+ Postaţi subiect nou
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Problema boxe

Just in... Array
    Data înscrierii
    Jun 2018
    Locaţie
    Turda
    Posturi
    3
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    AVF
    Statistici : Multumiri / Aprecieri

Problema boxe

Buna ziua! Am si eu o problema... Precizez ca detin un Vw Passat b5.5 cu 8 boxe (4 difuzoare si 4 tweetere) si navigatie originala MCD... De curand am constatat ca membrana difuzoarelor din usile din fata este crapata, si vreau sa le schimb... am tot cautat pe internet si am gasit urmatoarele difuzoare: [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ] DAR... Poate sa imi explice si mie cineva care e faza cu raspunsul in frecventa intre 54 si 3000Hz? Am nevoie de un crossover pt ele sau nu?... Se va simtii o schimbare in calitatea de redare a bass-ului sau nu?...

Moderator global Array Avatarul lui Laurentiu Utiu
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    Balan---HARGHITA
    Posturi
    1.653
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat 3BG
    Numar auto
    HR-01-ULS
    Propulsorul
    AVF 165 Cp
    ID anterior
    LAURI
    Acele frecvente sunt “sunetele” la care poate Răspunde difuzorul. De la 54 hz e bass și urcând treptat spre 3000 Hz is sunetele înalte. Aceste specificații sunt ok, difuzoarele suna frumos pt prețul asta.
    Dar ideea e alta. Difuzoarele oem cu care au echipata mașina au o sensibilitate mult mai ridicată și necesita putere mai mică pentru a suna frumos decât cam orice difuzor after-market. Ce înseamnă asta? Înseamnă ca difuzoarele oem suna frumos la orice volum însă is limitate la putere, maxim 20-25w rms.
    Cele aftermarket au nevoie de putere mult mai mare pentru a suna frumos (cu bass plăcut) ceea ce mcd-ul tău nu poate furniza.
    Concluzia : difuzoarele ce vrei sa le iei nu vor suna la fel de frumos ca cele oem împreuna cu mcd-ul tău.
    Soluția : 1.iei alt player de calitate și difuzoare bune.
    2. Păstrezi mcd , cumperi difuzoare noi aftermarket dar trebe neaparat și un amplificator ca sa sune bine noile difuzoare.
    3. Cauți difuzoare oem din dezmembrări (sa fie in stare buna. (Dar vor ceda cât de curând și ele, căci is coapte deja, au și ele o vârsta).
    4. Cumperi difuzoare oem noi.
    Succes.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Just in... Array
    Data înscrierii
    Jun 2018
    Locaţie
    Turda
    Posturi
    3
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    AVF
    Multumesc mult! Am inteles cam despre ce e vorba dar mai am 2 intrebari...
    1. Este oke ideea de a pune in usi difuzoare cu raspuns in fregventa pana in 3000-4000hz? In cazul in care pun un amplificator, sau un player decent, as obtine un sunet mai oke cu tipul acesta de difuzoare + tweetere, decat cu cele cu raspuns in fregventa pana in 20000hz + tweetere?
    2. M-am mai gandit sa cumpar un player aftermarket, DAR... masina e dotata cu Maxidot, pe care in momentul in care pun contactul apare mesajul "Volkswagen Radio Navigation System" iar in partea de sus a display-ului imi afiseaza postul de radio care ruleaza sau piesa de pe cd+nr cd-ului din magazie... In plus, cand conectez VCDS-ul pe masina, am modul si pentru navigatie si pentru radio... Daca pun un player aftermarket ce se va intampla cu lucrurile astea? Ca mufele de adaptare nu sunt o problema majora, ramele nici atat...

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
    Ultima modificare făcută de Alex-F1; 24-07-2018 la 21:54.

Membru Senior Array Avatarul lui Olof Dreijer
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Locaţie
    Ar
    Posturi
    4.087
    Marca auto
    Passat
    Model auto
    Variant
    Propulsorul
    AVF
    ID anterior
    Calin
    Exista interfete dedicate pt maxidot si comenzi volan dar costa mult. Nu se merita.
    Mindfucker

Just in... Array
    Data înscrierii
    Jun 2018
    Locaţie
    Turda
    Posturi
    3
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    AVF
    Aha... am inteles... deci cade varianta cu schimbatul player-ului... Dar totusi, care ar fi puterea maxima ce o poate scoade MCD-ul? Am cautat pe net si nu gasesc nicaieri... stie careva?

As putea gasi oare ceva difuzoare aftermarket care sa sune asemanator cu cele OEM fara sa am nevoie de amplificator?
    Ultima modificare făcută de Alex-F1; 24-07-2018 la 21:55.

Membru Senior Array Avatarul lui Olof Dreijer
    Data înscrierii
    Apr 2010
    Locaţie
    Ar
    Posturi
    4.087
    Marca auto
    Passat
    Model auto
    Variant
    Propulsorul
    AVF
    ID anterior
    Calin
    Nu cred sa aibe mai mult de 20w mcd ul.
    Mindfucker

Moderator global Array Avatarul lui Alex-F1
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    25.465
    Marca auto
    Audi
    Model auto
    A6 C6 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    2.0 TDI 180 CP
    Topicul despre boxe este [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]. Daca mai ai alte intrebari, discutia se va continua acolo. Inchis!
    "Sa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde" (Ayrton Senna)

+ Postaţi subiect nou

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •