+ Postaţi subiect nou
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Pierdere putere in sarcina+pierdere antigel pe la supraplin

Just in... Array
    Data înscrierii
    May 2018
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    3
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    B 01 VKS
    Propulsorul
    AVF
    Statistici : Multumiri / Aprecieri

Pierdere putere in sarcina+pierdere antigel pe la supraplin

Salutare. Stiu ca s-a mai vorbit despre probleme asemanatoare cu a mea.Sa va povestesc ce mi se intampla de ceva timp la al meu b5.5 1,9 avf. In toamna anului trecut am inceput sa tot completez antigel . Am tot verificat si nu gaseam cauza. Dupa cateva completari mi-a cedat radiatorul de racire. Cu ocazia asta l-am schimbat impreuna cu distributia ,pompa de apa si termostatul dar care era ok. In continuare nivel scazut de antigel in vas,cam la 2000km ajungea sub minim. Masina mergea normal,fara nicio diferenta. Dupa ceva timp am observat ca aveam presiune mare pe furtune si pierdeam lichid pe la supraplin. Dupa cateva verificari la furtune,conducte am gasit valva actionata vacum,cea care deschide traseul de incalzire a corpului filtrului de motorina,care ramanea inchisa. Am schimbat-o si totul a revenit la normal. Dupa vreo 10.000 de km am simtit masina ca numai trage ,la turatii mari se plafona (intra in limp mode,gen),temperatura crestea dupa 90 foarte mult si iarasi pierdeam apa pe la supraplin. Dupa verificari am gasit un furtun de la intercooler fisurat.L-am schimbat si totul a revenit la normal. La foarte putin timp aceeasi poveste,masina se plafoneaza atunci cand calc pedala la podea ,peste 3000 rpm,creste temperatura peste 90,pierd lichid pe la supraplin iar daca las pedala mai moale sau de tot temperatura revine usor la 90 si masina trage foarte bine daca nu calc acceleratia la podea. Chestia asta se intampla doar daca calc acceleratia jos,daca urc usor cu ea merge normal indiferent de rpm.
    De fiecare data cand am incercat sa aflu ce are,toata lumea a dat vina pe garnitura de chiuloasa,fisuri ceva in bloc etc. Tin sa cred ca tot ceva legat de vacum este,senzor,actuator ceva. Chiar nu stiu ce sa mai verific . Furtunasele de vaccum le-am schimbat aproape pe toate inafara de cel de la turbo,de sub ea dar l-am verificat si este ok .
    Masina nu a fost "scapata" niciodata fara apa
    Imi cer scuze pentru romanul scris aici dar am ajuns la capatul rabdarii cu masina asta. Poate cineva de pe aici a trecut prin asa ceva si ma poate ajuta.
    Multumesc tuturor

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jun 2016
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    153
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat B5
    Propulsorul
    AJM
    Ce spui tu acolo mie imi suna a garnitura de chiulasa, ori chiulasa fisurata, simptomele alea le aveam si eu...treci pe la mine la topic din sectiunea Masina mea dupa tragi tu concluzia...bafta !

[Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]
    [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]
    VOLKSWAGEN PASSAT B5 - 1.9 TDI AJM

Membru Senior Array Avatarul lui mihai_BV
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Locaţie
    brasov
    Posturi
    2.557
    Marca auto
    volkswagen
    Model auto
    b5.5 variant
    Numar auto
    bv15rpx
    Propulsorul
    2.0 BGW
    Fa un test de chiuloasă. E ieftin și rapid. Confirmi sau nu o problema. După asta, vezi ce e de făcut.

Just in... Array
    Data înscrierii
    May 2018
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    3
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    B 01 VKS
    Propulsorul
    AVF
    Salut. Nu cred ca am inteles?! Test de chiuloasa cum? Presupun ca doar cu demontatul ei si dusa la verificat ,nu?
    La mine e destul de ciudata chestia... acum am sesizat la pompa tandem stutul ala ca se misca foarte tare si foarte multa mizerie pe instalatia de vacum gen ulei,apa,condens. E normal? L-am lipit cu ceva foarte bine iar maine astept sa fac o proba cu masina sa vad daca mai da ceva pe la supraplin
    Ultima modificare făcută de Stefydrg; 27-05-2018 la 00:07.

Membru Senior Array Avatarul lui mihai_BV
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Locaţie
    brasov
    Posturi
    2.557
    Marca auto
    volkswagen
    Model auto
    b5.5 variant
    Numar auto
    bv15rpx
    Propulsorul
    2.0 BGW
    Mergi la un service mai serios și cere test chiulasa. In mare, daca e o problema și crește presiunea in vasul de expansiune, înseamnă că ajung gaze în antigel. Se ia o mostra din antigel și dacă sunt gaze se colorează un reactiv. Cam asta este testul. Că la analizele de sânge. Îți ia din vena , nu te operează că să vadă că ai colesterolul mărit.:-)

Just in... Array
    Data înscrierii
    May 2018
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    3
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    B 01 VKS
    Propulsorul
    AVF
    Am inteles. Nu stiam ca se poate face asta. Multumesc

+ Postaţi subiect nou

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •