+ Postaţi subiect nou
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Mufă topită ecu

Membru nou Array
    Data înscrierii
    Apr 2018
    Locaţie
    Piatra Neamț
    Posturi
    29
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat b5.5
    Numar auto
    NT-11-TDG
    Propulsorul
    1.9 AVB
    Statistici : Multumiri / Aprecieri

Mufă topită ecu

Bună seara.
    De vreo lună încoace am tot observat că îmi intra apă în mașină și îmi uda mocheta, așa că am început să investighez problema și s-o iau prin eliminare desfundând scurgerile din compartimentul bateriei, am schimbat picurătorul de deasupra filtrului de polen, am schimbat garnitura de la filtru, am etanșat ușile și tot nimic.. Până când am desfăcut cutia de la ecu și am schimbat garnitura (care era praf, refăcută de cel puțin două ori cu silicon de vechii proprietari).
    Când am dat ecu jos am observat 2 pini topiți efectiv atât în mufă cât și în ecu, menționez că n-am văzut urme de apă pe mufă sau în interiorul cutiei de la ecu. Motorul funcționează normal, toate funcțiile mașinii merg fără probleme. De la ce credeți că ar fi putut fi problema?
    Ce probleme credeți că aș putea întâmpina în viitor din cauza acelor pini?

Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

Membru Level 2 Array Avatarul lui somlyo
    Data înscrierii
    Jan 2015
    Locaţie
    TM & CS
    Posturi
    851
    Marca auto
    VW Passat
    Model auto
    -B5.5
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    1.9 131 HP, AWX
    Citat Postat în original de TDG Vezi Post
    Bună seara.
    De vreo lună încoace am tot observat că îmi intra apă în mașină și îmi uda mocheta, așa că am început să investighez problema și s-o iau prin eliminare desfundând scurgerile din compartimentul bateriei, am schimbat picurătorul de deasupra filtrului de polen, am schimbat garnitura de la filtru, am etanșat ușile și tot nimic.. Până când am desfăcut cutia de la ecu și am schimbat garnitura (care era praf, refăcută de cel puțin două ori cu silicon de vechii proprietari).
    Când am dat ecu jos am observat 2 pini topiți efectiv atât în mufă cât și în ecu, menționez că n-am văzut urme de apă pe mufă sau în interiorul cutiei de la ecu. Motorul funcționează normal, toate funcțiile mașinii merg fără probleme. De la ce credeți că ar fi putut fi problema?
    Ce probleme credeți că aș putea întâmpina în viitor din cauza acelor pini?

Spune-mi și mie, te rog, unde e picuratorul sau care e ala deasupra filtrului de polen? Cu apa am și eu probleme la torențiale! Merci

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk

Membru nou Array
    Data înscrierii
    Apr 2018
    Locaţie
    Piatra Neamț
    Posturi
    29
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat b5.5
    Numar auto
    NT-11-TDG
    Propulsorul
    1.9 AVB
    Procedeul este următorul: demontezi brațele ștergătoarelor, dai jos plasticul de dedesubt și ai să vezi deasupra filtrului de polen un plastic în care se scurge apa. Ăla e picurătorul. Dar cred că ar trebui să verifici garniturile de la ecu și de la uși.

Membru Level 2 Array Avatarul lui somlyo
    Data înscrierii
    Jan 2015
    Locaţie
    TM & CS
    Posturi
    851
    Marca auto
    VW Passat
    Model auto
    -B5.5
    Numar auto
    -
    Propulsorul
    1.9 131 HP, AWX
    Mie îmi întra pe la ușa din dreapta fata și am luat la puricat toată mașina, dar plasticul ala nu l-am scos, deși am auzit ca și acolo este un colector pt apa!

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk

Membru nou Array
    Data înscrierii
    Apr 2018
    Locaţie
    Piatra Neamț
    Posturi
    29
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat b5.5
    Numar auto
    NT-11-TDG
    Propulsorul
    1.9 AVB
    Dacă îți intră pe acolo trebuie să dai jos plasticul, dai jos macaraua geamului cureți bine resturile alea de mastic dintre panoul macaralei și portieră, pui silicon din plin pe portieră, apoi pui totul la loc. Ai grijă ca la desfacerea macaralei, să nu o rupi, deși țe-aș sfătui să o schimbi dacă tot umbli acolo, că după aia o să fie mai greu de desfăcut.

+ Postaţi subiect nou

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •