+ Postaţi subiect nou
Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Fire bec la faza scurta topite

Membru Level 1 Array Avatarul lui Andrei C
    Data înscrierii
    Jun 2016
    Locaţie
    Oradea
    Posturi
    105
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    BH 25 COV
    Propulsorul
    AVB
    Statistici : Multumiri / Aprecieri

Unhappy Fire bec la faza scurta topite

Buna tuturor,

In urma cu aprox. 3 luni mi-am luat 2 becuri ptr faza scurta, de la un stand de piese auto, din Carrefour.
    Ieri, pe drum spre casa observ ca nu imi merge becul pe faza scurta la farul din dreapta, cum stai in masina.
    Aveam unul de rezerva, cand sa iau becul, observ ca acel plastic era tot topit, mirosea foarte tare a ars, si firele care duc spre bec erau topite, lipite intre ele. Le dezlibesc, le dau cu un strad de banda pana ajung acasa. Restul becurilor functionau toate.
    Becul care era inital in soclu, i s-au unit talpile limbilor ce preiau curent. (in poza sper ca se vede mai clar). cu alte cuvinte, scurt
    Ajung acasa, desfac sa vad care e problema, fiind ora tarzie, aprox 22:00, zic sa trag un fir direct de la mufa generala care intra in far, sa ma duca a doua zi dimineata (la munca plec la ora 06:30, destul de intuneric). Am verificat inainte daca primesc curent in mufa care intra in far, totul a fost OK.

Dupa aceasta operatiune, becul a functionat pe direct cum ar veni, dupa ce montez tot, nu mai merge din nou.
    Am constat ca nu mai merge pozitia,faza scurta doar faza lunga si semnalizarea.

Am adus alt far de la un amic, sa pun mufa in acesta sa vad care e situatia, dar acesta nu da nici un semn.

Care ar putea fi problema ? inca nu am verifica siguranta, si cu aceasta ocazie va rog sa imi dati o schema daca aveti, de la panoul de sigurante.
    Mentionez ca celalalt far merge.
    Am montate pe masina module US Style, care nu stiu daca au legatura cu problema asta.

[Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ][Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ][Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

Membru Level 1 Array Avatarul lui Daniel 96
    Data înscrierii
    Dec 2014
    Locaţie
    Suceava
    Posturi
    121
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat B5.5/3BG
    Numar auto
    LipitCuBanda
    Propulsorul
    AWX
    Statistici : Multumiri / Aprecieri
    [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] Uite aici schema panoului.
    Verifica intai siguranta 20, daca e arsa inlocuieste-o, eventual intai refa partea afectata din instalatia farului tau.
    Am avut si eu ceva probleme cu farul din dreapta(aftermarket), tot cu faza scurta (pinul din mufa cu probleme), si la un moment dat a cedat si nu-mi mergea nici mie pozitia si nici faza scurta, rezolvarea, o vizita in tabloul cu sigurante si inlocuita siguranta numarul 20.
    Ultima modificare făcută de Daniel 96; 07-01-2017 la 00:04.

+ Postaţi subiect nou

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •