+ Postaţi subiect nou
Pagina 16 din 16 PrimulPrimul ... 6141516
Rezultate 301 la 309 din 309

Subiect: Barcuta Variant B5.5

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    May 2015
    Locaţie
    Bucuresti Vest, În loc luminat, în loc cu verdeață, unde nu-i durere, nici întristare, nici suspin
    Posturi
    429
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat Variant B5.5, 2001, LA7W
    Numar auto
    incepe cu B
    Propulsorul
    1.8T, AWT, pă gaz
    Statistici : Multumiri / Aprecieri
    Merci frate Chelie.
    [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

Nu te pune cu prostu' ca are mintea limpede si va birui. Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia.

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    May 2015
    Locaţie
    Bucuresti Vest, În loc luminat, în loc cu verdeață, unde nu-i durere, nici întristare, nici suspin
    Posturi
    429
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Numar auto
    incepe cu B
    Propulsorul
    1.8T, AWT, pă gaz
    Lung somn am mai avut voinicii mei, mai erau dooj'da zile si se facea anu'.

Pana acum nimic interesant, coafura rezista, dar mai trebuie sa mai schimb cateva bigudiuri.
    A mai trecut (aproape) un an, am mai facut o revizie, am mai schimbat inca o data garnitura capac tacheti ca a folosit mecanicu mai mult mana stanga si pișa mult ulei pe spatele motorului, acum pare ok.
    Pentru ca se amplificasera bataile la plecare agresiva si franare mai brusca, am schimbat tamponul din fata motorului, cel de sub radiator, cu ocazia asta am vazut ca era muci, se descompunea si lucrul cel mai important, era pus invers. Ma gandeam cu groaza ca trebuie sa-i dau botu jos, dar pana la urma a facut mangealac meacanicu, cu o mini-ranga si am rezolvat problema fara sa demontam nimic, inafara de scut. Ca tot veni vorba de scut, scutu meu e muci, prins cu negrese si soricei, as putea spune ca mi se flutura. Am luat unu nou Klokkerholm, e din plastic maleabil nu casant, am mai luat niste suruburi de prindere, mai trebuie sa iau piulitele si il montez.
    Acu vo doi ani (parca) am schimbat capul de planetara pe dreapta, acum am vazut ca burduful de cauciuc e spart, vasilica aruncata afara si pacane in viraj usor la stanga, deci il mai schimb inca odata, doar ca de data asta iau cu burduf de thermoplast. Mama lui de cap.
    Imi tot disparea uleiul de servo, iar sub farul stang (pe asfalt) gaseam pata/urma uleioasa. Am crezut ca si-a dat drumu pe la imbinarea furtunului cu teava de racire, dar acum am vazut ca am burdufele bieletei de directie ude, deci pe acolo se ducea lichidul meu. Asa ca acum o sa-mi calc pe inima sa-l sun pe Traian de la Trami.
    Fiind rau de caldura si satul de sauna in Barca, m-am decis sa schimb si compresorul AC. Dar cautand pe siteurile de piese si bagand detalii minime ale Barcii, am gasit ca fiind compatibile compresoare AC cu filet conducta retur diferita. Daca dau seria de sasiu oare se poate afla exact ce compresor mi-ar trebui?

Cam atat pentru moment.
    Amanta asta bagaboanta s-a facut cam pofticioasa si vrea cam multe, sa nu ma supere ca o ia mama dreaqu si incep sa ma gandesc la alta. Si aveam ganduri mari cu ea, ... .

Nu te pune cu prostu' ca are mintea limpede si va birui. Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia.

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    May 2015
    Locaţie
    Posturi
    429
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Numar auto
    incepe cu B
    Propulsorul
    1.8T, AWT, pă gaz
    Au mai trecut cateva luni, am mai umblat la AC (din nou), am spalat conductele cu spray curatare frane, am schimbat toate oring-urile si filtrul uscator ca era spart si se prelingea freon, am spalat si compresorul meu (cel nou l-am returnat), totul ok, dar m-am bucurat de racoare vreo doo saptamani ca iar s-a dus freonu.
    Mama lui de freon, exact cand eram in concediu m-am masokit pe caldura ca cedase AC-ul, asa ca, intorcandu-ma acasa am revenit la service, am cautat cateva ore problema si intr-un final am gasit-o. Senzorul presiune AC de pe radiator [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] cod 8D0959482B scapa freon, l-am schimbat (150 lei) impreuna cu oringul (nou) si de vreo luna nu mai sunt probleme. Am mai schimbat si curelele de accesorii ca erau coapte.
    Cu acel termometru de un dolar mentionat de cateva ori in trecut am vazut ca ajunge temperatura la -0.6 grade la aeratorul central. Am mai testat AC-ul, e totul ok, nu mai scapa freon, acum pot sa spun ca la mine in pestera e racoare.
    Ca tot a fost schimbarea la fata, am trecut la new look. Acum trebuie sa schimb pingelele ca ciungile astea sunt duse, merg cu vuiete ca si cand as avea diferentialul dus , o anvelopa e tocita in solz de peste si face naspa.
    Cred ca o sa iau ceva de la nexen sau hankook, alea mai ieftine nu-mi inspira incredere, iar pentru alea mai scumpe nu prea e marunt. Le schimb pe toate 4 si voi lua XL-uri..

Da, sunt cam polizate alea de pe fata o sa le reconditionez sa fie totul ok.
    Acum parca e neam de struto-camila, cred ca o sa iau un set de arcuri Eibach prokit. Desi, s-ar putea sa regret iarna pe ulita si/sau vara pe la gratare in natura.

In rest, coafura rezista.
    Ultima modificare făcută de xew; 19-08-2018 la 01:05.

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    May 2015
    Locaţie
    Posturi
    429
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Numar auto
    incepe cu B
    Propulsorul
    1.8T, AWT, pă gaz
    Au venit expadrilele, le-am montat, totul ok.
    Acum sa vad ce drumuri are nevasta-mea, sa le incerc.
    Daca nu zice nimic, imi fac eu de drum si tot plec.

Moderator global Array Avatarul lui Borisake
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    20.623
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    PASSAT B5.5 Sedan 4MOTION an fab.2005
    Numar auto
    B-xx-WYX
    Propulsorul
    AVF 1.9 TDI 96 KW
    Sa le ametesti cu interes!
    Nimic nu este intamplator...
    ex my car: Passat Variant B5.5 1.9 TDI 74 kw, an fab. 2001

Membru Level 2 Array Avatarul lui Alexandru30
    Data înscrierii
    Jun 2016
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    301
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat b 5.5
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    1600
    Moama...super! bravo...daca bag 17 inci pe 1.6 benzina ...o sa mi trebuiasca reductor :)))))

Moderator global Array Avatarul lui Borisake
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    20.623
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    PASSAT B5.5 Sedan 4MOTION an fab.2005
    Numar auto
    B-xx-WYX
    Propulsorul
    AVF 1.9 TDI 96 KW
    El are chiar 1.8 T, dar este greu cu cititul.
    Nimic nu este intamplator...
    ex my car: Passat Variant B5.5 1.9 TDI 74 kw, an fab. 2001

Moderator global Array Avatarul lui Alex-F1
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    25.340
    Marca auto
    Audi
    Model auto
    A6 C6 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    2.0 TDI 180 CP
    Is meseriase gumele astea, o sa vezi...sa le invarti sanatos!
    "Sa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde" (Ayrton Senna)

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    May 2015
    Locaţie
    Posturi
    429
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Numar auto
    incepe cu B
    Propulsorul
    1.8T, AWT, pă gaz
    Aha, merci.
    Ma uitam pe [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] ca nu stiam ce sa iau, am vazut ca sunt ok, asa ca le-am cautat si comandat.
    Ieri le-am montat, am mers putin cu ele si mi se par mai ok decat ce am avut pana acum la manevrabilitate pe uscat, zgomot, stabilitate, dar parca tropaie ceva mai bine la crapaturi in asfalt. Nu e problema, urcam volumul pick up-ului de la 3 la 5.

@Alexandru30
    mai bine faci un swap frumos.
    Ultima modificare făcută de xew; 01-09-2018 la 00:56.

+ Postaţi subiect nou
Pagina 16 din 16 PrimulPrimul ... 6141516

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •