+ Postaţi subiect nou
Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Mercedes-Benz E220

Membru Level 2 Array Avatarul lui TEO11
    Data înscrierii
    Oct 2012
    Locaţie
    Rm Valcea
    Posturi
    960
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat B5.5
    Numar auto
    VL 01 TDR
    Propulsorul
    1.9 TDI AVB
    Statistici : Multumiri / Aprecieri

Mercedes-Benz E220

Va salut! Nu am mai postat de mult pe forum, dar niciodata nu este prea tarziu. Am sa prezint noua achizitie (ma rog, masina o am din august dar acum am avut timp sa o prezint), si anume un Mercedes E220 W211 model 2005, motor 2.2 de 150 cp, automat. Ca dotari are pachetul Avantgarde (altfel spus, pachet sport, suspensie sport OEM, stopuri cu led etc), semipiele cu incalzire fata, senzori parcare fata-spate, trapa, navigatie mare, bixenon, in mare parte cam tot ce trebuie.
    Acum, minusuri si plusuri:
    Ca tinuta de drum masina sta destul de bine asezata insa daca este umezeala are tendinta sa fuga de spate putin.
    Sistemul SBC (Sensotronic Brake Control) este de fapt un ABS mult mai destept, cu niste functii foarte interesante (spre exemplu, cand este ud pe jos masina isi apropie singura placutele de frana de disc pentru a mentine discul uscat si la o temperatura fixa) insa, din pacate are o durata de viata mica de 500.000 de apasari din ce am inteles. Costurile fiind destul de maricele cand trebuie schimbat (3000 euro nou) insa se poate reseta din ce am inteles. Iarasi este cu cantec cand trebuie schimbat lichidul de frane, foarte multe service-uri nu se baga la aceasta operatiune, inclusiv cei de la reprezentanta Mercedes din Valcea.
    Motorul de 2.2 este un motor foarte fiabil si economic, consumul mediu pe ultimii 18.000 km fiind de 7%. Pe oras consuma undeva la 8-9 la mers economic si afara 5,5-6%. Singurul dezavantaj este impozitul (750 RON).
    Costurile de intretinere sunt acceptabile, contrar celor care spun ca Mercedesul are piese scumpe. Schimbul de ulei + filtre a fost 200 de lei, cu ulei original. Alte piese nu am schimbat insa m-am uitat de curiozitate pe la bucsi care sunt pana 100 de lei bucata.
    Cutia schimba foarte placut insa are lag cand trec pe modul manual, adica schimb +/- si dureaza cam 1-2 secune pana se gandeste si schimba.
    Probleme pana acum nu am avut cu ea insa cand este motorul rece, in mers balbaie turatia pana la 2000 de ture. Daca accelerez mai tare isi revine. In rest primele 10-15 min balbaie acceleratia, ma zgaltaie in masina si mai da si cate un soc asa cand scade sau creste prea brusc. Exact ca vechile Dacii cand aveau infundat jiglerul. I-am schimbat regulatorul de presiune insa face la fel, i-am schimbat bujia nr3 ca aia dadea pe tester ca este cu probleme, nu a mai facut urat cateva zile insa a inceput iar, cand sunt banuti incerc sa le schimb pe toate.
    Poze nu reusesc sa pun (imi pare rau).
    Volkswagen Passat B5.5 (fostul [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]
    Kia Sportage 2.0 CRDi (actualul VL 01 TDR) - [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

Membru Senior Array Avatarul lui DSF
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Slatina
    Posturi
    2.751
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat Variant
    Numar auto
    OT 21 DSF
    Propulsorul
    AWX
    sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme.
    baga si tu poze ce ne lasi cu dintii la gard
    le incarici pe ImgBB
    Passat Variant 1.9TDI - AWX 130CP+ indigo blue pearlescent

Moderator global Array Avatarul lui Alex-F1
    Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    25.465
    Marca auto
    Audi
    Model auto
    A6 C6 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    2.0 TDI 180 CP
    Da' chiar asa frate, fara poze nu se pune, nu te credem. Hai, baga mare...eu am cont pe plici.ro si acolo incarc pozele...is o gramada de site-uri pt. upload de poze.
    "Sa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde" (Ayrton Senna)

Data înscrierii
    Oct 2012
    Locaţie
    Rm Valcea
    Posturi
    960
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat B5.5
    Numar auto
    VL 01 TDR
    Propulsorul
    1.9 TDI AVB
    Astea sunt si pozele :)

[Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

Volkswagen Passat B5.5 (fostul [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]
    Kia Sportage 2.0 CRDi (actualul VL 01 TDR) - [Doar membrii inregistrati pot vedea link-urile. ]

Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    25.465
    Marca auto
    Audi
    Model auto
    A6 C6 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    2.0 TDI 180 CP
    Asa da tati, mai vii de-acasa...misto limuzina, culoarea antijeg, hai si cu interiorul, motor, portbagaj. S-o folosesti sanatos, fara evenimente neplacute! Cati km reali are? A fost cumparata de noua din Romania? Mare fitza cu sistemul ala SBC hihihi Nu-s cam putini cei 150 CP? Cate kile are agregatul? Banuiesc ca peste 1.600...

P.S.: Ca sa apara aici pe forum poza si nu link, te duci la "embed codes" (sub poza) si acolo te duci la "full image" si "BB code", ii dai copy si paste aici in topic...va iesi ceva de genul:

Ultima modificare făcută de Alex-F1; 13-12-2018 la 00:04.

Data înscrierii
    Oct 2012
    Locaţie
    Rm Valcea
    Posturi
    960
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat B5.5
    Numar auto
    VL 01 TDR
    Propulsorul
    1.9 TDI AVB
    Pai km reali are 273.000, a fost adusa in tara acum 2 ani si ceva, caii sunt mai mult decat suficienti, are viata in ea sanatos, nu e nici foarte grea, fiind de aluminiu caroseria are in jur de 1700kg, cu poze la interior si motor revin putin mai pe seara :)

Data înscrierii
    Jan 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Posturi
    25.465
    Marca auto
    Audi
    Model auto
    A6 C6 sedan
    Numar auto
    TM 76 UFO
    Propulsorul
    2.0 TDI 180 CP
    Asteptam. Toata caroseria e din aluminiu? La mine doar aripile fata si capota sunt din aluminiu. La 1.700 kg ar merge niste caluti frumosi in plus...o poti duce lejer pe la 180 si atunci e altceva.

Membru Level 2 Array Avatarul lui ichimcornel
    Data înscrierii
    Feb 2014
    Locaţie
    Reghin
    Posturi
    667
    Marca auto
    VW
    Model auto
    Passat B5.5
    Numar auto
    MS 23 YCM
    Propulsorul
    1.9 TDI 131HP
    Pisica unde'i domnule pisica? ��

+ Postaţi subiect nou

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •