+ Postaţi subiect nou
Rezultate 1 la 14 din 14

Subiect: Test compresie

Just in... Array
    Data înscrierii
    Jan 2018
    Locaţie
    Drobeta Turnu Severin
    Posturi
    5
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    -Passat b 5.5
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    -AVF
    Statistici : Multumiri / Aprecieri

Test compresie

Salut la toata lumea! Sunt nou pe forum. Detin Passat AVF cu circa 252000 km. Masinuta am cumparat o anul trecut din Germania de la o tanti, unde o si folosesc. Am problema comuna a trepidatiilor la relanti si mi s a pus pata sa o rezolv ca ma aduce la disperare. Pe langa multe piese noi schimbate (ambreiaj nou luk, egr whaler, debitmetru pierburg, s a m d) tot din disperare am fost aici la mine in oras la reprezentanta VW pentru un test de compresie si bineinteles sa mi depisteze problema vibratiilor/trepidatiilor la relanti. M am ales cu bujii noi (wtf!!) si cu un biletel pe care scria compresia pe fiecare piston in parte: 54.9 bar pe pistonul 1 si 2 respectiv 52.9 pe pistoanele 3 si 4. Raspunsul cu privire la trepidatii a fost ca mai intai sa schimb bratele multilink si dupa aia cauta mai departe. Cu alte cuvinte pe langa ca le am platit 277 eur pt distractia ceruta de mine mai voiau 1600 pentru brate +manopera si manseta la planetara din dreapta plus furtunele de admisie la turbo ca vezi Doamne erau pline de ulei. Ma rog eu am facut de capul meu ce am crezut si am luat masina de acolo si am dus o la Bosch pentru testare injectoare(-1.33 +0.7 +0.5 +1.0 valori citite de mine pe VCDS) curatare si inlocuire garnituri. Astept saptaman viitoare sa vad ce zic si aia.
    Intrebarile mele dupa povestea asta:
    - Are legatura suspensia multilink cu vibratiile?
    - Testul de compresie este ok? sau macar relevant?

Membru Level 2 Array Avatarul lui davidut5
    Data înscrierii
    Jan 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Posturi
    513
    Marca auto
    vw
    Model auto
    pas
    Numar auto
    ROK
    Propulsorul
    atj
    Nu stiu de unde 50 si ceva de bari la compresie, ca de noi zic astia ca au 31 bari.
    Daca trepidatia este si cu masina pe loc, nu vad ce treaba au bratele.

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    Jan 2015
    Locaţie
    sv
    Posturi
    1.319
    Marca auto
    vw/seat
    Model auto
    Audi A4/seat leon 1P
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    AWX/BXE
    "scria compresia pe fiecare piston in parte: 54.9 bar pe pistonul 1 si 2 respectiv 52.9 pe pistoanele 3 si 4".

Daca intr o reprezentanta ti au dat asa valori scrise, nu te supara dar probabil e reprezentanta de masini spalat vase!

Just in... Array
    Data înscrierii
    Jan 2018
    Locaţie
    Drobeta Turnu Severin
    Posturi
    5
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    -Passat b 5.5
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    -AVF
    Poate sunt eu prost si nu am inteles bine, desi cunosc destul de bine limba germana. Atasez o imagine. Factura unde scrie ce au facut plus bonul de la testul de compresie.

[Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] (Am incercat sa atasez direct cu aplicatia de pe forum sub mai multe formate si imi tot da mesajul cu `Fisier invalid sau format invalid`)

Membru Level 2 Array Avatarul lui sorinelil
    Data înscrierii
    Dec 2010
    Locaţie
    Fierbinti City
    Posturi
    1.408
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    PassaT
    Numar auto
    IL 19 SsS
    Propulsorul
    AVB 1.9 TDI 101 Caluti
    Cand ai schimbat ambreiajul ai schimbat/verificat si volanta?
    Suportii motor i-ai verificat sa nu fie scursi?
    Suporti la esapament i-ai verificat? Mai ales cel in V?
    Racordul flexibil l-ai verificat sa nu fie gaurit sau moale?
    Valorile injectorelor sunt putin mari ,insa nu ingrijorator.
    Iar la relanti , bratele de la suspensie nu au nicio treaba cu vibratia. Probabil nemtii au vrun set de brate prin magazie si au zis ca poate tine la tine.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ultima modificare făcută de Alex-F1; 31-01-2018 la 00:18.

Just in... Array
    Data înscrierii
    Jan 2018
    Locaţie
    Drobeta Turnu Severin
    Posturi
    5
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    -Passat b 5.5
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    -AVF
    Ambreiajul complet l am pus in decembrie de la luk cu tot cu volanta cu masa dubla. Pe masina era cel original in stare inca bunicica
    Suportii motorului tot atunci i am schimbat cu altii Febi dar nu hydro deoarece pe cei care i am dat jos erau originali si nu erau hydro. Am.auzit la audi ca sunt suporti hidrolagi cu senzor. La mine n au fost asa si nici fire pentru senzor nu am.
    Egr Wahler pus nou de mine in inauarie deoarece cel vechi era plin de ulei in jurul supapei.
    Senzor debitmetru pierburg schimbat totodata cu egr deoarece nu mai era in mintile lui
    Din punct de vedere esapament si suporti cutie. Am pus masina pe elevator am verificat suportii la cutie si sunt ok. Am pus man peste tot pe cutie sa vad daca vibreaza. Nimic. Esapamentul are toti suportii ok nu atinge niciunde iar racordul flexibil este in regula.
    Vibratiile astea sunt doar la relanti insa motorul merge rotund consumul este normal zic eu. 6.6 la o medie de 120 kmh pe distanta de 1500 km. Am mers si cu 200 kmh dar nu mai jos de 120.
    Daca nici schimbarea garniturilor injectoarelor si curatarea lor nu rezolva problema trepidatiilor ma resemnez.
    Iarasi cu testul de compresie si eu sunt in dilema. Nu stiu ce test au facut ei sau cum l au facut sau poate ca nu stiu au scris aiurea. Am sapat si pe forumurile nemtesti si tot asa zic toti. 31 de bari la nou. Pe wikipedia la fel. O sa ma duc sa ii intreb cum au ajuns ei la concluzia asta desi cred ca o sa ii doara fix in...de mine si de jaful meu. Trebuia sa il fac in alta parte. Asta e.

Trimis de pe al meu HTC U Ultra folosind Tapatalk

Just in... Array
    Data înscrierii
    Jan 2018
    Locaţie
    Drobeta Turnu Severin
    Posturi
    5
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    -Passat b 5.5
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    -AVF
    Citat Postat în original de sorinelil Vezi Post
    Cand ai schimbat ambreiajul ai schimbat/verificat si volanta?
    Suportii motor i-ai verificat sa nu fie scursi?
    Suporti la esapament i-ai verificat? Mai ales cel in V?
    Racordul flexibil l-ai verificat sa nu fie gaurit sau moale?
    Valorile injectorelor sunt putin mari ,insa nu ingrijorator.
    Iar la relantii , bratele de la suspensie nu au nicio treaba cu vibratia. Probabil nemtii au vrun set de brate prin magazie si au zis ca poate tine la tine.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Apropo de valorile injectoarelor nu sunt ingrijoratoare. Tocmai ce m au sunat de la bosch. 2 sunt in relgula dupa curatare si testare iar doua praf. Necesita schimbate cu noi. Inca 1000 de euro toata distractia. Mai putin si o fac b6

Membru Senior Array Avatarul lui DSF
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Slatina
    Posturi
    2.714
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat Variant
    Numar auto
    OT 21 DSF
    Propulsorul
    AWX
    Daca gasest rezolvarea sa ma anunti si pe mine. A mea acum doua zile a inceput sa vibreze esapamentu, la relanti, de ziceai ca e ultimul harb, batea pe caroserie de nu puteai sta in masina.
    Singura rezolvare a fost marirea relantiului la 900rpm si acum am liniste deplina, dar asta nu e metodas ortodoxa, are ea o buba.
    Mentionez ca am:
    - volanta + kit ambreaj Luk
    - tampoane motor noi OEM VW(toate 3)
    - suporti cutie LEMFÖRDER
    toate noi puse de maxim 6 luni
    Passat Variant 1.9TDI - AWX 130CP+ indigo blue pearlescent

Just in... Array
    Data înscrierii
    Jan 2018
    Locaţie
    Drobeta Turnu Severin
    Posturi
    5
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    -Passat b 5.5
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    -AVF
    E problema comuna la passaturile astea diesel. Am sapat pe mai multe forumuri si romanesti si straine. Rezolvarea este sa o las asa. Nu i mai caut in coarne. Am luat o sapt asta de la Bosch. Au pus 2 injectoare noi si doua le au curatat pentru ca erau in parametri. S a diminuat mult din vibratii. Consumul este altul. Demaraj mai bun fara sa mai scoata gram de fum negru. Cam atat. Pana la urma are o vechime si masina. E de inteles. Nu mai merge ca noua. Ma intereseaza sa fie pusa la punct. Apropo de testul de compresie. Am facut iar la bosch. Mi a iesit 29 de bari pe piston. Ca de la testul de la vw n am intepes nimic. Nici aia de la Bosch n au inteles ce fel de protocol de testare au. Renunt sa i mi caut in coarne. Ma impac cu ideea ca noua nu o mai pot face.

Ultima modificare făcută de Alex-F1; 04-02-2018 la 22:28.

Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Slatina
    Posturi
    2.714
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat Variant
    Numar auto
    OT 21 DSF
    Propulsorul
    AWX
    mie nu im pare ca motorul trepideaza foarte tare, o sa schimb toti suporti de la tobe pe OEM si am sa o dau la turatia normala sa vad daca mai face, macar sa-mi scot si asta din cap

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    Oct 2010
    Locaţie
    constanta
    Posturi
    1.427
    Marca auto
    vw
    Model auto
    passat
    Numar auto
    ct10xxx
    Propulsorul
    avb
    Salut.La esapament slabeste mai intai colierul de la mijlocul masinii ridica de conducte in sus si strange la loc colierul.In timp esapamentul se lasa si trebuie repozitionat.

Membru Level 2 Array
    Data înscrierii
    Jan 2015
    Locaţie
    sv
    Posturi
    1.319
    Marca auto
    vw/seat
    Model auto
    Audi A4/seat leon 1P
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    AWX/BXE
    "Mi a iesit 29 de bari pe piston".

29/31 e compresie de motor nou!

Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Slatina
    Posturi
    2.714
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat Variant
    Numar auto
    OT 21 DSF
    Propulsorul
    AWX
    Citat Postat în original de ovidiu28 Vezi Post
    Salut.La esapament slabeste mai intai colierul de la mijlocul masinii ridica de conducte in sus si strange la loc colierul.In timp esapamentul se lasa si trebuie repozitionat.
    da buna idee, o sa incerc si asta dar tot cu ocazia schimbari tampoanelor ca sa nu o urc de doua ori pe elevator

Moderator global Array Avatarul lui Alex-F1
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    25.255
    Marca auto
    Audi
    Model auto
    A6 C6 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    2.0 TDI 180 CP
    Si eu am avut la Passat relantiul urcat la 900, tot din cauza unor vibratii si a mers asa bine-mersi vreo 3-4 ani, pana am vandut-o.
    "Sa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde" (Ayrton Senna)

+ Postaţi subiect nou

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •