+ Postaţi subiect nou
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: K2 short to ground

Membru nou Array
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    44
    Marca auto
    vw
    Model auto
    passat
    Numar auto
    PH 16 ERD
    Propulsorul
    1.9 avf 131cp, 6+1 trepte
    Statistici : Multumiri / Aprecieri

K2 short to ground

salut, am si eu de putin timp un passat din 2002, cand am cumparat masina "chipurile" mecanicul cu care am fost a pus tester-ul pe masina si au fost toate bune, am mers pe increderea in mecanic, fiind mecanicul la care mergeam de ceva timp si nu m-am uitat in laptop sa vad ce si cum, masina merge bine zic eu si nu am martori aprinsi in bord, l-ma rugat sa o treaca in engleza, fiind in germana, si mi-a spus ca nu a mers, apoi am incerc cu altcineva sa fac treaba asta si la testul portului da k1 ok, k2 short to ground, can not ready (de can nu mai stiu sigur sigur daca asa scria), nu am reusit sa testam nici un modul, testerul pe un passat cc si o octavia din 2003 a mers fara probleme doar la mine nu. am citit cate ceva si de aceea spun ca nu sa schimbat casetofonul e cel original, si nici nu sa pus sau scos nimic de pe masina, ce ar trebui sa verific pe unde si cum, fara sa stric ceva, stiu sa folosesc un multimetru si poate reusesc asa sa rezolv problema.

Membru Level 2 Array Avatarul lui sorinelil
    Data înscrierii
    Dec 2010
    Locaţie
    Fierbinti City
    Posturi
    1.300
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    PassaT
    Numar auto
    IL 19 SsS
    Propulsorul
    AVB 1.9 TDI 101 Caluti
    Poti verifica vizual firele care intra in mufa OBD, mufa aia de sub bord unde se introduce "dignoza". Pentru asta trebuie sa desfaci panoul de sub volan. Nu e chiar asa greu.
    Daca firele sunt ok, mai exista posibilitatea ca diagnoza celuilalt tip, aia de merge pe cc si pe octavia sa fie replica, adica facatura chinezeasca si sa nu se pupe cu masina ta.
    Caz patit de mine, Borisake poate confirma. Diagnoza cumparata de la un coleg de pe forum la mine nu mergea, la masina lui Borisake mergea brici, la alt passat mergea la skoda nu mergea si tot asa. Am schimbat cablul de diagnoza si acum merge vine.
    Eu tind sa cred ca e din diagnoza
    Cel mai indicat este sa mergi la cineva care are vag com original.

Trimis de pe al meu HTC Desire 820 folosind Tapatalk

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Apr 2011
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    138
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    passat
    Propulsorul
    AVF
    Ala-i mesaj tipic de interfata defecta. Schimba interfata/ prietenul posesor de interfata si lasa masina in pace.

Membru nou Array
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    44
    Marca auto
    vw
    Model auto
    passat
    Numar auto
    PH 16 ERD
    Propulsorul
    1.9 avf 131cp, 6+1 trepte
    am inteles, o sa merg mai intai la reprezentanta vw in ploiesti pentru o diagnoza, si daca la ei merge ar fi perfect, daca nu o sa fac cum mi-a zis Florin, o sa scot unul cate unul modulele masini pana reusesc sa fac testul portului din vdcs fara sa mai dea k2 short to ground. Scot unul test nu merge pus inapoi scos altul test nu merge pus inapoi, si dupa ce se termina daca or fi mai multe, sper sa nu, scos fara repus si test pana merge. Acum nu l-am intrebat pe Florin daca nu se strica modulele cand le scot/bag sub tensiune, sau mai bine scot bornele bateriei scot modulul si apoi repuse bornele si test, nu stiu sigur daca ele primesc curent permanent sau numai la punerea contactului, ca daca doar la contact e deajuns sa iau contactu. Ar mai fi un lucru cu care va rog sa ma ajutati, nu stiu unde sunt localizate in masina aceste module de la care poate sa dea eroarea asta la testul portului, asadar imi puteti spune unde le gasesc pe toate acestea implicate in problema asta?

Moderator global Array Avatarul lui Alex-F1
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    23.986
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat B5 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    AWX 155 CP / 378 Nm
    Locul postarii tale este [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]. Inchis!
    "Sa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde" (Ayrton Senna)

+ Postaţi subiect nou

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •