+ Postaţi subiect nou
Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Trepidatii/detonatii motor

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    79
    Marca auto
    vw
    Model auto
    passat
    Numar auto
    PH 16 ERD
    Propulsorul
    1.9 avf 131cp, 6+1 trepte
    Statistici : Multumiri / Aprecieri

Trepidatii/detonatii motor

Salut colegi am si eu o problema am observat niste detonatii mai degraba decat trepidatii la motor, este vorba de 1.9 avf si daca inchid valva shutoff pana aproape de a opri motorul dispar acele detonatii. Se aude de zici ca buseste aer pe esapament, si dispare complet cum am zis cand e valva de shutoff aproape sa opreasca motorul. e suparator zogomotul ca in rest alte ceva nu are merge bine pe tester nu am nici o eroare. aveti idee de la ce sa fie sau ce sa mai verific?
    Caracterul fără inteligență face mult. Inteligența fără caracter nu face nimic.

Moderator global Array Avatarul lui Laurentiu Utiu
    Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    Balan---HARGHITA
    Posturi
    1.667
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat 3BG
    Numar auto
    HR-01-ULS
    Propulsorul
    AVF 165 Cp
    ID anterior
    LAURI

Da jos capacul de la filtrul de aer, scoate și filtrul de aer și vezi dacă se aude mai tare. Dacă se aud bubuituri înfundate regulate atunci posibil sa ai un tachet găurit . Ca sa schimbi tacheții (e recomandat sa ii schimbi pe toți odată) trebuie dat jos capacul culbutor, blocată distribuția , scos axul cu came și deja se văd tacheții. Se pot înlocui ușor. E bine sa ii schimbi cât mai repede căci dacă se gauresc de tot , iese arcul de la supapa prin ei și îți distruge axul cu came. Recomand tacheti marca Inna. (Aprox 250 lei 8 bucăți).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    79
    Marca auto
    vw
    Model auto
    passat
    Numar auto
    PH 16 ERD
    Propulsorul
    am inteles laur, ms de ajutor, insa vreau sa te intreb de ce oare dispare cand inchid valva shutoff, ii ia din aer si nu mai apare acea refulare de aer fie pe admisie fie pe evacuare, ca daca e un tachet ar trebuii sa faca indiferent de cantitatea de aer ce trece prin egr, atata timp cat turatia lui nu se modifica de loc, dar daca nu e tachetul si e supapa care nu mai inchide bine pe scaun, cum pot sa verific daca e de la supapa? si inca o intrebare si gata sunt doar 8 tacheti sau 16, nu are axa cu came dubla?

Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    Balan---HARGHITA
    Posturi
    1.667
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat 3BG
    Numar auto
    HR-01-ULS
    Propulsorul
    AVF 165 Cp
    ID anterior
    LAURI

Conform profilului tău ai motor 1.9 TDI cod motor AVF. E cu un singur Ax cu came și ai in total 8 tacheti. Etanșeitatea supapelor se poate verifica cu un test de compresie. Sau cu chiuloasa data jos , la un service care se ocupa cu repararea/reconditionarea chiulaselor. In funcție de rezultatele obținute după test, se poate afla “starea” motorului.
    Tu când apeși de clapeta shutt-Off practic ii “tai” aerul la motor, îl îneci cum s-ar zice , rămâne fără aer. Pe principiul asta se bazează oprirea mai lină a motorului diesel , fără trepidații puternice. De aceea a fost montata acea clapeta pe corpul egr. Deci tu apeși pe clapeta aia și motorul nu mai are aer/admisie și scade și compresia , implicit funcționarea supapelor , scade cursa lor și de aceea nu mai auzi acel bubuit al tachetului/tachetilor sparți. Asta e părerea mea.
    Dacă accelerezi se mai aude ? Eu zic ca nu, căci tachetul se umple înapoi cu ulei și estompează sunetul. Și când scade turația , se golește de ulei și începe iar sa bubuie.

Ultima modificare făcută de Laurentiu Utiu; 10-06-2019 la 02:05.

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    79
    Marca auto
    vw
    Model auto
    passat
    Numar auto
    PH 16 ERD
    Propulsorul
    nu am ascultat f atent cand am turat daca se mai aude dar verific si revin.

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    79
    Marca auto
    vw
    Model auto
    passat
    Numar auto
    PH 16 ERD
    Propulsorul
    salut revin cu noutati, am desfacut filtru cum mi-a zis laur si intradevar se aude mai tare si am si turat motorul si creste frecventa odata cu turatia, am fost cu ea la un mecanic si mi-a zis ca tacheti sau axa sau combintia dintre ele, pana nu desface nu stie, toate bune a desfacut a gasit si axa si tacheti cu probleme, a luat el de la un amic si a garantat ca sunt bune piesele, dar tot are accea detonatie, poate un pic un pic mica ca si intensitate a zgomotului, i-am zis de problema si a zis ca nu sa incarcat vreun tachet bine sa mai merg ceva cu ea, am mers si tot nimic, acum a mai verificat el odata cica piesele si sunt bune s-a mai si consultat cu alti si cica daca a mers asa ceva mai mult sa depus calamina pe supapa si nu mai inchide calumea, si ca trebuie demontata de pe chiuloasa ca sa poata fi curatata, sa fie adevarata treaba cu calamina? oare o decarbonizare o poate elimina?
    Ultima modificare făcută de cobalt; 02-07-2019 la 21:37.

Data înscrierii
    Feb 2010
    Locaţie
    Balan---HARGHITA
    Posturi
    1.667
    Marca auto
    Volkswagen
    Model auto
    Passat 3BG
    Numar auto
    HR-01-ULS
    Propulsorul
    AVF 165 Cp
    ID anterior
    LAURI
    Sa înțelegem ca ai pus tacheti sh? Dacă da , sunt șanse mari sa fie defecți. In locul tău puneam noi, cca 250 lei 8 bucăți. Legat de curățare , încearcă prima oară cu ceva aditiv, sunt anume pt așa ceva, de la liqui moly.

Membru Level 1 Array
    Data înscrierii
    Jul 2016
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    79
    Marca auto
    vw
    Model auto
    passat
    Numar auto
    PH 16 ERD
    Propulsorul
    Da Laur totul a fost sh caci mecanicul a garantat ca piesele sunt bune si acum cand i-am zis ca e la fel mi zis ca vezi doamne poate sa fie de la calamina pe supape daca a mers mult timp masina cu tacheti si axa cea veche cu defect. O sa caut adivitul de mi l-ai indicat si sa il bag sa vad dupa ce se intampla. MS

+ Postaţi subiect nou

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care citesc acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •