+ Postaţi subiect nou
Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Rezultate 81 la 94 din 94

Subiect: Am cumparat jetta 2 coupe, o gaura unde sa arunci bani

Membru Senior Array Avatarul lui DSF
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Slatina
    Posturi
    2.723
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat Variant
    Numar auto
    OT 21 DSF
    Propulsorul
    AWX
    Statistici : Multumiri / Aprecieri
    ce material este acela maro de l-ai pus pe podeaua masini si in ce bani?
    Passat Variant 1.9TDI - AWX 130CP+ indigo blue pearlescent

Membru Level 2 Array Avatarul lui ely862me
    Data înscrierii
    Jan 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Posturi
    655
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat B5 Variant
    Numar auto
    2000
    Propulsorul
    ATJ
    Se numeste [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ], este folosit pentru anumite izolatii la acoperis. Este o solutie ieftina pentru a inlocui smoala veche care era pe podeaua masinii si in acelasi timp pentru a imbunatatii insonorizarea.
    Daca vrei sa insonorizezi ceva anume la masina nu te sfatuiesc sa folosesti asa ceva ci sa cumperi ceva special, care este pe baza de butyl(cauciuc) nu pe baza de smoala ca Alubandul, deoarece smoala la caldura se inmoaie existand riscul deslipirii, si la frig viceversa.
    Am dat pe o rola de 10mx30cm 100 de lei. 3 role in total pentru toata masina, fara compartiment motor si capota.
    Am ales aceasta solutie pentru ca a fost ieftina, pentru metrii astia patrati plateam peste 1500 de lei pe ceva dedicat.
    Cu ce ma ocup ? [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]
    Orice faci bine cu privire la tine sau la altii lumea va intelege de obicei ca ai ceva de ascuns sau esti egoist, fa bine oricum, la urma urmei nu este intre tine si lume, ci intre tine si Dumnezeu .

Moderator global Array Avatarul lui Alex-F1
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    25.285
    Marca auto
    Audi
    Model auto
    A6 C6 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    2.0 TDI 180 CP
    Frumos, imi place ce se-arata!!! Dar in schimb m-ai omorat cu "barile"alea...si nu o data, ci de vreo 4 ori hihihihi
    "Sa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde" (Ayrton Senna)

Data înscrierii
    Jan 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Posturi
    655
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat B5 Variant
    Numar auto
    2000
    Propulsorul
    ATJ
    Multam!

Din cate stiu, pluralul la bara auto este bări. Daca stiu gresit, corecteaza-ma, dar cu dexul. Nici macar nu dau de cuvant in dictionar, nu stiu de unde au reusit altii sa descifreze pana si pluralul corect.
    Ultima modificare făcută de ely862me; 31-05-2018 la 21:54.
    Orice faci bine cu privire la tine sau la altii lumea va intelege de obicei ca ai ceva de ascuns sau esti egoist, fa bine oricum, la urma urmei nu este intre tine si lume, ci intre tine si Dumnezeu .

Moderator global Array Avatarul lui Alex-F1
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    25.285
    Marca auto
    Audi
    Model auto
    A6 C6 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    2.0 TDI 180 CP
    Nici vorba sa fie bari, ci bare... Iata si ce zice dex-ul, daca pe mine nu ma crezi: [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

Ce conteaza daca e bara auto sau de alt fel. Bara are pluralul bare, atat!
    "Sa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde" (Ayrton Senna)

Data înscrierii
    Jan 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Posturi
    655
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat B5 Variant
    Numar auto
    2000
    Propulsorul
    ATJ
    Din cate observi nu exista definitie la bară pentru bara auto de aici si nelamurirea mea. Pentru exemplele enumerate in definitiile dex niciodata nu folosesc plurarul bări, stiu ca nu e corect.

Membru Senior Array Avatarul lui mihai_BV
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Locaţie
    brasov
    Posturi
    2.556
    Marca auto
    volkswagen
    Model auto
    b5.5 variant
    Numar auto
    bv15rpx
    Propulsorul
    2.0 BGW
    Cred că cel mai corect se zice "beri"

Membru Level 2 Array Avatarul lui davidut5
    Data înscrierii
    Jan 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Posturi
    513
    Marca auto
    vw
    Model auto
    pas
    Numar auto
    ROK
    Propulsorul
    atj
    A cumparat Elisei pompa cu tulumba cu abs, ceva ieftin, ca eu ziceam ca e problema la pompa centala sau la abs, dar se pare ca nu au avut nimic doar ca nu era aerisit bine. Dupa metoda cu pedale nu a mai iesit deloc aer, am facut un artificiu cu compresorul si am aerisit foarte bine, apoi a fost pedala beton. AM vrut sa montez pompa centrala cumparata dar era pistonul blocat, nu revenea. Cand am desfacut-o erau garniturile umflate/mancate in ea. Am montat modulul abs, dar cand scanez cica modul codat gresit, am codat ca pe cel vechi dar eroarea a persistat. Dupa ceva cautari pe gogu nu ar fi compatibilitate intre codurile ce le aveam, asa ca am revenit la ale noastre. Bani dati de pomana pe piese sh in stare "impecabila".

Am dat si cateva ture cu masina, si fara turbina trage aproape ca passatul , e foarte sprintena la acceleratie, dar e zmomotos rau motorul si cutia nu e mai prejos. La ralantiu trancane rau cutia, si in vit 1 si 2 la turatii mici fara sarcina. Dupa ceva cautari pe gogu, cica ambreiajele astea de vr6 au arcurile pe disc mai tari sau cam asa. O sa schimbam poate uleiul in ea dar cred ca tot asa o sa faca.

Am bagat si cateva frane puternice sa vad cum functioneaza abs-ul. Ceva nu e in regula, de la 70km/h cand franezi brusc caraie cum trebuie dar cand masina aproape se opreste se simte ca lucreaza cand pe stanga cand pe dreapta. La passat nu am observat asa ceva. Ziceau pe gogu cativa ca nu ar merge bine pe jetta/golf2 el fiind calculat pentru golf 3.

Data înscrierii
    Jan 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Posturi
    513
    Marca auto
    vw
    Model auto
    pas
    Numar auto
    ROK
    Propulsorul
    atj
    Am cumparat si gratare cu 2 boxulete pentru usi. Gratarele au fost 50 lei parca si difuzorutele 140lei. 13 cm, le-am probat si-mi par slabe rau.

Ce parere aveti, sa gauresc fata de usa sa faca incinta cu usa sau ramane doar ce e in buzunar? Am vazut un video cu cele originale aktiv si parca era gaurita fata de usa.

Data înscrierii
    Jan 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Posturi
    513
    Marca auto
    vw
    Model auto
    pas
    Numar auto
    ROK
    Propulsorul
    atj
    Am mai facut cate ceva.

Data înscrierii
    Jan 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Posturi
    655
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat B5 Variant
    Numar auto
    2000
    Propulsorul
    ATJ
    Va salut!
    Una peste alta a mai aparut o Jetta in familie-a fratelui meu. 1991,berlina,benzinara,spanioloaica.
    Ne apropiem de sfarsit desi inca este depaarte!
    Am reusit sa punem in functiune aerul conditionat. S-a rezolvat cu traseul intercoolerului(sudat intercooler, sudat tevi aluminiu, montat coturi siliconice), a ramas insa traseul de la filtrul de aer pana in turbo de facut.
    La interior am retapitat scaunele si bancheta iar la fetele de usi intampin ceva dificultati(n-am experienta-ma bate gandul sa le fac si pe ele la un tapiter dar nu mai am resurse). Cumparat si montat chedere usi din Anglia, cumparat chedere plafon sh din Spania-aduse cu noua achizitie. Montat vas lichid servo de passat b2, finalizata instalatia de servodirectie.
    Incep sa imi pierd rabdarea dar sper sa o termin pana atunci. Imi baga apa pe la parbriz si luneta, probabil va trebuie sa cumpar chedere noi(pe fata am vazut ca se gasesc, pe spate nu prea).
    Pana una alta mai ne incantam cu exteriorul.

Data înscrierii
    Jan 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Posturi
    655
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat B5 Variant
    Numar auto
    2000
    Propulsorul
    ATJ
    Inca mai este mult de lucru, deocamdata cateva poze de contrast.

Membru Senior Array Avatarul lui DSF
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Slatina
    Posturi
    2.723
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat Variant
    Numar auto
    OT 21 DSF
    Propulsorul
    AWX
    frumoase. fa si tu schimb cu cea argintie, ia spoilerul fata ca sta mai bine pe coupe, rama neagra de la stopuri si fa stalpul de la usa negru.
    si fa gentile alea ori aceeasi culoare cu masina ori arginti, asta asa o parere.
    Passat Variant 1.9TDI - AWX 130CP+ indigo blue pearlescent

Data înscrierii
    Jan 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Posturi
    655
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat B5 Variant
    Numar auto
    2000
    Propulsorul
    ATJ
    Multumesc pentru apreciere!

Si a mea tot kitul acela de bari l-a avut insa am ales sa merg pe varianta cu bari inguste si bandouri late si fara praguri pentru ca in principiu as fi vrut sa restaurez o masina mai veche dar nu mi-a permis bugetul. Daca observi sunt mai multe diferente intre cele doua variante. Jantele de acum au fost pe Golful donator si pentru moment vor ramane pe masina. Ori le fac un plastidip cu o culoare mai ciudata ori le vopsesc. Visez spre niste BBS uri dar... O sa incerc un colant sa vad cum da cu negru partea aceea a usii si a stalpului.

+ Postaţi subiect nou
Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •