+ Postaţi subiect nou
Rezultate 1 la 19 din 19

Subiect: Pareri achizitionare Passat b6 2009

Membru Level 2 Array Avatarul lui RaduCv
    Data înscrierii
    Dec 2010
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    447
    Marca auto
    VW
    Model auto
    b6 2011
    Numar auto
    DJ 01 RMB
    Propulsorul
    CBAB
    Statistici : Multumiri / Aprecieri

Wink Pareri achizitionare Passat b6 2009

Salutare tuturor! Revin dupa ce am stat cam mult in umbra. Am vandut C4 dupa ce m-a plimbat pe drumurile patriei aproape 5 ani si aproape 100.000km. S-a dat cu 2300 euro la 232.500 , cu taxa recuperata si mici chestii estetice , parbriz ciobit de o piatra , AC care nu functiona si inca o mica problema. O fi putin dar asta a fost sa fie.
    Vreau sa cer pareri si sfaturi si sugestii deoarece vreau sa achizitionez un Passat , dupa 2009 , cu motor de generatie noua Euro5 neaparat.
    Buget 8000 euro doar masina . Am vazut in Germania destule , duminica se va duce un prieten de familie sa-mi aduca masina (mi-a adus si fosul Passat AVF si am fost super incantat) . Ce as vrea eu sa fie : euro5 neaparat , 2.0 tdi neaparat , sub 200.000 km , minim 2009. Am vazut ca ma incadrez la bani dar gasesc mai mult breck-uri si destul de dotate.
    Asa ca ma reintorc in familie ! :))
    B6 Variant CBAB Sportline
    EX Citroen C4 Hdi
    EX 3bg Variant Avf Comf.-line

Membru Senior Array Avatarul lui Ionut Patrascu
    Data înscrierii
    Oct 2013
    Locaţie
    Oras - Podu-Iloaiei , Jud.- Iasi , Romania
    Posturi
    5.337
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat Variant B5 an 07.2000
    Numar auto
    IS-69-PTR
    Propulsorul
    1.9 TDI-PD ATJ
    Bine ai revenit ! Asteptam Achizitia !!
    VW Passat TDI 1.9 ATJ 116 HP -IS 69 PTR-

Membru Senior Array Avatarul lui spanu110976
    Data înscrierii
    Nov 2011
    Locaţie
    Fagaras
    Posturi
    1.795
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat 4motion
    Numar auto
    BV 77 SPN
    Propulsorul
    -AVF
    Si neaparat cutie viteze manuala. Putere 170cp.
    De ce nu-ti iei un b5.5? Astea dupa 2005 toate sunt niste saracii de kkt, pline de electronica si o gramada de probleme!!!
    Ultima modificare făcută de spanu110976; 13-07-2016 la 23:31.

Data înscrierii
    Dec 2010
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    447
    Marca auto
    VW
    Model auto
    b6 2011
    Numar auto
    DJ 01 RMB
    Propulsorul
    CBAB
    Manuala da ! Putere vreau minim 140 .. daca se iveste ocazia la 170 nu este problema .
    EX Citroen C4 Hdi

A d m i n i s t r a t o r Array Avatarul lui f l o r i n
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    11.409
    Marca auto
    V W
    Model auto
    Passat B6
    Numar auto
    SKF
    Propulsorul
    2,0TDI, CBAB, 140 Cp
    Citat Postat în original de spanu110976 Vezi Post
    Si neaparat cutie viteze manuala. Putere 170cp.
    De ce nu-ti iei un b5.5? Astea dupa 2005 toate sunt niste saracii de kkt, pline de electronica si o gramada de probleme!!!
    ... si confort, functii, etc - sa nu uitam si plusurile.

in rest - cam greu... foarte greu... sa gasesti in ziua de azi, in B5.5 in mintile lui.
    [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

[Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

Tel: 0769.VAG.FAN = 0769.824.326 - 0758.556.847

Membru Senior Array Avatarul lui Olof Dreijer
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Locaţie
    Ar
    Posturi
    4.077
    Marca auto
    Passat
    Model auto
    Variant
    Propulsorul
    AVF
    ID anterior
    Calin
    Sapt trecuta a luat un baiat din comuna un b5.5 absolut superb. Direct din germania de la proprietar. Motor bgw sub 100 mii km, 4motion si cam toate optiunile ce sau pus pe passat. An 2005.
    A dat mult pe masina, 4500e dar chiar nu ai ce sa ii bagi de vina. Putea lejer sa isi b6 sau chiar b7 mai chel sau lovit usor.
    Mindfucker

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jun 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    84
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    BGW
    Legat de confort...hmmm. Am vrut sa iau Passat B6 taman din 2009 si am renuntat...fix din cauza de (deficiente) de confort.

De ce? Passat B6 e o masina ingusta. Genunchiul drept se freca mereu de consola centrala (care in poze arata grozav dar in practica e groaznica) care mai si scartaia. B6 a fost o masina facuta la economie, platforma de Golf5-alungita, suspensie clasica McPherson, nu multibrat ca la B5.5. Eu nu am simtit diferenta de confort la B6 ci chiar invers. Cu o multime de probleme si problemute.
    Cand am citit de problemele cu pilitura de metal produsa de pompa de motorina ce ajungea sa compromita injectoarele nu am vrut sa mai aud de Passat B6 commonrail. Basca faptul ca e Euro5 dar nu chiar Euro5...

Functii...da, intr-adevar...un dublu climatronic e ceva in plus...o navigatie color la fel.

Intr-adevar nu e simplu sa gasesti B5.5 in mintile lui dar cu putina rabdare, nu e imposibil. Eu am avut un astfel de noroc si nu cred ca as fi o exceptie.

Ca sa nu mai zic ca B5,5 deprecierea e de-acum neglijabila fata de un B6.

Eu n-as ingropa 8000 euro intr-un B6 in momentul de fata, mai repede m-as uita la alte marci cu acei bani in mana.

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jun 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    84
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    BGW
    Citat Postat în original de Olof Dreijer Vezi Post
    Sapt trecuta a luat un baiat din comuna un b5.5 absolut superb. Direct din germania de la proprietar. Motor bgw sub 100 mii km, 4motion si cam toate optiunile ce sau pus pe passat. An 2005.
    A dat mult pe masina, 4500e dar chiar nu ai ce sa ii bagi de vina. Putea lejer sa isi b6 sau chiar b7 mai chel sau lovit usor.
    Undeva e o eroare. BGW nu a fost cu 4motion.

Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    11.409
    Marca auto
    V W
    Model auto
    Passat B6
    Numar auto
    SKF
    Propulsorul
    2,0TDI, CBAB, 140 Cp
    Citat Postat în original de BGW2005 Vezi Post
    Legat de confort...hmmm. Am vrut sa iau Passat B6 taman din 2009 si am renuntat...fix din cauza de (deficiente) de confort.

De ce? Passat B6 e o masina ingusta. Genunchiul drept se freca mereu de consola centrala (care in poze arata grozav dar in practica e groaznica) care mai si scartaia. B6 a fost o masina facuta la economie, platforma de Golf5-alungita, suspensie clasica McPherson, nu multibrat ca la B5.5. Eu nu am simtit diferenta de confort la B6 ci chiar invers. Cu o multime de probleme si problemute.
    Cand am citit de problemele cu pilitura de metal produsa de pompa de motorina ce ajungea sa compromita injectoarele nu am vrut sa mai aud de Passat B6 commonrail. Basca faptul ca e Euro5 dar nu chiar Euro5...

Functii...da, intr-adevar...un dublu climatronic e ceva in plus...o navigatie color la fel.

Intr-adevar nu e simplu sa gasesti B5.5 in mintile lui dar cu putina rabdare, nu e imposibil. Eu am avut un astfel de noroc si nu cred ca as fi o exceptie.

Ca sa nu mai zic ca B5,5 deprecierea e de-acum neglijabila fata de un B6.

Eu n-as ingropa 8000 euro intr-un B6 in momentul de fata, mai repede m-as uita la alte marci cu acei bani in mana.
    eu am 1.94 m ,,, si am avut si B5 si B6 - nu este mai mic B6 in interior, decat B5-ul.

confort - dat de servodirectie asistata electric (comparativ cu servo de B5, e parfum), ... plus un sistem de franare superior .... etc.

B5-ul s-a dovedit fiabil, comparativ cu B6-le (Eu am avut 2010, am schimbat doar actuatorulde la turbina...deci, depinde si de ce cumperi)

BGW - in rest, legat de afirmatia ca B6 e doar un Golf 5 mai alungit - din pacate nu ai cunostintele necesare, legat de componentele folosite, sisteme - asa ca nu intra in acesta polemica.

Eu desfac zi de zi aceste masini - si le stiu si plusurile si minusurile....

Calinu - Motor bgw sub 100 mii km, 4motion si cam toate optiunile ce sau pus pe passat. An 2005, A dat mult pe masina, 4500e - cam putini km pentru acesta masina....si din Germania..... dar oricum, si daca este asa.... cat este taxa, inmatricularea, adusul - daca 4500 e l-a dus cu totul, clar aia nu sunt km ei - eu ma indoiesc oricum de ei.

[Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jun 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    84
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    BGW
    Din punctul meu de vedere, nu e nici un fel de polemica.

Faptul ca Passat B6 folosea platforma de Golf5 alungita era cunoscut de la lansarea din 2005.

The Volkswagen B6 Passat debuted at the Geneva Motor Show in March 2005, and launched in Europe in the summer of 2005. The B6 Passat no longer shared its platform with Audi's equivalent model (the Audi A4), and is instead based on a long-wheelbase version of the platform used by the fifth-generation Golf (called Rabbit in the United States & Canada), and its sedan equivalent, the fifth-generation Volkswagen Jetta, and therefore seeing a return to a transverse engine compared to the longitundinal layout of its predecessor.

Deficienta de spatiu nu e in lungime ci in latime. Spatiul destinat soferului privit pe latime stanga dreapta e redus comparativ cu B5,5 se vede cu ochiul liber, iar de simtit nu mai vorbesc. Consola centrala alungita precum si tunelul median precum si pozitia nefericita a cotierei cu comenzile de pe portiera stanga contribuie decisiv la reducerea de spatiu. In plus, pedala de acceleratie e plasata foarte aproape de baza consolei centrale. Nu contest expertiza nimanui, am expus deficientele pe care eu le-am simtit inca de la un prim drive-test cu B6, si care pe mine cel putin m-au facut sa ocolesc acest model.Aceeasi senzatie claustrofobica (pe latime) am avut-o si in Skoda Superb II. Cu siguranta, exista persoane care nu au bagat in seama aceste detalii sau nu le-au observat si sunt multumiti.

Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    11.409
    Marca auto
    V W
    Model auto
    Passat B6
    Numar auto
    SKF
    Propulsorul
    2,0TDI, CBAB, 140 Cp
    una este sa ai senzatia lipsei de spatiu.... si alta este sa ai spatiu inutil, spatiu care nu este ocupat cu nimic, etc - dar iti zic, nu poti compara ca ergonomie un B5 cu un B6 - poti zice orice, dar aici il bate pe B5. Si tot asa, B6-le FL (dupa 2009), este din multe puncte de vedere, peste B6-le din 2005.

Legat de plaftorme G5 si B6 - nu au aproape niciun component electronic comun....cam totul difera - si aici vb despre calculatoare, sisteme, ceasuri, manete, yale...nimic nu merge de la G5.

In rest, ca fiabilitate - aici castiga B5-ul.... dar tot asa, inainte de B5... hai sa-l comparam cu B4 - la B4 nu se strica maxidot-ul/minidot-ul... ca nu avea... nu se strica modulul confort... ca nu avea.... nu se strica cablajul de la picioare sofer... ca nu intra apa cum intra in B5.. si nu trec pe acolo.... nu se stricau motorasele in yale, nu erau lipituri reci la yale... etc.

Si atunci ce o sa facem.... sa ne cumparam B4 ?

Automat - cu cat este mai complex un sistem si mai ales in fazele de testare/tatonare, are sanse sa crape mai multe.... Dar, ma repet

- B5.5 nu prea ai sanse sa gasesti in mintile lui - si daca gasesti (in general nu in Romania - nu vb acum de masinile de pasionati, care sunt putine si care se vand foarte foarte greu...) - te duce aproape de 6000 euro un B5.5 cu optiuni, 2004, drum si inmatriculata.
    - B6 - 2010 - CR - km putini.... adica pana in 100.000 - este o masina care nu te va supara. Atentie mare (ca si la B5), ca majoritatea au f.f. multi km... adica peste 300.000 km. Cea care are km putini, nu o sa fie ieftina.

Data înscrierii
    Dec 2010
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    447
    Marca auto
    VW
    Model auto
    b6 2011
    Numar auto
    DJ 01 RMB
    Propulsorul
    CBAB
    Citat Postat în original de f l o r i n Vezi Post
    - B6 - 2010 - CR - km putini.... adica pana in 100.000 - este o masina care nu te va supara. Atentie mare (ca si la B5), ca majoritatea au f.f. multi km... adica peste 300.000 km. Cea care are km putini, nu o sa fie ieftina.
    Salut Florin! Asta caut , neaparat sub 200.000 maxim , euro 5 deoarece nu vreau sa dau inca 800-900 de euro taxa . Am gasit destule in Germania , sub 8000 euro(bugetul maxim) , multe breck dar nu este deranj deoarece mai castig 1 an si dotari fata de o berlina. Sper sa iau ceva bun care tot la fel sa o mai tin 4,5 ani si ~ 100.000. Ai vandut b6-le? Ce masina mai ai acum ? Numai bine si o sa prezint cat de curand noua achizitie. Multumesc.
    Cum ziceai mai sus in legatura cu b5.5 despre care vorbeau ceilalti colegi. Nu gasesti unul in mintile lui si mai este si euro 3 .. Deja are 11 ani de cand nu se mai fabrica deci ...
    EX Citroen C4 Hdi

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jun 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    84
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    BGW

Si atunci ce o sa facem.... sa ne cumparam B4 ?
    Corect, ai dreptate...fiecare cumpara pe banii lui ceea ce doreste. M-ai inteles in final si cu spatiul interior.

Eu am doua masini: o Octavia 1 din 2001, 1.9 TDI 90CP (cumparata SH cand avea 3 ani) si Passat-ul Variant din 2005 (pe mine m-a ajuns 4500 euro cu inscris cu tot - anul trecut in 2015). Oarecum fac parte din aceeasi era tehnologica si le simt solide in exploatare. Intretinere buna, in rest apa paie si bataie...

Daca ar fi dupa capul meu si azi mi-as cumpara un Mercedes W124 din 1995 insa taxele, impozitele si oarecum faptul ca as gasi prea greu unul in mintile lui ma fac sa uit de aceasta varianta (desi intorc si azi capul pe strada cand vad unul in stare excelenta). Fac compromisul cu cele doua VAG-uri...Octavia e excelenta pt oras, TDI clasic cu pompa rotativa, nu tu DPF sau alte dracii ...iar Passat-ul cu optiunile si cu tinuta de drum lung ce imi lipseau la Skoda. Practic se completeaza una pe alta (oras, deplasari in afara localitatii).

Ma informez constant despre modelele din ultimii 5 ani atat de la VAG si cat si de la alte marci si ma crucesc cand vad ce defecte si mai ales ce scoruri de intretinere si reparatii intervin.

Sa ne bucuram cu totii de alegerile noastre!

Membru Senior Array Avatarul lui Olof Dreijer
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Locaţie
    Ar
    Posturi
    4.077
    Marca auto
    Passat
    Model auto
    Variant
    Propulsorul
    AVF
    ID anterior
    Calin
    Va trebui sa vinzi passatul, skoda si sa mai pui ceva bani ca sa iti iei un w124 in mintile lui. Asa masini nu or sa se mai construiasca in viitorul apropiat.
    Unul in stare perfecta si imtretinut ca la carte trece de 10mii.
    Mindfucker

Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    11.409
    Marca auto
    V W
    Model auto
    Passat B6
    Numar auto
    SKF
    Propulsorul
    2,0TDI, CBAB, 140 Cp
    Citat Postat în original de RaduCv Vezi Post
    Salut Florin! Asta caut , neaparat sub 200.000 maxim , euro 5 deoarece nu vreau sa dau inca 800-900 de euro taxa . Am gasit destule in Germania , sub 8000 euro(bugetul maxim) , multe breck dar nu este deranj deoarece mai castig 1 an si dotari fata de o berlina. Sper sa iau ceva bun care tot la fel sa o mai tin 4,5 ani si ~ 100.000. Ai vandut b6-le? Ce masina mai ai acum ? Numai bine si o sa prezint cat de curand noua achizitie. Multumesc.
    Cum ziceai mai sus in legatura cu b5.5 despre care vorbeau ceilalti colegi. Nu gasesti unul in mintile lui si mai este si euro 3 .. Deja are 11 ani de cand nu se mai fabrica deci ...
    Daca iti cumperi o masina buna.... care sigur nu o sa fie ieftina, nu prea ai probleme cu ea - f.f. putine masini cu km putini, au probleme.

La b6-le care l-am avut, doar acel actuator a picat. L-am vandut de vreo 2 ani... de cand ma dau cu un Touareg 2012 - 3.0Tdi, 8 trepte, 245cp - si care nu a avut probleme pana acum.

Citat Postat în original de BGW2005 Vezi Post
    Corect, ai dreptate...fiecare cumpara pe banii lui ceea ce doreste. M-ai inteles in final si cu spatiul interior.

Eu am doua masini: o Octavia 1 din 2001, 1.9 TDI 90CP (cumparata SH cand avea 3 ani) si Passat-ul Variant din 2005 (pe mine m-a ajuns 4500 euro cu inscris cu tot - anul trecut in 2015). Oarecum fac parte din aceeasi era tehnologica si le simt solide in exploatare. Intretinere buna, in rest apa paie si bataie...

Daca ar fi dupa capul meu si azi mi-as cumpara un Mercedes W124 din 1995 insa taxele, impozitele si oarecum faptul ca as gasi prea greu unul in mintile lui ma fac sa uit de aceasta varianta (desi intorc si azi capul pe strada cand vad unul in stare excelenta). Fac compromisul cu cele doua VAG-uri...Octavia e excelenta pt oras, TDI clasic cu pompa rotativa, nu tu DPF sau alte dracii ...iar Passat-ul cu optiunile si cu tinuta de drum lung ce imi lipseau la Skoda. Practic se completeaza una pe alta (oras, deplasari in afara localitatii).

Ma informez constant despre modelele din ultimii 5 ani atat de la VAG si cat si de la alte marci si ma crucesc cand vad ce defecte si mai ales ce scoruri de intretinere si reparatii intervin.

Sa ne bucuram cu totii de alegerile noastre!
    da, nu incerca sa conving pe nimeni cu nimic... este vb aceea...baba sufera la frumusete.

Citat Postat în original de Olof Dreijer Vezi Post
    Va trebui sa vinzi passatul, skoda si sa mai pui ceva bani ca sa iti iei un w124 in mintile lui. Asa masini nu or sa se mai construiasca in viitorul apropiat.
    Unul in stare perfecta si imtretinut ca la carte trece de 10mii.
    De fapt, niciodata - dar acest principiu se aplica la oricare produs fabricat in ziua de azi... ca vb despre electronice, electrocasnice, case, masini, etc... totul se bazeaza pe politica de consum

Data înscrierii
    Dec 2010
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    447
    Marca auto
    VW
    Model auto
    b6 2011
    Numar auto
    DJ 01 RMB
    Propulsorul
    CBAB
    Daca iti cumperi o masina buna.... care sigur nu o sa fie ieftina, nu prea ai probleme cu ea - f.f. putine masini cu km putini, au probleme.

La b6-le care l-am avut, doar acel actuator a picat. L-am vandut de vreo 2 ani... de cand ma dau cu un Touareg 2012 - 3.0Tdi, 8 trepte, 245cp - si care nu a avut probleme pana acum.
    Sper asa sa fie sa nu am probleme! Bv , felicitari pentru achizitie ! De ce nu il prezinti ? :>
    EX Citroen C4 Hdi

Data înscrierii
    Dec 2010
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    447
    Marca auto
    VW
    Model auto
    b6 2011
    Numar auto
    DJ 01 RMB
    Propulsorul
    CBAB
    Astazi a ajuns si masinuta! Maine sunt pe ea,cand ajung acasa! Este variant 09/2010 , 190.000 navi color , inalzire scaune , scaune model sport, clima,negru , 140 cp ,cam atat momentan :D
    EX Citroen C4 Hdi

Membru Level 2 Array Avatarul lui Skywalker
    Data înscrierii
    Aug 2014
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    741
    Marca auto
    Renault
    Model auto
    Grand Scenic
    Propulsorul
    F9Q-E8
    Stiu ca faptul este consumat in privinta masinii dar eu as fi mers pe [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] sau [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] cu avans de 8000 si rate pe un an. Nu era mai bine, intreb doar?
    Optimus Prime the leader of the autobots

Data înscrierii
    Dec 2010
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    447
    Marca auto
    VW
    Model auto
    b6 2011
    Numar auto
    DJ 01 RMB
    Propulsorul
    CBAB
    Nu vreau sa fac rate sau alte imprumuturi. Atat am avut, atat m-am intins! :D
    EX Citroen C4 Hdi

+ Postaţi subiect nou

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •