+ Postaţi subiect nou
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 20 din 43

Subiect: Honda CR-V 2.2 i-Dtec Executive

Membru Level 2 Array Avatarul lui wavsound
    Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    515
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat b5 Variant
    Numar auto
    IS 88 WAV
    Propulsorul
    AWX - 155cp
    Statistici : Multumiri / Aprecieri

Honda CR-V 2.2 i-Dtec Executive

Salutare !
    Sa va prezint si eu noua mea jucarie.
    Am renuntat la vag, nu pentru ca nu am fost multumit de passatul meu. Ba chiar foarte multumit, insa am vrut altceva.

Masina este o japoneza destul de tanara. Cr-v 2011 - executive (echiparea de top). (xenon, trapa panoramica, navigatie, camera, subwoofer, scaune piele incalzite etc)
    Motorul, 2.2 diesel 150cp. - Nu trage ca passatul vechi (pentru ca era resoftat, injectoare arl etc) insa va urma o resoftare si la honditza.

Am adus-o personal din germania, luata la 92mii km cu un singur proprietar anterior carte service etc...
    Am ajuns cu ea in tara la mijlocul lui ianuarie, atunci cand erau zapezi mari, drumuri infundate etc. S-a descurcat exemplar, desi poate nu trebuia sa o testez asa repede prin zapada mare.
    Consumul Germania Neuss - Iasi a fost de 7.3. Foarte multumit tinand cont ca pe autostrada (unde nu era limita de viteza) am mers doar cu 160-170km/h.
    In tara am scos si consum de 5.6 (asa cum scrie in carte, dar mers pana in 110 fara depasiri). Consumul corect e undeva la 6,6 la mers legal.

Ar fi multe de spus. Sunt extrem de multumit de masina. Tinuta de drum (fortata destul de mult pe curbe, cu jantele pe 17"sta foarte bine, abia astept vara sa le pun pe cele de 18"originale.)
    Imi place mult ca are garda la sol ceva mai inalta (nu e pentru offroad serios , dar perfect pentru mine).

Halatul a fost 14mii + cheltuielile de drum. Intradevar erau si mai ieftine, dar nu ca asta, fara repros estetic.
    Functioneaza tot (mai putin clima, e frig inca) + are instalat un sistem auxiliare de incalzire cu telecomanda ce a fost 2000euro (scump dar factura e din 2012).
    Am inmatriculat-o si am pastrat numerele de la passat. Pe viitor vreau sa ii schimb navigatia (arata ca windows 95) cu una cu android dedicata, si o cheltuiala mare: anvelope de vara 235/60/18.

Dupa putin peste 5000km ma declar extrem de multumit.

Ultima modificare făcută de wavsound; 20-02-2017 la 12:14.
    Doar pentru ca ai o masina nu inseamna ca poti sa fii pilot de curse. Doar pentru ca ai un aparat foto ...
    [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

Membru Senior Array Avatarul lui mihai_BV
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Locaţie
    brasov
    Posturi
    2.557
    Marca auto
    volkswagen
    Model auto
    b5.5 variant
    Numar auto
    bv15rpx
    Propulsorul
    2.0 BGW
    Frumusica! Sa o stapinesti sanatos!

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    Jan 2015
    Locaţie
    sv
    Posturi
    1.320
    Marca auto
    vw/seat
    Model auto
    Audi A4/seat leon 1P
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    AWX/BXE
    Ieftina, ieftina, sa o porti sanatos!!
    Asta: 2016/34 000 km/26000euro, am avut in"test drive"2 saptamani si, "cand o sa ma fac mare" o sa mi iau si eu una.

[Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ][Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ][Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]
    Ultima modificare făcută de romyseat; 20-02-2017 la 16:26.

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jun 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    84
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    BGW
    Are un vecin de-al meu o masină similară. E multumit de ea tehnic vorbind...
    Însă financiar...Nu e deloc.

Impozit anual 800lei/an.
    RCA (cel mai ieftin) 1250lei pe an.

Eu am doua masini de 1900cmc respectiv 2000cmc s™i ca taxe ies mai bine decât el cu amândouă mas™inile (impozit 320lei, RCA 1100lei -cumulate la doua masini).

Nu m-as™ mira sa aflu că s™i întret›inerea mă costă mai put›in - exemplu...Set complet de filtre (inclusiv cel de motorină) la o mas™ina 114 lei la eMag.

Si toate astea pentru o diferenta de 200cmc în plus... Destul de aiurea!
    Ultima modificare făcută de BGW2005; 20-02-2017 la 17:21. Motiv: Diacritice nerecunoscute...

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    Jan 2015
    Locaţie
    sv
    Posturi
    1.320
    Marca auto
    vw/seat
    Model auto
    Audi A4/seat leon 1P
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    AWX/BXE
    Daca tu vezi doar o diferenta doar de 200 cm intre masina ta si una ca asta atunci...

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jun 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    84
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    BGW
    Exemplu era unul personal.

Pune in calcul doua Tiguan-uri de 2.0 TDI, rezultatul e identic.

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    Jan 2015
    Locaţie
    sv
    Posturi
    1.320
    Marca auto
    vw/seat
    Model auto
    Audi A4/seat leon 1P
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    AWX/BXE
    Singurul lucru pe care l ai vazut tu sunt cei 200 cm in plus a masinii. Anul de fabricatie/clasa/etc isi are costul ei, cine nu si permite"nu se intinde"!!

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jun 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    84
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    BGW
    ...Tu le stii pe-atale:)

Fa calculul cu DOUA Tiguan-uri de 2.0 TDI 4motion din ce an vrei tu, 1000km la bord, pret cat vrei tu si o sa vezi ca din punct de vedere al taxelor si asigurarilor, iesi mai bine cu DOUA decat cu una de 2200 cmc.

Asta era ideea...!

Exemplul meu era dat vorbind vis-a-vis de masina vecinului (am specificat doar datele care intra in calcul), financiar vorbind, nu era un versus Combi mediu vs SUV compact.

Lucrurile sunt clare pentru cine vrea sa citeasca.

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    Jan 2015
    Locaţie
    sv
    Posturi
    1.320
    Marca auto
    vw/seat
    Model auto
    Audi A4/seat leon 1P
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    AWX/BXE
    Vorbim de clase dif.motorizari dif., Honda intra in categ vw touareg(motorizare peste 2000 cm)iar tiguan/Q 2/5 cu motorizari sub 2000. Fiecare stie cat e"plapuma de lunga"/ce gusturi,cerinte are.

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jun 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    84
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    BGW
    Citat Postat în original de romyseat Vezi Post
    Vorbim de clase dif.motorizari dif., Honda intra in categ vw touareg(motorizare peste 2000 cm)iar tiguan/Q 2/5 cu motorizari sub 2000. Fiecare stie cat e"plapuma de lunga"/ce gusturi,cerinte are.

Hai ca nu te-ai lasat pana nu ti-a iesit porumbelul....:))))

CR-V nu e in clasa cu Touareg niciodata...e un SUV compact la fel ca Toyota RAV 4, Tiguan, Ford Kuga etc. Q5 e premium si in alta liga.

CR-V are 2200cmc pt ca atat a putut sa scoata Honda ca motor diesel in 2002 ...140 CP din 2204 cmc. Daca asta te face sa crezi ca CR-V e in clasa cu Touareg, scuze dar fabulezi...

Intre timp Honda a scos CR-V diesel de 1600cmc... sa inteleg ca acum e in clasa cu Ford Eco Sport??? Conform teoriei tale o masina sare dintr-o clasa in alta in functie de cat e motorul...:).

Bine ai zis de plapuma, unii ar trebui sa mearga la culcare...

Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    515
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat b5 Variant
    Numar auto
    IS 88 WAV
    Propulsorul
    AWX - 155cp
    Au iesit discutii :)) ... Imi place.

Intradevar, revizia m-a costat 900lei (ulei motor diferential cutie si filtre). Dintre care 480lei doar uleiul din diferential si cutie (pe original.) Deci ~400lei revizia la 10-12mii km mi se pare super ok.
    Impozitul este 715lei daca platesc pana in 28-29 februarie, sau 800lei dupa.
    Rca ul am platit intradevar 1250lei - insa si b0 si varsta (28ani) influienteaza putin. (la passat am platit primul an 1700lei asigurare).
    Consumul e foarte putin mai mare ca 1.9tdi, insa avand in vedere ca e si 4x4 chiar sunt f multumit.

Ca si spatiu interior e asemanator cu touareg (am mers si cu tiguan si q5 si sunt mai ingramadite.)
    In rest, este sub audi q5 insa o consider mult peste tiguan. Este altceva. In realitate arata mult mai bine ca in poze (in interior) insa la tiguan e invers.
    (pana sa ma decid, am intors toate suv urile pe toate partile, test drive etc).
    Nu e cea mai luxoasa masina in banii astia, insa cu siguranta printre cele mai fiabile (nu zic din experienta INCA, ci din spusele celor ce au honda in general).

Si nu e vorba de diferenta mica de 200cmc in plus ci de fiabilitatea motorului. Cautati probleme 2.2 i-dtec pe google. Eu chiar nu am gasit pe nimeni sa se planga de ceva. (in rest probleme in gama vag, fara numar) Asta a fost si motivul pentru care am ales honda.
    (mai aveam in calcul volvo xc60, 2.4diesel, INSA plina de probleme)

Stiam la ce ma intind (costuri si asa mai departe) insa avand in vedere ca am luat-o dintr-un an de munca, ma voi descurca si cu intretinerea. (desi acum mi-a cam lasat portofelul gol).
    Ultima modificare făcută de wavsound; 20-02-2017 la 18:45.
    Doar pentru ca ai o masina nu inseamna ca poti sa fii pilot de curse. Doar pentru ca ai un aparat foto ...

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    Jan 2015
    Locaţie
    sv
    Posturi
    1.320
    Marca auto
    vw/seat
    Model auto
    Audi A4/seat leon 1P
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    AWX/BXE
    E simplu, faceam comparatii de MOTORIZARI/CAPACITATI si nu ca masina in sine(am scris asta in fiecare postare/citeste cu atentie/NU fi orbit de invidie).

Da 1, 6 pe honda este exact ca un logan(sper sa intelegi care au fost criteriile de comparatie).

Da, am fost in drive test cu 1.6 care nou costa aproximativ la fel si exact cum am spus, logan cu motor cr euro 6.

Acum stii cum e vorba aia"cand nu ajungi la struguri spui ca sunt acri".

Buna alegere colegule, sa te poarte sanatos unde o sa vrei!!
    Ultima modificare făcută de Alex-F1; 20-02-2017 la 20:20.

Moderator global Array Avatarul lui Alex-F1
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    25.344
    Marca auto
    Audi
    Model auto
    A6 C6 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    2.0 TDI 180 CP
    Sa te poarte sanatos pe toate coclaurile unde esti chemat sa pozezi/filmezi si sa auzim numai de bine. Cu Passat-ul ce-ai facut, l-ai vandut sau?
    "Sa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde" (Ayrton Senna)

Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    515
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat b5 Variant
    Numar auto
    IS 88 WAV
    Propulsorul
    AWX - 155cp
    Multumesc frumos la toti.
    (alex, eu ma ocup doar de fotografie, filmare nu)... Si da, abia astept sa inceapa sezonul. :)

Passat-ul l-am vandut cu 2300e (exact cat am dat pe el, doar ca am pierdut taxa si zecile de sute de lei ce am bagat in el) Dar nu-mi pare rau. Cat l-am avut m-am bucurat de el si toate optiunile.

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jun 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    84
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    BGW
    Citat Postat în original de romyseat Vezi Post
    E simplu, faceam comparatii de MOTORIZARI/CAPACITATI si nu ca masina in sine(am scris asta in fiecare postare/citeste cu atentie/NU fi orbit de invidie).

Da 1, 6 pe honda este exact ca un logan(sper sa intelegi care au fost criteriile de comparatie).

Da, am fost in drive test cu 1.6 care nou costa aproximativ la fel si exact cum am spus, logan cu motor cr euro 6.

Acum stii cum e vorba aia"cand nu ajungi la struguri spui ca sunt acri".

Buna alegere colegule, sa te poarte sanatos unde o sa vrei!!

Haha...funny. N-o mai da la intors ca s-a vazut cultura automobilistica.

Despre struguri...cam greu sa fie copti in februarie dar daca mi-ar fi pofta, cu siguranta la un market as gasi ceva de import...dar ce sa faci oferta de rahat vad ca pe unii ii tenteaza la greu.

1.6 de pe Honda ajunge la 160 CP si poate fi echipat cu o cutie automata cu 9 trepte...daca tu zici ca e categoria Logan...esti orbit...de necunoastere.

Incep sa caut un buton de ignore, sper sa-l gasesc cat mai curand.

Si mai on-topic.

@wavsound

Motorul 2.2 i-dtec a fost fiabil, probleme au fost doar cu accesoriile lui. De exemplu, ambreajul e subdimensionat si nu facea fata cuplului. E cunoscut acest fapt. Probleme cu DPF-ul au fost la Honda ( la 2.2) o multime. Cunoscute si astea, culmea e ca si in 2016 DPF-urile dadeau probleme cumparatorilor chiar ultimului model.

Sunt la curent cam cu tot ce se intampla in lumea automobilistica, cu bune si cu rele, multi cunoscuti ma cauta cand isi cumpara masini noi sau vechi, daca fac o remarca nu o fac la intamplare. Iar din toate slabiciunile omenesti daca-mi lipseste vreuna - si sunt chiar fericit din acest motiv- e invidia...

S-auzim numai de bine!

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    Jan 2015
    Locaţie
    sv
    Posturi
    1.320
    Marca auto
    vw/seat
    Model auto
    Audi A4/seat leon 1P
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    AWX/BXE
    Sa auzim de bine, iar cand vine vorba de cultura automobilstica..ar trebui sa te abtii cand vorbesti cu mine.

Cand o sa intelegi ca passatul nu e honda din discutie o sa discutam pe tema asta.

Nu o intorc cu nimic, daca citeai cu atentie vedeai ca e vorba doar de clasa de motorizari superioare ca si capacitate, 1.6 cr atat pe masinile grupului vag cat si pe honda(despre asta discutam)este subdimensionat pt.volumul masinilor in discutie(comparatia cu logan).

IMPRUMUTA un passat d 1.6 si da o tura cu el sa vezi cum e.

Banuiesc ca iti alimentezi masina doar in wekend pt.ca sunt reduceri cu 20 bani/l, si asta doar din ratiuni financiare(asa ai inceput).

Eu daca mi as permite o masina de 25 k euro nici nu m as gandi la 500 lei dif.de impozit pe an(sa nu spui ca nu am spus/scris si asta).

Un kg de struguri"de pofta"isi permite oricine, o masina de 25 mii putini(nici asta cu strugurii nu ai inteles o).

Eu lucrez masinile vag zilnic, si stiu exact ce vorbesc cand e vorba de fiabilitate(am scris si aici pe forum ca, urmatoarea masina va fi o"asiatica").

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jun 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    84
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    BGW
    Mai poti? :) Cu strugurii si cu motorizarile si cu 20 de bani pe litru si cu 25000Euro/masina, te-am inteles perfect, doar ca nu le nimeresti nicicum...Dar te straduiesti din rasputeri...:)
    Ultima modificare făcută de BGW2005; 20-02-2017 la 21:51. Motiv: Take my breath away...:)

Moderator global Array Avatarul lui Alex-F1
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    25.344
    Marca auto
    Audi
    Model auto
    A6 C6 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    2.0 TDI 180 CP
    Voi chiar vreti sa faceti varza topicul omului inca de la inceput? Pai e frumos asa?
    "Sa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde" (Ayrton Senna)

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jun 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    84
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    BGW
    Nu e.

Ultima modificare făcută de BGW2005; 20-02-2017 la 22:10.

Data înscrierii
    Aug 2012
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    515
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat b5 Variant
    Numar auto
    IS 88 WAV
    Propulsorul
    AWX - 155cp
    BGW2005 - probleme la filtru de particule da, toate au mai devreme sau mai tarziu in functie de multi factori. (in romania stim totii cea mai ieftina rezolvare).

Cu ambreiajul insa nu am auzit pe cineva cu cr-v. Pe civic si accord... Speram sa fie ok, daca nu schimbam ambreiaj :).

Probleme la cr-v am inteles ca ar fi lantul distributiei care nu e pe viata (peste 250mii km incepe sa zornaie).
    Oricum ar fi, masina fara probleme chiar nu este. Iar ca procent, sigur este peste vag la fiabilitate.

- Apropo de ultimul cr-v 1.6 160cp , are 2 turbine, de aceea scoate acelasi cuplu ca si 2.2. Acum vom vedea in timp fiabilitatea lor.
    Ultima modificare făcută de wavsound; 20-02-2017 la 23:43.

+ Postaţi subiect nou
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •