+ Postaţi subiect nou
Rezultate 1 la 15 din 15

Subiect: DecaTOPabila

Membru nou Array
    Data înscrierii
    Apr 2016
    Locaţie
    Buzau
    Posturi
    33
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    -Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    -
    Statistici : Multumiri / Aprecieri

DecaTOPabila

Iata ca am reusit de am dat "fortosul" de B 5.5 - 1.6, o masina super intretinuta, noul proprietar a zis ca nu-l intereseaza puterea masinii si ca-i va pune GPL, deci va avea o masina pe cinste care dupa parerea mea ceva ani de aici inainte nu va necesita nici o investitie.
    Si uitandu-ma dupa ceva coupe...am dat de aces e46 cabrio facelift.Masina e din 2003, a avut o dauna pe partea dstanga, dar nu majora, a fost schimbata usa la sofer si fata de aripa spate,la interior si pe dedesubt nu se vede nici un fel de interventie.Ca optiuni, are cam tot ce-mi doresc :
    -Xenon de fabrica
    -Spalatoare la faruri
    -senzori de ploaie si lumini
    -Tapiserie piele
    -Reglaje la scaune full-electric
    -Comenzi volan
    -Pilot automat
    -Climatronic
    Poate in primavara o sa-i pun si o navigatie aftermarket dedicata.
    Motorul este de 2.0 Valvetronic, trage frumusel si surprinzator consuma mai putin decat passatul de 1.6
    Imagini atașate
    Ultima modificare făcută de hashu1985; 28-10-2016 la 23:02.

Membru Level 2 Array Avatarul lui titus15
    Data înscrierii
    Sep 2014
    Locaţie
    Dej
    Posturi
    725
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    -Passat B5
    Numar auto
    CJ 95 TTS
    Propulsorul
    -1.9 TDI 116cp/310 Nm AJM
    Frumos!

Membru Level 2 Array Avatarul lui mariuscbn
    Data înscrierii
    Sep 2015
    Locaţie
    Bukale tată!
    Posturi
    1.001
    Marca auto
    Wolkswagen
    Model auto
    Passat Variant B5.5
    Propulsorul
    1.6 ALZ + GPL
    Eu stiam ca Facelift NU au stopurile si semnalizatoarele portocali....la multi km fara reparatii si sa o strunesti bine pe nervoasa.
    Iarna e grea, garajul trebuie sa fie pe masura cu tractiune spate oricat de carnoase ar fi gumele...da si cand da firul ierbii!
    Ultima modificare făcută de mariuscbn; 29-10-2016 la 00:48.
    Nu oricine are virtutea de a se comporta diciplinat in mijlocul dezodinei!
    Un om deștept poate să învețe și de la un prost. Invers e mai greu.
    RESPECTA ca sa fii respectat!!!

Membru nou Array
    Data înscrierii
    Apr 2016
    Locaţie
    Buzau
    Posturi
    33
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    -Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    -
    Nu mi-e de tractiune spate ... ca pana sa-mi iau passatul am facut 4 ierni cu seria 5 fara autoblocant, deci sunt deprins cu "patinajul artistic" , asta are ASC, e floare la ureche. Iar legat de iarna...da parca inclin s-o bag la garaj oricat de drag mi-ar fi de ea, imi e mila de prelata, si hardtop n-am momentan...dar nu-i bai se mai gaseste prin ograda cate un atelaj pe 4 roti de mers iarna asta cu el :)
    Uite iti postez si o poza cu non-facelift sa vezi cum e, difera,farurile,bara,aripile si stopurile care nu-s pe leduri ca la FL...nu are imprtanta culoarea semnalizatoarelor,atat la facelift cat si la non-facelift au fost si gri si galbene.

Membru Level 2 Array Avatarul lui piru raul
    Data înscrierii
    Jan 2011
    Locaţie
    CLUJ NAPOCA
    Posturi
    394
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat B5.5
    Numar auto
    CJ-14-DYA
    Propulsorul
    alz 102cp
    Fain atelaju. Hmm interesanta culoare. Fata e de facelift, spatele e de la modelul mai vechi. Man tu nu ai familie de ti-ai luat o racheta cu doua usi, si cabrio pe deasupra?

Moderator global Array Avatarul lui Alex-F1
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    23.910
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat B5 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    AWX 155 CP / 378 Nm
    Eeee, asa da, asta-nseamna sa fii mafiot! Frumoasa decapotabila, s-o stapanesti sanatos si fara necazuri. Pai la 31 de ani, inca e tanar, la ce-i trebuie familie?
    "Sa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde" (Ayrton Senna)

Membru nou Array
    Data înscrierii
    Apr 2016
    Locaţie
    Buzau
    Posturi
    33
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    -Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    -
    E si fata si spatele de facelift, la modelul NFL nu au stopurile cu led, doar ca e prima generatie de facelift cu semnalele galbene. Am si familie, la 31 de ani am si copil la scoala, dar am o nevasta care-mi intelege pasiunile legate de masini ,console si calculatoare

Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    23.910
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat B5 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    AWX 155 CP / 378 Nm
    Ooooooooo, frumos atunci, tatic tanar si nelinistit ...sa va traiasca feciorul!

Membru nou Array
    Data înscrierii
    Apr 2016
    Locaţie
    Buzau
    Posturi
    33
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    -Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    -
    Multzam fain! Culoarea e de pe gama VAG , e de pe ultimul model de Octavia RS ,Gri-Steel se numeste

Membru Level 2 Array Avatarul lui sergiuFKT
    Data înscrierii
    Feb 2014
    Locaţie
    DETA-TIMIS
    Posturi
    619
    Marca auto
    VW
    Model auto
    PASSAT 3BG
    Numar auto
    TM84FSS
    Propulsorul
    AVB
    faina!!! un singur lucru e nasol ...pacat ca nu e a mea hai s-o rupi sanatos prin Romania noastra draga.

Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    23.910
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat B5 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    AWX 155 CP / 378 Nm
    Da' halatu', cat fu halatu'? Km cati are? Rulata in Romania sau direct de dincolo? Iar Passat-ul cu cat l-ai dat?

Membru nou Array
    Data înscrierii
    Apr 2016
    Locaţie
    Buzau
    Posturi
    33
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    -Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    -
    Passatul l-am dat cu 3100e ...masina asta a fost adusa din germania cu usa sofer si aripa lovita , in romania s-au schimbat si s-a revopsit integral masina. Dauna nu a fost mare adica nu a fost nimic structural atins, nici macar pragul. s-a schimbat usa soferului cu totul si doar fata de aripa spate.

mai e de lucru la ea umpic, in sensul ca cei care au echipat-o dupa revopsire nu si-au dat tot interesul dar iarna-i lunga si dupa cat am muncit la batranul e34 anul asta, ce e de facut la asta e joaca de copii.
    Asta e proiectul cu E34: [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]
    Ultima modificare făcută de Alex-F1; 01-11-2016 la 00:24.

Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    23.910
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat B5 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    AWX 155 CP / 378 Nm
    Da, da, asta l-ai mai pus pe undeva, misto proiectul.

Membru nou Array
    Data înscrierii
    Apr 2016
    Locaţie
    Buzau
    Posturi
    33
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    -Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    -
    Si uite ca s-a vandut si Cabrio si am ajuns la a 4-a masina pe anul asta :))))
    Mi-am facut damblaua cu Cabrio 2 luni, am vazut cat de greu e de intretinut in contextul in care stau la bloc si am vandut-o (atentie!!! in profit MARE, prima masina din viata mea la care castig ceva, la restul numai si numai am pierdut)
    Sincer nu mai puteam cu nervii sa vad pisici cu isi infigeau ghearele in prelata , sa stau sa curat prelata de par zilnic, pe unde ma duc sa stau cu grija ca o taie etc. asa ca am dat-o in ideea sa-mi iau acelasi model insa coupe....numai ca in timp ce eram in negocieri cu un coupe, un prieten a scos la vanzare o masina care mi-o doream tare mult acum vreo 2 ani si stiind felul in care a fost intretinuta,am zis sa las mofturile ca si asa vine iarna si s-o iau.
    Este vorba de o Skoda Superb 2.0i din 2002 cu 160.000km cat se poate de reali pe care prietenul meu a avut-o in posesie aproximativ 10 ani timp in care a pastrat absolut fiecare bon,chitanta sau factura de service cu absolut tot ce s-a bagat in ea.La partea mecanica nu e absolut nimic de reprosat la ea!
    In schimb la partea estetica este destul de mult de lucru, tipul ne fiind un pasionat ca mine cu retro-fiturile si acaretele de genul, aspectul lasa destul de mult de dorit...in sensul ca trebuiesc polishate farurile, facute retusuri la praguri unde este sarita pe alocuri vopseaua de la griblura si revopsita bara fata. Interiorul urmeaza sa-l schimb saptamana viitoare cu unul de piele neagra cu trimurile imitatie de mahon.Pana la primavara va primi si jante OEM 17 si navigatia OEM impreuna cu ceasurile Maxi-Dot.

Acum, masina are cateva probleme la care as cam avea nevoie de sfaturile voastre:
    1. Incalzirea in scaunul de la sofer nu functioneaza....vreo idee ce ar putea fi?
    2. Senzorii de parcare nu merg, din ce am inteles de la el daca ii ia borna la baterie si o pune iar, senzorii functioneaza pt o scurta perioada de timp... vreo solutie?
    3. Boxele pe partea dreapta le-am gasit ca fiind schimbate pe o factura de service....cele pe stanga (adica cele care au venit din fabrica pe masina sunt obosite) ....se potrivesc de pe Golf4,Bora,Passat B5/B5.5?

Nu m-ar deranja si niste pareri legate de aceasta motorizare ... am avut si Passat B5.5 si sincer ,desi e pe aceeasi platforma, bordul e relativ identic...nu stiu, pozitia de condus si feelingul pe care ti-l da masina nu are nici o legatura cu Passatul, nu-mi explic de ce.[Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]
    Ultima modificare făcută de Alex-F1; 12-12-2016 la 02:04.

Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    23.910
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat B5 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    AWX 155 CP / 378 Nm
    Tati, stai asa, sa nu le amestecam. Aici e topicul decapotabilei, da? Daca aia s-a vandut, asta se inchide, iar tu pui mana frumos si deschizi un topic nou, in care ne prezinti superbul Superb!

+ Postaţi subiect nou

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •