+ Postaţi subiect nou
Rezultate 1 la 19 din 19

Subiect: portiera stanga spate nu se inchide

Just in... Array
    Data înscrierii
    Jun 2013
    Locaţie
    bucuresti
    Posturi
    3
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    AVB
    Statistici : Multumiri / Aprecieri

portiera stanga spate nu se inchide

buna ziua, am un passat 3bg 2001. dupa ce am inlocuit switch.ul din yala nu se mai inchide portiere. daca inched din chei nu poti deschide portiere din interior, dar din exterior DA. am schimbat switch.ul pt. ca nu imi indica la bord usa deschisa. acum se aprinde becul din bord dar am problema cu inchiderea. celelalte portiere se blocheaza si nu pot fi deschise din exterior. nu am alarma montata pe masina. se vede cind coboara "butunelu`" de pe usa, ramane jos.
    daca are cineva o idee...
    multumesc

A d m i n i s t r a t o r Array Avatarul lui f l o r i n
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    11.409
    Marca auto
    V W
    Model auto
    Passat B6
    Numar auto
    SKF
    Propulsorul
    2,0TDI, CBAB, 140 Cp
    incearca sa scrii cum trebuie, te rog....

cel mai probabil, nu ai asamblat bine partea electrica cu cea mecanica - trebuie sa desfaci iar tot si sa verifici asta.

Nu mai deschide alt post - posteaza la topicul deschis, cu probleme legate de yale.
    [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

[Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

Tel: 0769.VAG.FAN = 0769.824.326 - 0758.556.847

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Aug 2014
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    76
    Marca auto
    Volksvagen
    Model auto
    -Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    -ALZ
    am si eu o problema la portiera spate stanga. daca inchid sau deschid masina din cheie reactioneaza bine, dar in mers cand vreau sa blochez usile de la buton din usa soferului se inchid toate portierele si imediat cea din dreapta spate se deschide .....si trebuie sa ma intind mereu sa apas pe buton!!!! inainte mergea, acum ce sa fie?????

Membru Level 1 Array Avatarul lui yopmdnt
    Data înscrierii
    Dec 2014
    Locaţie
    Targu Neamt
    Posturi
    75
    Marca auto
    Volkwagen
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -NT-GG-TEG
    Propulsorul
    1.9 TDI 131 CP
    si eu am aceiasi problema ca a lui cristyan09, am verificat mufele din stalpul masinii le-am dat cu sprei pt rugina (le-am curatat) apoi au mers 2-3 minute apoi nimik nu se mai aprinde becul de la portiera si nici nu mai arata in bord cand e deschisa portiera.. de blocat din comenzile de pe usa soferului nici nu mai vb...un raspuns pt rezolvarea acestei probleme? multumesc anticipat!

Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    11.409
    Marca auto
    V W
    Model auto
    Passat B6
    Numar auto
    SKF
    Propulsorul
    2,0TDI, CBAB, 140 Cp
    raspuns pt amandoi - trebuie data jos yala si reconditionata - inlocuit switch-ul cu altul nou - original -, refacut lipiturile de pe partea electrica, curatat colectorul la motoras - si o sa fie ca noi, yalele voastre

[Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

Data înscrierii
    Dec 2014
    Locaţie
    Targu Neamt
    Posturi
    75
    Marca auto
    Volkwagen
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -NT-GG-TEG
    Propulsorul
    1.9 TDI 131 CP
    Un preț pentu in switch original ?

Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    11.409
    Marca auto
    V W
    Model auto
    Passat B6
    Numar auto
    SKF
    Propulsorul
    2,0TDI, CBAB, 140 Cp
    din pacate nu te pot ajuta, le pastrez pentru masinile la care le repar eu yalele.

cauta pe Tme, Adelaida, etc... switch Saia Burgess V4NC

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    Jun 2014
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    449
    Marca auto
    vw
    Model auto
    passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    2,8v6 4 motion
    Florine dar de schimbat switchurile la toate usile ptr mine dar daca se poate sa imi repari yalele la us sofer si cea pasager bag cheia in ele una se invarte in gol si cealalta e blocata:D

Data înscrierii
    Dec 2014
    Locaţie
    Targu Neamt
    Posturi
    75
    Marca auto
    Volkwagen
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -NT-GG-TEG
    Propulsorul
    1.9 TDI 131 CP
    Problema rezolvată... Am refăcut lipiturile de la yala. 1 era cu problema... Acum merge perfect tot. Multumesc pt sfaturi.

Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    11.409
    Marca auto
    V W
    Model auto
    Passat B6
    Numar auto
    SKF
    Propulsorul
    2,0TDI, CBAB, 140 Cp
    Citat Postat în original de Zoican Vezi Post
    Florine dar de schimbat switchurile la toate usile ptr mine dar daca se poate sa imi repari yalele la us sofer si cea pasager bag cheia in ele una se invarte in gol si cealalta e blocata:D
    trebuie sa treci cu masina sa ma uit la ea. De rezolvat, rezolvam.

Membru Level 1 Array Avatarul lui hobitu
    Data înscrierii
    Jan 2015
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    164
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    1.6
    Florin, am si eu probleme electrice la a mea :( ... te pricepi ? ... nu se mai blocheaza usa dreapta, si nici nu se deschide geamul. Eu de meserie sunt vanzator de vise...n-am o treaba cu masinile :D ...sa-mi zici cand pot sa dau pe la tine in Bucuresti si ne targuim.

Just in... Array
    Data înscrierii
    Sep 2015
    Locaţie
    Piatra Neamt / Iasi
    Posturi
    9
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    ALZ
    Salutare .

Am o intrebare legata de portierele din spate . Poate cei care au desfacut portierele pentru a ajunge la switch au mai intalnit aceasta problema.
    Dupa coborârea geamului si demontarea fetei de pe portiera , urma sa separ geamul de macara , stiind ca ar trebui sa fie fixat cu o piesa de plastic . Insa , in cazul meu , am gasit cate un surub - la ambele portiere . Cheia tubulara nu intra in acel locas din sina macaralei . Stie cineva cum poate fi separata sticla si demontat panoul cu motorasul geamului , in asa fel incat acestea sa ramana intregi ?
    O alta intrebare este legata de incuietoare . La portiera dreapta fata , când incercam sa o montez , s - a rupt capatul "carligului"ce tine tije care iese prin fata portierei . ( cel incercuit in poza ) . Acea piesa , poate fi gasita separat sau reparata ?

Multumesc .

Membru Level 2 Array Avatarul lui somlyo
    Data înscrierii
    Jan 2015
    Locaţie
    TM & CS
    Posturi
    844
    Marca auto
    VW Passat
    Model auto
    -B5.5
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    1.9 131 HP, AWX
    U-ul acela din tabla care strânge propriu-zis geamul e prins cu un șurub de 10 parca ! Eu l-am dat jos foarte repede ,iar ca sa nu pice sticla ,am prins-o cu scotch de cadrul ușii ! Pe spate e mai simplu ca si pe fata! Trebuie sa meargă ! Da, au gândit ca curu' nemții sistemele de ridicare/coborâre geam ! Motorașul nu trebuie să-l dai jos de pe panoul de tabla decât daca vrei sa schimbi cablul macaralei !
    Cat despre plasticul acela ...cauta la colegii cu dezmembrări !
    Bafta si spor la treaba!

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk

Just in... Array
    Data înscrierii
    Sep 2015
    Locaţie
    Piatra Neamt / Iasi
    Posturi
    9
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    ALZ
    Salut .

Multumesc de rapsuns . Asa facusem pentru portierele din fata . Acolo este usor sa desfaci suruburile de la geam . Insa eu am probleme cu portierele din spate . Acolo trebuia sa fie doua piese cilindrice , din plastic pentru a fixa sticla de macara . La mine au fost inlocuite cu suruburi inainte sa iau masina , motiv pentru care intra si apa in masina de la ploi mai puternice ( cine a umblat pe acolo , nu a etansat panoul de aluminiu când a montat portiera la loc ) . M - am apucat sa schimb si switch - urile inainte sa etansez eu , ca tot trebuiau desfacute . Problema este ca nu pot desface surubul prin locasul din sina macaralei geamului când este coborat . Daca erau piesele din plastic , le puteam scoate mai usor .
    De aceea am intrebat , daca a mai intalnit cineva suruburi in loc de acele piese din plastic si cum ar putea fi desfacute suruburile . In imagine am incerecuit piesele cilindrice din plastic . In cazul meu , in locul lor , am gasit suruburi .
    Legat de "carligul " de mai sus , se gaseste de cumparat , separat de incuietoare ? Daca nu , poate fi reparat ?

Multumesc .

Moderator global Array Avatarul lui Laurentiu Utiu
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    Balan---HARGHITA
    Posturi
    1.627
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat 3BG
    Numar auto
    HR-01-ULS
    Propulsorul
    AVF 165 Cp
    ID anterior
    LAURI
    Eventual da jos difuzorul și bagi mâna pe acolo pana la șurub. Cu o cheie de 10 poate poți sa îl desfaci din spate, prin gaura difuzorului dacă zici ca prin fata nu poți prinde de șurub. Sau cracanezi tabla în partea de jos ca sa îți încapă mâna sa o poți baga la șurub. In orice caz, cel care l-a pus acolo....tot ceva de genul asta a acționat.
    Atenție sa nu tragi prea tare de tabla căci se îndoaie geamul și pocnește, se face țăndări.
    Legat de cârligul ăla , pune o poza ceva cu el. Nu imi dau seama ce ar veni acolo pus, poate te pot ajuta cu ceva piesa căci am ceva Yale prin garaj.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Just in... Array
    Data înscrierii
    Sep 2015
    Locaţie
    Piatra Neamt / Iasi
    Posturi
    9
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    ALZ
    Am reusit să desfac acel s™urub si să ajung la încuietoare pentru a o curata , unge si înlocui switch - ul . Acesta este codul pentru piesele din plastic de care spuneam că fixează geamul : 6N0839511 .

Am adăugat nis™te poze pentru acel cârlig la care mă refeream . Pozele sunt de la încuietoarea de la portiere dreapta spate , dar cred că piesa în cauză este la fel s™i pentru încuietorile de la portierele din fat›ă . Ea are rolul de a tine s™i fixa tija ce iese prin panoul de aluminiu s™i prin fat›a portierei ; când masina este deblocată încuietoarea actionează acea piesă , iar ea ridică tija . La mine s - a rupt o bucăt›ică din cârligul piesei s™i nu mai stă fixă tija la încuietoarea dreapta fat›ă. M - am uitat pe cea de la portiera din spate s™i totus™i nu cred că se găses™te separat . Dacă nu o pot repara cumva , încerc să găsesc la vre - o încuietoare defectă .

[Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]
    Ultima modificare făcută de Andrei_Az; 12-08-2018 la 23:13. Motiv: Diacritice vazute rău .

Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    Balan---HARGHITA
    Posturi
    1.627
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat 3BG
    Numar auto
    HR-01-ULS
    Propulsorul
    AVF 165 Cp
    ID anterior
    LAURI
    Bine ca ai reușit cu șurubul.
    Dacă nu găsești nicăieri acel cârlig , te pot ajuta cu o yala de pe care poți lua acel plastic.

Just in... Array
    Data înscrierii
    Sep 2015
    Locaţie
    Piatra Neamt / Iasi
    Posturi
    9
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    ALZ
    Multumesc frumos pentru ajutor .

Am căutat pe la dezmembrări prin zonă s™i am găsit o încuietoare pentru portiera dreapta fată de pe o mas™ină cu volan pe dreapta s™i am luat acea piesă de acolo . Pentru cine mai are nevoie , piesele se potrivesc . Însă nu cred că se potrivesc s™i de la portierele din spate . Pentru a schimba piesele , trebuie desfăcută partea cu circuitele electronice si acel surub de pe carcasă . Trebuie avut grijă să nu sară arcurile ce tensionează piesa din plastic s™i cea de metal de deasupra .
    Acum , când mă pregăteam să montez portiera la loc , am făcut o probă s™i am observat că portiera dreapta fată nu se mai blochează din închiderea centralizată . Celelalte portiere se blochează , doar portiera dreapta fată poate fi deschisă atât din exterior cât si din interior . Se aude cum încuietoarea act›ionează când masina este închisă din telecomandă ; dar portiera rămâne deblocată . A mai întâlnit cineva această problemă ?
    Ultima modificare făcută de Andrei_Az; 19-08-2018 la 22:18.

Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    Balan---HARGHITA
    Posturi
    1.627
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat 3BG
    Numar auto
    HR-01-ULS
    Propulsorul
    AVF 165 Cp
    ID anterior
    LAURI
    Ceva nu ai montat bine înapoi. Cred ca e chiar piesa aia de plastic cu acel cârlig. Trebuie urmărită poziția motorasului din interior la remontarea ei. Deoarece are o cursa pe care trebuie sa o facă , activează un switch care la rândul lui activează închiderea . De aceea nu se mai Închide ușa la tine din cheie, ci doar din șufe care trag mecanic de mecanismul închiderii și nu prin motorașe.

+ Postaţi subiect nou

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •