+ Postaţi subiect nou
Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 41 la 60 din 120

Subiect: Consum ulei 1.6 benzina

Membru nou Array
    Data înscrierii
    Apr 2014
    Locaţie
    oradea
    Posturi
    29
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat b5 1.6
    Numar auto
    BH-77-MDA
    Propulsorul
    AHL
    Statistici : Multumiri / Aprecieri
    pai tu zici ca usor si ei zic ca e foarte greu si mult de lucru. deocamdata masina doarme in parcare si acolo o sa stea pana oi strange banii si o fac la service cu garantie si acte, daca astea mici nu se multumesc cu cat s-e multumeste un service mare.

Banned Array
    Data înscrierii
    Aug 2013
    Locaţie
    Madei, Neamt, Romania, Romania
    Posturi
    263
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    B5
    Propulsorul
    ALZ
    Inseamna ca-s niste carpaci care nu cunosc motoarele si fug de munca. Un mecanic adevarat se implica si cauta rezolvari...La a mea cand a vazut ca tot iese fum a zis: "vii maine cu ea si o rezolv!"..Iti da si putere parca atunci cand ai un astfel de mecanic...

Just in... Array
    Data înscrierii
    Mar 2014
    Locaţie
    bucuresti
    Posturi
    12
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    VN 87 CHR
    Propulsorul
    AVF
    la joja ai intre min si max ai 1l de ulei, sa manance atat de mult ulei e fantastic probabil ar trebui sa faci segmentare... eu unul nu as schimba uleiul... problema exista trebuie rezolvata!!! problema abs si esp-ul aprinse pot fi si din cauza unor elemente de directie schimbate si in cazul asta tre sa faci geometria...

Just in... Array
    Data înscrierii
    Mar 2014
    Locaţie
    bucuresti
    Posturi
    12
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    VN 87 CHR
    Propulsorul
    AVF
    pe VAG iti arata kilometri reali

Moderator global Array Avatarul lui bogdan_eon
    Data înscrierii
    Nov 2010
    Locaţie
    Falticeni
    Posturi
    5.439
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    B5,5
    Propulsorul
    AWX
    Nu este adevarat, pe km "reali" care tii arata pe VAG sunt cititi din ECU, iar km din ECU se pot modifica sa fie "reali" in maxim 3 minute cronometrat pe ceas. Problema a fost dezbatuta pe forum si se stie ce si cum.
    [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

Membru Senior Array Avatarul lui X e r o x u
    Data înscrierii
    Oct 2010
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    4.500
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat B5 SYNCRO
    Numar auto
    CJ 86 ABA
    Propulsorul
    1Z-1.9 TDI- AFN -110 CP
    Poti modifica postul timp de 1 h, postarea consecutiva sub 1 h nu este permisa.
    X E R O X U
    servicii de fotocopiere si birotica in Cluj-Napoca

"A LIE TOLD OFTEN ENOUGH BECOMES THE TRUTH" Lenin - Valbil si in democratie/capitalism nu doar in marxism.

Ai grijă ce îți dorești. S-ar putea să se îndeplinească!

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    Apr 2011
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    421
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat B5 variant
    Propulsorul
    benzinar
    Citat Postat în original de Danut-Alexandru Petcu Vezi Post
    la joja ai intre min si max ai 1l de ulei
    La motoarele astea benzinare (de care discutam aici) la un schimb de ulei intra sub 4L, cam 3.2-3.5L.
    Intre minim si maxim pe joja ai cu aproximatie ochiometrica 250-350 ml de ulei.
    Ultima modificare făcută de teoX; 16-05-2014 la 08:31.

Just in... Array
    Data înscrierii
    Jan 2014
    Locaţie
    Rm sarat
    Posturi
    8
    Marca auto
    volkswagen
    Model auto
    passat
    Numar auto
    BZ 15 BVY
    Propulsorul
    -ALZ

Consum exagerat de ulei

O problema mare am si eu daca ma poate ajuta cineva. Am un Passat din 2002 1.6 benzina. Am masina din Decembrie 2013. Am facut cam 4000 km cu ea si nu a consumat gram de ulei. Acum o luna am pus GPL si de atunci am avut neplacerea sa am un consum exagerat de ulei. Imi ia cam 1L/350km. Am vorbit cu un mecanic si mi-a zis ca sunt simeringurile de la supape. Am schimbat simeringurile si daca tot am umblat am facut si distributia......Insa surpriza mai mare,consumul de ulei a crescut si pe deasupra mai scapa si pe la garnituri la motor. Din ce cauza ar putea sa fie.....Multumesc!

Membru Senior Array Avatarul lui Raffy
    Data înscrierii
    Apr 2011
    Locaţie
    Codlea, Romania
    Posturi
    3.020
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Polo
    Propulsorul
    awy
    Din cate ai zis, scapa pe la garnituri, logica mea imi zice sa le schimbi.
    Ultima modificare făcută de bogdan_eon; 18-05-2014 la 20:24.
    ”Destinul conduce o jumatate din viata fiecarui om, iar caracterul cealalta jumatate”
    Alfred de Vigny.

Membru nou Array
    Data înscrierii
    Apr 2014
    Locaţie
    oradea
    Posturi
    29
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat b5 1.6
    Numar auto
    BH-77-MDA
    Propulsorul
    AHL
    intreb si eu, (pt ca aprox asa am patit si eu, a inceput sa consume dintr-o data uleiul) nu e posibil ca din anumite motive sa cedeze segmentii ? la mine pt ca am schimbat termostatul si acum ca se incalzeste motorul uleiul se consuma, iar la Iulian poate din alte motive? Parca Exilon si-a schimbat garniturile inainte de segmentare?

Banned Array
    Data înscrierii
    Aug 2013
    Locaţie
    Posturi
    263
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    B5
    Propulsorul
    ALZ
    Exista o legatura,chiar daca unii zic ca nu. Atata timp cat motorul sta rece,nu consuma ulei. Nu stiu prea multa mecanica dar exista o legatura! Si asta poate fi si manevra...Unui motor care consuma ulei ii pui un termostat care inchide foarte jos,pe la 70 de grade si o dai...incercati la alte motoare,ca experiment,sa vedeti ca n-o sa mai consume daca-i puneti un termostat defect :)

Banned Array
    Data înscrierii
    Aug 2013
    Locaţie
    Posturi
    263
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    B5
    Propulsorul
    ALZ
    Sfat pentru cei care trebuie sa segmenteze motorul sau aveti probleme cu el! LUATI ALTUL DIN DEZMEMBRARI,NU SE MERITA SA-L SEGMENTEZI,NU TINE MULT !

Moderator global Array Avatarul lui bogdan_eon
    Data înscrierii
    Nov 2010
    Locaţie
    Falticeni
    Posturi
    5.439
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    B5,5
    Propulsorul
    AWX
    Ai intampinat probleme? Zi-ne si noua mai detaliat, ce ai schimbat? Ce marci ai pus?

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jul 2013
    Locaţie
    Botosani
    Posturi
    75
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat 3BG
    Numar auto
    BT 99 CRS
    Propulsorul
    1.6 ALZ
    Sa zicem ca un motor segmentat nu mai tine mult. Dar cu cel de la dezmembrari nu joci ruleta ruseasca?

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    Apr 2011
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    421
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat B5 variant
    Propulsorul
    benzinar
    Citat Postat în original de bogdan_eon Vezi Post
    Zi-ne si noua mai detaliat, ce ai schimbat? Ce marci ai pus?
    Chiar asa, da-ne mai multe detalii:
    S-au verificat SI cilindri inainte de segmentare ?
    S-au pus garnituri noi sau au fost refolosite cele vechi ?
    La motor, la stringere, s-a folosit cheia dinamometrica sau cea "brandometrica" (adica cit duce muschiulcelui ce stringe) ?

Banned Array
    Data înscrierii
    Aug 2013
    Locaţie
    Posturi
    263
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    B5
    Propulsorul
    ALZ
    Nu stiu ce cheie s-a folosit sau altceva. Cert e ca am fost si eu cam neglijent,n-am stiut defapt si mecanicul a fost un magar,adica si-a vazut doar de interesele lui. Putea sa spuna cand l-a desfacut: vezi ca nu o sa te tina,mai bine iei altul,ii plateam munca si aia era! De consumat nu mai consuma ulei,insa acum imi spune sa dau masina,ca o biela e frecata,axul cu came e frecat s.a. ... Am platit in total 1700 de lei,ca m-am certat cu el,ca initial au fost 1300 si acum sunt 1700 in fine...cu 1700 imi luam motor din dezmembrari si aveam si piese de schimb in caz de ceva pe asta. Asa eu m-am ales cu nimic,cu banii luati si cu motorul dus...Deci a iesit un mare rahat,am luat o teapa buna cu toata intamplarea asta...insa in sfarsit...ce nu te omoara te face mai puternic! Sfatul meu pentru cei cu probleme de gen: luati motor din dezmembrari,il verificati,sa aveti un mecanic bun cu voi...si aia e !
    Ultima modificare făcută de exilon; 10-06-2014 la 19:13.

Membru Level 2 Array Avatarul lui piru raul
    Data înscrierii
    Jan 2011
    Locaţie
    CLUJ NAPOCA
    Posturi
    441
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat B5.5
    Numar auto
    CJ-14-DYA
    Propulsorul
    alz 102cp
    Asta asa este.Am avut si eu un Ford Mondeo din 1993 1.8 16v,mi-am crapat garnitura de chiulasa si am umblat asa cu el, ca na eram la Constanta si trebuia sa ajung acasa.Am completat la apa din 100 in 100 de kilometri.Ideea e ca ma adus masina acasa,dar dupa aia cand am desfacut motorul cu al meu mecanic,o si zis altul din dezmembrari.Si acum merge motorul dupa 150.000 de kilometri.

Banned Array
    Data înscrierii
    Aug 2013
    Locaţie
    Posturi
    263
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    B5
    Propulsorul
    ALZ
    Asa trebuia sa fac si eu,dar logica mea a fost ca fac motorul si merge,pun totul nou si e mai bine decat sa nu stiu ce iau din dezmembrari,dar uite ca mecanicul nu mi-a spus si de alte probleme...In sfarsit,sunt bucuros ca mai am o experienta si o sa ma ajute pe viitor,dar de precizat ca motorul merge foarte bine acum,trage,nu consuma...se comporta foarte bine,numai ca nu stiu viitorul lui :)

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Apr 2014
    Locaţie
    Buzau
    Posturi
    182
    Marca auto
    volkswagen
    Model auto
    passat
    Numar auto
    BZ-86-YSC
    Propulsorul
    AHL
    Citat Postat în original de exilon Vezi Post
    Nu stiu ce cheie s-a folosit sau altceva. Cert e ca am fost si eu cam neglijent,n-am stiut defapt si mecanicul a fost un magar,adica si-a vazut doar de interesele lui. Putea sa spuna cand l-a desfacut: vezi ca nu o sa te tina,mai bine iei altul,ii plateam munca si aia era! De consumat nu mai consuma ulei,insa acum imi spune sa dau masina,ca o biela e frecata,axul cu came e frecat s.a. ... Am platit in total 1700 de lei,ca m-am certat cu el,ca initial au fost 1300 si acum sunt 1700 in fine...cu 1700 imi luam motor din dezmembrari si aveam si piese de schimb in caz de ceva pe asta. Asa eu m-am ales cu nimic,cu banii luati si cu motorul dus...Deci a iesit un mare rahat,am luat o teapa buna cu toata intamplarea asta...insa in sfarsit...ce nu te omoara te face mai puternic! Sfatul meu pentru cei cu probleme de gen: luati motor din dezmembrari,il verificati,sa aveti un mecanic bun cu voi...si aia e !
    Si daca mecanicul ala "bun" e de fapt un magar , la fel ca , cel cu ,care ai tratat tu ? Eu mi-am refacut chiuloasa cu toate garniturile , supapele , semerigurile etc. noi (cele mai ieftine posibil) si masina merge impecabil , nu am cheltuit mai mult de 600 ron pe piese deci trage concluzie singur. Un motor bine refacut este ft aproape de un motor nou , un motor de la dezmembrari este si mai aproape de a necesita interventii.

Membru nou Array
    Data înscrierii
    Apr 2014
    Locaţie
    oradea
    Posturi
    29
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat b5 1.6
    Numar auto
    BH-77-MDA
    Propulsorul
    AHL
    Citat Postat în original de isaxon86 Vezi Post
    Si daca mecanicul ala "bun" e de fapt un magar , la fel ca , cel cu ,care ai tratat tu ? Eu mi-am refacut chiuloasa cu toate garniturile , supapele , semerigurile etc. noi (cele mai ieftine posibil) si masina merge impecabil , nu am cheltuit mai mult de 600 ron pe piese deci trage concluzie singur. Un motor bine refacut este ft aproape de un motor nou , un motor de la dezmembrari este si mai aproape de a necesita interventii.
    pai nu stiu cum te-a costat piesele doar 600 ron dar fie daca zici tu. insa zine si cat ai dat pe manopera.

+ Postaţi subiect nou
Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •