+ Postaţi subiect nou
Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Tiguan 2.0tdi 4 motion - 140cp sau 170cp ?

Membru Level 2 Array Avatarul lui wavsound
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    515
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat b5 Variant
    Numar auto
    IS 88 WAV
    Propulsorul
    AWX - 155cp
    Statistici : Multumiri / Aprecieri

Tiguan 2.0tdi 4 motion - 140cp sau 170cp ?

Salut !

Strict doar la TDI, 4motion pe tiguan, la un mers normal 100-120km/h , la care din cele 2 motoare ar fi mai mic consumul ? Aud pareri diferite, cum ca un motor mai mare trage mai usor deci, consum mai mic..
    Deci care ar fi mai ok de cumparat? La un mers normal, nu sportiv, cel de 170cp ar avea consumul mai mic? Ar fi valabil ca la passatul nostru dupa ce facem remapare, la acelasi stil de condus , scade consumul ?
    Doar pentru ca ai o masina nu inseamna ca poti sa fii pilot de curse. Doar pentru ca ai un aparat foto ...
    [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

Membru Senior Array Avatarul lui X e r o x u
    Data înscrierii
    Oct 2010
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    4.513
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat B5 SYNCRO
    Numar auto
    CJ 86 ABA
    Propulsorul
    1Z-1.9 TDI- AFN -110 CP
    Mult prea vaga intrebarea ta, daca tu intrebi in general consumul sau , parerea mea este ca ar trebui sa intrebi totalul costurilor de intretinere la 100 mii km, cam asa face cine lumea cand intreaba de costurile de intretinere la un autoturism.

Foarte mult depinde de etajarea cutiei de viteze, aceasta se priecteaza dupa cuplul motor...... si multe altele. Cutia este la fel ? Eu as merge pe 170 c.p.
    p.s. Sti ca la Tiguan sunt cu totul alte costuri de exploatare decat la passatul tau din profil !
    Ultima modificare făcută de X e r o x u; 15-03-2014 la 07:48.
    X E R O X U
    servicii de fotocopiere si birotica in Cluj-Napoca

"A LIE TOLD OFTEN ENOUGH BECOMES THE TRUTH" Lenin - Valbil si in democratie/capitalism nu doar in marxism.

Ai grijă ce îți dorești. S-ar putea să se îndeplinească!

Membru Level 2 Array Avatarul lui wavsound
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    515
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat b5 Variant
    Numar auto
    IS 88 WAV
    Propulsorul
    AWX - 155cp
    Stiu..insa si in passatul din semnatura am bagat destui bani :) are o varsta.. Nu il vand, insa simt nevoia de ceva mai nou, si inca nu sunt hotarat intre passat/tiguan .

Pro pt tiguan ar fi inaltimea, pozitia soferului mai sus / si poate ar fi mai rezistent la drumurile noastre
    Contra: spatiul mai mic in portbagaj si consumul poate

Insa tot citesc, si diferente la consum parca nu sunt intre un tiguan 2010 / passat 2010.
    Insa m-as supara daca as nimeri un tiguan 140cp si sa fie mai puturos ca passatul actual.. (Dupa 100km/h am inteles ca se plafoneaza) - din acest motiv as alege 170cp
    Ultima modificare făcută de wavsound; 15-03-2014 la 08:01.
    Doar pentru ca ai o masina nu inseamna ca poti sa fii pilot de curse. Doar pentru ca ai un aparat foto ...
    [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

+ Postaţi subiect nou

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •