :)
Internele fara probleme, blocul nu se da deoarece e fisurat si nu fac magarii cu nimeni.

Si taxele, impozitele si asigurarile cine le plateste?:)) la w8 ma refer :D

Utilizatorul...:laughing::laughing::laughing:

Mihai.Nechifor - banned
19-05-2011, 01:25
Ei, facem cheta si ne dai si pe noi o data pe luna cu masina :D

Aaron
19-05-2011, 13:45
OT: Nu inteleg ce mi s-a sarit in cap ca as vrea bratele de la stergatoare, nezicand asta pe nicaieri. Eu i-am cerut lui Alex pe PM niste maruntisuri pe care daca el vrea sa le dea as fi eu interesat. Imi cer scuze ca am intrebat de amortizorul de la capota pe forum, imi cer scuze ca am trimis PM cu maruntisurile dar lista aceea din Excel am luat-o si nu o pot deschide.

arctix
19-05-2011, 13:59
Antentie, pentru ce care aveti versiuni de la Office 2007 in sus, salvati tabelul in format .xls si nu .xlsx pentru a putea fi citit de versiunile mai vechi de office

Eto
19-05-2011, 14:14
Asta pentru ca astia de la microsoft sunt niste smecheri ordinari, ca sa isi mareasca vanzarile au facut chestia asta care e pur marketing. Pariez ca 10% din companii si-au achizitionat noul office numai din cauza asta.

teoX
19-05-2011, 14:49
Antentie, pentru ce care aveti versiuni de la Office 2007 in sus, salvati tabelul in format .xls si nu .xlsx pentru a putea fi citit de versiunile mai vechi de office

Deci:
Microsoft Office Compatibility Pack for Word, Excel, and PowerPoint File Formats ([Only registered and activated users can see links])

... problema rezolvata si pentru cei ce au Office versiuni mai vechi. :fericit:

A l e x
20-05-2011, 01:16
Bandoul de protectie de pe bara este si la mine zgariat pe ambele colturi.. nu exagerat insa exista urme vizibile, asta ca ramasesem dator cu o explicatie :laughing: Am uitat sa va mentionez de treaba cu office-ul .. scuzoaiele mele, vad ca s-a lamurit problema.

Eto
20-05-2011, 09:00
Ok, atunci raman numai cele 2 chestii din EXCEL. Mersi mult.

T-B0N3
20-05-2011, 11:10
Ma asez si eu la rand. Alex eu chiar stau prin Bucuresti, asa ca daca ne intalnim pentru ornamente poate ma mai agat de ceva :)

Lucian189
29-05-2011, 17:31
renunt la injectoare dar in schimb sunt interesat de tempomat cu totul cu cablaj ..aici depinde pretul ..

f l o r i n
29-05-2011, 19:42
Alex - eu am vrut

- clusterul cu minidot si maneta de stergatoare cu BC
- cotiera

astept si eu un pret pe PM pt pachet

- ornamentele de carbon - renunt la ele - ca m-am orientat spre cele din lemn

A l e x
30-05-2011, 13:21
1.Scaune sport fata sofer si pasager textil, culoare neagra, stare f buna, cu air-bag lateral incorporat, (mici semne de uzura, dar fara gauri, rosaturi sau taieturi), cu tot cu incalzire in scaunele din fata, se dau si butoanele de reglare a temperaturii + bancheta spate cu cotiera, suport pahare si spatiu depozitare - 250 euro

2.Fete portiera fata + spate (toate 4), stare buna, textil negru, 80 Ron/buc

3.Navigatie 1DIN Becker Cascade Pro 7941, CD audio/MP3, cu bluetooth, sim pt telefon, slot pt card de memorie (suporta maxim 2GB), microfon pt hands-free ce se poate monta undeva discret in masina si antena GPS, contine harta romaniei cu majoritatea stradutelor laterale si toate zonele, are nevoie de un mic update insa pentru strazile noi sau redenumite. De preferat se da la pachet cu tot sistemul audio, adica statie de amplificare GTR 420.2 (Crunch) [Only registered and activated users can see links] tub bass Hifonics-Brutus BX300 [Only registered and activated users can see links] difuzoare fata Ground-Zero GZTC 16MK2, cu tweeter din matase 19mm [Only registered and activated users can see links] difuzoare spate GZTF 165MK [Only registered and activated users can see links] Pretul pachetului 500 euro.

4.Cotiera centrala textil negru cu compartiment depozitare – 100 euro, ornamentele de plastic pentru inlocuirea ei.

5.Oglinzi exterioare stg si dr, electrice si incalzite - 30 euro/buc.

6.Maneta de la stergatoare cu temporizator si comenzi bc – 30 euro

7.Cutie viteze 6 trepte (pentru avf) - 300 euro

8.Electromotor - 170 euro

In rest se dau si alte componente bune, astept cereri specifice (ex: injectoare, debitmetru, diversi senzori, intercooler,
pompa tandem, servo, elemente plastic etc). Pentru piesele care se trimit prin curier rapid, costul transportului si a taxei de ramburs este suportat de cumparator.

Momentan cotiera si maneta de stergatoare cu comenzi pt BC sunt rezervate din seara accidentului pt florin, in caz ca se razgandeste merge mai departe la a 2-a rezervare, adica dsf si tot asa. Scuze pt raspunsurile intarziate, insa timpul nu este cel mai bun prieten al meu :laughing:

Lucian189
30-05-2011, 13:32
tempomat nu ai zis nimic :((

A l e x
30-05-2011, 13:44
Maneta tempomat + cablaj - 200 ron

Scuze :D

Lucian189
30-05-2011, 16:14
asa mai alex ..ma abonez la el

Eto
30-05-2011, 16:38
Cati km aveai la masina, in cel mai rau caz pt mine... chiuloasa cu cat o dai?

Mihai.Nechifor - banned
30-05-2011, 17:53
E fisurata (din cate am citit eu), a spus deja ca nu vrea sa umble cu cioara vopsita :D

arctix
30-05-2011, 18:12
eu am inteles ca e fisurat blocul motor

Rumburak
30-05-2011, 18:16
EGR-ul si N18 le-a revendicat cineva? Daca nu, la ce banuti se dau? Imi cer scuze dar nu pot vizualiza excelul.

bogoalex
30-05-2011, 18:20
Salut, ma poti ajuta cu asta ?

Lucian189
30-05-2011, 18:54
chiuloasa este ok ..Lucica stie si pretul dar cum nu o vand eu ..trebuie sa zica ..patronu :))