+ Postaţi subiect nou
Pagina 323 din 323 PrimulPrimul ... 223273313321322323
Rezultate 6.441 la 6.448 din 6448

Subiect: Ce am facut azi la Passat-ul meu?

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    May 2015
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    430
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat Variant B5.5, 2001, LA7W
    Numar auto
    incepe cu B
    Propulsorul
    1.8T, AWT, pă gaz
    Statistici : Multumiri / Aprecieri
    Doo probleme aveam si eu, una am rezolvat-o, a doua e in curs de rezolvare.

1. Pentru ca de vreo saptamana ma dispera un posibil scurt circuit sau masa imperfecta, azi am purces la treaba si am rezolvat problema.
    Am luat acu' cateva luni [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] la marsarier, apoi am luat un [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ], apoi am luat o fusta pentru spoilerul spate modelul cu senzori si in final le-am unit destinele, credeam ca va fi pana la adanci batraneti.
    O perioada a fost ok, dar dupa cum spuneam, de vreo saptamana Barca a inceput sa fie posedata de Mos Gerila.
    Mergand inainte, apasand frana, sau semnalizand, incepuse sa-mi faca galagie senzorii de parcare. Deci nu dadeam cu spatele, mergeam inainte.
    Am consumat un spray contact de 500ml, am dat lampile stop jos, am curatat placa aia cu acele contacte din spatele lampilor cu spray contact, gasisem ceva mazga/cocleala, am crezut ca era de la aia, dar nimic. In continuare aveam galagie in mers.
    Am incercat sa nu mai pun frana sau sa mai semnalizez, dar sunt cu șoriciu subțire.
    Am demontat unitatea sezorilor, am dat cu spray contact pe cablaj, pe conectori, apoi i-am suflat, pauza, coafura rezista.
    Initial m-am gandit ca s-a dus sonda de marsarier, aia din cutie.
    Apoi incepuse sa ramana becul cu leji aprins cam la 60% din capacitate decat pe o parte (pe stanga), scoteam becul aici se aprindea celalalt (pe dreapta) si tot asa pana m-am enervat si am pus becuri clasice.
    Dupa aceasta ultima incercare puteam rasufla usurat, operatia reusita, pacientul viu.
    Ce am constatat, din becurile cu leji s-a dus rezistenta aia pe post de can-bus.

Aviz amatorilor de chilipiruri, 3 lei dai, 3 lei face, te bucuri pe moment ca ai facut afacere apoi dai in bâlbâială ca nu ii mai dai de cap.
    Am mai frecat-o vreo juma de ora si nu a mai scos niciun sunet dubios, cred ca s-a rezolvat problema.

2. De vreo 2-3 saptamani de cand cu ultimele doo ploi am gasit ceva apa in stanga spate la contraaripa, acolo unde e lampa stop, dupa tapiterie.
    La prima vedere era totul ok, apoi cercetand [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] care etanseaza lampa stop stanga pe caroserie am vazut ca aceasta (garnitura) e foarte subtire si era intr-un colt umeda.
    O garnitura noua [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ], AM nu am gasit, cred ca voi folosi 2-3 straturi de purfix d-ala de cauciuc sa-mi rezolv problema sau ma pun pe decupat salteaua aia de neopren pe care ma asez cand fac striptease pe sub masina.
    To be continued, ca dimineata ma duc la munca.
    [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

Nu te pune cu prostu' ca are mintea limpede si va birui. Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia.

Moderator global Array Avatarul lui Borisake
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    20.530
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    PASSAT B5.5 Sedan 4MOTION an fab.2005
    Numar auto
    B-xx-WYX
    Propulsorul
    AVF 1.9 TDI 96 KW
    De la bec a fost problema. Asa am patit si eu la un Logan. Si nu avea leduri. Da cum ii la Logan, pui frana si se aprind toate becurile slab. Asta din lipsa de masa.
    Deci, daca pui bec cu led pune ceva calitativ sau verifica bine firul de masa din lampa. Dar in cazul tau pt acum iti functioneaza bine, zic ca a crapat ledul.

La problema cu etanseizarea.
    Nu cred ca de la garnitura aia ai tu apa. Plus ca parca o poti intoarce invers. Tu vezi ca pe stanga ai traseul de stropit luneta si se mai desface mufa din imbinare. Sus in buzunarul din stanga, unde ai tu cricul, cheia de roti, o sa gasesti teava. Verific-o. Spala geamul, daca pica apa, de acolo este.
    Ultima modificare făcută de Borisake; 27-12-2017 la 10:23.
    Nimic nu este intamplator...
    ex my car: Passat Variant B5.5 1.9 TDI 74 kw, an fab. 2001

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    May 2015
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    430
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Numar auto
    incepe cu B
    Propulsorul
    1.8T, AWT, pă gaz
    Cu becul cred ca am rezolvat, cedase nervos lejii aia, o sa mai verific cand merg cu masina zilele astea prin oras.

Cu apa aia, garnitura aia e tocita/presata in coltul in care gasisem umezeala.
    De la cotul tevii de la spalatoare luneta nu e, am verificat in timp e uscata.
    Apa gasita e transparenta, daca era de la spalatoare era zeama albastra de la lichidul de parbriz.
    Tapiteria stalpilor si a plafonului e uscata, nu e de la etansarea geamului lateral care l-am gasit spart si apoi l-am inlocuit, nu e nici de la antena unde am etansat-o in trecut.
    O sa pun furtunu cu apa pe ea sa vad pe unde curge si o urmaresc in timp.

Nu te pune cu prostu' ca are mintea limpede si va birui. Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia.

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Nov 2014
    Locaţie
    galati
    Posturi
    83
    Marca auto
    vw passat
    Model auto
    passat motor 1, 9 131cv avf
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    -avf
    Salut, mulți ani tuturor și muți Km la mașinuțele noastre fără cheltuieli ( combustibilul se știe )
    După exact un an fără cheltuieli înainte de Crăciun surpriza!! Se aprinde în bord : plăcuțe frana - cele posterioare fiind schimbate anul trecut și ținând cont ca nu au cablu de contact( aproximativ 30 000 km) am făcut comanda de cele anterioare care au și ajuns astăzi, marca TRW
    Am rămas un pic , citind comentariile colegilor dar asta e, abia le montez va țin la curent cum se comporta
    O zi buna tuturor

Inviato dal mio SM-A300FU utilizzando Tapatalk

Membru Level 2 Array Avatarul lui Katalynoo
    Data înscrierii
    Sep 2013
    Locaţie
    Piatra Neamt
    Posturi
    238
    Marca auto
    VW
    Model auto
    -Passat
    Numar auto
    NT87KTL
    Propulsorul
    -1.8T
    Citat Postat în original de xew Vezi Post
    Ieri am fost si eu la doftor cu gondola, am schimbat [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] la motor cu [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] si [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ], 3L [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ], tampoanele [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] si [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] (tot la cutie), [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] capac tacheti si curatat in zona (nespus de curat, putine depuneri care s-au curatat foarte usor), [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] termoflot, [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] de la senzorul baii de ulei, am curatat traseul de la intercooler si intercoolerul cu 4 [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]-uri de curatat frane apoi suflat cu aer,

Impresii dupa aceasta revizie, motorul e ceva mai silentios, a intrat buhaiu asta mare de filtru fara probleme, sa urmaresc joja sa vad cum/daca ii place. Acum capacitatea de ulei a ajuns la ~4.6L cu tot cu filtru.
    Am comandat si montat o [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ], face frumos dar moare motoru la decelerare. Era de asteptat, vreo 5-10% din cei care au replica sunt multumiti, restul patesc ca si mine. Rezolvarea ar fi supapa originala sau [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] pus in replica, urmeaza sa testez un arc si daca e ok sa-l cumpar (inafara de primul care e alta marca si ultimu care e pt. masina normala fara soft, deci sunt interesat de modelele 2 si 3 momentan, 4 mai tarziu ).
    Am gasit pe traseul intercooler-ului mai putin de 15-20ml ulei, in rest putina umezeala, tot de la ulei. In intercooler dupa primul jet de vreo 15 secunde, incepand cu urmatorul a fost din ce in ce mai curat. La al patrulea tratament deja nu mai era urma de ulei, chiar am pus mana sub jetul care curgea si era curat, transparent.
    Link-urile sunt de unde am cumparat piesele care au fost stranse in vreo luna, treptat.

Am vazut ca una din lampile de la nr. avea urechea rupta, a intrat apa si a ruginit haionu int-ext, am dat cu smirghel, am dat cu vopsea si am rezolvat pentru moment problema.
    Intre timp am comandat 2 buc [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] noi, au venit, urmeaza sa le schimb.

Cam atat pentru moment.
    Si eu vreau sa comanda replica dv forge sincer mai mult pt sunet ca oricum iau una oem de tt 225cp.Ai reglat-o la nr corect de clickuri .Garnitura la termoflot eu o inlocuiesc la fiecare schimb de ulei.Sa îi fie de bine si drumuri line!

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
    Pietonul este o invenție diabolică, menită să-i chinuie pe șoferi.

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    May 2015
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    430
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Numar auto
    incepe cu B
    Propulsorul
    1.8T, AWT, pă gaz
    Merci, la fel.

Supapa am reglat-o de mai multe ori si corect si incorect, degeaba, cateodata mai moare motorul la ralanti, am impresia (de fapt auzisem si la altii) ca nu etanseaza bine si scapa presiunea. Daca accelerez lin parca trage in suturi, sacadat. Daca intru intr-o depasire sau pur si simplu ca asa vreau, cand accelerez brusc trage bine.
    Vreau sa iau o supapa originala Forge sau altceva care sa faca zgomot.
    Oem 710P am, e noua.

Cu alte cuvinte, replica Forge nu recomand, eu nu prea ma impac bine cu ea. Desi i-am mai comprimat arcul si am bagat ca adaos 2 monede de 50 de bani, e ceva mai bine, dar parca nu e ce trebuie. Un [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] e 75 lei nu am incercat si varianta asta poate ar fi bun, ar trage ok la sarcina mica si nu ar mai muri motorul la ralanti.
    Desi stiu ca nu e bun bov atmosferic (dar multi si-au montat si e totul ok), parca m-as risca sa iau un hks ssqv 3 sau 4, imi place cum suna.

Membru Level 1 Array Avatarul lui attypassat
    Data înscrierii
    Jan 2016
    Locaţie
    Groningen
    Posturi
    69
    Marca auto
    VW
    Model auto
    -Passat B5.5
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    ALT
    Să vină schimbul

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderator global Array Avatarul lui Alex-F1
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    25.061
    Marca auto
    Audi
    Model auto
    A6 C6 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    2.0 TDI 170 CP
    Hai sus cu ele!
    "Sa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde" (Ayrton Senna)

+ Postaţi subiect nou
Pagina 323 din 323 PrimulPrimul ... 223273313321322323

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 3 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 3 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •