+ Postaţi subiect nou
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Passat b5 2001 1.6 alz - resegmentare?

Just in... Array
    Data înscrierii
    Mar 2017
    Locaţie
    bacau
    Posturi
    8
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    -Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    -
    Statistici : Multumiri / Aprecieri

Passat b5 2001 1.6 alz - resegmentare?

Salutare am achiziționat în luna octombrie un Passat 1.6 alz din 2001(în carte 19.02/2002) înainte de a merge la rar am făcut și eu ca tot omul schimb ulei filtre benzina bună etc. La rar surpriza undeva la 30 secunde în testul de turatii a murit bobina de inductie. Respins frumos am plecat la service cost reparator 600 lei bobina plus bujii noi. Am trecut iar pe la rar. Am înmatriculat mașina. Fericit că am terminat. Din noiembrie pana astăzi am schimbat planetara stânga releu încărcare alternator.plăcute frâne,sonda lambda,bara fata ca am dat cu ea umpic în cineva și na... acum după 5 luni și umpic am fost din nou la mecanic ca începuse să îmi pape ulei cam 1l la 1000 km. De câteva săptămâni după ce s-a încălzește motorul și apa la 90 grade începe să scoată fum albastru. Pierderi nu am pe nicăieri. Am făcut test compresie am 12 pe fiecare cilindru. Am schimbat iar bujiile ca mi le-a înnegrit. Diagnostic mecanici - resegmentare motor plus refacere chiulasa. Toată afacerea vreo 3500 lei. Am sunat la mai multe service-uri sa compar preturile cel mai ieftin găsit a fost 1650 nu stiu exact de ce dar bănuiesc că folseste sigur numai piese sh. Restul toti alternează intre 2500-3500. Am sunat la cybernet auto Bacău pentru un preț estimativ - 7000 lei poate mai mult poate mai Putin ramand sa revină tipul cu un calcul exact. Am găsit și motor de cumpărat 2600 lei manopera 1000 plus alte chestii de schimbat undeva la 5000 lei. O sugestie va rog ca înnebunesc. Am luat mașina și numai belele cu ea. Am fost conștient că mănâncă bani mașină. Toată lumea îmi spune să o dau. Eu am ajuns la 4200 euro cu banii dați plus reparatii sa o dau ma doare inima ca pierd aproape 2000 euro.

Trimis de pe al meu HTC Desire 628 dual sim folosind Tapatalk

Membru Level 2 Array Avatarul lui mariuscbn
    Data înscrierii
    Sep 2015
    Locaţie
    Bukale tată!
    Posturi
    1.361
    Marca auto
    Wolkswagen
    Model auto
    Passat Variant B5.5
    Propulsorul
    1.6 ALZ + GPL
    Eu cand am cumparat masina am crapat motorul, dar am gasit la SH una identica ca a mea, ba ca avea si cu 30.000km mai putini si am vut norocul ca masina doanatoare sa fie competa sa ii pot da o cheie sa-i ascult si verific motorul, sa-i fac o diagnoza si sa verific totul....si ca sa vezi noroc de tigan, ala care a adus masina la dezmebrat tocmai ii facuse distributia, da NU o putea sa o inmatriculeze ca vanzatorul NU a mai putui sa-i dea fiscalul si a dat-o la dezmebrat.
    Doar daca masina doantoare este completa iti recomad sa cumperi un motor SH....atat!

Daca ii cumperi un motor SH trebuie sa-i schimbi distributia pompa de apa, uleiul si fltrul de ulei obligatoriu si NU stii ce-i de capul lui, cati km reali are sau daca papa sau NU ulei sau daca bate axa cu came, tachetii smd. daca e dat jos de pe masina.
    Daca o vinzi iesi in pierdere...si sa zicem ca NU prea ai ce iti cumpara de banii astia...eventual un diesel daca te coafeaza, da si aluia ii pica injectoarele turbina smd. si trebuie sa o iei iara de la inceput cu RAR, distributie, ulei, filtre, anvelope vara-iarna (toate consumabilele).
    Eu zic sa te ocupi de motorul asta, incet cu calm si cu rabdare multa si sa-l refaci....asa sti ce ai sub capota.
    Intredevar este un motor puturos, da este un motor simplu aspirat...si NU necesita multe pretentii.
    Uleiul 10W40 e ieftin....merigi asa cu el si strange banuti si repara-l....eu asa iti recomand.
    Daca mecanicul e priceput resegmentare motor (set segmenti sunt 7-90Lei), rectificare chiulasa (2-300lei), stet de granituri (3-400Lei), semeriguri (2-300lei) + manopera vro 1.000Lei ....dar depinde cum e axa cu came (900-1.000Lei), tachetii (6-70Lei setul) , supapele, cuzineti (8-90lei) pana nu desface careva motorul sa vada ce-i in el, nimeni nu-ti pote spune cu exactitate.
    Nu oricine are virtutea de a se comporta diciplinat in mijlocul dezodinei!
    Un om deștept poate să învețe și de la un prost. Invers e mai greu.
    RESPECTA ca sa fii respectat!!!

Just in... Array
    Data înscrierii
    Mar 2017
    Locaţie
    bacau
    Posturi
    8
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    -Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    -
    Mulțumesc de sfat. La asta ma gândisem și eu. M-am îndrăgostit de mașină chiar dacă e puturos motorul pentru mers lejer e numa bun. Merge sa dai și umpic de talpa dar na.. caroserie grea . Mașina nu bate deloc nu are probleme cu bucse cu nimic. Când am făcut schimbul de ulei în octombrie avea 198k km acum are 206 as putea sa ai fac un schimb deoarece mecanicul la care am fost a băgat un obosit de Ravenol 5w40 eu nefiind cunoscător la mașini de fel am zis ca na stie el... o sa încerc să văd cu un schimb de ulei de 10 sa vad dacă e vreo schimbare. Mașina trage nu pare să piardă putere după cum ar trebui când segmentii sunt dusi. Și unul din mecanicii la care am fost a zis sa refacem doar chiuloasa sa ai pună garnituri la supape /semeringuri habar n-am exact. Și vorbea de 400 Lei manopera plus încă pe atât piese ca cică nu fac ei asta ar fi un loc undeva aici în Bacău în care o refac ăștia cu nush ce de mașină. Eu acum alternez ca banii de reglementare la service-ul ala cu 1650 ai am plus cei de schimbat ulei. Acum nu stiu ce sa fac. Ca dacă prețul e asa mic ceva nu e ok . Și nu vreau sa arunc banii asa pe geam și în 2 luni sa merg iar cu crematoriu după mine..

Trimis de pe al meu HTC Desire 628 dual sim folosind Tapatalk

Membru Level 2 Array Avatarul lui mariuscbn
    Data înscrierii
    Sep 2015
    Locaţie
    Bukale tată!
    Posturi
    1.361
    Marca auto
    Wolkswagen
    Model auto
    Passat Variant B5.5
    Propulsorul
    1.6 ALZ + GPL
    Piesele le comazi tu de pe Autokarma.ro in urma devizului pe care ti-l da mecanicul...il pui pe mecanic sa isi asume lucrarea si sa plateasca diferentele daca NU iese cum a spus de la bun inceput...lui ii platesti doar manopera, atat!
    Daca refuza e un carpaci care merge pe bajbaite si NU merita sa-l lasi sa-ti umble in motorul tau si pe masina ta!
    Nu oricine are virtutea de a se comporta diciplinat in mijlocul dezodinei!
    Un om deștept poate să învețe și de la un prost. Invers e mai greu.
    RESPECTA ca sa fii respectat!!!

Moderator global Array Avatarul lui Alex-F1
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    24.907
    Marca auto
    Audi
    Model auto
    A6 C6 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    2.0 TDI 170 CP
    Avem [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] un topic dedicat motorului de 1.6 benzina, nu mai e cazul de inca unul, asadar discutia se continua acolo. Inchis!
    "Sa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde" (Ayrton Senna)

+ Postaţi subiect nou

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •