PDA

Arată Versiune Īntreagă : Modele interior Passat

f l o r i n
21-01-2011, 15:22
Despre interior - scaune sport, volan sport si piele...

Modele, fabricanti, etc

Ratonul
21-01-2011, 16:08
scaune sport

scaunele sport nu sunt cele recaro?

Ratonul
21-01-2011, 23:40
astea sunt recaro. voi aveti scaune normale nu sport.

f l o r i n
22-01-2011, 00:14
Ai desfacut tu ma, si stii mai bine....Crezi ca Recaro sunt doar cele care au scris pe spatar ?

Alea "normale" sunt cele cum am avut eu inainte. Dupa aia, restul au fost fabricate de Recaro, pt VW. Si la astea, sunt impartite pe mai multe categorii, in functie de profilul lor.

Cand o sa scoti tapiteria de pe un scaun ca al meu, te rog sa faci ceva poze cu etichetele din interior...si sa imi zici ce scrie de ele...ca eu nu am avut chef sa fac poze, cand mi-am montat incalzirea in scaune.

Ratonul
22-01-2011, 02:13
Crezi ca Recaro sunt doar cele care au scris pe spatar ?

da

sunt impartite pe mai multe categorii, in functie de profilul lor.

poti pune poze cu "sport" , "normale" si "recaro" ?

uite mai jos sa te convingi ca recaro sunt doar cele pe care scrie recaro si in rest toate scaunele sunt la fel nu "sunt impartite pe mai multe categorii"

f l o r i n
22-01-2011, 10:29
Ratoane, crezi ca eu nu am documentatia necesara ? tu chiar crezi ca simt nevoia sa ma justific fata de tine sau ca simt nevoia sa fac afirmatii fara rost ?
din pacate nu am facut poze cu etichetele din interior, cand am desfacuta scaunele mele....ca nu stiam ca am colegi de forum, ca tine...

Te crezi ca VAG fabrica scaune, sau BMW..sau Mercedes...? sau borduri, sau calculatoare sau lampi sau jenti sau, sau, sau ?

Deci, scaunele modelul lui koket si cele cum am eu, sunt fabricate de Recaro. Vrei sa intelegi bine - nu vrei - mergi inainte.

Scaunele din poza pusa de tine sunt identice (din punct de vedere al croielii) cu ale mele, doar ca, dupa 2003 au facut o scobitura in spatar, pt tetiera si au adaugat marca RECARO pe spatar. Exista chiar cum am eu, cu piele si alcantara.

Ratonul
22-01-2011, 12:24
pai si pune aici poze cu scaune recaro ca ale vostre si cu scaune normale sa vedem diferenta. sau pune codul scaunului sa vedem ce zice ekta

f l o r i n
22-01-2011, 19:07
pai si pune aici poze cu scaune recaro ca ale vostre si cu scaune normale sa vedem diferenta. sau pune codul scaunului sa vedem ce zice ekta

Intra la masina mea, si le vezi. "Ejti" nebun sau doar te prefaci ? eu nu mai intru in polemica cu tine, ca ma faci....ai mintea odihnita.

Ratonul
22-01-2011, 19:22
am intrat si nu am vazut nici o poza cu scaunele tale "recaro" si cu altele "normale". eu doar ti-am cerut sa-ti argumentezi afirmatia cum ca pe b5 sunt scaune , te citez, "impartite pe mai multe categorii, in functie de profilul lor". te astept cu poze si cu codul lor. presimt ca astept degeaba pt ca nu exista asa ceva.

koket
22-01-2011, 20:39
@Ratonul , se poate crea un topic special pt asta , nu crezi?

f l o r i n
22-01-2011, 20:48
am intrat si nu am vazut nici o poza cu scaunele tale "recaro" si cu altele "normale". eu doar ti-am cerut sa-ti argumentezi afirmatia cum ca pe b5 sunt scaune , te citez, "impartite pe mai multe categorii, in functie de profilul lor". te astept cu poze si cu codul lor. presimt ca astept degeaba pt ca nu exista asa ceva.

Nu auzi ca si scaunele care sunt pe masina ta, si pe a mea si pe a lui koket sunt fabricate de Recaro ? acest lucru l-am constatat cand am scos tapiteria de pe ale mele, si erau cateva etichete cu Recaro. Din pacate nu am facut poze cu ele....

Stii cumva la Golf 4 GTI, cate modele de scaune Recaro exista ?

Ratonul
22-01-2011, 20:48
ai dreptate. totusi noi ne referim si la scaunele de pe masina ta, deci e o oarecare legatura cu subiectul...

VLADIMIRIJNEKOV
23-01-2011, 19:36
Pe b5 si b5,5 sunt intr-adevar mai multe categorii de scaune

1.Scaune BASIS tapiterie sintetica
2.Scaune COMFORT tapitate in velur sau piele
3.Scaune SPORT tapitate in stofa sau piele
4.Scaune W8 tapitate in piele
5.Scaune RECARO tapitate in piele cu sezut cu lungime variabila....aici ma refer la scaune unde scrie pe spatar 'recaro', sa nu se ia florin de mine:))

Ratonul
24-01-2011, 01:27
era vorba de profilul scaunului nu de materialul ce le imbraca. toate sunt la fel, exeptand cele de w8 si cele de b5.5 recaro.

f l o r i n
24-01-2011, 11:53
De la asta a plecat discutia, dar vorbim despre toate aici, poate se strang informatii folositoare - cum se numeste modelul, tesatura, etc...

Deci, din ce am vaut eu pana acum, sunt asa :

- standard de B5- tapiterie textila
- standard de B5.5 - tapiterie textila (sunt mici diferente estetice, fata de cea de B5)
- sport (scaune profilate) cu tapiterie textila
- sport cu tapiterie piele & alcantara
- sport cu tapiterie piele & piele perforata
- tip w8 (cu dungi pe sezut)
- tip w8 (fara dungi pe sezut) si care echipeaza alte modele decat w8 (adresate in special pietei americane)
- sport, cu inscriptia RECARO (cred ca introduse dupa 2003/2004)
- tip taxi - modelul standard, dar imbracate in piele sintetica.

Acum cineva care are un pic de timp, poate adauga poze cu respectivele modele.

Ratonul
24-01-2011, 12:34
pana la urma am gasit ceva. intrebarea e , care e diferenta intre sport si comfort? ele costa la fel...

f l o r i n
24-01-2011, 12:37
EU CRED CA ESTI NEBUN....parerea mea.....

Daca nu vezi diferentele intre modelele de mai jos, inseamna ca ai probleme....

Standard textil - [Only registered and activated users can see links]

Standard piele - [Only registered and activated users can see links]

Sport textil - vezi interiorul lui koket

Sport - piele cu alcantara (cum am si eu pe masina) [Only registered and activated users can see links] . Ele sunt fabricate de firma Recaro. De unde stiu ? Pai cand le-am desfacut pe ale mele, au in interiorul lor, pe cadrul metalic si stantat pe interiorul la huse "Recaro" si codurile lor. Cu urmatoarea ocazie cand desfac un scaun, o sa fac poze si sper ca cei care nu cred, sa le listeze la imprimanta si sa le manance.....

Recaro cu piele alcantara [Only registered and activated users can see links] .
Se vede ca e aproape aceelasi model cu al meu, doar la tetiera difera un pic spatarul - are locasul acela.W8 - [Only registered and activated users can see links]

Pana la urma, te-ai trezit si tu.....ale mele sunt primele...scaune sport, piele cu alcantara.

Stii ce ma enerveaza, ca lupt sa clarific o problema, si unii "Batman, Batman".

Ratonul
24-01-2011, 13:36
da, dar scaunele din pozele tale standard textil si standard piele sunt de b5. ele sunt si pe b5.5?
uite in configurator. recaro sunt doar un tip. adica cele pe care scrie recaro.

f l o r i n
24-01-2011, 13:49
Standard textil e si pe B5,5..cum are Vlad si marea majoritate.
Standard piele, cred ca sunt cele care scrie Comfort, in oferta pusa de tine.

Tu ai sport sau Comfort ?

Mihai.Nechifor - banned
24-01-2011, 16:42
Ati uitat un model. Cele de care am eu: cu huse :laughing:

VLADIMIRIJNEKOV
29-01-2011, 01:13
RATOANE: cand am zis SPORT, COMFORT sau BASIS m-am referit la profil....aceste 3 modele au FORME DE PROFIL DIFERITE.
Scunele COMFORT si SPORT au si reglaj lombar.

PS. florin....scaunele sport cu piele & piele perforata sunt scaune sport imbracate in piele "NAPPA"....Au o cusatura orizontala pe sezut in plus fata de caunele sport imbracate in stofa sau imbracate in piele+alcantara.Am pe highline asa deci nu vorbesc in dodii;)
Iar cele cu inscriptia RECARO au in plus fata de cele SPORT normale reglarea lungimii sezutului ca la scaunele de top BMW.

vinyl
29-01-2011, 23:01
Eu asa am interiorul.. [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Ce tip de interior este acesta?

Mihai.Nechifor - banned
30-01-2011, 10:56
Pare a fi modelul de scaun sport. Masina e trendline nu?

vinyl
30-01-2011, 17:25
Pare a fi modelul de scaun sport. Masina e trendline nu?

cred ca da.

mihai_BV
30-01-2011, 19:32
Va spun eu ce fel de interior este: unul FOARTE frumos!!! Passat, ce naiba!

f l o r i n
30-01-2011, 20:48
RATOANE: cand am zis SPORT, COMFORT sau BASIS m-am referit la profil....aceste 3 modele au FORME DE PROFIL DIFERITE.
Scunele COMFORT si SPORT au si reglaj lombar.

PS. florin....scaunele sport cu piele & piele perforata sunt scaune sport imbracate in piele "NAPPA"....Au o cusatura orizontala pe sezut in plus fata de caunele sport imbracate in stofa sau imbracate in piele+alcantara.Am pe highline asa deci nu vorbesc in dodii;)
Iar cele cu inscriptia RECARO au in plus fata de cele SPORT normale reglarea lungimii sezutului ca la scaunele de top BMW.

Vb per ansablu...ca model.
stai linistit ca le cam stiu, ca am un prieten, care sta pe aceeasi scara cu mine si are un B5, cu interior piele perforata sport, din 2000.

Am avut saptamana asta, pe cineva cu un interior Recaro. Nu m-am uitat la chestia cu sezutul, dar scaunele erau electrice.
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links]) [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links]) [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links]) [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links]) [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links]) [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

VLADIMIRIJNEKOV
31-01-2011, 00:39
Vinyl.....tu ai interior trendline cu scaune sport imbracate in stofa;)

VLADIMIRIJNEKOV
31-01-2011, 00:41
Florin...chiar daca nu se vede din poza.....partea de la marginea scaunului (marginea din fata a sezutului) culiseaza;)

f l o r i n
31-01-2011, 09:09
Am zis ca nu m-am uitat prea atent la ele, ca nu am avut timp.

VLADIMIRIJNEKOV
31-01-2011, 13:31
In orice caz...sunt niste scaune 'beton' alea pe care scrie recaro....by the way....presupun ca masina din poze era un 2.5 tdi de 180 de cai full options pe bune.:)

f l o r i n
31-01-2011, 14:19
nup....1.9 - 131cp. Mai avea si trapa electrica, plus alte nebunii. Oricum, mare maniac cel care a comandat-o.

VLADIMIRIJNEKOV
31-01-2011, 16:36
Intradevar maniac....eu m-am gandit la 2.5 pentru ca la diesel doar pe 2.5 am mai vazut dotarile alea.La 1.9 asta e primul pe care-l vad asa.Oricum....splendid interior;)

f l o r i n
31-01-2011, 23:03
da, pai e coleg de pe forum, dar inca nu a prezentat masina - am uitat, faruri bixenon OEM, pachet crom....

VLADIMIRIJNEKOV
01-02-2011, 12:56
cred ca ce are el pe masina isi doreste oricare dintre noi:D

f l o r i n
01-02-2011, 14:21
Da, am un far de B5,5 OEm cu bixenon de la Alex. Imi vine sa dorm cu el in pat......

titus15
03-06-2017, 15:41
Stie cineva sa-mi spuna care e diferenta dintre banchetele de berlina si cele de break? Ma refer la sistemul de prindere. E greu de adaptat un interior de break pentru berlina? Multumesc!

mariuscbn
05-06-2017, 10:46
Diferente sunt doar la banchetele de sezut rabatalile, alea de Limuzina au urechle de prindere sub bancheta in forma de "L", iar la Variant sunt in afara/fata banchetei si in forma de "U"......din cate am inteles pentru adaptare trebuie sa sudezi urechile (balamale) care iti trebuie tie acelea cu prindere pe sub bancheta la Berlina in forma de "L".
Eu asa am inteles de la cineva care mi-a explicat prin telefon....eu m-am lasat pagubas, mai bine imi retapitez toate scaunele dupa bunul plac ca ies mai ieftin.